IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали фрлањето по крстот е христијански чи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали фрлањето по крстот е христијански чи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 08:26
Како и речиси сите други, и јас сум крстен кога сум бил бебе. Попот дошол дури дома (а не во црква) да ме крсти. Но, и покрај тоа јас не сум сакал да ми се прави тоа и затоа сум се „отепал“ од плачење! плазењесмеење Ова е доказ дека уште од првите денови сум бил свесен за апсурдноста на теологиите, што само по себе зборува дека атеист се раѓа, а не се ствара!задоволствоголема%20насмевка
И, што фајде од тоа што сум крстен? Зошто било сето тоа, зошто се правел целиот тој ритуал? Дали поради тој „насилен“ акт сега божјиот дух е во мене? ма%20ајде
Истото важи и за муслиманите, за евреите ...!
Нели е подобро секој сам, свесно да си одлучи за својата (евентуална) верска определба? Исус нели е добар пример за тоа? Зошто не се раководите по него?


Изменето од Zlatnik - 22.Јануари.2009 во 08:27
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 10:04
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Како и речиси сите други, и јас сум крстен кога сум бил бебе. Попот дошол дури дома (а не во црква) да ме крсти. Но, и покрај тоа јас не сум сакал да ми се прави тоа и затоа сум се „отепал“ од плачење! плазењесмеење Ова е доказ дека уште од првите денови сум бил свесен за апсурдноста на теологиите, што само по себе зборува дека атеист се раѓа, а не се ствара!задоволствоголема%20насмевка
И, што фајде од тоа што сум крстен? Зошто било сето тоа, зошто се правел целиот тој ритуал? Дали поради тој „насилен“ акт сега божјиот дух е во мене? ма%20ајде
Истото важи и за муслиманите, за евреите ...!
Нели е подобро секој сам, свесно да си одлучи за својата (евентуална) верска определба? Исус нели е добар пример за тоа? Зошто не се раководите по него?


Зошто тогаш, не се буниш, шо како бебе те ранеле? Нели требало да пораснеш првин, па да одлучиш дали ќе си вегетеријанец или месојадец?

Зошто не се буниш да те воспитуваат како машко? Нел е модерно сега, половата определба сами да си ја одбираме (да ридаме на тоа како Господ не создал!!)?

Зошто не се буниш што ти ставале вакцини?

Зошто не се буниш што ти ги менеле пелените?

Зошто не се буниш што те учеле дека си одредена националност (претпоставувам Македонец)?

Нели е подобро родителите да не` фрлат на патот, па уште од бебиња да си одлучуваме како ќе се самоопределуваме во животот...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 10:29
Незнам дали воопшто да одговорам на вакви, би рекол приземни, работи. Знам, на вакви работи „паѓаат“ сите кои не сакаат (или неможат) да размислуваат. Тие кои се бедни по дух. Едноставно ќе си речат: да бе стварно, навистина е така како што вели овој и, го прифаќаат вашето „учење“
Ц, ц, ц! До каде оди човечката ...?
Дали навистина не ја согледуваш разликата или се правиш таков?
Сите горе наведени работи се од егзистенционален карактер. Како можеш да ги поистоветиш со „духовната“ определба?

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 12:20

Zlatnik, бебекрштевањето не е никаква "духовна определба". Секој човек откако ќе порасне, без разлика дали некој поп го брцнал во некаква вода или не, тој сепак сам си одлучува во што ќе верува или неверува. Ете, јас и ти сме пример дека бањањето на едно бебе нема врска со духовната определба. И тебе и мене не "крстиле" како бебиња. Па сепак кога сме пораснале, ти си одлучил да бидеш атеист, а јас христијанин.

Јас дури откако сфатив дека моето бебешко бањање (кое православните го викаат "крштевање") нема допирни точки со библиското крштевање, одлучив да се крстам вистински.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 12:53
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Незнам дали воопшто да одговорам на вакви, би рекол приземни, работи. Знам, на вакви работи „паѓаат“ сите кои не сакаат (или неможат) да размислуваат. Тие кои се бедни по дух. Едноставно ќе си речат: да бе стварно, навистина е така како што вели овој и, го прифаќаат вашето „учење“
Ц, ц, ц! До каде оди човечката ...?
Дали навистина не ја согледуваш разликата или се правиш таков?
Сите горе наведени работи се од егзистенционален карактер. Како можеш да ги поистоветиш со „духовната“ определба?



Зошто ја признаваш телесната и душевната грижа на твоите родители, а ја отфрлаш духовната грижа?
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 12:54
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Zlatnik, бебекрштевањето не е никаква "духовна определба". Секој човек откако ќе порасне, без разлика дали некој поп го брцнал во некаква вода или не, тој сепак сам си одлучува во што ќе верува или неверува. Ете, јас и ти сме пример дека бањањето на едно бебе нема врска со духовната определба. И тебе и мене не "крстиле" како бебиња. Па сепак кога сме пораснале, ти си одлучил да бидеш атеист, а јас христијанин.

Јас дури откако сфатив дека моето бебешко бањање (кое православните го викаат "крштевање") нема допирни точки со библиското крштевање, одлучив да се крстам вистински.


Аха, исто како и вашиот водач Џон Смит. среќа Сам се крсти, или? збунетост
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 13:20

Јас не го познавам тој Џон Смит, но си го познавам својот водач - Исус Христос, кој НЕ СЕ КРСТИ САМ, туку Јован Крстител го крсти и тоа НЕ КАКО БЕБЕ, туку како ВОЗРАСЕН намигнување

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 13:35
Има отворено тема за Џон Смит што има да кажете за него кажувајте таму.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 17:54
НАЗАД НА ТЕМА!
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:17
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

spiros, а тие што се крстени како бебиња несвесни што да прават?

Јас познавам многу што прво се несвесно (како бебиња) крстени а после свестно и доброволно, се крстиле !
Некои однив пошле дури до Јордан за да го сторат тоа!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:42

spiros, знаеш ли дека според православието тие твои познаници направиле смртен грев?

(инаку и јас сум еден од тие "смртно огрешените" намигнување)
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:46
ПО ПОСЛЕДЕН ПАТ - НАЗАД НА ТЕМА!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 21:34
Според мене, фрлањето на крстот, џиткањето по него, неговото бацување и особено верата дека тој ќе ни донесе некаква среќа доколку го фатиме не е христијански чин.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 23:04
Неколку страни се напишаа на оваа тема ,ама ниту еден од православната екипа не се најде да објасни опширно што преставува точно овој ритуал.

Според каноните на МПЦ што преставува цела таа работа?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.