IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Macedonia-Timeless на CNN
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Macedonia-Timeless на CNN

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Прашање: Дали ви се допаѓа новата реклама за Македонија?
Одговор Гласови Статистика
21 [61,76%]
13 [38,24%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 16:05
Добра работа завршил и Изи... секоја чест!
Дури подобар ми е од тој на Манчевски... иако и тој беше убав, ете дури е и награден во Варшава за најдобар промотивен спот во светски рамки
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
GoXI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GoXI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 14:47
prviot na Mancevski e podobar vo sekoj pogled
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 17:06
mnogu e ubav!!изненадување,..sega turistite fakjaat vrska, slusham , za da dojdat navamu. Kaj li ke gi smestime?збунетост,..trijat race taxistive skopski,..za kilometar dva,..triesetina € ,...najmalku!,...i pak ke dojdat,...shishanite ovci,..vazno e deka na spotot e se ,......."med i mleko" !

bravo za mincho!аплауз ,..a kolku toj "sobral"za nego?,збунетост....mislam ,..kolku ja koshtalo drzavata za negoviot trud?!,...ne kolku toj dobil,...toa e sigurno mnogukratno pomalku,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 20:05
Ja пак ќе кажам дека и двата ми се допаѓаат,можеби овој на Изи за нијанса повеќе,ама пак затоа музиката на Милчо ми беше појака..у секој случај браво за двајцата,и требаат на Македонија вакви работи!
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 20:51
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

<SPAN =fontNaslov>Македонија вечна</SPAN>Скопје, 12 јуни (MIA) - Продукцијата Пристоп МК денеска го промовираше новиот спот за туристичка и културна презентација на Македонија под наслов „Македонија вечна“, чиј сценарист и режисер е Игор Иванов - Изи.Македонија вечна

Nemam zborovi! Odlicno nesto!!! Alal da mu e i za muziakata i za kamerata i za fotografijata i koceptot i sè!!!

Mancevski moze voda da mu nosi...
Кон врв
гјувеза Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гјувеза Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 22:19
I dvata spota se odlicni se nadopolnuvaat eden so drug edniot raskazuva edna prikazna drugiot prodolzuva so drugiot del od prikaznata fali uste eden del .......CESTITKI za dvata spota
Ако некој прави чекор назад ....не се радувај ...можеби зема залет....


Кон врв
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 02:40
So prviot spot ja puknavme lambata a i parite 180000 EUR.
A sega so vtoriot nemam komentar, samo ne znam kolku pari se potrosija.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 09:14
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

So prviot spot ja puknavme lambata a i parite 180000 EUR.
A sega so vtoriot nemam komentar, samo ne znam kolku pari se potrosija.


So spotovite barem kje se promovirame vo svetot,a koga kje presmetame kolku pari se frlaat na reklami i drugi bespotrebni raboti,ova kje izleze deka se namenski potrosheni pari.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 09:50
Originally posted by brza brza напиша:

mnogu e ubav!!изненадување,..sega turistite fakjaat vrska, slusham , za da dojdat navamu. Kaj li ke gi smestime?збунетост,..trijat race taxistive skopski,..za kilometar dva,..triesetina € ,...najmalku!,...i pak ke dojdat,...shishanite ovci,..vazno e deka na spotot e se ,......."med i mleko" !

bravo za mincho!аплауз ,..a kolku toj "sobral"za nego?,збунетост....mislam ,..kolku ja koshtalo drzavata za negoviot trud?!,...ne kolku toj dobil,...toa e sigurno mnogukratno pomalku,..
 
 
TAKA E големо%20гушкање mislam deka kje treba da se napravi uste nekoja nadvodna stambena naselba vo ezerono za da gi soberi site голема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 12:35
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blackeye blackeye напиша:

<SPAN =fontNaslov>Македонија вечна</SPAN>Скопје, 12 јуни (MIA) - Продукцијата Пристоп МК денеска го промовираше новиот спот за туристичка и културна презентација на Македонија под наслов „Македонија вечна“, чиј сценарист и режисер е Игор Иванов - Изи.Македонија вечна

Nemam zborovi! Odlicno nesto!!! Alal da mu e i za muziakata i za kamerata i za fotografijata i koceptot i sè!!!

Mancevski moze voda da mu nosi...


Се согласувам, и мене овој спот ми се допаѓа многу повеќе од оној на Манчевски, иако тој беше награден со прва награда на фестивал во Словачка мислам.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 14:07
Da, da super e, mnogu dobro osmislen, sve e opfateno i minato i segasnost i tradicija.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 18:01
првиот ми е подобар..... иако можеби малце е ,,забеган,, по антиката намигнување..... не ме тепајте одма сега голема%20насмевка

ама и двата се многу убави..... ми се допаѓа галичката свадба, т.е почетокот на вториот спот среќа

п.с. плус во првиот го има велес задоволство


Изменето од BisernA - 20.Јуни.2009 во 18:09
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 22:39
Ова се најдобрите реклами досега направени во Македонија. Особено ми се допага делот со антиката. Ние сме античка земја и треба да ги истакнеме античките вредности на нашата земја.
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 14:39

Деновиве се најавува премиерно прикажување на Си-Eн-Eн на  четвртиот во низатa спотови за туристичко рекламирање на Македонија.  Автор на сценариото и на режијата е Милчо Манчевски.  Ова е прв спот специјализиран за одреден сегмент на туризмот, односно за сакрален туризам (цркви, манастири и џамии).  Спотот е насловен Македонски храмови (Macedonian Temples).

Продолжувајќи ја темата од циклусот Македонија - вечна, овој
спот го прикажува единството на природата и човекот во сакралните објекти во Македонија.  Вечното течение на времето е преточено во магична промена на светлото, боите и сенките од страна на директорот на фотографија Мишо Ристов.  Во контрапункт, ноќните сцени се случуваат во хипер-урбана средина.  Како дел од циклусот, повторно е употребена современа обработка на народната песна Учи ме, мајко, карај ме во аранжман на Кирил Џајковски.  Продуцент на спотот е Елена Станишева.
 
Спотот е сниман во период од скоро два месеци на локации во Зрзе, Варош, Матка, Вељуса, Велес, Мустафа-Пашина Џамија и ГТЦ во Скопје.  Употребени се методи и технологија кои вообичаено се користат за снимање на популарни документарци - вложени се стотици часови снимање, a снименото потоа трпеливо e обработуванo со најсовремени специјални ефекти.

Ова е четврт спот во циклусот Македонија - вечна.  Премиерниот го режираше Милчо Манчевски, вториот во серијата е на Игор Иванов - Изи, а третиот е на Ѓорче Ставревски.
 
Првиот спот на Манчевски освои прва награда за спот на Меѓународниот фестивал за туристички филмови и спотови во Полска, и предизвика огромен меѓународен интерес, а има над половина милион посети на интернет линкови.

Погледнете го спотот:

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.