IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СЛИКИ на БАДНИКАРСКИ ОГАН
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СЛИКИ на БАДНИКАРСКИ ОГАН

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:20

МПЦ е поделена со ставовите за бадник.

Поголемиот број владици/попови велат дека тоа е пагански обичаи и не треба да се поврзуваат со христијанството, а помалиот број од нив велат дека тоа е христијански обичај и секој од нив изнесува различна симболика на огнот, на ракијата, на бадниковите гранчиња, лепчето со паричка итн.
 
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:22
taka se pravi teoloshkoto filigranstvo i se povekje zazhivuva samoto za sebe.

Taka od religijata na Hristos se sozdava religija za Hristijanstvoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako sakash poracionalno da ti odgovoram? Zarem sega ti odgovoriv emocionalno?


mesi go napisav pred da procitam tvoj odgovor

no kade e tuka , razbiranjeto za obicaite
nikade
samo da mi ja irasipat temata
mnogu ubavo kristijansko odnesuvanje
brej od kade znaete sto e ispravno, pa tuka sotrevte se zivo i divo

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:26
Христос не создаде религија. Религија создаде Константин. Овие двајца немаат ништо заедничко.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:26
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Kaj mene use urlaat тага


No Comment.... Samo da nema tepacka na krajot koga ke se iznapijat...

3 zgradi i od trite ogin...jasno deka ke se ispopijancat i ke pocnat so sarmi da gagjat
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:28
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Kaj mene use urlaat тага


No Comment.... Samo da nema tepacka na krajot koga ke se iznapijat...

3 zgradi i od trite ogin...jasno deka ke se ispopijancat i ke pocnat so sarmi da gagjat


emi milichko ne e do ognot do lugjeto e голема%20насмевкаголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:29
so stana so prasanjeto za tri pati vrtenje okolu crkvata
ima li razlika?????????? heeeeeeej
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:38
Originally posted by anakin anakin напиша:

so stana so prasanjeto za tri pati vrtenje okolu crkvataima li razlika?????????? heeeeeeejголемо%20гушкање


Ke ti odgovoram jas: Badnikarskite praznuvanja se paganski praznuvanja, dodeka vrtenjeto na crkvata tri pati e postaveno od Pravoslavnata Crkva, toa se pravi na Veligden i ne poteknuva od paganstvoto,tuku od crkvata.

Toa e razlikata
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:40
mesi ti me znaes

jas doagjam tuka ednas za pola godina, koga kje primetam deka mnogumina zaboravile na eden fakt

prvo si covek
vtoro si del od narod
treto si vernik
cetvrto si stalez , status vo opstestoto


se dodeka gi mesate ovie raboti, kje ima kavgi, nejmalku e vazno ako e na forum
poloso e ako e vo zivotot realen


Изменето од anakin - 06.Јануари.2009 во 01:40
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:42
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

so stana so prasanjeto za tri pati vrtenje okolu crkvataima li razlika?????????? heeeeeeejголемо%20гушкање


Ke ti odgovoram jas: Badnikarskite praznuvanja se paganski praznuvanja, dodeka vrtenjeto na crkvata tri pati e postaveno od Pravoslavnata Crkva, toa se pravi na Veligden i ne poteknuva od paganstvoto,tuku od crkvata.

Toa e razlikata


odgovori mi sega vaka

pobitno e toa sto doagja od crkvata ili od narodot?????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:47
a toa lugje li se be srcголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:48
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

so stana so prasanjeto za tri pati vrtenje okolu crkvataima li razlika?????????? heeeeeeejголемо%20гушкање


Ke ti odgovoram jas: Badnikarskite praznuvanja se paganski praznuvanja, dodeka vrtenjeto na crkvata tri pati e postaveno od Pravoslavnata Crkva, toa se pravi na Veligden i ne poteknuva od paganstvoto,tuku od crkvata.

Toa e razlikata
odgovori mi sega vakapobitno e toa sto doagja od crkvata ili od narodot?????


Za mene kako vernik , pobitno i od dvete e ona sto doaga od Biblijata , kako Rec Bozja i sto taa veli za zivotot.

Inaku, na ova prasanje mozes da dobies mnogu razlicni odgovori, zavisi kogo ke prasas i vo sto toj veruva.

Jas ti dadov odgovor spored moeto veruvanje
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:50
Originally posted by anakin anakin напиша:

so stana so prasanjeto za tri pati vrtenje okolu crkvataima li razlika?????????? heeeeeeejголемо%20гушкање


Овде тоа не е тема, но еве, да се обидам. Вечерва побарав одговор за твојата дилема од компетентен (од мојот духовен отец) и добив. Значи, станува збор за трикратно опколување на храмот на Воскресение Христово - Велигден, кое, пак, го симболизира Неговото (Христовото) тридневно претстојување во гробот. И ова во голема мерка се разликува од твојот став во врска со топлите ракии покрај огновите. Јас го почитувам тоа што на нив гледаш само како на обичај. Некои, велат дека луѓето околу огновите ги симболизираат пастирите што си ги чувале стадата кога им се јавиле ангели да ги известат за големата радост, дека им се родил Богомладенецот Христос, но, тоа што сега тука се прави, нема ништо заедничко со учењето на Црквата Христова. Поздрав.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 01:53
i ednoto i drugoto e koreografija
eden den kje vi kazam zasto e potrebna ova koreografijata za crkvata
no ne sega i ne tuka
kje dojdam jas eden den na nekojasi tema

KOREOGRAFIJA - zapanti go terminot

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.