IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Борбата на МАКЕДОНЦИТЕ од Пиринска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Борбата на МАКЕДОНЦИТЕ од Пиринска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 19>
Автор
Порака Обратен редослед
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2012 во 12:28
Никој не е совршен.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 23:23
тоа убу

ама Вапцаров го преведувате од оригинал во маjчин
аj остаj го Вапцаров

ами ми е голем проблем с тастатаурата со некоj букви да го е
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 21:33
Ти процени , денеска имаме слободна и независна Македонија , татковина на Македонците кој го изучуваат својот македонски мајчин јазик.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 13:02
убу чекор по чекор

ама напред или назадзбунетост
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 12:00
Чекор по чекор.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2012 во 05:40
аха

 а кон официјалните претставници на земjaт од коjа доагат нема ништо?

немат желби?

там се е цветjа  рози?


Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2012 во 21:41
Кон официјалните претставници од немајчината земја.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2012 во 08:43
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Како девојче учествувала на манифестација во Ќустендил на која децата носеле транспаренти на кои пишувало „Дајте ни училиште на мајчин јазик“, „Македонија на Македонците“, „Слободна и независна Македонија“...


Абе има ги транспарантите на сликата и сега прашането е дали jазикот на коj са напашани транспаранти е мajчин

ако не е маjчин оти са напишали на немjчин дека сакат маjчин

дали некоj им го напишал или они са зборуваали 2 jзика - маjчин и немаjчин

кон кого е пораката дека сакат маjчин?


Изменето од d4 b3 - 11.Април.2012 во 08:45
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 12:50
Дали Крсто Лазаров имал или немал контакти со бугарската администрација, може да се види од следната слика:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Boogie, колега, специјално за тебе ја поставувам оваа слика овде, а и за сите да видат дека тоа што ти го кажуваше пред некое време за соработката на Крсто Лазаров со фашистите е вистина, еве го и доказот 




Крсто Лазаров со архимандритот Стефан - фашистички поздрав

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 03:31
Како девојче учествувала на манифестација во Ќустендил на која децата носеле транспаренти на кои пишувало „Дајте ни училиште на мајчин јазик“, „Македонија на Македонците“, „Слободна и независна Македонија“...

- Може ли некој што организира вакви манифестации во Бугарија и во нив го вклучува своето семејство, па дури и петгодишната ќерка, да биде окфалификуван како непријател на својот народ? Во ниту еден архивски документ, па ниту во Енциклопедијата на Ќустендил, не пишува дека се борел за бугарската кауза, туку дека бил деец на Македонско-одринското револуционерно движење, на ВМРО, дека бил војвода пред и за време на Илинденското востание, учествувал во Балканските и во двете светски војни. 

Каснаковски кој лажи и манипулира сега ? ЈАС или ОВАА ЖЕНА КОЈА Е НА СЛИКАТА?

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 03:30


Ликвидацијата на Крсто Војвода се' уште тајна 

Цели 40 години се бореше за слободна Македонија, стана жртва на режимот во неа и до ден-денес никој не ми кажува каде е закопан,вели неговата 89-годишна професорка

[Image: D58D227052E0C04F8509E8861AB1C978.jpg]

Осумдесет и осумгодишната Вера Димитрова од Крива Паланка веќе 60 години трага по гробот на својот татко, војводата Крсто Лазаров Коњушки од Куманово, убиен без судење во 1945 година од комунистичка власт, заедно со 48 лица, за кои не се знае каде се закопани. Последна желба на Димитрова е да го доживее расветлувањето на свирепото убиство, за кое државата се' уште молчи, и да му запали свеќа на својот татко, кој 40 години бил борец за слободна и независна Македонија.Според досегашните оскудни сознанија, се претпоставува дека стреланите се закопани во масовна гробница во Кумановско. Сите се ликвидирани во еден ден, без судски процес, а дури подоцна била донесена формална пресуда со која се осудени на смрт. 

ТЕМПО И КОЛИШЕВСКИ 

Вера вели дека повеќе историчари се обиделе, но никој не успеал да го открие местото на тајната ликвидација во „кумановскиот случај“, извршена по наредба на Темпо и Лазар Колишевски, исто како што завршиле и 53 велешани.Крсто Војвода животот го загубил четири години по враќањето од Бугарија, каде што поминал многу години во прогонство, не прекинувајќи ја својата борба за ослободување на Македонија.

- На крајот стана жртва на сопствениот народ. Постојано го ризикуваше животот, сонуваше да се врати во Македонија, а овде го дочекаа како најголем непријател, лажно обвинувајќи го дека соработувал со бугарската власт. Толку години никој во државата не сака да го открие ни местото на злосторството - со нескриена болка вели Вера.Нејзиниот дом е исполнет со слики на татко и'. Тој една вечер бил затворен во подрумот на денешниот кумановски суд, а по една недела одведен во непознат правец и ликвидиран.

- На прозорецот на подрумот имаше тенекија со неколку дупки низ кои разговаравме. Рече дека му е ладно, но кога со сестра ми утредента му донесовме јамболлија, ни кажаа дека два камионасо затвореници биле однесени некаде и ликвидирани. До ден-денеска никој не ни кажа каде се закопани - раскажува Вера.

ТИ СИ МИ ТАТКО 

Од страв да не настрада целото семејство, таа и нејзината сестра по убиството го запалиле дневникот од 600 страници во кој татко и' пишувал спомени од времето кога бил војвода, за конгресите на ВМРО, војните и за револуционерната борба.

- Мајка ми Марија Думановска, тогаш му била свршеница и ја испратил во Ќустендил, а тој со четата илегално ја минал границата. Таму се венчале и таму сме родени јас, сестра ми и брат ми. Тајно се враќаше во Македонија за да го организира отпорот. Само ќе речеше „одам внатре“ и знаевме каде е. За да не го откријат, кога бев мала ми го претставуваа како чичко. На улица некои луѓе ми даваа бонбони и ме прашуваа каде е татко ми и кога ќе дојде дома. Еднаш му се фрлив во прегратка и му шепнав: знам дека ти си ми татко - се сеќава 88-годишната пензионирана професорка по француски и македонски јазик.Фотографии на нејзиниот татко и на нејзиното семејство Вера дала во историската збирка на Музејот на Македонија. 

Од Вера Македонката до Вера Бугарката

Како девојче учествувала на манифестација во Ќустендил на која децата носеле транспаренти на кои пишувало „Дајте ни училиште на мајчин јазик“, „Македонија на Македонците“, „Слободна и независна Македонија“...

- Може ли некој што организира вакви манифестации во Бугарија и во нив го вклучува своето семејство, па дури и петгодишната ќерка, да биде окфалификуван како непријател на својот народ? Во ниту еден архивски документ, па ниту во Енциклопедијата на Ќустендил, не пишува дека се борел за бугарската кауза, туку дека бил деец на Македонско-одринското револуционерно движење, на ВМРО, дека бил војвода пред и за време на Илинденското востание, учествувал во Балканските и во двете светски војни. Затоа не можам да се помирам со трагедијата што ја доживеавме, па уште ни гробот да не му го знаеме. Најмногу ме боли што во Бугарија бев Вера Македонката, а во Македонија сум Вера Бугарката - вели разочараната жена, чиј постар син го носи името на нејзиниот татко, а по него е крстен и синот на нејзиниот брат. 

Цел живот борба 

Крсто Лазаров, роден во 1884 година во Коњух, Кратовско, како 17-годишен стапил во четата на војводата Коста Нунков, бил во чети и на други војводи, а од 1907 до 1912 година се борел против турската власт како војвода со сопствена чета во Куманово. Во ВМРО влегол во 1900 година, бил делегат на конгресите во 1925, 1928 и во 1932 година, кога бил избран за привремен претседател на конгресот, а станал и член на потесното раководство на организацијата. Познат е и по организирањето на атентатите на железничката пруга Скопје-Куманово. Поради борбата против српската пропаганда, бил прогонуван и апсен и во 1918 година принуден да побегне во Бугарија. 

Жаклина Цветковска
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 03:29



“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2011 во 13:31
Да разбирам ли дека со текстот кон сликата се е ОК за тебе?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2011 во 09:52
Сите сме жртви на манипулацијата, Каснаковски веќе незнам како да спијам кога гледам млади деца со вакви транспаренти. А ти и понатаму фантазирај дека нешто си открил.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,580 секунди.