IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што кога не сме во право?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што кога не сме во право?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
..GorGeOuS.. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ..GorGeOuS.. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што кога не сме во право?
    Испратена: 17.Ноември.2008 во 15:58
Сите грешиме некогаш и тоа е сосема нормално, но колку вие ги прифаќете своите грешки и сте спремни да ги сносите последиците доколку постојат? Дали можете без многу мислење да пеизнаете дека сепак сте погрешиле или пак се држите до својот став дури и ако можеби отпосле сфатите дека не сте во право? Што ако на пример многу сте се залагале за да се изборите за некое свое мислење затоа што сте биле цврсто убедени дека ја говорите вистината, кога одеднаш ќе излезат други факти и ќе сфатите дека сте биле во заблуда? Како се однесувате тогаш? Дали не сакајќи да си ја повредите гордоста продолжувате по старо или пак умеете да кажете стоп, и да ја признаете грешката? што ако можеби сте повредиле некого со вашето однесување кое се засновало на невистина?
Мене искрено не би ми било сеедно да се избламирам пред некои луѓе затоа што сум била 100% сигурна во она што го говорам а потоа да излезе дека не сум била во право..Знам да се поправам и да ја признаам грешката, но зависи и пред кои луѓе но најмногу и од самата ситуација. Некогаш и кога не сум во право знам да си продолжам по старо само за да не паднам ниско пред некои луѓе кои така би го протолкувале тоа.. Сепак, сите си се сакам себеси и кога ќе погрешам го сметам тоа за сосема нормално, но секако дека знам да ги разберам и другите ако се најдат во таа положба..
Како вие се однесувате? Ги признавате грешките или пак гордоста е посилна и владее со вас во најчестите случаи? Колку вие имате разбирање за другите кои многу се залагале за нешто а сте знаеле дека не се во право, што и самите го сфатиле но малку подоцна? Дали знаете да кажете дека не сте во право? Повелете
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 19:36
Ja nikogas ne gresam, ne rabotam so raboti so koi moze da se zgresi, u stvari izbegavam da rabotam
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 22:53
Koj ne si ja priznava greskata,nema da nauci i postojano ke ja povtoruva prefrlajki ja vinata na drugi okolnosti i lica.
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 15:24
Originally posted by fragola fragola напиша:

Koj ne si ja priznava greskata,nema da nauci i postojano ke ja povtoruva prefrlajki ja vinata na drugi okolnosti i lica.


Gresam, priznavam... Gresam sekogas koga priznavam...
DeepBlue
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 18:49
Ja prefrlame na blizniot svoj
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 18:54
Sekogas si ja priznavam greskata....no nikogas koga drugite mislat deka e moja greska a ne e....nema bezgresni...site gresime..no ne e ubavo vinata da se prefrla na drug,sekoj treba da si go nosi sopstveniot tovar
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 18:56
секогаш кога ќе згрешам во нешто,а таа грешка засега некого ,ќе признаам дека сум погрешил.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:11
Koga Mojsie gi cital desette bozji zapovedi i koga dosol do sedmata vo koja : - Ne ja posakuvaj zenata na blizniot svoj !
Nastanala tisina. No potoa nekoj od tolpata izvikal :
 - Daj preskrtaj ja taa zapoved !
I taka sedmicata dobila crtka na sredina.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 20:07
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 21:21
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Koga Mojsie gi cital desette bozji zapovedi i koga dosol do sedmata vo koja : - Ne ja posakuvaj zenata na blizniot svoj !
Nastanala tisina. No potoa nekoj od tolpata izvikal :
 - Daj preskrtaj ja taa zapoved !
I taka sedmicata dobila crtka na sredina.

...definitivno  go obozavam covekov...umee da me raspolozi....газење%20од%20смеење
...jas ne pamtam da sum zgreshilaнамигнување...a iiii teshko na onoj shto kje mi najde greshka...изненадување


Изменето од mamamd - 18.Ноември.2008 во 21:22
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 22:14


Порано потешко признавав дека грешам.............

Сега полесно се соочувам со фактот дека сум била во заблуда...........


Тоа се вика СОЗРЕВАЊЕ..........
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 19:51
Na ednata vrata ti lae kuceto da mu otvoris, a na drugata zenata. Na kogo prvo ke mu otvoris ?
Na kuceto zosto koga ke vleze prestanuva da lae, a zenata togas pocnuva.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 22:08
Ako doznaam deka ne sum bila vo pravo,pocnuvam da gi ubeduvam deka pogresno me razbrale
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 11:34


Лесно е да држиш до својот став па макар бил и погрешен.........

Доблест е да имаш свест, храброст и знаење да го прифатиш спротивниот................
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.