IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Linux е отпорен на вируси?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Linux е отпорен на вируси?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали Linux е отпорен на вируси?
    Испратена: 08.Јануари.2009 во 00:55
Site slusame za nepokornosta na Linuxot i drugite Unix systems protiv virusi.Sto mislite vie za toa,od posiroko poznavanje ili licno iskustvo?
Dali Linuxot e navistina nepobedliv ili e taka samo poradi toa sto nema komercijalno znacenje,toest zastapenosta na Linux za domasna upotreba e 0.6%.


Ete interesna statija:

http://www.theregister.co.uk/2003/10/06/linux_vs_windows_viruses/
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 18:21
кој ти кажа дека нема линукс вируси има ама во помал број не како Windowsot али има, и никој не го работи не е ногу користен линукосот за да биде нешто врв популарноста е нај важна да е популарен како Windows тогаш и него му нема спас
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2009 во 19:03
Znam znam,zapoznat sum so seto to.Ama ete ova statija sto ja staviv,objasnuva dosta raboti za razlicniot pristap kon odbrana od steten software na dvata sistemi.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 03:13
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Znam znam,zapoznat sum so seto to.Ama ete ova statija sto ja staviv,objasnuva dosta raboti za razlicniot pristap kon odbrana od steten software na dvata sistemi.


Значи вистина е тоа дека за виндовс има многу повеќе вируси, ама неможат да му наштетат толку на системот како на линуксот, значи линуксот е опен сорс и еден обичен вирус , црв , што и да е можи како сака и што сака да прави со системот, доколку корисникот нема појма од работа со таков вид на оперативен систем.
Се разбира дека лунуксот не е толку на мета зошто ја нема популарноста на виндовсот , инаку тоа денес со вирусите е преминато и во комерцијала, има еден куп антивируски компании кој прават вируси само за да им докажат дека нивниот софтвер е подобар од некој друг и слично.

Кон врв
mylife Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Април.2014
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mylife Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2014 во 00:12
sekoj kompiuter mora, i e hakiran od strana na drzavata.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.