IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Трагичноста на денешното поимање на историјата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Трагичноста на денешното поимање на историјата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:27
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Мислам во Македонија има многу митови.



Netachen, Mitovite na Makedonija ne mozhat da se merat so Mitovite na Bugarija.

Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:29
Македонн Алекс, изгледа Охридската архиепископија не ти е многу јасна. Прво одговори ми на прашањата за неја да видиме што мислиш.

За Кирил и Методиј се смета дека се автори САМО на Глаголицата. За двете - јас само го мислам.

Кон врв
VaskoHistorian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaskoHistorian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:29
1)
Od site tie uchebnici sho gi spomnuvate, nekako nieden ne se ni potrudil da se updatuva.

Kako prvo, vie ja Gledate Teorijata za Migracija na Slovenite kako nekoe faktoloshko sushtestvuvanje, dodeka istoto e samo Edna Teorija koja seushte ima jaki protivnici so dobri arheoloshki, lingvistichki i drugi podatoci shto ja donesuvaat istata Migraciona Teorija vo nestabilna polozhba.

Не се согласувам дека станува збор за "теорија" во смисол кој важи за физиката или биологијата. Се работи за низ Византијски и западни извори кои говорат за преселба на словенски народ на Балканскиот полуостров, факт потврден од ѕамирањето на виѕантијскиот градски живот, појавата на нови археолошки артефакти кои имаат аналогија со оние северно од дунав и карпатите, појава на нов јазик на Балканскиот полуостров и замена на античката и раносредновековната топонимија со словенска.

Bi vi posochil da se pozanimavate malce so Mario Alinei, Curta, Pritsak i da se podnovite so Bazata na Podatoci vo vrska so navodnata Migraciona Teorija shto ja nekoj Zapadnjacki aftori nametnaa od chisti politichki pogledi.


Алинеи е шарлатан, бидејќи никаде не ги крепи своите тврдења за палеолитски континуитет во случајот на Југоситочна Европа со соодветни историјски извори и филолошки заклучоци кои би поткрепиле едно такво (крајно неверојатно) гледиште на историјата. Знаеме доволно за јазикот на Илирите и Траките, двете најголеми палеобалкански групи кои го окупираа денешниот јужнословенски простор да заклучиме дека не се работи за јазикци кои имаат било какви подиректни врски со протословенскиот.

2)
Za Antichkite Makedonci koi vie gi taka lekomisleno stavate pod istiot Termin "Grchki" ima isto golemi Kontradikcii.

Nitu denes nauchnata Javnost ne e pomalku podelena na istoto pitanje. Ako vie gi chitate samo Progrchkite gledishta, vreme e da gi poglednete i oni shto se kontra, a tie sigurno ne se malce.

Samo za informacija na vas, niti tatkovcite na Grchkata Drzhava do nekade 1880 ne gi gledale Antichkite Makedonci kako Grci, tuku kako porobiteli na grcija.

Za Jazikot na Antichkite Makedonci se mnogu malku znae, a za ona shto se znae e nedovolno da se donesat bilo kakvi zakluchoci.

Имаме доволен број на палеографски споменици почнувајќи како од времето на Филип Втори и Александар Трети, така и извесен број на споемници кои го антедатираат тој период. Без ислучок сите споменици се на грчки јазик кој има некои самоникнати грчки карактеристики кои не укажуваат на возможноста истиот да е позајмен. Тоа секако не можело да биде од Халкидики каде јазикот е јонски а не дорски каков се забележува во најстарите древни споменици, пред се Таблата од Пела од 4. век.

Shto se odnesuva do Kulturata, mozhe i da e bila na nekoj nachin Helnizirana, ama neli beshe toa i Romanskata, koja e prilichno so Helenski odliki.

Ovaka ili onaka, niti deneshnite Grci ne se Kulturno kako Helenite (ne gledam Goli Grci na Partenon ili pod Olimp da slavat nekoj si Grchki Bozhestva голема%20насмевка) taka da kulturata se menuva.

Deneska sme site Poamerikanizirani, ama toa ne ne sprechuva da bideme toa shto sme.

Ovaka ili onaka, Istorijata se Politizira previshe, i tam vi davam pravo, deka toa ne e normalno. No koga nekoj ja Koristi istorijata i ja perverzira na toj nachin da ti veli ti nemash nikakvo pravo na ova ili ona, se shto mozhe da se sluche (koe i se sluchuva) e deka ke ima proti veter, toest ke se najdat lugje da drzhat ramnotezha.


Токму затоа треба да се ослободиме од претерано значење кое и се дава на историјата во РМ при што врз неа се прави платформа на делување во модернио услови. Секако дека комеморацијата на антички личности, употребата на древномакедонски симболи и сличните акции представуваат политички ишчекори за кои не се наоѓа оправдување во традицијата и историјата.Во таа смисла, ќе треба да се прекрати “обожувањето“ на древна Македонија донесено од некои екстремни и приучени кругови од Австралија и Канада.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:30
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:


Нели јас сум бугаризиран Македонец?


Ne me interesira sho si, za mene si βωσσκαρ σο ζλομπνι ναμερι,

Δεν είναι λογικό να τους Βούλγαρους >there is no logic in the bulgarians

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:31
Originally posted by naemnik naemnik напиша:




Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:

Имам пишувано за митовите во "Американ Хроникл":

http://www.americanchronicle.com/viewByAuthor?authorID=3645
E sega mi e i jasno kako i od kade stavovive.aj samo napred!!!!



Ја нарекуваш сопствената држава БЈРМ и се нарекуваш историчар? Неантички еве ти политички платеник и тоа со тапија. Нема да ме чуди некој од вас да го донел тука овој "историчар".
Јас повеќе нема да одговарам на ваквите провокации, ќе оставам Буги ( модераторот ) да се справи со вас.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:31
Originally posted by VaskoHistorian VaskoHistorian напиша:


Токму затоа треба да се ослободиме од претерано значење кое и се дава на историјата во РМ при што врз неа се прави платформа на делување во модернио услови. Секако дека комеморацијата на антички личности, употребата на древномакедонски симболи и сличните акции представуваат политички ишчекори за кои не се наоѓа оправдување во традицијата и историјата.Во таа смисла, ќе треба да се прекрати “обожувањето“ на древна Македонија донесено од некои екстремни и приучени кругови од Австралија и Канада.


Gospodine, pred da se sluchi toa, treba istoto da se sluchi vo Sosednite zemji, Srbija, Albanija, Bugarija i Grcija.

Sedodeka tie ja Koristat Istorijata za da ni go zagrozuvaat sekojdnevniot Zhivot, se dotogajka nema toa da se sluchi ni vo Makedonija.

Poradi taa istorija sho oni ja zloupotrebuvaat sprema nas, narodo ne mozhe da prkne od Siromashtija.

Do dushe toa ne e samo krivica na sosedite, tuku i na Vlastite vo RM


Изменето од naemnik - 01.Декември.2008 во 14:33
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:34
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Македонн Алекс, изгледа Охридската архиепископија не ти е многу јасна. Прво одговори ми на прашањата за неја да видиме што мислиш.

За Кирил и Методиј се смета дека се автори САМО на Глаголицата. За двете - јас само го мислам.




Неантички јас веќе не можам по 100000 пати да повторувам за Црквата. Имаш канони провери ги. Има на интернет за Јустинијан- прочитај. Моите ставови се некаде по темиве на форумот( и само Чоли ги разбра и призна дека Охридската Црква не е бугарска; зборев тој ден и со уште некој освен со Чоли ама со кого не знам-пребарај на темите и види ). И слики ти пратив. Повеќе од тоа не знам што да ти кажам.

Изменето од macedon_alex - 01.Декември.2008 во 14:34
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:35
naemnik

βωσσκαρ σο ζλομπνι ναμερι не сум, имам најдобри намери.
Ти кога сакаш да веруваш во нереалноста, живи си во четврто измерение. Твоја волја.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:36
Originally posted by taanas taanas напиша:

Не можеш да отричаш че в Македония е имало хора с българско самосъзнание а същевременно да искаш да признаеме твоята идентичност! Нема как да стане !



So istite predispozicii kako sho e imalo i u sred Deneshna Bugarija lugje sho se vikale Makedonci

toest Theme Bulgaria i Theme Makedonia.


svesti se malce sho lupetash

isto ti si taj sho odrekuva deka e i imalo lugje u RM sho sa se vikale Makedonci
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:38
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Theme Bulgaria i Theme Makedonia


Џинот во која тема бил? Дали тогаш постоеле темите?

Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:41
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

naemnik

βωσσκαρ σο ζλομπνι ναμερι не сум, имам најдобри намери.


ni samio ne mozhesh da si go veruvash toa
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:43
Originally posted by taanas taanas напиша:



вервай ми въобще немам намерение да ти "загрозувам" всекидневниот живот!



Ти можеби не, ама други очигледно имаат.
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:45
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


isto ti si taj sho odrekuva deka e i imalo lugje u RM sho sa se vikale Makedonci

Никогаш не съм отричал че в Македония е имало хора които се викали Македонци! Само казвам че имало хора които са се викали Българи и те не са били малко! Това верно ли е според теб?
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 14:49
Originally posted by taanas taanas напиша:



вервай ми въобще немам намерение да ти "загрозувам" всекидневниот живот!


ich ne, so toa sho serete po sveto za nas, seto toa se odrazuva na politichko nivo, a so toa i nie ne mozheme da prkneme.

se e toa edno so drugo povrzano, ama normalno vie toa nema da go priznaete,niti pa ke ste u mozhnost da go sogledate.

Primer:

Ako Makedonija ne ja Dade Strumica na Bugarija, nema EU

Ataka izjava.

I da se samo ultra nacionalisti, sepag go nolgu ubavo pokazhuva stavo i odnoso na Bugarskata Drzhava.

Dimitrov beshe prakjal na Evropskio Parlament knigi za da gi obrazuva, i vrz osnova na nivnoto novo zdobieno "znaenje" da donesuvat odluki.

Isto beshe rekol: "Grcija ima pravo sho osporuva imeto na Makedonija"

moesh da se praesh budala, ama vie go zagrozuvate sekojdnevieto na prosechniot Makedonec so toa sho serete po sveto so vashte Propagandi.

Istorijata ne e za vo Politikata, ama vie odamna ne go prakticirate toa.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.