IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - неверникот ќе постане ли верник?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

неверникот ќе постане ли верник?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 10:57
Ne gi pocituvam svestenite lica bidejki treba po pravilo da ziveat vo skromnost i asketizam stom go odbrale toj pat. Sto znaci veruvam na toj nacin sto gi izbegnuvam religioznite profitiracki organizacii. Ne sakam da mi drobat demagogii koi ne gi pocituvaat samite. Go slusam gospod samo ako ima sto da mi kaze, ne mi se obratil na nacin koj bi mozel da go prepoznaam. Ako toa se narekuva ateist, togas taka neka bide.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 10:59
ne e toa ateist голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 11:12
So samoto toa sto ne mi se obratil, znaci deka ima povazni od mene na koi im e potrebna pomos i uteha. Mi dal sila, zdravje i nesto um da raspolagam so niv, ne mi gi dal da bidam sluga na antihristite koi vladeat zaradi troskite so koi si go ovozmozuvam opstanokot. Toa e mojot grev. 
Кон врв
skywaker Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 96
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skywaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 11:58
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

So samoto toa sto ne mi se obratil, znaci deka ima povazni od mene na koi im e potrebna pomos i uteha. Mi dal sila, zdravje i nesto um da raspolagam so niv, ne mi gi dal da bidam sluga na antihristite koi vladeat zaradi troskite so koi si go ovozmozuvam opstanokot. Toa e mojot grev. 


ti dale sila tie koi te stvorile a ne gospod
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 12:53
pa da, moze i taka da se kaze
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 13:01
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...
Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......
Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник? ...

     Прво прашај се себе си,
- зошто сакаш да веруваш во некоја теологија?
     Ако се одлучиш да веруваш во некоја теологија (бог), бидејќи нив ги има многу, постави си прашање
- во кој бог (теологија) сакаш да веруваш?
     Остави што некои велат бог е еден за сите. Сите тоа го велат, ама во предвид (на ум) го имаат само нивниот бог.
     Откога ќе се решиш за соодветен бог, постави си прашање
- зошто си се одлучила за тој бог (теологија)?
     а не за некој друг.
     Е сега. Од ова последново нели можеш да речеш, чекај, како може да се одлучам за некое теолошко учење (бог), а истото не сум го запознала!? Значи, за да се одлучиш за нешто, тоа нешто претходно треба да го запознаеш и да го прифатиш. Или во спротивно да го отфрлиш. Значи уште еднаш, малку поинаку поставено, истото прашање
- како ќе се определиш за „вистинската“ вера (бог)?
     Дали само затоа што имаш некои твои пријатели или други блиски, во соодветна теолошка заедница? Дали само заради тоа што нашето пошироко опкружување (МК) е определено за/кон една поголема теолошка заедница (православието), па сакаш да бидеш и ти дел од масата? Дали кон соодветната теолошка заедница ќе се определиш по некои изјави или проповеди на некои нивни свештеници?
Доколку немаш соодветни одговори на горниве прашања, тогаш слушај се самата, што ти вели твојот ум. Што ти лично чувствуваш најдлабоко во душата. А не да слушаш некој друг. Вклучувајќи ме и мене.
Зошто да се плашиш од твоите нај длабоки чувства?
Погледни ги сите овие кои веруваат во некој бог! Тие длабоко во себе веруваат во нивниот бог. Зошто и ти не го правиш истото? Зошто да се плашиш од тоа што чувствуваш нај длабоко во сопствената душа? 
Слабост, плашење, страв ...
Би те замолил, се разбира доколку сакаш, одвои едно 10-15 минути и прочитај го текстот во мојот пост под наслов „Еуфорија на догмата“  http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14 Таму имам пишувано нешто за овие работи.
Само како вовед (пред да отидеш на наведенава страна) сакам самата да видиш какво е размислувањето на тие кои веруваат во бог.
Од една страна верниците декларативно изјавуваат дека се за мир, љубов, толеранција, меѓусебно разбирање ... значи се најдобро. Но, од друга страна, гледај што вели монахот во цитатот на Макариос:
Originally posted by makarios makarios напиша:

... Еден монах бил поканет на гости кај некој атеистички филозоф. За да го испровоцира, атеистот вака го поздравил монахот: „Бог не постои...“
А монахот одговорил: „... рече безумниот во срцето свое.“

После ова, атеистот се подзамислил и се покајал.
И така среќно си живееле!среќа (додадено од Златник)

Значи тој кој не верува во бог, за нив нема памет. Тој е без ум! Толеранција „шта да ти причам“!изненадување И ти ќе прифатиш овакво нешто?
Да, има случаи кога атеисти прифаќаат некоја теолошка догма. Но тоа само по себе не значи дека тоа е исправно, правилно.
Јас сум атеист и (малку збунувачки), на сите велам: Ако сакате да не верувате во бог, прочитајте ја библијата. Но, не како романче. Не да прифаќате се „здраво за готово“. „Бог вели така и точка“. Малку размислете, анализирајте. Секогаш поставувај прашање зошто, како, каде ...? Колку за пример. Да не се задоволуваш со тоа: „бог ги создаде небото и земјата“. Секогаш запрашај се како, каде ...?

Секој човек се раѓа како атеист. Секое дете е tabula rasa. Чиста табла. На неа може да се „пишува“ се и сешто. Зависно од средината во која опстојува! Самата потреба за објаснување на некои непознати работи во опкружувањето на „детето“ и неможноста од моментално наоѓање одговор на тие непознати работи, го наведува на постоење на некаков творец и за тоа се предат разни приказни, разни религии. А знаете ли колку религии во историјата на човештвото настанале, се развивале неколку илјади години и одумреле?
На која вероисповед се децата кога се раѓаат? Дали на Ра од Египет, Мардук од Асирија, Јупитер од Рим, Зевс (& Соmpanyнамигнување) од Грција, ... Каде се тие богови денес? А луѓето гинеле во името на тие богови, се давале жртви во нивно има, им подигале храмови во нивна чест, целокупен општествен живот им бил уреден во согласност со „вољата“ на тие богови.
Можете ли да се замислите себе си да сте родени и да живеете во тоа време! Да верувате во тие богови. Да сте дел од тој општествен систем. Сигурен сум дека ако некој тогаш ви рекол дека тие богови не постојат, дека луѓето ги измислие... нема сила што ќе ве натера да поверувате во тоа, да поверувате дека оние богови во кои вие и сите други веруваат, едноставно не постојат. Денес има нешто од нив? Освен се разбира пишани и градежни артефакти кои „сведочат“ за нив!
Истото е и со овие денешниве деца кои веруваат во религии кои се актуелни денес. Потребно е уште подолг период и тие целосно да исчезнат. Генерациите после нас ќе се прашуваат како е можно луѓето од 21-от век да верувале во такво нешто, како што ние сега се чудиме за асирците, египјаните, римјаните грците...!

Е сега можеш да отидеш на линкот што го наведов погоре!големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 14:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборот ми е дека јас се обидувам да бидам верник како што треба...

Но се плашам дека длабоко во себе не верувам.......

Како да ја зајакнам верата......? Дали еден ден од мене може да стане убеден верник?

Тоа ми е зборот.......


Ne se obiduvaj da staneh bilo sto. Se dodeka se obiduvash toa znachi deka se napregash. Se dodeka se napregash toa znachi deka pravish neshto vo sto ne veruvash i sto ti pretstavuva maka.

Ako ne veruvash vo neshto togash ne si gubi vreme da se napregash za da go postignesh.

Verata ne e prisilna rabota i ne smee da bide takva.

Do nea ne se doagja so nasilie od bilo kakov vid.

Taa se osoznava i se dozhivuva. Togash stanuva priroden i normalen del od tebe.

Se dodeka dlaboko vo sebe ne veruvash vo nea, toa znachi deka se ushte tragash po nea.

Traganjeto nema rok na traenje, pa zatoa ne se opteretuvaj so nego.

Vazhno e deka se interesirash da ja najdesh, pa taa kje si dojde vo svoj akord.


Теоријата не ти е токму на место, брате.

Господ рекол на апостолите: „ Царството Божјо насила се зема и само подвижниците ке го наследат“.

А не тие токму и теоријата дека секој се раѓа атеист. Тоа апсолутно не е точно, туку спротивнто е. Ако сме створено по образ и подобие Божјо како може тогаш да немаме нижто со својот архитип? Бог во нас, во нашите души го ставил Својот печат и според тоа ние сме боголили, печат негов и носители на датот на Светиот дух а особено кога и ќе бидеме крстени и подоцна активно сме вклучени во светотаинскиот живот на Црквата, која е Царството Божјо овде на земјата. Ова сега го зачнува и прашањето на Марко за љубовте, но за тоа во друго време.

Децате си чисти души и тие го познаваат Бога, својот Творец и Седржител со своите чисти срца. Нели блажени се чистите по срце , зашто тие ќе го видат Бога.

Но подоцна, како старееме и ги попримаме страстите од овој свет почнува и нашето срце да се валка а умот затемнува па ние почнуваме како краткови да не го препознаваме или гледаме Бога. зависно за секој од свите гревови. Се секаваш во настанор со блудницата кои први ги оставија камељњата порготвени за грешницата?

Постарите.

а зошто?

Затоа што Христос кога се наведнал и пишувал по земјата им ги пичувал на секого личните гревови и како постарите имаа повеќе гревови така и тиа први, разобличени од својата совест ги оставија камењата.Затоа и твојата теорија не е точна.

Господ рекол „ бидете како деца“ и „ако не се смирите како едно од вие најмалите неможете да влезете во царството Небесно“. Што значи наталошените страсти, нечистотии, гревови ние треба лека полека да ги чистиме. И колку подолго тие стоеле закоравени на ѕидовите од нашето срце толку повеќе напор и треба да вложиме, нели?
И без да го исчистием срцето а со тоа и умот да го осветлиме неможеме да го видиме Бога. Ако умот го споредиме со стакло,огледало ( нели св.ап. Павле вели дека сега во овој век гледаме како преку огледало) тогаш значи логично дека треба да го исчистиме за да прогледаме преку него и тоа колку почисто-толку појасно. Ако ние носиме темни наочари, тоа не значи дека сонцето не грее. Тоа грее. Така и со Бога. Ако ние сме ги г извалкале умот и срцето и неможеме јасно да видиме, тоа не значи дека Бог не постои. Бог посто и цо нас и без нас. Тој нема причина за своето постоење , Он е апсолутно слободен, но начето постоење е условено од Бога. Он е причината што нир сега сме.

Затоа да се потрудиме со напор да ги искорениме страстите од нашето срце за да можеме да го возљубиме сос ето свое срце, со сиот свој ум и со сета своја душа и сила.       


Изменето од Опитен - 12.Јануари.2009 во 14:26
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
skywaker Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 96
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skywaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 15:21
a da ve prasam koj e gospod? isus i alh sigurno ne se,zosto isus vikal daj ni boze leb i vino.eve vi prasanje koj e gospod?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 16:42
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

[QUOTE=Messenger] Теоријата не ти е токму на место, брате.

Господ рекол на апостолите: „ Царството Божјо насила се зема и само подвижниците ке го наследат“.

А не тие токму и теоријата дека секој се раѓа атеист. Тоа апсолутно не е точно, туку спротивнто е. Ако сме створено по образ и подобие Божјо како може тогаш да немаме нижто со својот архитип? Бог во нас, во нашите души го ставил Својот печат и според тоа ние сме боголили, печат негов и носители на датот на Светиот дух а особено кога и ќе бидеме крстени и подоцна активно сме вклучени во светотаинскиот живот на Црквата, која е Царството Божјо овде на земјата. Ова сега го зачнува и прашањето на Марко за љубовте, но за тоа во друго време.

Децате си чисти души и тие го познаваат Бога, својот Творец и Седржител со своите чисти срца. Нели блажени се чистите по срце , зашто тие ќе го видат Бога.



Brate Опитен ova ne e prvo nehto vo koe ne sme se slozhile.
I toa e vo red.

Neka bide po tvoe - Bozhjoto carstvo se zema so sila, bebinjata se vernici bidejki se Bozhi cheda, tie bezdrugo se hristijanski vernici oti Bozhjata vera e hristijanska, a osobeno koga kje gi krstime.

Isus neka e sekogash so tebe.

Изменето од Messenger - 12.Јануари.2009 во 18:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 18:16
nevernikot  e  vernik  koj  nema  videno  dokaz  za  mojkta  na  verata
 
 pa  koga  ke  go  dozivee  toa  i  toj  ke  stane  vernik
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK spiros...

Spored tvojot komentar vsushnost zakluchuvam deka se slozhuvash so mojot citat deka bebeto ne se ragja kako vernik na nitu edna religija i deka toa so veme POSTANUVA vernik

Inaku ako vekje sakash da tvrdish neshto onakvo kako sto se obiduvash da tvrdish vo natamoshniot tekst, togash podobro rechi deka deteto "znae" vmesto deka bebeto "veruva".

Veruvanje e mnogu kompleksa forma koja se postiga so akumulirano znaenje/neznaenje, tradicija i iskustvo koi sto bebeto gi nema. Zatoa bebeto ne mozhe da veruva vo nishto.



Многу си ми понекогаш интересен
Демек бебето знае 100% дека ќе биде со него сё во ред, кога дури со солзи се моли - да му се помогне од болката на разделбата, да биде пак згрижено во топлото единство, да биде спасено од невообичаениот бол во стомакот, од наглата промена на температурата, од силните нови и невообичаени звуци, од губењето на тлото под нозете ... ?


Значи кога одсрце со плач ја исфрла таа молитва за помош, тоа 100% знае
а истовремено 0% се *надева и *верува дека големата *љубов однадвор ќе интервенира и ќе го спаси од тоа (занего) ново зло?

Зарем не сте ја слушнале таа прекрасна прва молитва со солзи на која вештите бабици и мајки како ангели небесни ја исполнуваат Волјата БОЖЈА т.е. молбата на новороденчето?



Ах како ве сакам јас вас - атеистички и теистички “комлицирани“ догматичари - тоа е чудо едно.     





       

Изменето од spiros - 12.Јануари.2009 во 20:16
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:28
Vsusnost ne postoi ateist. Onie koi ne veruvaat vo Boga veruvaat vo evolcija, vo slucajnost, vo sebe... Ne postoi nevernik.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:29
eden ateist ke stane vernik koga so svoi oci ke go vidi Gospod, a toa e nikogas .

Messinger upotrebi pogresen izraz, ne se ragjaat site kako ateisti, tuku kako prazni knigi, a ponatamu sredinata gi pravi pravoslavni, katolici, muslimani ... ili ateisti.

KINGDAVID veli bil ateist , ja ismeval biblijata iako ne ja imal citano. jas ke si dovolam da kazam deka ne bil ateist, tuku bil neopredelen, zatoa sto ateistot ja procital biblijata, gi znae prikaskite i likovite od biblijata no ne veruva vo niv.

sekako deka imam dobri pricini zosto sum ateist i ke stanam vernik samo ako se sluci ona sto go napisav vo prvata recenica od ovoj post, a site vernici znaat i svesni se deka toa nema da se sluci nikogas.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:39

Бутел а ако ти се случи ваква работа не дај Боже:

Ти се разболува смртно некој кој неизмерно го сакаш, најблизок. И правиш се што е во твоја моќ: медицина, алтернативна медицина, надрилекари, гатачи....се пробуваш и залудно лек нема...........

И некој ти спомне да кажеш молитва да му се помолиш на Бог. И ти од немајкаде, од што се друго си пробал решаваш да го направиш тоа. И за краток период го гледаш невозможното...........твојата најмила личност оздравува како ништо да не било........

Ќе поверуваш или не????????
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.