IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Рака која подарува не се суши
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рака која подарува не се суши

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 17:59
Majka Tereza koga ja dobila nobelovata nagrada za mir i bila pokaneta na svecena vecera - go odbila prisustvoto na istata, bidejki so parite koi se dadeni za taa vecera ne znam kolku iljadi deca vo Indija mozhele da bidat prehraneti vo rok od edna godina. Kolku lugje znaete koi bi go napravile toa? I kolku lugje znaete koi se bi dale da ucestvuvaa na edna takva vecera?

Pred nekoe vreme sakav da ispratam sredstva za edno bolno devojce vo MK- podatocite (banka itn) bea dadeni na internet. Tie podatoci ne bea dovolni, mi trebaa adresata na bankata i na primachot. Se obidov da gi najdam, no ne dobiv odgovor...stalno dobivam pisma za pomosh na deca vo siromashnite zemji. Pomisluvam na mojata zemja, vo koja znam deka ima decinja koi sonuvaat paketce od Dedo Mraz. Megjutoa, nema kade da se prati. Jas ne mozam nekogo da finansiram, no, bi sakala ponekogash da pomognam, ako mozham. Povekje bi pomognala za mojata zemja otkolku za nekoja druga.
Tuka vo Germanija ima mogu dobro razraboten sistem za donacii i ima t.n. "familii-neguvatelki" koi davaat po 30evra mesecno (1 dnevno) za nekoe dete vo Afrika ili Juzhna Azija ili Juzhna Amerika da mozhe da odi vo shkolo, da si kupi uchebnici.Toa im se odbiva od danok....Pa se dopishuvaat, decata prakjaat pisma, dobivaat podaroci od germanskite familii. .Treba nesto takvo da se organizira kaj nas vo MK i sigurna sum deka mnogu nashi od stranstvo bi pomagale. Bidejki - malku po malku, se sobira mnogu. Odnosno, taka najmnogu i kontinuirano se sobira...

Inaku, pomagam kolku i kako mozham, bidejki mene mi se pomagalo mnogu. Toa e mojot nacin megju drugoto i da im se zablagodaram na moite dobrodeteli, koi za vozvrat ne barale nishto konkretno, no so toa se rodile prekrasni prijatelstva koi ne great do den denes. I ponekogash koga mozhe da me tresne nekoj po glava ili po nos, jas si prodolzhuvam da go pravam ona vo shto veruvam.(Porano se razocharuvav, stradav, si velev_oh, kako ne gledaat, sfakjaat...sega se pomalku i pomalku bidejki -toa e pred se - moj izbor.)

Изменето од chuchuliga - 27.Декември.2008 во 18:09
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 10:43
Од секогаш сметав дека секој јавен медиум треба ја одигра својата улога во анимирањето на хуманиот аспект од нашето живеење. Нашиот Форум Идивиди од секогаш бил така  ориентиран , најчесто со анимирање и информирање ,а во рамките на можностите на членовите и со директна помош . Не ретко сме наидувале и на скептицизам но истиот секогаш бил поттик за уште посилно  делување .
 
Како што секогаш девиза ни било ,, покажи со свој пример,,  сакам  да ве информирам дека со група членови кои за жал инсистираат да останат анонимни  успеавме да организираме донација  од пакетчиња ( направени по системот ,,од моето семејство за непознатото другарче,, ),  за дечињата со посебни потреби, при училиштето Кузман Јосифовски Питу .  Приемот на кој наидовме во училштето а посебно радоста на дечињата тешко е со зборови  да ви ги доловам . 
 
Правиме обид да не остане само на ова ,имаме активности кои веке течат но за нив ке ви пишам кога ке има нешто конкретно .
 
Ова не го пишав почитувани мои за да ве информирам ,туку повеке да ве повикам  вас истомислениците да ни се придружите доколку имате конкретни идеи да изнудиме насмевка плус која верувајте нема цена !
 
Оние од вас кои ке се најдат себеси во ова нека ми пишат .
 
ЗА МНОГУГОДИНИ БОЖИК на верниците од Православна Вероисповед ! 
 
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 09:03
Ова не го пишав почитувани мои за да ве информирам ,туку повеке да ве повикам  вас истомислениците да ни се придружите доколку имате конкретни идеи да изнудиме насмевка плус која верувајте нема цена !
 
Оние од вас кои ке се најдат себеси во ова нека ми пишат .
---------------------------------------------------------------------------------------------
... Sekoja cest za akcijata...a ushte pogolema SEKOJA CEST za anonimnosta... pa ubavinata e vo toa... podaruvanje za iznuduvanje detska nasmevkaголемо%20гушкање...
Site nie MOZEME, MORAME i TREBA da da se najdeme sebesi tuka. Site nie mozeme da pomogneme bidejki vo site nas lezi HUMANOSTA, COVECNOSTA... Site nie mozeme da dademe neshto...malku... ili mnogu...odnosno koj kolku moze... zatoa shto ima lugje...deca na koi toa im e NEOPHODNO.

Кон врв
KING35 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
shadow...

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7624
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KING35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 09:14
Sekoja cest za sekoja akcija na pomos.
Postojat mnogu nacini kako mozeme da pomogneme.
Eve na primer jas i moeto semejstvo dva pati godisno site alista,igracki koj veke se smalile ili od razni pricini ne se upotrebuvaat uredno zapakovani gi predavame vo Crven krst.
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi
Кон врв
dusito Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dusito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 16:34
Mnogu ubava tema!Bi trebalo da stane od zelba -praksa,a za toa se potrebni silni luge,rastereteni od site kompleksi,so otvoreni oci,koi ne se gledaat samo sebe ,tuku se sposobni da vidat i okolu sebe.Ne znam zosto imam custvo deka tranzicijava vo nasava zemja ja ubi humanosta.Nekoja luda trka po pari vo koja se zaborava na se.A sami ne mozeme da bideme srekni.Samo i tesko e da se pomaga,zosto treba mnogu da se vnimava kako da se napravi toa,za da lugeto na koi im pomagas ne bidat povredeni ili da se custvuvaat pomalku vredni.
Crkvata tuka moze da igra golema uloga ,no nasite svestenici se daleku od vernicite.Stom doma doagaat samo za slava i pogrem,ne znaat za potrebite i problemite na vernicite.Najlesno bi bilo da crkvata sobira donacii od luge,obleka ,pari,paketcinja i da znae komu da gi dade na koe semejstvo,ama tie se poveke okupirani so svoite biznisi.
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2009 во 23:29
А дали под хуманост се подразбира да се ослободите од ѓубрето дома, тоа ли е хуманост? И после се фалите дека сте хумани личности и сте правеле добри дела. Ако толку Ви е жал за луѓето кои страдаат зашто не купите нешто ново како што им купувате на своите деца и би им го подариле како ново, па после тоа фалете се кој колку е хуман. Или кога ќе го дадете ѓубрето уште па ќе се фалите за вашите добри дела, а патем и ќе чекате услугата да Ви се врати со тоа што заради Вашето ѓубре некој е уценет и треба тоа цел живот на ум да го има и да Ви биде измеќар во секое време.
Многу е лесно ѓубрето да му се даде на сиромавиот човек, само да знаете дека тоа не е добро дело.
Како ќе Ви биде вам да дојде комшијата и да Ви даде пакет со стари алишта, како ќе се чувствувате тогаш, а како би се чувствувале ако Ви донесе нешто ново? Кога е радоста кога е нешто ново или нешто старо?
Пред да се фалите размислете малку подобро.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 11:13
Originally posted by Dimon Dimon напиша:

А дали под хуманост се подразбира да се ослободите од ѓубрето дома, тоа ли е хуманост? И после се фалите дека сте хумани личности и сте правеле добри дела. Ако толку Ви е жал за луѓето кои страдаат зашто не купите нешто ново како што им купувате на своите деца и би им го подариле како ново, па после тоа фалете се кој колку е хуман. Или кога ќе го дадете ѓубрето уште па ќе се фалите за вашите добри дела, а патем и ќе чекате услугата да Ви се врати со тоа што заради Вашето ѓубре некој е уценет и треба тоа цел живот на ум да го има и да Ви биде измеќар во секое време.
Многу е лесно ѓубрето да му се даде на сиромавиот човек, само да знаете дека тоа не е добро дело.
Како ќе Ви биде вам да дојде комшијата и да Ви даде пакет со стари алишта, како ќе се чувствувате тогаш, а како би се чувствувале ако Ви донесе нешто ново? Кога е радоста кога е нешто ново или нешто старо?
Пред да се фалите размислете малку подобро.
 
За жал има и такви луѓе (и нации) кои за да се ослободат од отпадот го даваат „во добротворни цели“ и уште се декларираат за хумани. Се сеќавам на времето кога почна војната во Босна, пријатели босанци ни кажуваа како американски авиони фрлале „хуманитарна помош“ од авионите со лекови --- со поминат рок на траење. А познато е дека голем светски проблем е фармацевсткиот отпад. Па така ќе си најдат некои сиромашни душички за жртвички....
Сигурно има и на по - лично ниво такви работи какви што ги кажуваш, Димон. Но, не е секогаш така и не мора секогаш да е така.
Може да се случи да имам гардероба која сум ја облекла 2 пати во животов. Е практично нова . Само, сепак не ми се допаѓа, не ми доаѓа да ја носам ми виси во плакар без врска. Нема да ја фрлам во ѓубре. Давам на пријатели, ако сакаат (и обратно) а во Германија има и second hand продавници во кои се продаваат такви облеки. Тука нема ништо чудно, срамно, ненормално, нехумано или навредливо.
Во Германија има организации кои собираат стари облеки, чевли, штофови, ако не се искинати и неупотребливи. Се најавуваат неколку дена однапред и доаѓаат дома да соберат тоа што имаш. Потоа ги потсредуваат тие алишта ако треба да се потсредат и ги испраќаат во сиромашни земји кадешто луѓето немаат леб да јадат, а такви земји верувај има многу, особено на јужната полутопка. И тоа е прекрасно, бидејки зошто да фрлам во ѓубро нешто, ако е се уште употребливо, а мене не ми треба, не ми се допаѓа, сум се попраила -  па ми се смалило или децата ги израснале облеките, ама тие останале како нови итн...
 
Значи и тука има многу финеси. Нормално е дека е навредливо и неубаво да ти дојде комшијата со својот неупотреблив отпад да ти го дава со некој „душебрижнички“ муабет. Тоа не личи на ништо, тоа е срамота за него и тоа не би требало да се случува.


Изменето од chuchuliga - 19.Јануари.2009 во 11:15
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 13:09
До некаде бива, ама сепак ти се ослободуваш од ѓубрето, не ти се допаѓа, смалено, без разлика, ете ако би живеела во Германија и ти доаѓаат луѓе да го соберат старото и дали знаеш после што прават тие? Ти мислиш дека тоа ќе отиде кај луѓето кои немаат облека, но знаеш ли дека во Македонија има продавници кај што носат од Германија и од Шведска стара облека, а ние мислиме дека е нова(затоа што на продавницата нема декларација дека продаваат second hand)и разликата е околу 100 или 200 денари од реалната цена. Ќе земат од Германија или Шведска од починати луѓе ќе ги исперат, ќе им стават етикета и оп во Македонија ги продаваат како нови и тврдам дека вакви продавници има во секој град во Македонија, а никаде не пишува дека е second hand. Значи некој друг се богати на сметка на луѓето кои се ослободуваат од ѓубрето. Кога ќе му подариш на некого ново без разлика што и да е е тоа се вика добрина, штом еднаш е облечено веќе е старо, тоа е исто како кога ќе упиш кола и ќе ја возиш три дена, после тоа колата е стара неможеш да ја декларираш како нова, така и алиштата сепак се стари, а само новото и неотпаковано носи радост. И уште нешто значи облеката не се дава како хуманитарна помош без пари во сиромашните земји туку се продава во сиримоашните земји и во земјите во развој како што сме ние.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 17:43
Otvorenata raka i dava i ke zeme, zatvorenata ni ednoto ni drugoto
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 14:04

При првата посета на Основното училиште Кузман Јосифовски Питу во под чија закрила егзистираат и паралелките за деца со посебни потреби, односно деца со оштетен слух и говор  во разговорот со нивните наставнички- дефектолози се запознав со нивните директни и непосредни потреби .  Kако еден од најактуелните проблеми во разговорот се наметна потребата од Фотокопир со помал капацитет (Во желба да се следат светските трендови, како и потребата од индивидуализирана работа  со овие  деца  наставничките ги користат искуствата кои ги прибираат на пр. преку интернет и ги имплементираат  на хартија во форма  ,,Задача за секое дете,,  .Како немаат копир тие копирањето го плакале од свој џеб во локалната копирница ,што со оглед на висината на платите и долгорочно е Лошо и конечко се одразува на квалитетот на образование на дечињата ) .  Поттикнат од тоа ,ја споделив идеата со Форумџии кои и друг пат биле хумано ориентрани  и со заеднички сили успеавме  да ги израдуваме во Кузман Јосифовски Питу со еден Нов висококвалитетен  мултифункционален HP среќа .  

Тешко им беше на лугето таму да поверуваат што им се случи и како е можно такво нешто  ,НО , и понатаму стојам цврсто на личното убедување дека Сам човек можеби и не може многу НО ЗАЕДНО и со личен пример можеме многу .
 
ЖАЛ МИ Е ШТО ЛУГЕТО КОИ ПОМОГНАА САКАТ ДА ОСТАНАТ АНОНИМНИ А СЕ ТУКА МЕГУ НАС ,НО ТОА Е КАРАКТЕРИСТИКА НА НАЈХУМАНИТЕ !
 
Ако некој сака да се придружи нема да го врати никој среќаголемо%20гушкање
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 14:25
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

При првата посета на Основното училиште Кузман Јосифовски Питу во под чија закрила егзистираат и паралелките за деца со посебни потреби, односно деца со оштетен слух и говор  во разговорот со нивните наставнички- дефектолози се запознав со нивните директни и непосредни потреби .  Kако еден од најактуелните проблеми во разговорот се наметна потребата од Фотокопир со помал капацитет (Во желба да се следат светските трендови, како и потребата од индивидуализирана работа  со овие  деца  наставничките ги користат искуствата кои ги прибираат на пр. преку интернет и ги имплементираат  на хартија во форма  ,,Задача за секое дете,,  .Како немаат копир тие копирањето го плакале од свој џеб во локалната копирница ,што со оглед на висината на платите и долгорочно е Лошо и конечко се одразува на квалитетот на образование на дечињата ) .  Поттикнат од тоа ,ја споделив идеата со Форумџии кои и друг пат биле хумано ориентрани  и со заеднички сили успеавме  да ги израдуваме во Кузман Јосифовски Питу со еден Нов висококвалитетен  мултифункционален HP среќа .  

Тешко им беше на лугето таму да поверуваат што им се случи и како е можно такво нешто  ,НО , и понатаму стојам цврсто на личното убедување дека Сам човек можеби и не може многу НО ЗАЕДНО и со личен пример можеме многу .
 
ЖАЛ МИ Е ШТО ЛУГЕТО КОИ ПОМОГНАА САКАТ ДА ОСТАНАТ АНОНИМНИ А СЕ ТУКА МЕГУ НАС ,НО ТОА Е КАРАКТЕРИСТИКА НА НАЈХУМАНИТЕ !
 
Ако некој сака да се придружи нема да го врати никој среќаголемо%20гушкање

Тема: Деца со посебни потреби
    Испратена: од вчера во 00:49
Pokraj Zavodot za deca so osteten sluh vo Bitola vo cij sklop postoi i internat, vo Skopje postojat dve paralelki nameneti tokmu za ovie ucenici (ucenici so osteten sluh i govor).Toa se paralelki pri redovnoto osnovno uciliste ''Kuzman Josifovski - Pitu'' i internatsko smestuvane ne postoi taka sto najcesto go posetuvaat decata od Skopje i okolinata.
Organizaciite i lugeto koi sakaat da pomognat na ovaa kategorija mnogu lesno gi naogaat Zavodite ili ucilistata koi koi se celosno nameneti za decata so posebni poterbi, a najcesto vakvite paralelki koi se ostaveni sami na sebe se zaobikoluvaat ili voopsto ne se zemaat vo predvid.
Toa ne bese slucaj vo komunikacijata so ovoj forum.
Zato GOLEMA BLAGODARNOST do site onie megu Vas koi izdvoija del od svoite sredstva za da se obezbedi fotokopir, skener i printer namenet za ovie paralelki.
......................................................................................................................
Малку останува да се каже после ова. Само едно големо БРАВО... големо%20гушкање и ова бидејки
оставив прво да напише Делфин па сега да се вклучам и да докажам.голема%20насмевка
Наиме станува збор за деца со оштетен слух и говор односно глувонеми кои не одат во специјализирано училиште туку интегрирани во редовно основно училиште, но во 2 паралелки за глувонеми деца.Обично за децата со ПОП згрижени во специјализирани училишта се даваат многу донации, на овие деца многу често се заборава бидејки се во редовно училиште. Со нив работата дефектолози-сурдолози. Во еден неврзан разговор со Делфин тој изрази желба да ги запознае.
 Делфин -ова морам да го кажам, само молчеше и слушаше.голема%20насмевка.
ТОЈ СЛУШНАголемо%20гушкањедека  дефектолозите работат индивидуално па дури и индивидуализирано со секое дете и бидејки тоа изискува и припрема на помошни материјали тие мораат често да копираат. Бидејки материјалната состојба во училиштата е таква каква е дефектолозите како и другите наставници сите потребни материјали си ги припремаат на свој трошок.
Делфин кој СЛУШАШЕ по некое време успеа да натера...убеди...не можам да најдам друг посоодветен израз-збор уште некого да СЛУШНЕ и да одлучат да им помогнат на дефектолозите да не трошат од свој џеб а на децата да им се доближат многу убави работи кои ги нема во редовните учебници  со подарубање еден фантастичен апарат. Решија и сторијазадоволство
Како реагираа...голема%20насмевка Па сите пробаа да направат по една копија од нешто и едни со други коментираа, ,,разговараа,, во еден глас,,...па се сликаа.... едноставно се радуваа ама со онаа детска радост кога се добива нешто што долго време го посакуваш а не веруваш дека ќе го добиешсреќа
Тоа требаше да се види, да се доживее.
Јас им благодарам на овие МАЛИ луѓе со ОГРОМНИ СРЦА. И Делфин, јас од тебе научив дека сеуште постојат луѓе  кои  слушаат...кои при уши не се глуви...туку вистински слушаат




Изменето од mamamd - 09.Март.2009 во 14:35
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 14:38
.....sekoja çest za humanite srcaголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 08:53
Една романска поговорка вели вака:
’’Пет минути помош значат повеќе од десет дена сожалување’’
кога сите би се раководеле по ова би  имале многу ’’раце кои не се сушат’’.

Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 11:14
Rakata koja dava e sekogas NAD rakata koja zema.
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.