IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Рака која подарува не се суши
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рака која подарува не се суши

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Рака која подарува не се суши
    Испратена: 21.Декември.2008 во 08:43
 Sin mi koj go sprema posledniot ispit i uci intenzivno da zavrshi so fakultetot vo 2008 godina среќа me iskritikuva deka sum zamajana po forumov i ne napraviv nikakvo blago a nego bash mu trebale shekeri.  Mu ponudiv slatko od domashnata riznica: od jagodi, od kapini, od zeleni i zreli smokvi, dunji. Onaka podnaluteno me pogledna i mi kaza deka vekje mu e smaceno od takvi blaga i deka ubavo bi bilo malku povekje da se potrudam okolu nekoe "filuvano pandishpance". Negovoto maalsko drugarce koe e sirace po majka od svojata 10 godina i koe redovno podrabotuva po neshto za da pomogne doma bidejki ima i pomala sestricka a i nevraboten tatko koj isto taka podrabotuva zabeleza deka se nalutiv i onaka so tivok glas mu rece na sin mi (go citiram)-  Jas slatkava koi ti ne gi sakash so zadovolstvo bi gi jadel. Teglite koi ni gi dade majka ti (jas im davam po 1 do 2 tegli od se shto pravam zimnica) gi cuvam  i otvoram da ima koga kje mi dojde ishtav zatoa shto nemam koj da mi pravi, a i nemam tolku pari za da kupam bidejki se mnogu skapi. sin mi ne prokomentira, no mene mi se stegna dushata. Se krshev dali ova da go napisham tuka za da mi olesni, ama i da "udram' malku na nashata sovest.
Mnogumina od nas ne zabelezuvaat shto se slucuva okolu nas, ne razmisluvaat kako im e na drugite okolu nas. Vo zelbata da imame dobri koli, dobar mebel, dobri alishta i ne zabelezuvame deka ona shto nas ni e 'dosadno i zboktisano" nekomu mu e mozebi nedofatno, nedostapno.
 Zborovite na ova moe sekojdnevno gostince me nateraa da razmislam i da ve prasham i vas: - Dali vo ova prednovogodishna euforija kade, so kogo, kako sme razmislile deka do nas ima lugje na koi nasheto sekojdnevie im e luksuz?! Dali sega pred Nova godina i Bozikj sme razmislile deka ima deca koi zaradi loshata socijalna postavenost nemaat dobieno niti novogodishno paketce, NA NIV DEDO MRAZ ZABORAVIL deka cokoladite koi nash*te deca ne gi sakaat zatoa shto ne se NESTLE, MILKA, nim im se najubav specijalitet.
 Mozeme li pred Nova Godina, pred Bozikj da si napravime 'rekapitilar" na mislite i da razmislime da se lishime od dve kutii cigari, od dve paketcinja kafe od 200 grama i da spremime edno malo, skromno novogodishno paketce i da go podarime na nekoe dete od sosedstvoto za koe znaeme deka nema da dobie zatoa shto negovite roditeli nemaat moznost da mu kazat na Dedo Mraz da im ostavi pod elkata.
 I mozebi nekoj kje rece deka ovaa tema e za vo HUMANOST no jas ja postaviv tuka zatoa shto humanosta se uci vo semejstvoto. ajde da razmislime, da napravime neshto bez nikoj da znae, bez nekoj za toa da ne pofali, bez da ne snimaat za Tv. samo zaradi sjajot vo detskite oci, samo zaradi vesela detska nasmevka.



Изменето од mamamd - 21.Декември.2008 во 08:43
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 09:20


Мamamd пред да прокоментирам, морам прво да те пофалам за темава ....
Истово ова го имам забележано и јас... Луѓето живеат само во својот свет... затворени... гледајќи само за сопственото добро, да ги задоволат своите потреби... многу често незадоволни... иако во суштина не би требало да биде така...
Многу често ситуацијата е како што вели онаа старата - "Ситиот на гладниот не му верува". Но не ми е јасно како може да очекуваме да ни е животот убав и пријатен ако околу нас гледаме глад и сиромаштија...
Навистина... кога би биле во суштина свесни за животот на овие луѓе би се однесувале малку поинаку... и сигурно би се потрудиле барем на некој начин... колку што е можно и како што е можно да помогнеме... Бидејќи тоа се истите луѓе како нас... во ништо друго не се разликуваат и секој од нас би можел да се наоѓа во истата таква ситуација...
Ако само за момент си го замислиме тоа.... и се ставиме во "нивната кожа".... мислам дека работите веднаш ќе ни станат појасни...
И точно е тоа дека ваквиод вид на размислување и однесување најмногу и најдобро се учи во семејството... Но ете за жал... треба да бидеме свесни дека има и такви кои ја немале можноста да ја почуствуваат топлината на семејниот дом...
Кон врв
KING35 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
shadow...

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7624
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KING35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 09:26
Da vo celost se soglasuvam so vas,samo sepak toa da ne bide samo koga e Nova Godina ili nekoj drug praznik.
Zasto imam custvo deka koga e nekoj praznik togas ni teknuva na tie luge kako da sakame da ispereme nekoj grev od nas.
Inaku temava e super i za sekakva pofalba.
Pozdrav
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 09:34
...Blagodaram decki... големо%20гушкање
... Veruvale ili ne...nie vo ucilishtata cesto pati vo dogovor so roditelite  diskretno gi pomagame decinjata koi se so polosha materijalna sostojba.  Jas mozam da pofalam mnogu roditeli koi sum im ucela deca...i koi koga nivnite deca dobile mnogu podaroci za rodenden ili za nekoj drug povod da praktikuvaat da dojdat vo ucilishte i da zamolat istite da im bidat dadeni na decinja koi nemaat.  Normalno, kako nalaga redot i sovesta, tie raboti diskretno se davaat na roditelite za da moze roditelot da im gi dade doma (kako da toj im gi kupil). Znam deka e teshko, znam deka kutrite roditeli goltaat knedli koga gi zemaat, ama ja pogazuvaat svojata gordost zaradi radosta koja kje mu ja priredat na svoite deca.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 10:54


Навистина постојат многу начини како би можело да им се помогне на овие луѓе кои се наоѓаат во тешка материјална состојба....
Мене искрено ми е многу жал кога ќе забележам дека некои средства се залудно потрошени... и скоро секогаш си велам.... “Леле со овие пари колку луѓе ќе се нахранеа”...
Значи понекогаш е потребна само свест, добра воља, идеја, добра организација...
И не се работи само за тоа дека буквално треба да се држиме до “суеверната” - “Раката која дава не се суши“... туку се работи за тоа што извршеното добро дело навистина ни ја исполнува душата на еден чуден начин и не прави да се чувствуваме толку блажено за тоа што сме го сториле ...
На светот не му е потребно мегаломанство...
Старите велат... “Парите не се носат со себе во гроб”
Животот е навистина краток...

Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 12:54
sekogas pravam dobri dela ne se raboti samo za pari
sakam da podaruvam ili pomagam na sekogo toa me pravi sekogas srekna
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 13:32
Мама ти ако не отвориш вака убава тема КОЈ?
Да се биде хуман ниту е тешко ниту е особено скапо.
НО, мора секогаш да се изнајде правилен начин да се даде, помогне, донира...
Имам забележано дека дел од македонскиот синдром е и да се глуми „лагодност и луксуз„ а што се вели „нема ни за што куче да укаса„- од беда не од друго.
Голем дел од луѓето живеат на кредити, позајмици(кои никогаш не ги враќаат), издржувани од трета страна и разни др.комбинации. МНогу поголем дел од луѓето живеат на работ на егзистенцијата и многу почудно ми е кога ќе видам луѓе со 200евра плата како возат нови коли и искачаат по кафани секоја вечер и згора на тоа идат на пролетни,летни и зимски одмори редовно.
Овие луѓе кои навистина преживуваат со 2 плати од по 200, 300 евра живеат во вистинска беда, борејќи се да ги платат сметките и да се прехранат само За купување облека и подароци за нивните деца не станува ниту збор.
Немоќни се. И јас познавам многу повеќе овакви луѓе отколку оние кои збеснуваат од пари(кои сигурно не се помачиле да ги заработат). Имам блиски пријатели кои одвај врзуваат крај со крај и кога сум можела сум им давала облека, чевли, шминки што се најде. Што можам дА поделам-тоа.
Има една друга работа, луѓето и не сакаат да ги видат овие работи, луѓето бегаат од сиромашните луѓе, се плашат од нив, да не случајно побараат нешто.
Јас учествувам на такви добротворни настани каде се споделува нешто вредно со други луѓе на кои им е потребна помошта.
Ме интересира колку се активни невладините организации во прибирање донации од јавноста, од приватни извори и колку се залагаат за вистинска помош на загрозените.
И тие родители што голтаат кнедли, голтаат поради фактот дека средината им се потсмева на ситуацијата во која се наоѓаат.
Ваквите типови на хуманитарни акции треба да бидат многу поактуелни а кампањите поинтензивни и не само пред Н.Година туку преку целата година.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 22:45
mammamd prosti so ne e prevedeno...imase tolku mnogu..sakav da napisam nesto ama vo momentot ne mi teknuvase...moram da priznaam deka mnogu me pogodi...edinstveno ova mi se vide soodvetno...mozda poveke odgovara na tema obrazovanie mada mislam deka da bides covecen nema resor.. pozdrav

Ovo stvarno vrijedi ponovo citati :


Jedna je učiteljica jednog dana zamolila svoje učenike da na jednom papiru
napišu imena svih drugih učenika u razredu i da ostave malo mjesta kraj
svakog imena. Tada je rekla učenicima da razmisle što je najljepše što mogu
reći o svojim razrednim drugovima, te da to napišu kraj svakog imena. Cijeli
sat je potrajalo dok su svi bili gotovi, a prije izlaska iz razreda, papire
su predali učiteljici. Preko vikenda, učiteljica je napisala svako ime
učenika na jedan list papira i navela sve lijepe primjedbe koje su učenici
napisali o svakom pojedinačno. U ponedjeljak je svakom učeniku dala papir s
njegovim imenom. Ubrzo su se svi smiješili. "Zaista?", čuli su se šapati...
"Nisam imao pojma da nekom nešto značim!" te "Nisam znala, da se tako sviđam
drugima," bili su komentari. Liste se kasnije nisu više spominjale.
Učiteljica nije znala jesu li učenici diskutirali o tome međusobno ili sa
svojim roditeljima, ali to i nije bilo važno. Vježba je ispunila svoj cilj.
Učenici su bili sretni sobom i drugima. Godinama kasnije je jedan od učenika
poginuo u Vijetnamu i učiteljica je otišla na njegov pogreb. Crkva je bila
prepuna njegovih prijatelja. Jedni za drugim, oni koju su poznavali mladića,
prilazili su kovčegu da bi mu odali posljednju počast. Učiteljica je prišla
posljednja. Dok je tamo stajala, jedan od vojnika koji je nosio kovčeg pitao
ju je, "Jeste li vi Markova učiteljica iz matematike?" Kimnula je potvrdno
glavom. Tada je rekao, "Mark je vrlo često pričao o vama." Nakon pogreba,
skupila se većina Markovih prijatelja iz razreda. Markovi roditelji su
također tamo bili i nestrpljivo su čekali da razgovaraju s učiteljicom.
"Htjeli bismo vam nešto pokazati," rekao je otac i izvukao novčanik. "Ovo su
pronašli kad je Mark poginuo. Vjerujemo da ćete to prepoznati." Iz novčanika
je izvukao vrlo istrošeni komad papira, koji je očito bio slijepljen, mnogo
puta savinut i rastvaran. Učiteljica je bez gledanja znala da je to papir s
lijepim riječima Markovih razrednih drugova. "Htjeli bismo vam se zaista
zahvaliti što ste to napravili," rekla je majka. "Kao što možete vidjeti,
Mark je ovo vrlo cijenio." Svi bivši učenici su se skupili oko učiteljice.
Charlie se nasmiješio i rekao, "Ja svoju listu također još imam. U
najgornjoj je ladici mog radnog stola." Chuckova žena je rekla, "Chuck me
zamolio da listu zalijepim u naš vjenčani album." "I ja svoj još uvijek
imam," rekla je Marilyn. "U mom dnevniku je." Vicki je izvukla svoj rokovnik
i pokazala svima svoju istrošenu listu. "Uvijek ju nosim sa sobom," rekla je
Vicki i primijetila, "Vjerujem da smo svi sačuvali liste:" Učiteljica je
bila toliko dirnuta, da je morala sjesti i zaplakala. Zaplakala je za Markom
i zbog svih njegovih prijatelja koji ga više neće vidjeti.

U zajedničkom životu s ljudima često zaboravljamo da će svaki život jednoga
dana završiti i da nikada ne znamo kada će taj dan biti. Zbog toga bismo
osobama koje volimo i o njima brinemo trebali reći da su nam nešto posebno i
važno. Reci im to prije no što bude kasno. To možeš napraviti i tako što ćeš
proslijediti ovu poruku. Ukoliko to ne učiniš, propustit ćeš još jednu
prekrasnu priliku da učiniš nešto lijepo.

Ako si dobio-la ovaj mail, to je zbog toga što netko brine o tome i znači da
postoji barem jedna osoba kojoj nešto značiš. Ako si prezaposlen potrošiti
par minuta za proslijediti poruku, je li to možda prvi put da nisi ništa
učinio za sreću ljudi oko sebe? Razmisli malo, Žanješ što posiješ. Što
drugima pridoneseš, vratit će ti se. Ovaj dan bi trebao biti poseban kao što
si ti. Ne pitaj ništa, jednostavno sudjeluj! Pošalji ovo na deset osoba,
UKLJUČUJUĆI osobu koja je poslala tebi.
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
GORGM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GORGM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 23:41
I ako go razdelam celiot svoj imot, za da gi nahranam bednite i ako go predadam svoeto telo da bide izgoreno, a ljubov nemam, togas nisto ne mi polzuva.

(Prvo poslanie do Korinjtanite)
tanev.risto@gorg.com.mk
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 09:36
mamamd, kako prvo sakam edno golemo BRAVO da ti kazam za temava!!! PREKRASNA E... jas vaka velam: koj dava uste pojse dobiva црвенеење a ke ti raskazam i zosto среќа
 
Sretnuvame posle dolgo vreme edni nasi poznati na ulica (vo Makedonija)... ja gledam neja, epten oslabena, osusena, samo koski i koza, ja prasuvam, sto ti e? zasto tolku slaba? ne izgledas bas zdravo.... me gleda i mi vika, kuti maki...posle vtoroto dete zabive mi se rasipaa, pocnav da gi vadam, za da si stavm vilice.... no eve skoro godina dena nikako da soberam pari uste 2 zaba da izvadam i vilice da napravam...nisto, jas si go "memorirav" toa i nisto posebno ne prokomentirav... se razdelivme so pokana od nivna strana za vecerta.... zamislena taka, setame ponatamu, suprugot me primeti i me prasuva, sto me maci? mu kazuvam, i tocno znaese sto mislam, bez da mu kazam...... vecerta koga pojdovme kaj niv super si pominaavme... pred da odime... izvadovme pari (kolku sto trebase za da gi dopravi) i i gi dadovme, i kazavme deka nasa zelba e da i platime toa, nikako ne sakaa da prifatat, no na kraj nekako gi razubedivme....
po nekolku meseci mi stiga sms poraka среќа edno golemo zablagodaruvanje, zelba da ne pokanat na vecera koga ke dojdeme i blagoslov za cel zivot.... i od toj moment, so plakanje na nesto potrebno dobivme edni prekrasni prijateli, za cel zivotсреќа koi i posle nekolku godini ne ni go zaboravaat toa i sekogas koga ni treba nesto tuka se za nas...
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 11:45
среќа...ubavo..ubavo....!!!
....a da mi dades i mene edna zlatna sipka da ja krenam glavata...se nadolu mi stoi..тага
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 12:32
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 Sin mi koj go sprema posledniot ispit i uci intenzivno da zavrshi so fakultetot vo 2008 godina среќа me iskritikuva deka sum zamajana po forumov i ne napraviv nikakvo blago a nego bash mu trebale shekeri.  Mu ponudiv slatko od domashnata riznica: od jagodi, od kapini, od zeleni i zreli smokvi, dunji. Onaka podnaluteno me pogledna i mi kaza deka vekje mu e smaceno od takvi blaga i deka ubavo bi bilo malku povekje da se potrudam okolu nekoe "filuvano pandishpance". Negovoto maalsko drugarce koe e sirace po majka od svojata 10 godina i koe redovno podrabotuva po neshto za da pomogne doma bidejki ima i pomala sestricka a i nevraboten tatko koj isto taka podrabotuva zabeleza deka se nalutiv i onaka so tivok glas mu rece na sin mi (go citiram)-  Jas slatkava koi ti ne gi sakash so zadovolstvo bi gi jadel. Teglite koi ni gi dade majka ti (jas im davam po 1 do 2 tegli od se shto pravam zimnica) gi cuvam  i otvoram da ima koga kje mi dojde ishtav zatoa shto nemam koj da mi pravi, a i nemam tolku pari za da kupam bidejki se mnogu skapi. sin mi ne prokomentira, no mene mi se stegna dushata. Se krshev dali ova da go napisham tuka za da mi olesni, ama i da "udram' malku na nashata sovest.
Mnogumina od nas ne zabelezuvaat shto se slucuva okolu nas, ne razmisluvaat kako im e na drugite okolu nas. Vo zelbata da imame dobri koli, dobar mebel, dobri alishta i ne zabelezuvame deka ona shto nas ni e 'dosadno i zboktisano" nekomu mu e mozebi nedofatno, nedostapno.
 Zborovite na ova moe sekojdnevno gostince me nateraa da razmislam i da ve prasham i vas: - Dali vo ova prednovogodishna euforija kade, so kogo, kako sme razmislile deka do nas ima lugje na koi nasheto sekojdnevie im e luksuz?! Dali sega pred Nova godina i Bozikj sme razmislile deka ima deca koi zaradi loshata socijalna postavenost nemaat dobieno niti novogodishno paketce, NA NIV DEDO MRAZ ZABORAVIL deka cokoladite koi nash*te deca ne gi sakaat zatoa shto ne se NESTLE, MILKA, nim im se najubav specijalitet.
 Mozeme li pred Nova Godina, pred Bozikj da si napravime 'rekapitilar" na mislite i da razmislime da se lishime od dve kutii cigari, od dve paketcinja kafe od 200 grama i da spremime edno malo, skromno novogodishno paketce i da go podarime na nekoe dete od sosedstvoto za koe znaeme deka nema da dobie zatoa shto negovite roditeli nemaat moznost da mu kazat na Dedo Mraz da im ostavi pod elkata.
 I mozebi nekoj kje rece deka ovaa tema e za vo HUMANOST no jas ja postaviv tuka zatoa shto humanosta se uci vo semejstvoto. ajde da razmislime, da napravime neshto bez nikoj da znae, bez nekoj za toa da ne pofali, bez da ne snimaat za Tv. samo zaradi sjajot vo detskite oci, samo zaradi vesela detska nasmevka.

 
 
И би имало ли нешто  поубаво од тоа темава да вроди со конкретен плод . И ајде да го додадеме овој предлог како само уште  една ставка  во нашите предновогодишни списоци ,, што тоа треба да направам за празнициве ,, . И не мора никој да не разбере  и не мора да бидеме херои во ничии очи . Доволно е радоста да ја споделиме  со една детска насмевка плус ,зошто само така радоста е вистинска радост....кога ке споделиш . И зошто само така ке го посееме семето на хуманоста , зошто со свој пример ке покажеме како треба ,зошто и тие детски очи еден ден ке бидат мама или тато .
 
Кон врв
veronika_new Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај veronika_new Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 12:40
malku sum skepticna okolu novogodisnoto kupuvanje, i izrazuvanje na ljubov i humanost preku materijalni nesta...podobro bi bilo da gi sobereme site alista sto ni se mali ili zaboraveni i da gi dademe na nekoj punkt, sto znam, crven krst ili slicno i sekojdnevno da se obideme da se odnesuvame kako primer za decata
Денес не бев добра, утре можеби ќе бидам
Кон врв
veronika_new Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај veronika_new Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 12:49
многу луѓе денес мислат дека ако го олеснат новчаникот за некој денар ја олесниле и совеста..ама guess what, прво треба да ги олабават главите од негативни мисли што со намуртеното лице ги пренесуваат на сите наоколу, да измислат начин да имаат повеќе време за луѓето што им значат...а подароци, па можат и самите да ги направат, па да бидат и креативни од време на време
Денес не бев добра, утре можеби ќе бидам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.