IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕДЛОГ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕДЛОГ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 16:32
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Јас прифаќам под услов да ми се дозволи мојата вера да ја именувам како "Христијанство".
Во спротивно, ќе имаме полемики од типот "Македонија - Грција" среќа
 
Moderatore, mi se dozvoluva ili ne mi se dozvoluva?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 18:48
Pravoslaven,

Ubeden sum deka site go prifakjaat zborot Hristijanstvo kako eden opsht i zaednichki termin na mnoshtvoto hristijanski varijacii vo veruvanjeto koe se reflektira kako hristijanski religijski denominacii. Upotrebata na toj termin kako naslov na tema bi znachelo edno opshto prezentiranje na Hristijanstvoto kako religija bez konkretno i podetalno obrnuvanje kon bilo koja denominacija.

Od druga strana, toa so pravo ke bide razbrano kako patronizacija od drugite vernici, a tokmu toa ne nie potrebno vo ovoj sluchaj.

Idejata vo objavuvanjeto na ovie temi ne e da pokazheme i dokazheme koe e VISTINSKOTO HRISTIJANSTVO, a koe e krivoto, tuku korektno da gi pretstavime hristijanskite denominacii, kako i site ostanati religii vo svetot.

Zatoa sakame da objavime temi Pravoslavno Hrisatijanstvo, Katolichko Hristijanstvo, Jehovizam, Baptizam i t.n. Ova e prilika i mozhnost jasno da se pretstavat site ovie denominacii na makedonskata javnost bez da bidat etiketirani i kritizirani.

Se nadevam deka mozhesh da ja sogledash vrednosta na ovaka postaveniot proekt i deka ke zemesh soodvetno uchestvo vo dadenite ramki.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 20:13
Znaejki deka nema megju nash*te chlenovi budist si dozvoliv da napisham tema za Budizmot http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 20:40
Messenger, а што е со оние верски групации кои не си додале префикси и суфикси зад зборот христијани? Сите тие деноминации кои ги наброја се наречени (самите себе или од другите) многу подоцна од создавањето на христијанството. Што е со оние илјадници христијани кои веруваат онака како што верувале христијаните од првиот век, без никакви додатоци, обичаи, традиции, дополнителни "свети книги" и новокомпонирани "пророци", "свети отци", "супер духовници", "светители" итн. туку само во она што претставува Божји Збор - Светото Писмо, Библијата.
Ти си од Америка и се надевам си чул за неденоминирани цркви, "Non-denominational Churches" (мислам дека така се викаат).
 
Значи ти, како основач на овој "проект" треба да најдеш начин и за овие христијани кои верувај, светски гледано, се побројни од ткн. "православните" христијани.
А и кога веќе даваш забелешка за терминот "христијани" и велиш дека таквиот наслов ќе биде разбран како патронизација од другите верници, тогаш истото тоа може да се каже и за терминот "православни христијани". Тој термин сугерира дека само тие правилно ја слават верата, а сите останати неправилно ја слават верата.
Или повторно имаме два аршини за православните и неправославните на овој форум? Повторно православните имаат ексклузивни права на овој форум?
 
Од друга страна и самите бевме сведоци дека на форумов имаше најмалку две групи на ткн. "православни христијани" со различни верувања за одредени работи. (пр. makarios и Asya)
Asya, ако го занемариме нејзиниот остар темперамнт, има солидни познавања од православието. Тогаш, зошто ти да му даваш ексклузивно право на Опитен да ја пишува темата за православието, а не на Asya?
 
Гледаш, овој проект не е ни малку наивен и за да се направи објективно треба малку повеќе работа, а не само субјективизам, давање ексклузивни права на некои, потиснување нечии други итн.
Инаку најлесно е да се направи ова набрзина и "колку да го има". Дај му на било кој член тука и ќе ти направи такви теми за сите вери (ама од нивен субјективен аспект)
Знам дека сакаш да ги упростиш работите, да ги направиш црно-бели, ама верувај, овој проблем со именувањето не е е само на форумов, туку и на државно и на светско ниво.
 
 
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 21:11
Mislev deka ke se rabereme na ednostaven nachin, ama kako i sekogash neshtata se kompliciraat...

Kako prvo, Опитен samiot prv se javi so podrshka na ovoj zaednichki proekt i samiot se ponudi da napishi eden takov tekst. Zatoa mu rekov toj da ja inicira temata za Pravoslavnoto Hristijanstvo i ako vnimatelno ja prochita mojata replika do nego, ke videshe deka mu rekov oti taa tema ke bide nadoplnuvana, spored potrebite, od site ostanati pravoslavni chlenovi. Znachi nema nekakva eksluzivnost vo pishuvanjeto. Toj ke go skrshi mrazot i dokolku ima potreba so vreme tekstot ke bide dopolnuvan i zbogatuvan so argumentiran koncenzus na site istoverni chlenovi. Toa ne znachi deka ako, na primer, jas ne se slozhuvam so nekoi pravoslavni dogmi deka ke go smenam tekstot zatoa sto sto mislam oti taka ovaa religija bi bila "podobra" ili "poispravna" spored moite kriterijumi.

Kako vtoro, imeto Pravoslavno (Ortodoksno) Hristijanstvo ima mnoguvekovna tradicija i pod nego tochno se podrazbira eden konkreten pogled na Hristijanstvoto. Nema sega da diskutirame okolu toa dali navistina pretstavuva prava vera ili ne... za vernicite na pravoslavieto taa e najispravnata, a za site drugi mozhebi e najpogreshnata i toa nema nikakva vrska so imeto sto go nosi taa religija.

Za da ne gi komplicirame nepotrebno rabotite iminjata na religiite ke gi zadrzhime onaka kako sto se megjunarodno priznaeni. Ne e nashe da gi menuvame samo zatoa sto lichno ne se slozhuvame so niv.

Patem, mnogu dobro te razbiram bidejki se naogjam vo istiot kosh so tebe - kako da se narecham jas koga ne pripagja vo nitu edna denominacija? Ako se narecham samo Hristijanin togash ke se sudram so tebe bidejki i ti polagash pravo na toj termin, iako mozhebi ne delime isti sfakjanja okolu verata.

Mislam deka sega razbirash zoshto tema naslovena samo so "Hristijanstvo" ne bi pominala...

Изменето од Messenger - 06.Јануари.2009 во 23:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 23:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znaejki deka nema megju nash*te chlenovi budist si dozvoliv da napisham tema za Budizmot http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17343&PN=1.


od kaj duvale istochni vetrovi....

OK, prilogot e povekje od soliden, sublimirano, jasno, pregledno...bravo !


Za pishuvachite na tekstot koj kje ima pretenzii da bide sticky -post za Hristijanstvoto, eve mala pomosh, tekstov ( vidi link ) zafakja sushtinski prashanja koi zasluzhuvaat kometar i od nashive forumski eksperti ....
http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=E31A1B89A67B184181506C888FF88807




Изменето од Marko sk - 06.Јануари.2009 во 23:28
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 23:41
Blagodaram Marko sk.

Se obidov da ostanam vo ramkite na sopstvenite preporaki. Iako za sekoja religija mozhat da se pishuvaat tomovi knigi, celta so ovoj proekt ni e da gi prezentirame pred javnosta i chlenovite na ovoj forum vo najkoncizna mozhna forma. Potoa mnogu polesno e da se otvorat i razvijat novi temi so prashanja i diskusii. Rabotata e da sozdademe edna kusa i sodrzhatelna referenca, neshto sto do sega nemalo vo Makedonija, a od sekogash imalo potreba od toa.

Pa zatoa, povelete i iskoristete ja ovaa edinstvena prilika.

Изменето од Messenger - 06.Јануари.2009 во 23:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 23:42
иако не ве следам тука често, ви ја видов случајно темата... па бидејќи месинџер веќе направил за будизам... се понудувам да направам за некоја религија која што нема свои претставници тука... се разбира, не сум јас познавач на се и сешто... , ама сметам дека на интернетов има доволно податоци за се... би можела да се снајдам...

п.с а и така немам што да правам периодов...   
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 23:49
BisernA, blagodaram sto se javi i sto iznese interes za ovoj nash proekt. Intencijata beshe nash*te chlenovi, kako poznavachi na nivnite religii da zemat aktivno i kreativno uchestvo vo sozdavanjeto na edna izdrzhana referenca za svetskite religii i nivnite denominacii. Intimnoto poznavanje na religiite vo ovoj sluchaj igra mnogu vazhna uloga.

Svesni sme deka ima mnogu religii od koi nemame prestavnici megju nash*te chlenovi, pa od toj aspekt tvojata nesebichna ponuda mozheme da ja prifatime kako pomosh pri sozdavanjeto na ovoj nash proekt.

Dali mozhesh da mi se javish so lichna poraka i da mi kazhish neshto povekje za tebe i tvoite interesiranja od aspekt na ovoj proekt?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 00:11
Месенџер, прво да ти честитам за добрата идеја. Не само што на многу членови ќе им бидат појасни учењата и верувањата на некои религии, туку таквите учења ќе бидат подоцна и извор на разни дебати, со што несомнено ќе се придонесе за подигнување на квалитетот на подфорумот ( а истотака може и некој шестооделенец што учи за религиите да се послужи и со информации за некој проект ).
Бидејќи и јас сум Православен Христијанин ќе се приклучам кон текстот за Православното Христијанство, а бидејќи Опитен е тој кој ќе ја предводи работата, од него ќе чекам понатамошни инструкции. Колку можам, ќе пробам да помогнам.

Поздрав

Изменето од macedon_alex - 07.Јануари.2009 во 00:11
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 00:39
Messenger, изгледа ти не ме разбра добро. И самиот виде дека две православни фракции имаат различни убедувања за одредени ставови на различни православни цркви.
Ако на темата "православни христијани" Опитен за сексот напише дека е грев ако брачните другари го практикуваат без умисла да прават деца, тогаш Asya и многу други православни христијани од другата фракција ќе се побунат и ќе речат дека тоа не е ставот на православието, туку став на фракцијата т.е. црквата на која припаѓа владиката Наум.
Истиот проблем ќе се јави и доколку се пишува ставот кон исихазмот, и за многу други работи.
Секако дека ти можеш да ги средиш "бунтовниците" со помош на твојата модераторска функција, но дали инквизицијата ќе биде најдобриот метод? И дали така ќе добиеме квалитетен катехизис на различните вероисповести, или пак само нешто формално што ќе виси на форумов, нешто со кое ќе се фалат форумџиите тука, а на што ќе се смеат поупатените во ова поле.
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:18
Pravoslaven, ajde da ja zapochneme rabotava na pozitivna osnova. Da ne pretpostavuvame negativni mozhnosi i ishodi od proektov, tuku da veruvame vo negovata pozitivnost. Mislam deka sekoj od nas, dokolku se soochi so serioznosta na ZAEDNICHKIOV proekt, ke bide doblesen i ke se pridrzhuva do opshtoprifatenite i opshtopriznaenite dogmi i tolkuvanja na religiite.

Tolku ni treba za pochetokov.

Nema za sega da navelguvame vo detali i nijansi na sekoe interpretiranje. Site ste ednoglasni, na primer, za Svetoto Trojstvo, Isusovata zhrtva, dvanaesette apostoli, kolku dela ima vo Noviot Zavet, chii dela se vo negovata sodrzhina, kako i site glavni dogmi.

Toa e potrebno za pochetokov.

Zamislete gi ovie tekstovi kako osnoven voved vo religiite. Tuka barem se slozhuvate i ne bi trebalo da ima raspravii za temelite na Hristijanstvoto. Katolicite ke gi dodadat svoite varijacii na temata, Protestantite svoite, Baptistite onoa vo sto tie smetaat deka se razlikuvaat od Pravoslavnite, Jehovistite ke gi prezentiraat svoite stavovi i t.n.

Ne bi trebalo da ima raspravii i nedorazbiranja na ovie osnovni temeli na hristijanstvoto i razlikite megju denominaciite. Sekako deka site gi znaeme i samo mozheme da se slozhime okolu niv. Za sega tolku ke e dovolno.

Za mozhnite nedorazbiranja ke se otvaraat posebni temi i tamu ke diskutirame i ke stochnuvame sto e vo unison so sekoja religija ili denominacija i so koncenzus ili so povekjeglasie ke gi nadopolnuvame temite koi ke bidat postirani kako refernci.

Za natamoshnite nadogradbi na tie temi kje se dogovarame so vreme. Toa kje bidat dodatoci pod drugi podnaslovi koi bi bile interesni za onie chitateli koi kje sakaat da dobijat podetalni informacii. Na primer, jas navedov deka postojat nekolku Budistichki uchenja i ne navleguvav vo detali okolu nivnite razliki bidejki vo osnova site gi podrzhuvaat onie stavovi koi gi napishav na pochetokot. Sega, dokolku se projavi inetres od nekoj chlen ili gostin za povekje detali okolu toa, ke mozheme da se dvizhime podlaboko vo taa nasoka i taka avtomatski ke gi zbogatuvame temite vo odnos so projaveniot interes.

Mislam deka se razbirame okolu ovaa strategija. Toa kje ni ovozmozhi da odime poednostavno, pojasno i posigurno vo razvojot na ovoj proekt.

Odnapred vi blagodaram na razbiranjeto i ponudenata sorabotka. Vaka aktivno go koristime nasheto zaednichko bogato znaenje i iskustvo za benefit na site onie koi kje imaat potreba od ovie informacii, a ne se vo mozhnost da gi dobijat koncizno, na edno mesto i na makedonski jazik.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 01:34
Ок messenger, ајде терај како што си наумил, да видиме што ќе испадне.
 
Дали ми дозволуваш да ги изложам моите верувања во тема со наслов "Библиски Христијани"?
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 03:57
Pravoslaven, ovoj proekt se odnesuva na postoechki veri so opshtoprifateni iminja.

Do sega ne sum slushnal za denominacija "Biblijski Hristijani" i ne znam dali voopshto postoi takva organizirana religija.

Ako sakash da napishish tema za nekoja postoechka religija, poveli predlozhi go toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.