IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Нема веќе лекови без рецепт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нема веќе лекови без рецепт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2009 во 14:09
I ZA NAS FARMACEFTITE E MALCE POTESKO RAZNI BOI RAZNI RECEPTI
Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 16:25
ne se soglasuvam zatoa sto sepak si kupuvam se privatno iako imam recepti
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 13:49
И јас тоа го мислам како и ти,зошто да давам рецепт кога приватно си го платам лекот?
Љубов и само љубов
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 20:44
vcera barav sirup za sin mi, vo aptekite imase samo zamena, a doktorkata mi rece da ne zemam zameni tuku originalniot sto e pisan na receptot.... i najdov vo edna apteka ,,, na vratata ubavo stoese nalepnica deka aptekata izdava lekovi na tovar na fondot... no... aptekarkata veli, go ima sirupot ama na privatno,,, e kako na privatno koga e na lista i koga ovde pisuva deka izdavate na tovar na fondot ... da , ama ovoj e e sega na privatno... i si go plativ na privatno, mi ja zede receptata ( a sto ke i e ?? ) ama pobarav i nekoi drugi lekovi iako nemav recepta ... i istite gi dobiv ...

znaci so ovoj zakon nema nikakov red tuku uste pogolema zloupotreba i malverzacija vo aptekite , na pacientite samo im se zgolemeni trosocite i izgubeno vremeto , a vremeto e pari...
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 20:51

А за vibramicin бараат рецепт?Денес малку се чувствувам преладено и сакав да го земам vibramicinot и ми бараа рецепт
Љубов и само љубов
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 19:34
Receptite gi baraat za da ne si prepishuvaat sami pacientite terapija...ova pogotovo vazi za antibiotskata terapija vo koja spagja vibramicinot.
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 17:12
Па vibramicinot,до сега како го земав без рецепт?
Да во право се за антибиотиците,мора лекар да препише кој антибиотик одговара по негово мислење,всушност секој антибиотик не одговара на одредени заболувања.
Ospen,и онака е скап,и со рецепт е скап.
Rinostop,не оди на рецепт,и уште некои работи...уште тоа ми фали,да морам да одам на матичен лекар и да киснам на ред,а киавицата их што е додевна,немам сила да дишам уште и ред да чекам по ходници,а во ходниците едно петтина пред мене чекаат,кој за рецепт,кој за преглеед,за тоа време ќе си седам дома во топличко и ќе си пијам чајче.
Сепак мислам(тоа е мое мислење)дека оваа го измислија за да на матичните лекари им најдат работа,да не се сведе само на препишување на упати и мали прегледи,оди онаму,оди оваму и еве ти упат.
Љубов и само љубов
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 00:41
so tolku mnogu promeni vo zdravstvoto taka nareceni reformi tolku ja zakukuliva rabotata nedaj boze da pojdete po tie vrati! uste ako nemate i nekoja vrska ke se razbolite uste poveke ,a za snimanjata ,/prim kompj. vo januari mi zakazaa za maj! katastrofa! so rezultati odis kaj specijalistot-te vraka pak po upat do tvojot maticen lekar- zavrsil mesecot-veli treba nov! odis po upat cekas so saati pa potoa utredenta odis povtorno kaj maticniot po recepti a potoa so niv setas od apteka do apteka da gi najdes lekovite i si sreken sto treba da gi platis i da begas doma. UZAS! pa si velam : zosto nekoi raboti vo drzavata da se ednostavni koga moze i vaka da se slozeni- tie sto gi donesuvaat promenite ne se srekavaat so   vakvi problemi vo sekojdnevniot zivot kako sto se srekava obicniot gragjanin.zalno!!!!E i toa ti e ksmet kaj ke se rodis i kade ke zivees!!!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 18:53
Originally posted by Дак Дак напиша:


А за vibramicin бараат рецепт?Денес малку се чувствувам преладено и сакав да го земам vibramicinot и ми бараа рецепт

Za mala nastinka sakashe da si kupish vibramicin???
Sama si go prepisha zashto e eftin,zashto se pie edna kapsula na 24 chasa???
Ete zashto treba da se poseti matichen lekar,ete zashto e potreben recept prepishan od matichen lekar...da se sprechi samolekuvanje.
Кон врв
mamamija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Локација: Botswana
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 19:28
I mene mi se sluci toa so privatni i lekovi na tovar na fondot. Prvoto paketce Lincocin mi go naplatija 30den i mi udrija pecat vo kniskata, za narednoto go prativ decko mi so receptot i kniskata i mu rekle deka nema na fzz samo da go kupi 550 den, i go kupil. Bea od razlicen proizvoditel.
ZOSTO E VAKA ZNAE LI NEKOJ DA OBJASNI !!!
Mene mi lici na cista manipulacija   
Само знаењето го прави човекот слободен и голем. (Dmitrij Ivanović)
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 16:12
Za odredeni lekovi iako se na pozitvna lista matichnite lekari imaat ogranichuvanje od fondot za izdavanje na lekovi povekje od potrebnata doza.Eden period pacientite si baraa recepti povekje od potrebnata doza i stvaraa t.n. mala domashna apteka,a toa predizvika nedostatok na lekovi vo aptekite.So cel da se sprechi ovaa pojava fondot dade limit za izdavanje na recepti na lekovi koi se nivni tovar,znachi vie mamamija ste dobile doza na lincocin za koja vashiot matichen lekar smetal deka vi e dovolna,pa zatoa ste morale da go platite lekot...za preporachanata doza ste dobile pechat.
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 10:25
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

zavisi u koja apteka ke otides...
...во било која аптека да отидам. 

Изменето од Pejik - 30.Март.2009 во 21:59
Кон врв
IdiBegaj Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IdiBegaj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 15:56
I M A e babini lekovi de голема%20насмевка
Zivi bili pa videli,.......
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 10:28
izgleda e taka...ona bese samo reklama...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.