IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исусова молитва - исцелител
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исусова молитва - исцелител

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 29>
Автор
Порака
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Исусова молитва - исцелител
    Испратена: 23.Декември.2008 во 11:47
ovde  sakam  nakratko  da  im  objasnam  na  licata  koi  nemozat  da  ja  svatat  mojkta  na  isusovata  molitva  a  posebno  ke  bide  svatliva  i  za  onie  koi  nemaat  vera  a  imaat  potreba  od duhovno isceluvajne od  site  losi  osobini  -naviki.
 
 prvo  nakratko  da  pojasnam  kako  nasata  svest  prifatila   navika  od  drugo  lice  .eden  od  poznatite  nacini  za  da  se  sluci  ova  e  koga  od  nekogo  treba  da   dobieme  nesto  pari,ljubov  itn.   nasata  intelegencija  avtomatski  prifajca  i  negovi  osobini-nacini  na  dejstvuvajne  so  cel  povtorno  da  ja  zarabotime  nasata  pobaruvacka.  pa  taka  vo  tekot  na  zivotot  se  steknuvame  kako  so  dobri  osobini  taka  i  so  losi  koi  sne  gi  steknale  na  istiot  nacin.  pa  logicki  koga  bi  se  odkazale  od  sredstvata  koi  sne  gi  pobaruvale  i  za  koi   kako  zalog  sne  morale  da  pocnime  da  dejstvuvame  na  los  nacin-  paralelno  na  toa  i  bi  uspeale  da  gi  otfrlime  losite  postapki.znaci  od denes ako  pocneme  samo  od  gospod isus hristos  da  barame  se   a  ne  od  lujdzeto  koi  ne  naterale  na  takvo  loso  dvizejne  podsvesta  eden  den  ke  pocne  da  gi  otfrla  site  losi  naviki  steknati  od  gresnici
pa  neka  pocne  od  denes  vasiot  zivot  da  go  upravuva 
                KIRIE ELEISON
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 13:12
Дали под “Исусова молитва“ мислиш на “Татко наш“?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 14:58
Мислиш "Оче наш"..
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 15:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дали под “Исусова молитва“ мислиш на “Татко наш“?


Не е „Оче наш„ туку кратката но по своето значение многу соджајна и по сила најјака молитва. Таа се нарекува Исусова затоа што во неа се повикува името Исусово.

       Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме грешниот или пократката нејзина верзија      Господ Исусе Христе, помилуј ме

Браво Дејан, конечно една убава и значајна тема на форумот. Па ајде духовници, покажете се
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 17:52


Ај објаснете........се заинтересирав.....
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 18:30
Исусовата молитва се вика умна молитва, исто и молитва на срцето . За неа има многу да се пишува затоа што светите Отци неа ја нарекуваат уметност над уметностите.

Исусовата молитва има и свои степени кои одговараат со духовниот степен на оној кој ја практикува.

Нашиот ум е постојано активен, па да не лета ваму таму , безделичи илл блудствува затоа Отците велат: На умот дај му ја молитвата, затоа и Исусовата молитва е толку каратка за да може умот да се задржи и концентрира на зборовите од молитвата. Молитвата пак, бидејки е разговор и заедница со Бога на тој начин и ние, според зборовите на св.ап. ПавлеМолете се постојано или поточно Молете се непрестајно и ние се трудиме непрестајно да се молиме и постојано да ја кажувааме оваа кратка молитва, за постојано да разговараме и непрестајно да пребиваме во Божјата убавина и благодат.

Оваа молитва го чисти нашето срце од грешните страсти и постепено се врзува и слегнува во срцето и затоа е наречена и срдечна, или бидејки истовремено учестуваат и умот и срцето се вика умносрдечна молитва.


таа е најубавата молитва за срцето.

рекове дека си има свои степени и свои техники и услоци и ефекти.
     




Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 20:32
Благодарам Опитен што издвои време и ни даде појаснување.
Да, умот треба да биде усредоточен на Исус цело време и многу често кога ми е тешко но дури и кога си правам некоја еднолична и навидум беззначајна работа (пример пеглам, требам ориз....голема%20насмевка) така ќе си ја кажам, но незнаев дека таа се викала Исусова молитвацрвенеење
 
Е сега, во “Оче наш“ која Исус ни ја дал како образец по кој ќе се молиме, се дадени нели, сите елементи кои ги опфаќаат нашите потреби-од материјални до духовни аспекти. Таа е најкомплетна молитва која содржи се и која ИСУС лично им ја предаде на своите следбеници...
 
Исусовата молитва е начин да се биде постојано во заедница со Бог, но велиш дека Исусовата молитва има и свои степени кои одговараат со духовниот степен на оној кој ја практикува....Ова е многу интрересно, кога ќе имаш време напиши ни нешто за тие степени. Дали тоа значи дека треба да се бидат исполнети одредени услови во духовниот развој за да се практикува, дали некој обичен човек неможе да ја практикува или пак нема да му биде услишена доколку нема некој одреден духовен развоен степен?
 
големо%20гушкање


Изменето од maria_magdalena - 23.Декември.2008 во 20:32
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 20:46
mojata omilena tema ishihazam....
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 21:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Благодарам Опитен што издвои време и ни даде појаснување.
Да, умот треба да биде усредоточен на Исус


prosti sto vaka ja prekratuvam da ne citiram cel tekst samo ova me interesirashe, moze opiten da ni pojasni da se izbegnat dvosmislenosti usredotocen umot kon Isus??

Vo Isusovata molitva ne e dozvoleno nikakvo pretstavuvanje na likovi tuku umot sekogash da se drzi vo smislata na zborovite da se proniknuva vo zborovite, zasto vsushnost celata sushtina se sodrzi vo zborovite koi izgovarani...(i stremejki se od umot da se simnat vo srceto da se ragja molitvata od srceto da veke ne se potrebni zborovite (isihija-tihuvanie)molitvata da tece da izvira od srceto...


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 21:55

Molitvata e sredstvo za soedinuvanje na covekot i Bog vo Ljubovta.
So molitvata se ovozmozuva koncentracija na umot, negovo sobiranje i sleguvanje vo srceto. Isihastite praktikuvale poveke vidovi molitva, no so edna cel: covekot da zaboravi na sebe i da se nasoci na kantemplativen zivot.

Molitvata e veshtina i sredstvo. Cel na molitvata e da se ostvari isihija, stivnatost, molcenje. Toa e najgolema, no i najteshka zadaca.
Molcenjto ne e pauza, odmor i privremeno miruvanje.

Isihija e sostojba na vnatreshna tishina, budnost i naslushuvanje na glasot Bozji.
Isusovata molitva bila praktikuvana od raniot period na hristijanstvoto. Vo XIV vek, vo t.n. Srednovekoven isihazam, taa se rashirila na Sveta Gora pod direktno vlijanie na upatstvata na Grigorij Sinaitski. Toj doshol na Sveta Gora od manastirot Sveta Ekaterina na Sinaj i go prenel praktikuvanjeto na molitvata megu Atonskite monasi. Isusovata molitva bila shiroko rasprostraneta megu monasite na Sinajskata gora, vo Palestina i Egipet.

So molitvata covekot treba da se vrati vo sebe, da go pronajde vo sebe Obrazot Bozji, koj bil potemnet, no ne i izbrishan so covekoviot pad vo grev.

Taa se uci samo so licno zalaganje. So molitvata, covekot treba da se podgotvi da go slushne Bog koj neprestanuva da govori vo najdlabokata negova vnatreshnost.

Obicno se srekavaat dva nacina na molitva: slobodna molitva koja se upotrebuva vo obicni slucki i sekojdnevni preokupacii kako metod za osloboduvanje od grizi, voznemirenost i duhovna napnatost. Vtoriot nacin na molitva e propishana molitva.
Isusovata molitva e tokmu propishana molitva.

Dali znaci deka treba da bideme malku zapoznaeni so ova molitva Isusovata molitva pred da pocneme da ja praktikuvame...
Molitvata, ne e ednostavna tehnika, duhovno ili telesno mehanicko otkrivanje na Bozjata prisutnost. Postojat utvrdeni, no ne i nepromenlivi pravila, vo koj red treba da tece molitvata...duhovno da se nadgraduvame..


..a seto toa vo duhovna poslushost kon duhovnikot koj ne voveduva vo plodnite gradini na molitvata...



Изменето од belichka - 23.Декември.2008 во 22:00
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 22:26
Секој може да ја практикува оваа молитва. и световен човек и монах. секој што има желба да се држи до Бога најлесно тоа може да го направи преку Исусовата молитва.

Доволно е да имаме смирен и покаен дух и да се советуваме со искусен духовен отец.

Светите отци за Исусовата молитва велат дека е царски, прав пат да се стигне до Бога.

Па, срекно патување
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 23:23

Koja e temata za diskusija tuka? збунетост

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 23:37
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Секој може да ја практикува оваа молитва. и световен човек и монах. секој што има желба да се држи до Бога најлесно тоа може да го направи преку Исусовата молитва.

Доволно е да имаме смирен и покаен дух и да се советуваме со искусен духовен отец.

Светите отци за Исусовата молитва велат дека е царски, прав пат да се стигне до Бога.

Па, срекно патување
 
Да, но кои се тие духовни степени?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 23:49
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

.....Исусовата молитва има и свои степени кои одговараат со духовниот степен на оној кој ја практикува.


рекове дека си има свои степени и свои техники и услоци и ефекти. 
     

 
Навистина многу ме интересираат духовните степени, а особено техниките и ефектите...чекање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 29>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.