IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Втора шанса
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Втора шанса

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
..GorGeOuS.. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ..GorGeOuS.. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Втора шанса
    Испратена: 17.Ноември.2008 во 21:40
Заслужуваме ли сите втора шанса за што и да станува збор? Колку ваквиот начин на постапување го поитоветувате со фразата дека човечки е да се греши, па му давате секогаш втора шанса на другиот, или пак сметате дека за некои работи едноставно нема прошка? Дали можете да простите, но истовремено да не му овозможите нова шанса на оној кој ви згрешил, па макар не и намерно или целосно по сопствена вина? Колку мислите дека тоа е правилно, и воопшто дали е правилно да им се простува и на оние кои свесно не повредиле или пак поправилно е да се држиме до својот став и да не попуштаме само за да би избегнале и следниот пат да не ни се случи истото? Секако доколку има следен пат. Можно ли е кога некој ќе ја изневери вашата доверба да можете повторно да му дадете втора шанса и да верувате во него како претходно или пак ќе се подзамислите малку за следниот пат? Колку таа повратена доверба може да биде целосна? Мислите ли дека најчесто втората шанса ќе биде сфатена како што треба и прифатена со благодарност или пак е најчесто само искористена за да го потврди истиот случај по втор пат? Колку, од ваше искуство, луѓето знаат да ја ценат втората шанса? И воопшто, дали ја давате, кому и колку често? Дали тоа го правите само на луѓе кои ви се блиски или пак спротивно? Не ли мислите дека токму тие кога можеле еднаш би можеле и втор пат да ве повредат? Дали се чувствувате глупаво кога ќе ве изиграат или пак се обидувате и ги разбирате причините, доколку постојат? Дали можете слушајќи ја целата приказна да простите од се срце, а истовремено и искрено да им дадете втора шанса на оние кои сепак не биле фер кон вас? Колку тоа лошо искуство ќе влијае на вас во формирањето на мислењето за таа личност и дали воопшто ќе влијае, или пак ќе продолжите понатаму однесувајќи се како ништо да не се случило?Лично мене, најискрено воопшто не ми е сеедно да знам дека некој, а посебно ако станува збор за блиска личност, ја изневерил мојата доверба, или едноставно на некој начин многу ме повредил. Втора шанса давам, но моето мислење за таа личност е многу променето во смисла на тоа дека не сум веќе опуштена со таа личност да и кажувам се затоа што едноставно не можам да бидам сигурна каде ќе завршат тие мои тајни или воопшто лични работи, секако мислам на некоја поблиска личност.. Се согласувам со тоа дека човечки е да се греши и дека секој човек заслужува втора шанса, но да, ја заслужува само да му биде дадена но од тоа како ќе се однесува подоцна спрема неа ќе зависи и квалитетот на истата..Почитувам луѓе кои згрешиле, намерно или случајно и повредиле некого или мене, но да знам дека се покајале или едноставно дека им е жал. Таквите луѓе, кои навистина ја заслужуваат таа втора шанса и истата знаат максимално да ја искористат во смисол да го поправат впечатокот за себе, тие заслужуваат и да си ја повратат веќе стекнатата па изгубена доверба. . .Што мислите вие? Заслужуваат ли луѓето втора шанса па макар која и да им била грешката? Сепак, сите понекогаш грешиме...Колку вие сте барале и сте добиле втора шанса во животот? Дали тоа често ви се случува? Знаете ли и дали ги искористувате вторите шанси максимално или пак не ги сметате за нешто значајно? Повелете
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 22:49
Mene i 10 sansi mi se malku dodeka ja sfatam pravata poenta
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:17
Pa kaj mnogu zenski sto sum im go imal merakot ne sum imal ni prva sansa
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:22
PO PRAVILO VTORA SHANSA NEPOSTOI тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:23
Nadezta posledna umira
DeepBlue
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:34
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Nadezta posledna umira
Ni Pandora ne bila svesna deka e vo zabluda pa i ti Ljubovta posledna umira
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:38
Ahmmm... Kaj mene izgleda zelbata posledna ke umre...
DeepBlue
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:39
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Ahmmm... Kaj mene izgleda zelbata posledna ke umre...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:41
Pa vo prosek zenite podolgo ziveat
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:43
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Pa vo prosek zenite podolgo ziveat
Mislete mu ja
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:58
Originally posted by anakin anakin напиша:

PO PRAVILO VTORA SHANSA NEPOSTOI тага


Само нешто што посакуваме...

Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Nadezta posledna umira


Сламката за која секогаш ќе се држиме, и ќе посакуваме втора шанса, иако во животот не се знае, но не секогаш имаме втора шанса, и кога ќе ни биде пред носот, дури отпосле ја согледуваме, освен ако имаме среќа и не послужи како што треба.




Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 20:03
Obicno ako ima vtora sansa potoa ima i treta i cetvrta...
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 20:07
Interesno, samo ednata strana e svesna za redniot broj na shansite...
DeepBlue
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 20:12
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Interesno, samo ednata strana e svesna za redniot broj na shansite...

Ako na taa strana ne i odgovara,moze i da se zameni so druga,a sansite i natamu da se mnozat...
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.