IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 34>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 18:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spiros, naukata ne postavuva dogmi, ...

Кога ми се роди ќерката (околу Божиќ) ме учеа докторите да сум ја ставал да спие на стомак, зошто било научно докажано дека е така исправно.
Пет години после тоа (околу Велигден) ми се роди машкото јагне, тогаш ме учеа дека треба да се става на грб!

Кога ми беше јагнето 5-6 години имаше такви проблеми со дишењето што еден таков “научник“ ми рече дека тој има 100% астма и дека ќе мора доживотно да прима кортизон.
Во истиот момент му реков дека прва прилика ќе одам на еден стар и искусен хомеопат. Докторот ме исмејаваше и ми велеше да си ги чувам парите за други работи.
Евего синми, нити кортизон веќе зема, нити “астма“ има.

ХАЛЕЛУЈАХ!


Незнам да објаснам зошто, но ги сакам и им простувам и на суетната теологија и на суетната наука. Тоа незначи дека и ги обожавам!



     



Изменето од spiros - 25.Ноември.2008 во 18:55
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 19:44
Kako sto rekov spiros, naukata ne postavuva dogmi, tuku privremeni vistini koi podocna samata ke gi nareche greshki...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 15:51
Право на шамар
Мажите имаат целосно право да ги исплескаат своите сопруги ако овие претеруваат со трошење пари, порачале саудиските судии за време на еден семинар за домашното насилство.

"Ако некој и даде 320 долари на својата сопруга и таа потроши 240 долари на купување мантија (црната облека што мора да ја носи секоја жена во Саудиска Арабија) од некоја позната марка и ако сопругот и залепи шамар како реакција на купувањето, таа ја заслужува казната," ја пренесуваат весниците од Ријад логиката на судијата Хамад Ал-Разин.

На ова веднаш реагирале жените кои присуствувале на семинарот за справување со семејно насилство, а посебно биле шокирани што ваквиот став доаѓа од судија.

Според Arab News, судијата ја дал забелешката обидувајќи се да објасни зошто е забележан пораст на семејното насилство во Саудиска Арабија. Тој изјавил дека и мажите и жените ја делат одговорноста за тоа што се случува, но "никој не става ниту делче од вината" на жените.

Како уште еден фактор кој придонел за зголемувањето на семејното насилство, тој го навел "недостојното однесување на сопругите и користењето на навредливи зборови кон нивните мажи."

Последна промена: 11.05.2009
 #



Изменето од maria_magdalena - 11.Мај.2009 во 15:52
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 16:38
Ova se veli administrativno reshanvanje na semejnoto nasilstvo.

Zamislite, ako religijata tvrdi deka e sovrshena, ako poradi toa taa se koristi za ureduvanje na opshtestveniot zhivot vo drzhavata i ako izleze deka vo takvite "idealni uslovi" se sluchuvaat seriozni problemi vo semejstvoto kako osnovna kletka na opshtestvoto, togash kade e problemot?

Pa sigurno vo lugjeto, a ne vo religijata i opshtestvoto.

Lugjeto ne se sovrsheni, a osobeno zhenite.

Zakluchok: se e tip-top, vkluchuvajki gi i semejstvata, ne postoi semejno nasilstvo onamu kade shto lugjeto se odnesuvaat spored sovrshenite pravila na sovrshenata religija, toa samo zhenite ne se disciplinirani, pa treba nekoj da gi opomeni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 19:09
Да кажеме НЕ на еволуцијата, а ДА на Библијата.!
Чарлс Дарвин имал теорија која е од човек, но Библијата има вистински одговор за прашањата кој секојдневно си ги поставуваме, зашто Библијата е Божјиот збор...
Кон врв
IzGubEnA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1066
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IzGubEnA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 19:14
da no Carls Darvin nekoj go ima videno...a Gospod nikoj

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 19:20
Originally posted by IzGubEnA IzGubEnA напиша:

da no Carls Darvin nekoj go ima videno...a Gospod nikoj
  аплауз izgubena,..ubavo mu kaza,..смеење,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:23
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Библијата е Божјиот збор...


Mozhesh da go dokazhesh toa?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:35
Да можам да го докажам:

(Евангелие според Јован 1:1-2)
Во почетокот беше Словото, и Словото беше со Бог, и Словото беше со Бог.Тоа беше во почетокот со Бог.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:37
Изгубена: Значи Чарлс Дарвин го имат видено многу луѓе со очите, но ретко кој го гледа Бог со душата и срцето!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 22:40
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Да можам да го докажам:

(Евангелие според Јован 1:1-2)
Во почетокот беше Словото, и Словото беше со Бог, и Словото беше со Бог.Тоа беше во почетокот со Бог.


Darko, jas te prashav dali mozhesh da dokazhesh deka seto onoa sto e napishano vo Biblijata e Bozhji zbor?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 23:32
Јасно дека не може Меси....барем не со класичните научни методи на докажување....тој ВЕРУВА во тоа.....
МИР со сите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 23:38
Znam polzavce, znam... i ne go kritikuvam.

Samo sakav da go nateram da napravi edna introspektiva i da se izjasni so sopstveni zborovi... Znaesh kakov sum.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 14:35
Го докажувам на верска основа, а научно не можам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.