IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Рака која подарува не се суши
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рака која подарува не се суши

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 12:52
аплауз прекрасна тема Мамамд големо%20гушкање дефинитивно ке се лишам од неколку кутии цигари.среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 14:01
Originally posted by veronika_new veronika_new напиша:

malku sum skepticna okolu novogodisnoto kupuvanje, i izrazuvanje na ljubov i humanost preku materijalni nesta...podobro bi bilo da gi sobereme site alista sto ni se mali ili zaboraveni i da gi dademe na nekoj punkt, sto znam, crven krst ili slicno i sekojdnevno da se obideme da se odnesuvame kako primer za decata

...so ova  premnogu se soglasuvam, lugjeto imaat problemi sekoj den, na nekoi lugje im treba pomosh sekoj den. Ovaa tema ja otvoriv so intencija barem na ovoj den da im priredime radost na decinjata vo nasheto opkruzuvanje so malku da napravime mnogu. Da izmamime detska nasmevka. Jas pak kje recam, Dedo mraz ne cul za mnogu deca. redno e NIE da go potsetime.
... Jas kje vi kazam i za ushte edna praks avo ucilishtata. Obicno za Nova Godina se organizira lotarija za pogolemkite a novogodishni paketcinja za pomalite so toa shto eden ucenik od VIII odd. se presoblekuva vo alishatat na Dedo Mraz i im gi deli paketcinjata na maleckite. Nastavnicite vo dogovor so roditelite kupuvaat zadolzitelno i za decata socijalni slucaevi, da ne bidat odvoeni, bidejki obicno roditelite koi ne mozat da platat NA 31 NE GI PUSHTAAT VO SHKOLO POD IZGOVOR DEKA SE BOLNI.  Treba da se vidi detskata radost, sjajot vo detskite oci koga Dedo Mraz im go dava paketceto.

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 14:15
Originally posted by veronika_new veronika_new напиша:

malku sum skepticna okolu novogodisnoto kupuvanje, i izrazuvanje na ljubov i humanost preku materijalni nesta...podobro bi bilo da gi sobereme site alista sto ni se mali ili zaboraveni i da gi dademe na nekoj punkt, sto znam, crven krst ili slicno i sekojdnevno da se obideme da se odnesuvame kako primer za decata
 
se soglasuvam so tebe deka postojat luge na koi im e potrebna pomos sekojdnevno... ne samo koga se praznici... jas dadov primer, deka kaj mene ne se samo praznici.... no ne mora sekoj da znae.... patem....za crven krst.... imav pred edno 10-11 godini taa sreka da zapoznam edna osoba koja rabotese vo crven krst (kaj sto se sobiraa i delat alistata) znaes li sto se desava so tie alista? se soiraat i se delat: ubavite alista(bez fleki i ponovi) se prodavaat!!!! na kilo gi prodavaat vo siromasni zemji...
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 09:13
o da ...ne bas taka ama nesto slicno...barem bese taka...sega ne znam...pred nekolku godini starite alista od decata (koga bea bebinja) gi sobrav vo 4 kutii i gi odnesov vo crven krst...mi rekoa samo ostavete gi , ke vidime da li ke najdeme nekogo oti se plackite mali...koga vidiv cel dukan rasfleni placki so stojat so godini tamu im rekov ne...dajte mi adresa jas ke gi odnesam...baraa eden sat po dokumentite i rekoa deka nemaat ama ke gledaat da najdat...se iznervirav i pljackite si gi zedov...ulica zad mene ziveat nekolku romski semejstva...zatropav na vratata i i gi adov na zenata...bese blagodarna..a i jas nemate pojma kolku...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 01:54

Од досегашните коментари на темава, ме радува што сеуште има хуманост во нас, иако за жал, се повеќе таа станува само декларативна, колку да се види, да се чуе, да се знае, дека некој некому помогнал или нешто подарил. Ако сакаш некому да помогнеш, има многу начини тоа да се стори, без никој да знае... Не мора сите да знаат дека пријателот или комшијата немал пари за леб, а ти си му дал и за месо или си му помогнал на друг начин.

Секогаш кога сакам да дадам нешто или со нешто да помогнам, претходно добро промислувам како да го направам тоа, без да го повредам достоинството на другиот... Не е нималку лесно да се прими помош во таква ситуација или “милостиња“ како што некои милуваат да кажат.
 
Сум давала многупати до сега и ќе давам, без разлика дали имам или немам, знам да го дадам и последното од дома... Сум се нашла и во кризна ситуација, се нашле луѓе од мајка родени и мене да ми помогнат...
Знам како е и од двете страни, затоа и не ми е тешко да дадам.
Па макар и да ми се исуши раката...
 
 
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 01:57
anastea
Сум давала многупати до сега и ќе давам, без разлика дали имам или немам, знам да го дадам и последното од дома... Сум се нашла и во кризна ситуација, се нашле луѓе од мајка родени и мене да ми помогнат...
Знам како е и од двете страни, затоа и не ми е тешко да дадам.
Па макар и да ми се исуши раката...



ТОЈ ШТО ОСЕТИЛ НА СВОЈА КОЖА ЗНАЕ КАКО ТРЕБА НАЈДОБРО...
ДАВАМ КОГА МОЖАМ И НА КОГО МУ ТРЕБА ... БЕЗ НИКОЈ ДА ЗНАЕ ...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 02:16
И многу се нервирам кога гледам разно-разни беснотилаци по светот, луѓе збеснати од пари не знаат што да прават, задоволуваат некои бесмислени каприци, додека околу нив шетаат парталави и гладни децатага
Пред некој ден гледав на RAI, отварање во Италија нов ланец на бутици за висока мода за кучиња... И даваат една шмизла со кучето облечено во најнов модел (за кучиња) од позната марка, околу вратот Сваровски, ранец му закачиле на грбот Луј Витон, каиш со дијаманти... Се на се кучето (колку едно црево салама) беше облечено за едно десетина илјадарки евра, најмалку...лутина
Помислила ли госпојцата колку деца ќе усреќела со тие пари што ги потрошила на кучето, да и се плукнам во него и неговите дијаманти??? Па дури и една насмевка имаше на лицето како да добила Нобелова награда...
Денес читам иста приказна од кај комшиите:
 
Сека чивавата ја облекла во Луј Витон за 1000 евра


Српската фолк ѕвезда Сека Алексиќ очигледно не сака да заостанува зад најпознатата светска џетсетерка Парис Хилтон, бидејќи со себе секогаш ја носи чивавата Бјонда. При последната посета на Америка на миленичката и купила облека за 1000 евра. Сека ја прошетала Бјонда облечена во скапоцено “Јуице Цоутуре" фустанче со посебна торбичка Луи Витон, колекција за домашни миленици. Бјонда имала и лакирани нокти со лак од Америка.

 

 
 
 
 
Ми се гади од вакви!!!
 
 
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 12:18
Kolku i da ti se gadi kje mora da prifatish deka i kaj nas ima lugje koi povekje vodat griza za svoite kucinja otkolku za golite i bosi deca okolu niv, a nekoi bogami kucinjata gi sakat povekje i od svoite deca. Jas neznam dali e trend ili ne ama znam deka gladuvaat deca, shetaat bosi i goli, prosat i takvite so kucinja ne se zavrtuvaat ednash da poglednat kon tie deca a ne da im podadat neshto.
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 12:44
Originally posted by smizla smizla напиша:

anastea
Сум давала многупати до сега и ќе давам, без разлика дали имам или немам, знам да го дадам и последното од дома... Сум се нашла и во кризна ситуација, се нашле луѓе од мајка родени и мене да ми помогнат...
Знам како е и од двете страни, затоа и не ми е тешко да дадам.
Па макар и да ми се исуши раката...



ТОЈ ШТО ОСЕТИЛ НА СВОЈА КОЖА ЗНАЕ КАКО ТРЕБА НАЈДОБРО...
ДАВАМ КОГА МОЖАМ И НА КОГО МУ ТРЕБА ... БЕЗ НИКОЈ ДА ЗНАЕ ...
 
големо%20гушкање за ова .
 
 
Во најголеиот број случаи хуманите луге по природа се скромни , неоптоварени со други мотиви ,единствено со искрена желба да се помогне .
 
Интересно тема за размислување ми е.... Харизмата на ретки луге кои можат да повлечат одредена маса  да се обедини кон иста хуманитарна цел . ( малку надвор од темата ,сакав да споделам )
 
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 17:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Kolku i da ti se gadi kje mora da prifatish deka i kaj nas ima lugje koi povekje vodat griza za svoite kucinja otkolku za golite i bosi deca okolu niv, a nekoi bogami kucinjata gi sakat povekje i od svoite deca. Jas neznam dali e trend ili ne ama znam deka gladuvaat deca, shetaat bosi i goli, prosat i takvite so kucinja ne se zavrtuvaat ednash da poglednat kon tie deca a ne da im podadat neshto.


Вака за погорниве коментари за кучето на Сека, Парис и останатите, животните не се криви и тие носат душа а тоа што нивните сопственици ги поминуваат сите граници на нормално однесување е др.работа.
Мислам дека богатите луѓе во светот и те како и доста даваат и донираат пари во добротворни цели, одржуваат цели сиропиталишта, детски домови и болници.
Што очекуваат луѓето од нив-да земат да се откажат од своите животи за да спасат др? Секогаш ќе постојат сиромашни луѓе, тоа неможе да се искорени.
А Мама тоа што луѓе си ги гледаат кучињата не ништо нехумано зашто е правилно да се грижиш за сопствениот миленик и неговото здравје. Што треба на улица да ги џитнат, па да се Жалат сите како овие бедни души шират болести и се опасни во зимо.
Децата што шетаат парталави и мрсулави, што питаат не се наша грижа, туку на нивните родителите и покрај тоа што сепак преживуваат зашто секој ден случајните минувачи им даваат пари за леб.
Владата е најодговорна да им обезбеди услови на оваквите деца и да ги едуцира тие екстремно бедни луѓе како да користат заштита за да ионака не ги прошируваат своите нереќни семејства. За што постојат тие социјални служби?
И ајде да речеме дека за ништо не ги бива, и пак товарот и одговорноста на обичните луѓе да падне. А за што се плаќаат тие даноци од џебовите на граѓаните и се полни дрќавниот буџет- за секако и таа група на социјално најзагрозени да се издржува. Ама на кого му е гајле за тоа, па после тоа што некој си го сака кучето е крив поради тоа.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 18:04
GlenKlouz...mozebi do nekade si vo pravo.... no ako tie deca cekaat, vladata da im pruzi nesto, togas (moe mislenje) nikogas nema da docekaat.... zatoa e ubavo da se donira... uste podobro e da se soberat nekolku dusi, sto pojse toa podobro i da "rabotat" zaednicki na eden projekt, koga ke se postigne nesto vo toj projekt istite luge treba da odat na drug projekt.... sekogas postoit moznost da se pomogne, nekogas ke ima i prepreki ili ne odi se kako sto e planirano, no ako se sobarat luge so zelba za pomos, sigurna sum deka nie kako "obicen" narod mozeme kolku tolku, barem nekolku decinja godisno da sraduvame, edna nasmevka na nivnoto lice i sjajot vo ocite da im go vidime.....
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 18:12
Сека имам претходно дадено коментар на темава во врска со донирањето. Се сложив со сите, екстра помош никогаш не е на одмет, ниту станува за збор за тоа. Многу често донирам облека на организации за заштита на децата од сиромашни семејства, од семјено насилство и останати.
Во горниот пост зборувам чија е примарната грижа и од каде би требало да се почне. И Да, да беа поодговорни тие што навистина треба да бидат одговорни овие деца не би живееле во таква мизерија.


Изменето од GlenKlouz - 24.Декември.2008 во 18:13
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 19:06
Glen kucinja imaat i onie koi treba da odlucuvaat za decata. Ne sum jas protiv kucinjata, naprotiv sum imala doma kucence i da ne zabeguvam tokmu zaradi taa privrzanost otkako mi go zgazna kamion povekje ne zimam i nema da cuvam. Celta na otvaranjeto na ovaa tema ne beshe golemite donacii  tuku onie malite covecki koi nie obicnite smrtnici gi pravime. Nas ne ni e pretenzijata da ne snimaat na televizija, da ne pishuva vo vesnici. Nie site "malite lugje" sme od onie koi povedeni od majcino cuvstvo, od covecko cuvstvo pomagame na nekoj koj e blisku do nas, koj nema drug nacin da go dobie ona shto e malo, sitno a neophodno. Ova e  povekje vnimanie  so sitnici, ednostavno covecka ljubov.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 02:13
GlenKlouz , моите погорни коментари не беа насочени против кучињата туку против нивните каприциозни сопственици (и самата имав куче, но премногу се поврзав со него и од слично искуство како на мамамд веќе не чувам домашни миленици, што не значи дека не ги сакам животните).
Муабетот ми беше дека таквите луѓе, бесни од пари, поминуваат со своите дотерани кучиња или живеат покрај деца или луѓе на кои им треба помош, без да ги погледнат, не пак да помогнат со нешто. Се гордеат и ликуваат на најновите модели натегнати врз нивните миленици, наместо да се воздигнат и збогатат душевно со некој хуман, човечки гест... 
Го среќавам тоа скоро секојдневно и сум имала прилика да видам на дело такви луѓе како се “покажале“!... Не мислев многу да зборувам, но еве само еден пример, зошто сум посебно бесна на такви: ручавме во ресторан и приметивме едно дете како се вртка околу терасата, со гладни очи, буквално зјапаше во чиниите и ја голташе храната со очи. Се гледаше сиромашко детето, со избледени панталонки и скината блузичка. Почна да си игра со кучето на една госпожа од висока класа, и како што си играше кучето се заврте да скокне врз него, па искина и ланец и она што го имаше натегнато брз него. Кога збесна госпожата, ќе викала полиција, детето да платело отштета за ланецот и облеката, коштале 800 евра?!! Нарипавме неколкумина во ресторанот и госпожата сфати дека кучето всушност сакаше да го нападне детето, па батали полиција. Го седнавме детето до нас да го смириме, плачеше со такви тажни очи, да ти се скине срцето... Го однесовме дома, ја викнавме мајка му (таткото е починат а и животот бил суров кон нив) и оттогаш сме пријатели...
Не генерализирам, има многу благородни луѓе кои помагаат и одржуваат во живот хумани институции, за многу од нив јавноста и не знае. Повеќе мислев на такви секојдневни, мали гестови поттикнати од чиста човечка љубов (за што и мамамд ја отворила темаваголемо%20гушкање)...
Можеби и од мојот пример госпожата донирала во хуманитарни цели, но ете “на терен“ со детето се покажа како кучка!...
 
Ако му дадеше само една капка од нејзиниот океан од богатство, за неа немаше да значи ништо... но за детето ќе беше многу. Или барем да не го скараше...
 
 

 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,168 секунди.