IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана на абортусот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана на абортусот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Прашање: Дали сте за забрана на абортусот?
Одговор Гласови Статистика
32 [40,00%]
46 [57,50%]
2 [2,50%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Забрана на абортусот
    Испратена: 16.Јануари.2009 во 11:26
Деновиве се почести се коментарите за забрана на абортусот. Се подготвува ли терен за закон за забрана на абортусот? Ќе донесе ли таквата забрана проблеми? Ќе се развие ли абортусот на црно и уништување на многу млади животи? Дали забраната на абортусот е правилен или погрешен чекор? Дали со ова ќе се зголеми многудетското семејство? Многу прашанја а малку одговори...

Изменето од mamamd - 16.Јануари.2009 во 11:28
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 14:34
Секако дека многу поголеми проблеми ќе произлезат од забраната за абортус отколку вака ко што е сега и е дефинитивно погрешен чекор.
Кај луѓето треба да се подига свеста за заштита од несакана бременост а не да се укинува можноста за легален абортус.
Нема да се зголеми наталитетот со тоа, да не се залажуваме безвеза и да не се враќаме 100 год назад.
Има други начини начини да се стимулира пораст на членовите на семејство, со парична подршка и благосостојба како во секоја една високоразвиена земја.Македонија можеби е сиромашна земја но нема ментален склоп како некои кутри селани од затурена Кинеска провинција.
И што ако нема услови за легален абортус? Ќе се котат демек луѓето неконтролирано и ќе живеат по 10 души во двособен стан демек? колку е назадно ова, дури глупаво ми е да размислувам по ова прашање.

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 10:50
[QUOTE=mamamd] Деновиве се почести се коментарите за забрана на абортусот. Се подготвува ли терен за закон за забрана на абортусот? Ќе донесе ли таквата забрана проблеми?
 
Да.
Ќе се развие ли абортусот на црно и уништување на многу млади животи?
Дефинитивно.
Дали забраната на абортусот е правилен или погрешен чекор?
Погрешен. Тоа е уназадување.
 Дали со ова ќе се зголеми многудетското семејство?
Можеби, но со огромни последици и по здравјето на жената, по менталитетот (тоа пак ќе се случува, ама тајно, значи ќе се стимулира криминално преземање медицински интервенции што има последици и по здравјето но и по општиот менталитет и начин на размислување и реагирање на средината)...по планирањето на семејството, условите, иднината, ....
 
Се согласувам во потполност и со Глен Клоуз. Има други цивилизирани начини да се стимулира наталитетот и да се контролира истиот со контрацепција . За жал, во МК сексот, размножувањето, љубовта, билогијата на чобекот е се уште табу тема. Познавам млади татковци кои се плашат на синовите да им објаснат како се мува женска, што  е сперма, како се раѓаат децата. на тоа треба да се работи - да се информираат младите како да се заштитат, од што се штитат (значи опасности), планирање, да се делат презервативи, опасности од ХИВ.... со оваа нова тема во јавноста имам чувство дека Македонија спроведува политика на талибанство или католицизам од 16 век. Ако малку погледнам понатаму - тоа може само трауми да предизвика...Или ќе одат кај „браќата“ во Бугарија, Грција, Србија, кадешто е легализирам абортусот. Апсурдно е....
 
 
 


Изменето од chuchuliga - 17.Јануари.2009 во 10:57
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 11:02
а забременување од силување,бременост опасна по живот???

абе глупости чисти,има ли некој од тие што го предлагаат ова мозок малку што ќе направат ако се донесе ваков закон,ко во Иран или Либија ќе бидеме сега ,па поарно нека го стават председател на држава некој поп

марш у пичку материн нека идат,дебили
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 13:01
Pak nova glupost. Ke predizvikaat nemiri i demonstracii. Uste toa ostana, se drugo resija, glupaci.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 13:15
Ok. Нека забранат. Ама на тие што сакале да абортират само зашто немат финансии за одгледување деца да им плака државата некој вид на алиментација месечно за одржување на детето...чим толку сакат да забрануваат и да управуваат со тугите животи.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 13:31
повторно глупост од нашите мозочиња на властлутина
нели воведовме веронаука во училиштата
сега забрана на абортусот
знаете кој е следен чекор?
пријавување на вештици и нивно јавно палење
значи црквата влегува на голема врата во нашето и онака труло општество
а велиме дека одиме напред,остваруваме
браво и секоја чест
размислува ли некој воопшто каде ќе не одведе забраната на абортусот...дали државата ни створила услови да ги одгледаме како треба и  овие две дечиња кои сме собрале храброст да ги донесеме на свет...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 13:33
не бе

следен чекор ќе биде обавезен со закон женски сунет,ќе им сечат клиторис на жените оти многу уживале во сексот

алоооооооооооооооооооо идиотиииииииииииииииии
освестетесеееееееееееееееееееееее
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 13:36
Originally posted by fiks fiks напиша:

...ќе им сечат клиторис на жените оти многу уживале во сексот...Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 13:38
да бе Фикс,не се сетив на тоа...ама слушај,не мораш и ти така јавно да им даваш нови идеи...воздржисе од големи возбудувања...чувај ги мислите само за себе...во денешново општество(како и во она кое сите го мразат,Титовото)ѕидовите пак имаат уши...е сега може ќе се спасиме ако мислат дека клиторисот ни е на главасмеење...зашто сепак...странски збор...не разбира секој...најмалку оној кој може да смисли ваков закон
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 14:24
Hm размислување ...podobro ako razmislam, mozebi i moze da se izvede. Na nekoi bi im zabranil da ragaat, a na drugi bi im zabranil da abortiraat.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 14:30
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

да бе Фикс,не се сетив на тоа...ама слушај,не мораш и ти така јавно да им даваш нови идеи...воздржисе од големи возбудувања...чувај ги мислите само за себе...во денешново општество(како и во она кое сите го мразат,Титовото)ѕидовите пак имаат уши...е сега може ќе се спасиме ако мислат дека клиторисот ни е на главасмеење...зашто сепак...странски збор...не разбира секој...најмалку оној кој може да смисли ваков закон


да бе мило ,затоа употребив странски збор,мојт нема да го разберат
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 17:18
ke go zabranat legalno, ke se izvrshuva nelegalno, samo polosho ke stane. ne poddrzuvam abortus, ama vo nekoi sluchai e neophoden i ne treba da se zabranuva.

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2009 во 20:01
демек ако го забранат абортусот ќе се покачи наталитетов... не да предрасудувам, или да делам,... ама се знае колку имаат во главата тие што живеат од ништо и во ништо и раѓаат по 10 деца... е сега, кога ќе дојде 11 дете, ако нема абортус,... ќе го роди здраво и живо,... и ...

ако не се врши легално ќе се врши нелегално...

п.с а да не спомнувам дека познавам девојка една година постара од мене која абортирала... белки нема да го чува детето уште од сега

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.