IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - samsung VP 171
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

samsung VP 171

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: samsung VP 171
    Испратена: 08.Ноември.2008 во 18:50
Pozdrav do momcite koi ovde diskutiraat, ocigledno poedinci si go znaat "zanaetot".
Pred da odam letoska na odmor si ja kupiv kamerata, no vednas po vrakanjeto se soociv so problemi. Imeno, kako sto pisuvase vo upatstvoto po snimanjeto trebase diskot da go finaliziram sto i go napraviv. Koga go staviv vo mojot DVD pleer nisto od toa nemase, mi vika "No Disk".
Potoa mislev deka DVD - to na kompjuterot ke mi go cita snimeniot materijal. I povtorno nisto. Na nekoi stranski forumi procitav deka se rabotelo za nekakvi si "tao" formati. Instalirav "ISO buster" koj za cudo gi citase mini DVD-ata od mojata kamera ama isklucivo kako image. Nekoi tipci mi pisaa deka ako gi promenam extenziite vo "cue" ili "bin" VLC media player ke gi cital. Ok, napraviv taka i stvarno mozev da gi citam snimenite materijali so VLC-to, medjutoa so katastrofalen kvalitet na videoto.
Se nadevam deka ovde ke naidam na razbiranje i na nekoj sto poveke znae i da mi posoci sto da pravam. FALA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 01:35
Cue ili Bin extenziite probaj da gi otvoris so MagicISO. Toa se extenzii za disk image koj treba da se sprzi na disk.
Druga opcija e da ja promenis extenzijata vo Bin ili Cue i da go izrezes na drug disk vo Nero (kje baras burn from image - mozebi go znaes, ama da si kazam намигнување)

Jas nemam iskustvo so kameri koi snimaat na DVD, taka sto mozebi i da ne sum vo pravo.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 17:09
Ne veruvam deka mozham da pomognam vo ovoj sluchaj, no mozham da recham deka gi mrazam kamerite sto snimaat direktno na DVD. Skoro sekogash sum imal nekakvi problemi so niv koga doagjale lugje kaj mene da im spasuvam snimki ili da im gi prefrlam na drugo DVD.

Edna od rabotite e sto sekoja firma si dodava nekakvi nejzini formatchinja i struktuiranje na snimenite DVD, pa toa pravi problemi so onie pleeri koi gi koristime doma za gledanje na snimenite materijali.

Goran, prvo proveri kakva ti e originalnata snimka. Stavi do DVD-to od kamerata nazad vo kamerata, povrzi ja so kabli za televizorot, stisni "Play" na kamerata i vidi sto ke se pojavi na ekranot. Ako slikata e dobra, togash snimkata e vo red. Ako ne e dobra, toa znachi neshto prvichno ne bilo stokmeno kako sto treba. Osnovnata greshka sto ja imam zabelezhano kaj korisnicite na ovie kameri e sto sekogash odbiraat najdolg mod na snimanje. NIKOGASH NE GO RPAVI TOA. Mislam deka najkusiot e polovina chas ili mozhebi eden chas snimanje. Koristi ja samo taa opcija.

Imeno, lugjeto mislat deka ke imaat DVD kvalitet i na opcija so najdolgo snimanje. Rabotata e deka slikata drastichno degradira so zgolemenata vremenska dolzhina.

Drugo sto bi ti peporachal e da koristish RW DVD vo kamerata koi ke mozhesh da gi snimash i brishesh povekje pati, pa taka ke zashtedish na pari na podolg pat. Potoa, ovoj fajl ekstrahiraj go od snimeniot disk na hard drive i izgori go povtorno kako DVD so Nero.

Znam, seto toa nema nikakva logika koga kamerata e napravena da snima DVD za da se gledat direktno na pleer, no toa e toa...

P.S. Proveri dali ima opcija na ovaa kamera da snima vo razlichni snadardi (PAL, SECAM, NTSC) ,podstandardi i regioni. Veruvam oti taa doagja od nekakov grey-marke, pat mozhebi po defolt e namestena na setinszi koi ne se bliski na pleerot sto go imash. I ushte neshto, dokolku ima opcija pri snimanjeto na sekoj pochetok pri snimanjeto avtomatski da stava chapteri, iskluchi go toa.
Кон врв
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 11:33
Ne se raboti ni za cue ili bin ekstenzii tuku izvornite ekstenzii na formatot sto mi go snima kamerata originalno se "tao"???. Samo so Iso Buster mi gi cita mini dvd-ata i bozem gi ekstrahira na hard so "iso" nastavka. Potoa jas sam ja menuvam ekstenzijata vo "cue" ili "bin" i togas VLC player-ot gi otvara kako video megjutoa so katastrofalen kvalitet. Ne sakam kako takvi da gi rezam na standard DVD bidejki ke go zadrzi toj los kvalitet. Koga gi reproduciram materijalite direktno od kamerata na TV slikata e staklo pancevo. Inace mi e namesteno na PAL vo standard mod. Na mini DVD od 30 min. snima 26 - 29 min. video materijal zavisno od toa kolku pauzi sum napravil. Stvarno nemam vise zivci da se nerviram mi ide da ja aknam kamerata od zid.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 16:11
Jas ne koristam PC, pa samo bi ti posochil nekoi nasoki koi bi mozhel da gi probash:

1. Obidi se da najdesh nekoj program za PC koj vrshi konverzija na standardni kompresii, pa obidi se da go konvertirash toa nesrekno "tao" vo Iso ili neshto drugo sto bi mozhelo da ti bide od korist.

2. Probaj dali ke mozhesh go ekstrahirash fajlot so TEMGEnc DVD Author i so nego da formatirash fajl so Iso ekstencija (ili neshto slichno) koe ke mozhesh potoa da go izrezhesh so istata aplikacija ili so Nero.

3. Ako planirash vo idnina da kupish DVD recorder, togash koristi ja kamerata kako pleer pri presnimuvanjeto na nejzinite DVD.

4. Dokolku tolku te iritira celiov sluchaj, togash vidi dali mozhesh da ja prodadesh ovaa kamera i da si kupish nekoja druga. Vo toj sluchaj bi ti preporachal da stoish podaleku od bilo koj DVD model i da gi gledash onie koi koristat DV kaseti. Od moe iskustvo mozham da ti kazham deka se ushte kasetite se najdobrata opcija za snimanje i arhiviranje na materijalite. Vgradenite hard drajvovi na najnovite kameri se pokonvencionalni za podolgi snimanja, no ne sakam nitu da pomislam na mozhnite problemi so chasovi od akomuliran sekakov snimen materijal, selektiranje na onoa sto sakash da go chuvash, presnimuvanje na HD, DVD ili nekoj drug medijum, korupcija na fajlovi (kako i na sekoj HD), rasipuvanje na HD-to i t.n.
Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 14:35
Која марка е камерата? имаш еден tao фајло или повеќе (за секоја снимка)??

Обично камерите што снимаат ма двд, фабрички се подесени да снимаат во VR а не во видео мод. Да не е до тоа проблемот? VR не е толку често застапен кај плеерите, затоа може да не го препознава дискот во обичен плеер, а и на компјутер windowsot не го чита, затоа што VR e UDF 2.0 формат, а баш тој не е поддржан.

JVC знае да снима фајлови со чудни наставки кои се отвораат само со нивни софтвер, а кои се всушност .mpg фајлови, така да обично преимненување го решава проблемот.
Кон врв
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 08:48
Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:

Која марка е камерата? имаш еден tao фајло или повеќе (за секоја снимка)??

Обично камерите што снимаат ма двд, фабрички се подесени да снимаат во VR а не во видео мод. Да не е до тоа проблемот? VR не е толку често застапен кај плеерите, затоа може да не го препознава дискот во обичен плеер, а и на компјутер windowsot не го чита, затоа што VR e UDF 2.0 формат, а баш тој не е поддржан.

JVC знае да снима фајлови со чудни наставки кои се отвораат само со нивни софтвер, а кои се всушност .mpg фајлови, така да обично преимненување го решава проблемот.


Samsung VP 171, tao fajlovi ima poveke za sekoja snimka. Kamerata fabricki bese podesena da snima vo Video mode a ne vo VR
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 19:55
A dali napravi proba so snimki vo Video mode i so VR ?
Кон врв
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 09:07
I so dvete napraviv proba i pak nisto. Bev do foto Bimbo u trgovski i im dadov eden mini DVD disk da mi gi napravat na golem DVD disk video materijalite od diskot. I deckite ja svrsija rabotata, slikata e perfektna isto kako sto ja gledam na kamerata. E sega e prasanjeto sto softver koristat i kako toa go pravat. Nekat da kazat :). 200 den. od saat naplakaat
Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 15:20
А го имаш ли инсталирано софтверот што доаѓа со камерата?

Ако немаш такво цеде, го има драјверот на сајтот од самсунг.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 02:32
1. Dali DVD-to od kamerata si go probal samo na eden pleer ili na nekolku?

2. Dali go proba TEMGEnc DVD Author?
Кон врв
Goran71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 04:23
Nema cd so softver za kamerata. Nema ni USB priklucok na kamerata. Ima samo izlez so kabel za da moze da go priklucam na TV za da reproduciram direktno od kamerata.
DVD-to od kamerata go imam probano barem na desetina PC-ja i isto tolko DVD - pleeri vo zgrada i nisto od toa.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 23:25
2. Dali go proba TEMGEnc DVD Author?    
      

Dali si probal bilo kakov softver za ekstrakcija na fajlovite i nivna konverzija? Kako sto vekje rekov, jas sum na Mac (za nego ima softver "Cleaner"), pa ne sum najdobro zapoznaen so aplikaciite za PC kompjuterite. Mozhebi ima nekoj chlen koj e podobro upaten vo niv. Mora da postoi nekoj softver koj vrshi konverzija na fajlovite od eden format vo drug.

Изменето од Zoran K - 23.Ноември.2008 во 23:31
Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 09:38
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

Nema cd so softver za kamerata. Nema ni USB priklucok na kamerata.

Може немаш цеде со софтвер за камерата, ама затоа има на веб сајтот

Симни што има таму и пробај.

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dali si probal bilo kakov softver za ekstrakcija na fajlovite i nivna konverzija? Kako sto vekje rekov, jas sum na Mac (za nego ima softver "Cleaner"), pa ne sum najdobro zapoznaen so aplikaciite za PC kompjuterite. Mozhebi ima nekoj chlen koj e podobro upaten vo niv. Mora da postoi nekoj softver koj vrshi konverzija na fajlovite od eden format vo drug.

Зоран, тој има проблем со читливоста на самиот диск на компјутер, единствено со isobuster успева да го прочита и тоа не како што треба. А штом ќе го реши проблемот со читливоста, ќе добие веднаш и пристап до видео фајловите и не би имало потреба од никаква конверзија за снимање на двд. Верувам дека со софтверот од самсунг дека ќе се реши тој проблем

Изменето од solidsnake - 24.Ноември.2008 во 09:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.