IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали фрлањето по крстот е христијански чи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали фрлањето по крстот е христијански чи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:06
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не гледам каков проблем е фрлањето на крстот и зошто да не може да се прави. Апостолите немале свои веб-страници, па денес речиси сите цркви (особено Библиските) имаат...
 
Споредбава ти е трагикомична. Веб страниците медиум, ништо повеќе, додека пак "светиот крст" т.е. парчето на дрво е идол, фетиш, предмет кој луѓето по кого скокаат веруваат дека ако го фатат "среќа" ќе го следи целиот живот. Откако ќе го фати крстос, го бацува, му се поклонува, тоа е неговата "среќа", каков Исус какви бакрачи, една минута потоа да го прашате истиот човек за крштевањето на Исус којзнае каква верзија ќе ви каже, а ако пак го прашате за суштината и значењето на тој настант - очекувајте молк!
Колку сакате гракајте "не е крстот фокусот", за нив тоа е фокусот и целта по кого скокаат.
Главна тема на вестите е кој го фатил крстот и каков телевизор добил, а не Исус.
Ова е пагански обичај и нема врска со христијанството. До кога Македонски народе ќе тонеш во паганизам и ќе го оцрнуваш и валкаш христијанството со пагански обичаи, ритуали?? До кога ќе го предизвикувате Божјиот гнев врз оваа земја?? тага
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:14
фрлањето на крстот е чин во кој учествуваат блесави мажи кои се фрлаат во камен ладна вода за да покажат колку се храбри и да им дадат телевизор,
и други мажи кои од страна си гледаат сеири
а најрадосни се жените дома
зошто цел ден можат на раат да си дремат на форум, без некој при тоа да има вика
" аман веќе, ќе ти го фрлам тоа компјутерот низ прозор"
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:19
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

фрлањето на крстот е чин во кој учествуваат блесави мажи кои се фрлаат во камен ладна вода за да покажат колку се храбри и да им дадат телевизор,и други мажи кои од страна си гледаат сеириа најрадосни се жените домазошто цел ден можат на раат да си дремат на форум, без некој при тоа да има вика" аман веќе, ќе ти го фрлам тоа компјутерот низ прозор"


Аман Кејт ме изнасмеа
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:44
Ау, тука драматични станаа работите, а?
Божји гневови, осуди... по христијански...

Златник - Бог не престанал да делува со пишувањето на Откровението. Продолжува да делува до ден денес, ќе делува и понатаму.
Изворен и "Православен" - интересно е што најгласните говорници против православните обичаи... се всушност протестанти...
Мислам дека е повеќе од јасно дека имаме доста различно толкување за многу работи од Библијата. Подразгледајте го форумов, не ми се навлегува повторно во едни исти дискусии - но за еден ист стих во Библијата, јас и вие ќе дадеме сосема различно објаснување. Вие ќе се повикувате на тоа дека само вие и никој друг не ја разбира правилно (како Бог да слезе од Небесата и да ви рече баш вам - еве, само вие ќе знаете што е правилно), јас ќе се повикувам на тоа дека Црквата веќе 2000 години ја наследува таа толковна традиција... или не мора - ќе се повикам на сопствениот разум, вера, љубов - и ќе дадам толкување, онака како што јас го разбирам и како што јас верувам во Словото.
А ако се осмелувате да ме осудувате за тоа - сетете се дека истото тоа Слово на кое се повикувате - вели дека само Еден е Судијата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:00
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ау,
Изворен и "Православен" - интересно е што најгласните говорници против православните обичаи... се всушност протестанти...
Мислам дека е повеќе од јасно дека имаме доста различно толкување за многу работи од Библијата.


Јас не сум против православните обичаи, сакам да кажам дека не се христијански.А православната црква како сплет на разни божества и ритуали нека си функционира, само не е логично да се идентификува со Христовата.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:12
Тоа е твоето толкување и поскоро - твоето основно неразбирање на Православието. Смешно е да обвинуваш некого, особено за нешто што очигледно не го разбираш.
Колку што се сеќавам... Словото не не учи така... Или можеби вие поинаку го толкувате...?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:38
Православната црква со векови на овој начин го слави и објавува БОГОЈАВЛЕНИЕТО.

Како би требало (според критичарите) поправилно да се слави БОГОЈАВЛЕНИЕ ?

Како конкретно го славите вие во вашите заедници овој голем настан и Светол ден?

Имате ли сеќавања како сте го славеле кога сте биле деца?

Кои емоции ви се појавуваат притоа?

Би бил многу благодарен за одговор на поставените прашања.


БОГ да ги благослови сите а посебно оние кои веруваат на ЕВАНГЕЛИЕТО за МИЛОСТА БОЖЈА!

АМИН


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:50
Ке бидам краток Бог не се појавил на овој ден туку уште многу многу поодамна во разни случаи.Така да тоа ви е малку промашена работа.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:54
Да, но е еден од деновите во кој се појавил. Зошто да не се радуваме и да го славиме тоа?
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:56
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Ке бидам краток Бог не се појавил на овој ден туку уште многу многу поодамна во разни случаи.Така да тоа ви е малку промашена работа.

Јас сум одел како дете на овој обичај а сигурно повеќе од 20 години не сум бил!

Констатирам дека православната вера на овој начин го исповедува и слави крштевањето на единствениот што е крстен без грев!

Кој е начинот на кој што го исповедуваат другите христијански деноминации?

поздрав!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:59
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Ке бидам краток Бог не се појавил на овој ден туку уште многу многу поодамна во разни случаи.Така да тоа ви е малку промашена работа.

Јас сум одел како дете на овој обичај а сигурно повеќе од 20 години не сум бил!

Констатирам дека православната вера на овој начин го исповедува и слави крштевањето на единствениот што е крстен без грев!

Кој е начинот на кој што го исповедуваат другите христијански деноминации?

поздрав!




Значи го слави крштевањето на Исус, а не дека тогаш Бог се појавил за првпат.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 23:09
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Значи го слави крштевањето на Исус, а не дека тогаш Бог се појавил за првпат.


Никогаш дотогаш (а и до ден денешен) на тој чудесен начин!


Што преставува за тебе - драг изворен - крштавањето на Оној, Кој единствен немаше грев а и покрај тоа се крсти како нас грешници?




Изменето од spiros - 19.Јануари.2009 во 23:13
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 23:19
Зошто го викате Богојавление?Викајте го крстовден ако го славите крштевањето. Ова е уште еден доказ за конфузијата во православието.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 23:30
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Зошто го викате Богојавление?Викајте го крстовден ако го славите крштевањето. Ова е уште еден доказ за конфузијата во православието.


Ги читав претходните постови...
и овој...
и не ми е јасно...
што ти е поентава...???
што сакаш да докажеш...???
и зошто ТИ... би бил во право...
а сите други не...

ако тебе ти е убаво...
викај го крстовден...
викај го како сакаш...
за нас е Богојавление...
ако за тебе не е...
твој проблем...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.