IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Бебиситерки и бебиситери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бебиситерки и бебиситери

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Бебиситерки и бебиситери
    Испратена: 03.Јануари.2009 во 09:39
Mnogu roditeli se suocuvaat so problemot na cuvanje na deca koi od razlicni pricini ne mozat da gi nosat vo gradinka. eden gorliv problem e i cuvanjeto na decata "na saat" koj vo Makedonija takareci voopshto i go nema. Koga jas gi rastev decata postoeshe sistem bebisiterka=komshika ili baba /dedo.
Niz svetot toa e neshto normalno.
Eve shto prezema Bugarija
Бугарија воведува плата за бабите и за дедовците бебиситери

Властите на Бугарија од 1 јануари воведоа плата за бабите и за дедовците кои ги чуваат своите внуци. Оваа мерка била донесена за подобрување на наталитетот, кој е најнизок меѓу земјите на ЕУ.

Бабите или дедовците кои ги чуваат своите внуци ќе можат да примаат додатна сума на ниво на минимална плата од 240 лева или 120 долари, според амандман од Законот за поттикнување на вработувањето. Според податоците на европската статистичка агенција Евростат, земјата има најниска стапка на наталитет во Европската унија од минус пет отсто за 2007 година.
Kakvi se vash*te iskustva na toa pole?


Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 11:04
Kas nas postojat bejbisiteri no najcesto gi cuvaat decata na strancite...Kolku tocno zarabotuvaat zavisi od voljata na roditelite, no otprilika e okolu 5 evra od cas...Kaj mene vo grupa imam dvajca roditeli koi imaat angazirano devojka da im gi cuva decata duri i koga tie se doma...Tatkoto raboti ovde, a majkata trebalo da bide domakinka...Devojcevo sto gi cuva decata isto taka ima zadaca da gi poducuva makedonski i uste nekolku predmeti na angliski...Dosta popularno vo Amerika e "homeschooling" pa toa go prenesuvaat i ovde iako mislam deka toa e najloso sto moze da im go napravat na svoite deca...Vo red e deteto po cel den da se druzi so bebisiterkata, no eden den koga ke mora da zamine na fakultet voopsto nema da znae kako da se vklopi vo sredinata...
Ovde se postavuva i drugo prasanje: kolku kaj nas se educirani bebisiterite? I ovde ne zboruvam za baba/dedo bebisiteri tuku za devojcinja, a mozebi ima i decki koi ja vrsat taa rabota...Dali ne e potrebno barem nekakvo nivo na obrazovanie da ima bebisiterot ili vazno e samo da ne gi maltretira decata???
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 23:47
Не знам според мене денес младинава редовно налетува на такви огласи најчесто на факултетите, бебиситерка во странство. Мислам дека со еден педагошки завршен не е доволно за бебиситерство, ама пак што е уште полошо некои ни тој педагошки го немаат. Мислам дека моите деца во краен фазон би ги предала на такво чување. Сепак постојат баби и дедовци кои верувам многу погрижливи би биле за моето дете отколку некое девојче од страна.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 20:43
..ubavo e da gi doveris decata na baba i dedo.No sto ako gi nema vo blizinaтага
 
....Neznam kako e kaj nas ,no vo drzavata vo koja ziveam toj problem e resen na toj naçin sto site troskovi okollu çuvanjeto na decata do 12 godini drzavata gi vraka  100%...pod edinstven usluv organizacijata ili liçnosta koja gi çuva decata da bide priznaena od strana na drzavata...navistina treba da se izvadat parite od dzep ,no koga znaeme deka ke se vretat i ne e nekoj problem...среќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 22:10
 Vo Makedonija ima "bebisiterki' odnosno zeni koi gi porasnale svoite deca i sega od razni pricini (najcesto tehnoloshki vishok) cuvaat deca do shkolska vozrast. malku od niv se so pedagoshko obrazovanie, povekjeto se  ednostavno majki/babi koi za solidna suma pari cuvaat dete. Na zapad pocesto gledame deka taa rabota ja obavuvaat srednoshkolci ili studenti koi cuvaat od saat i si zarabotuvaat dzeparac. Kaj nas "milite na mama" ne cuvaat deca, cekaat mama/tato da im dadat pari. намигнување Mojata diskusija povekje se odnesuva na bebisiterstvo od saat...cuvanje deca koga roditelite sakaat nekade da zaminat...ili se zadrzuvaat podolgo/prekuvremeno na rabota.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2009 во 11:51
mi se dopaja idejata  "platata" za baba/dedo....
bejbisiterki....se sekavam na vremeto koga bev tinejdzer i jas bev bejbisiterka na saat.... i ne veruvam deka sekoja bejbisiterka mora/treba da bide pedagoski skolovana.... dali site majki se pedagoski skolovani?...mozebi malce glupavo zvuci, no ili znaes so deca da bides i da im pees pesnicki, da crtas so niv, da se igras so plastelin, da im raskazuvas prikazni, da gi primetis koga ne se dobri (bolni) da gi naucis nesto pametno ili ne znaes...pomegu dvete nema! Dali si baba, majka ili bejbisiterka, ili ja imas taa krv za so deca da si ili ja nemas ! Ova e moe mislenje
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 20:55
штом прооди улицата е најдобра ...бебиситерка.Барем од лошо ќе знае да се пази. 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.