IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свештенството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свештенството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
semkarot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај semkarot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Свештенството
    Испратена: 23.Октомври.2008 во 12:50
Една од најголемите пречки за духовно прободување на нашиот народ е коруптивната природа на македонското свештенство.

Но уште поинтересно е што се поставуваат некои прашања, кои би можеле да сугерираат дека воопшто идејата за свештенство е погрешна. Имено, во Библијата никаде не ја гледаме потребата од свештенство. Така, Апостолот Петар (според Рим дури и првиот Папа, очигледно не мислел за себеси така) ќе каже:

„Но вие сте избран род, царско свештенство, свет народ, луѓе придобиени за да ги возвестите совршенствата на Оној Кој ве повикал од темнина во Својата чудесна светлина“ (1 Пет. 2:9)   

И самиот Петар нема да се нарече себеси свештеник, ниту патријарх, ниту папа, туку обичен старешина (пресвитер) (1 Пет. 5:1). Ќе додаде во 5:3 дека службата на старешините не е да управуваат, туку да бидат пример.

И Апостолот Јован ќе додаде: „Кој не' направи пред Бога и Неговиот Отец царство на свештеници“.

Исто така и меѓу христијанските „редови“, никаде нема свештенички ред. Постојат три збора кои се користат за овие служби:
diakonos = служители
presviteros = старешини
episkopos = надгледници

На ниеден од овие не им е дадена служба на свештенство, бидејќи терминот за свештеници hiereus се користи како служба на која и е поминат векот. Нејзината употреба е секогаш за оние кои не го препознаа Христа.

Дури ако ја разгледаме и пошироката листа на „редовите“, кај Апостол Павле, ќе видиме чудна работа, таму ги имаме:
Apostolos = Апостолите = Пратениците
Profetas = Пророците
Evangelistas = Евангелизаторите = Мисионерите
Poimenas = Пастири
Didaskalos = Учители (Даскали)

Значи повторно недостасува зборот свештеници.

Дури и понатаму, улогата на посредништво (т.е. функцијата на свештенството) е укината во Христос, кое што е јасно објаснето во Евреите 10-13. Таму јасно се истакнува дека не се свештениците тие кои можат да се застапат за нас, туку секој лично „му принесува на Бог пофална жртва“ (Евр. 13:15). А знаеме дека жртвувањето е „специјалност“ на свештениците.

Понатаму, Христос е наречен единствен посредник меѓу човекот и Бог. (1 Тим. 2:5).

Историјата исто така потврдува дека се до времето на Кипријан кој три века после Христа ги протолкувал старозаветните свештенички служби како полноважечки за црквата, тотално игнорирајќи го Новиот завет и неразбирајќи ја целата поента на Посланието до Евреите, немало свештенички редови во раната црква.

Ја поставувам оваа тема со мојата теза дека секој кој го има Христос (значи секој христијанин) го има и сето она што е Христово, во Неговата полнота. Христос е Нашиот Единствен Управител, Спасител и Единствен Свештеник. Секој кој се претставува како свештеник во христијанска служба, всушност го узурпира местото Христово и ја омаловажува Неговата совршена жртва, на која не и потребно никој да ја дополнува.

Ви посакувам Божји благослов додека ги разгледувате овие мисли.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 02:25
задоволство....

Изменето од Tetratka - 24.Октомври.2008 во 03:06
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 02:31
А каде виде ти дека semkarot поставил прашање? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 10:49
Многу добро кажано од semkarot, сосема непотребно во христијанството е постоењето свештенството поготово во така обемна формација како што постои денеска.Новиот Завет кој е сржта на христијанството јасно кажува дека свештенството е непотребно за релација со Бог.
   
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 10:53
Да, многу добро кажано. Што ќе ви е свештенство, кога е поубаво распашано стадо.
Не е ни чудо што в’ците така лесно навлегуваат во вашите трла и ви подметнуваат секаква трева за пасење....
газење%20од%20смеење


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:01
Во вакви случаи свештенството треба да биде агенција за обезбедување.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 11:14
Зашто, секој првосвештеник, кој е избран од помеѓу луѓето, се поставува за луѓето, за да служи пред Бога, за да принесува дарови и жртви за гревовите,

   Евреите 5;1

   Ако сте христијани значи не треба да дозволувате некој свештеник да се застапува за вас.Христос се принесе како жртва за вас за измирување со Бог, односно простување на гревовите.

Потреба од свештенство имало пред појавувањето на Христос!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да, многу добро кажано. Што ќе ви е свештенство, кога е поубаво распашано стадо.
 
Зарем и првите христијански цркви (спомнати во Новиот Завет) биле распашани стада бидејќи немале свештеници?
И второ прашање, многу поважно...
Ме интересира, дали ти, во твојата црква, имаш свештеник?


Изменето од EvAngelos - 26.Октомври.2008 во 13:26
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 15:20
Господ не дојде на земјата да го поништи Стариот Завет, туку да го исполни.

Новозаветното свештенство започнува и е уредено од Самиот Исус Христос. Тој е Првосвештеникот, но после Него има и други свештеници кои ги извршуваат тајните кои Тој им ги оставил на правите исповедници на вистинската вера.

Првите свештеници биле Апостолите и тоа право им го дал Господ, како што и читаме во Новиот Завет.

Нив ги избира и испраќа да го проповедаат Евангелието, а не сите верници.


Матеј 10: 5
Тие дванаесет души ги испрати Исус и им заповеда, говорејќи: „По пат кон незнабошци не одете и во самарјански град не влегувајте;

Марко 6: 7
И ги повика дванаесетте, и почна да ги праќа по двајца, и им даде власт над нечистите духови.

Лука 6: 13
А кога настана ден, ги повика учениците Свои и од нив избра дванаесет, кои ги нарече апостоли:

Лука 9: 2
И потоа ги прати да го проповедаат царството Божјо и да лекуваат болни.

Јован 20: 21
А Исус пак им рече: „Мир вам! Како што Ме прати Отецот, така и Јас ве праќам.

На дванаесетмината апостоли им дал власт да лекуваат и изгонуваат нечисти духови, а не на сите верници.

Матеј 9: 1
И кога ги повика Своите дванаесет ученици, им даде власт над нечистите духови, да ги изгонуваат и да лекуваат секаква болест и секаква немоќ.

Лука 9: 1
Откако ги повика Дванаесетмината, им даде сила и власт над сите нечисти духови, и да лекуваат болести.

Марко 3: 13
Потоа се искачи на гората и ги повика кај Себе оние, кои Сам ги одбра и тие дојдоа кај Него. 14 Избра дванаесетмина кои ги нарече апостоли да бидат со Него и да ги праќа да проповедаат; 15 и да имаат власт да лекуваат болести и да изгонуваат демони:

Ним им дава власт да разрешуваат гревови, а не на сите верници.

Матеј 18: 18
„Вистина ви велам: се што ќе сврзете на земјата, ќе биде сврзано и на небото; и се што ќе разврзете на земјата, ќе биде разврзано и на небото.

Матеј 16: 19
И ќе ти ги дадам клучевите од небесното царство, и што ќе сврзеш на земјата, ќе биде сврзано на небесата; а што ќе разврзеш на земјата, ќе биде разврзано и на небесата.

Јован 20:23
На кои ќе им ги простите гревовите, ќе им се простат, а на кои ќе им ги задржите, ќе им се задржат.

Ним им налага да ја вршат Евхаристијата (што е жртва – онаа жртва која Господ ја даде за нас – Своето пречисто Тело и Својата чиста Крв за спасение на светот), а не на сите верници.

Лука 22: 19
Потоа зеде леб и заблагодари, го прекрши и им даде, велејќи: „Ова е Моето тело, што се дава за вас; правете го ова за Мој спомен!

1 Коринтјани 11: 24
и, откако заблагодари, го прекрши и рече: „Земете, јадете, ова е телото Мое, кое се крши за вас, правете го ова за спомен Мој!“

Ним им даде власт да крштеваат, а не на сите верници.

Матеј 28:19
Одете и научете ги сите народи, крштавајќи ги во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух,

Ним им вели дека ако не ги слушаме и се откажуваме од нив, не Го слушаме и се откажуваме од Бог, а не на сите верници.

Лука 10: 16
Кој ве слуша вас, Мене Ме слуша; и кој се откажува од вас, од Мене се откажува, а кој се откажува од Мене, се откажува од Оној што Ме пратил

Матеј 10: 40
„Кој ве прима вас, Ме прима Мене; а кој Ме прима Мене, Го прима Оној што Ме пратил.

Јован 13: 20
Вистина, вистина ви велам: кој го прими оној што го праќам Јас, Мене Ме прима, а кој Ме прима Мене, Го прима Оној што Ме прати.

Значи, од сево ова кажано, јасно е дека Господ ги издвојува апостолите од останатите верници.
Но, понатаму Светото Писмо ни кажува дека Апостолите имале власт, тие дарови да ги пренесат и на други верници преку ракополагање, а тие други на други...


Дела 20: 28
Грижете се, пак, за себе и за целото стадо, во кое Духот Свети ве постави за епископи, за да бидете пастири на црквата на Господ и Бог, која ја придоби Тој со Својата крв.

1 Тимотеј 5: 22
Раце на никого не полагај пребрзо,

2 Тимотеј 1: 6
Поради тоа ти напомнувам да ја распалуваш Божјата дарба, која ја имаш во себе преку полагањето на моите раце.

Тит 1: 5
Затоа те оставив во Крит, за да го довршиш несвршеното и во сите градови да поставиш презвитери, како што ти бев порачал

Од ова се гледа дека свештенството е света тајна дадена од Бога која се наследува со молитвено ракополагање.


Продолжува…

Изменето од Maran Ata - 27.Октомври.2008 во 10:56
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 15:30

Маран Ата, не спамирај непотребно. Никаде во тие стихови не се зборува за свештенци. Никакви свештеници не се спомнати во Новозаветните цркви. Во посланијата на апостолите можеме да прочитаме за старешини, за апостоли, за учители, за надгледници, но никаде не читаме за свештинички "редови". Таква служба во Новиот Завет не постои. Дури и апостол Петар, еден од оние кои биле сметани за столбовите за христијанството, оној кој прв од апостолите го пресведочил Христос за Син Божји, еден од најблиските апостоли на Христос не се нарекува себе си свештеник, туку старешина (1 Петрово 5:1)

Исто така и меѓу христијанските „редови“, никаде нема свештенички ред. Постојат три збора кои се користат за овие служби:
diakonos = служители
presviteros = старешини
episkopos = надгледници

На ниеден од овие не им е дадена служба на свештенство, бидејќи терминот за свештеници hiereus се користи како служба на која и е поминат векот. Нејзината употреба е секогаш за оние кои не го препознаа Христа.

Дури ако ја разгледаме и пошироката листа на „редовите“, кај Апостол Павле, ќе видиме чудна работа, таму ги имаме:
Apostolos = Апостолите = Пратениците
Profetas = Пророците
Evangelistas = Евангелизаторите = Мисионерите
Poimenas = Пастири
Didaskalos = Учители (Даскали)

Значи повторно недостасува зборот свештеници.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:07
Ев, наредниот пат пред да постираш нешто - прочитај, размисли, па постирај.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да, многу добро кажано. Што ќе ви е свештенство, кога е поубаво распашано стадо.
 
Зарем и првите христијански цркви (спомнати во Новиот Завет) биле распашани стада бидејќи немале свештеници?
И второ прашање, многу поважно...
Ме интересира, дали ти, во твојата црква, имаш свештеник?
 
O da...среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:20

Маран Ата, секој христијанин е повикан да го проповеда Словото/евангелието и тоа нема врска со проповедничката служба во Црква.

Друго, не знам зошто повторно (по незнам кој пат) се обидуваш да ја свртиш дискусијата во оф-топик правец? Каква врска има проповедник со свештеник? Ние тука збориме дека во Новозаветната црква нема служба на свештеници, а не на проповедници. намигнување


Изменето од EvAngelos - 26.Октомври.2008 во 16:21
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да, многу добро кажано. Што ќе ви е свештенство, кога е поубаво распашано стадо.
 
Зарем и првите христијански цркви (спомнати во Новиот Завет) биле распашани стада бидејќи немале свештеници?
И второ прашање, многу поважно...
Ме интересира, дали ти, во твојата црква, имаш свештеник?
 
O da...среќа
 
Можеш да ми цитираш каде тоа во Новиот Завет се спомнати свештенички служби во црквите?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.