IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Диктатура на ВМРО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Диктатура на ВМРО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака Обратен редослед
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 16:07
Originally posted by Vicko Vicko напиша:

Јас сум шпедитер. Само да знаете што се случува од царината. Порано луѓево се тепаа да се запослат како цариници. Сега бегаат. Ги казнуваат за најмала грешка.Нема дисциплинска казна.Бркаат или ги стават на најгадните работни места ,чувари и сл. Најдобрите цариници си исподадоа откази. И шпедицииве ги затворија. Не дека се златни, ама останаа околу 400 луѓе без работа. Тоа се 400 фамилии без некоја месечна плата, плус уште околу 100 луѓе кои индиректно влиае тоа на нив, на пример дадилки,индивидуални мајстори и сл. Сега и на Фершпед му се спремаат, со околу 500 вработени. Како во ирак. Ако крадеш , ке ти ја исечат раката.
 
 
А ти што сакаш, ако крадеш, да ти пресадат и трета рака за полесно да крадеш?збунетост
Ма нека им ги сечат, можеби тоа би била единствена ефикасна мерка кај нас!
Ако си шпедитер, дај барем за царината не збори, знаеш најдобро дека таму најмногу се крадеше. Од сите учесници во процесот на царинење, па и од шпедитерите. Типичен пример е царината за организиран криминал: царина - шпедитер - увозник/извозник - понекој полицаец - понекој министер - итн...
И сега најдобрите цариници си давале оставка?
Да, ама откако дебело се нафатираа и веќе не им се исплаќа да си го трошат времето таму за некои си 15-20 илјади денари!
 
 
 


Изменето од anastea - 07.Декември.2008 во 16:07
Кон врв
Vicko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vicko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 15:44
Originally posted by Kali Kali напиша:

Ma sto gi trpime ne mi e jasno.Dajte da ja simneme vladata, ko Tajvan sto go simna pretsedatelot.Tokmaci niedni.Duri i hohstaplerot Branko mi e pogolem drzavnik od Nikola.Ne mi se veruvalo deka nekogas kje go napisam ova, ama ete dojde momentot.Em i go glasav Nikola duri.cccc.


VIVA LA REVOLUCION
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2008 во 13:58
Ma sto gi trpime ne mi e jasno.

Dajte da ja simneme vladata, ko Tajvan sto go simna pretsedatelot.

Tokmaci niedni.
Duri i hohstaplerot Branko mi e pogolem drzavnik od Nikola.
Ne mi se veruvalo deka nekogas kje go napisam ova, ama ete dojde momentot.
Em i go glasav Nikola duri.
cccc.


Кон врв
Vicko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vicko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 22:20
Луѓе, отсекогаш сум бил за ВМРО, ама ова што ни се случува е навистина некоја вмро-полициска-квази диктатура. Тотално сум разочаран. Човече, има џандари на секој чекор, гледаат да те казнат дали некој сообраќаен прекршок (не сте свесни џандариве колку почнале да местат-седи шпиун пред кафана, и им јавува на џандариве во близина кој да го запрат), или пак ако плукнеш или цигара ако пушиш. Им требаат пари за албанциве на Аџилак да ги пратат. Па и јас сакам Исус да го видам во Рио.Ама кој ме прашува мене. Јас живеам во македонија за да плаќам. Им ги зголеми платите на административците, на наставниците. Пак јас плаќам. Мене никој не ме прашал дали ми треба нешто. Забранија алкохол, забранија цигари во обијекти од јавен интерес, луѓево како сиротињи пред работниве места. Кој знае како е во парламент или влада. И таму се собираат пред влезовите.ДАААААААААААА 100%. Оваа фарса со имево. Па и јас можам да преговарам да не го менувам. Не го менувам и точка. Ај да ве видам. Ама треба да се реши. Тоа е финтата.
Јас сум шпедитер. Само да знаете што се случува од царината. Порано луѓево се тепаа да се запослат како цариници. Сега бегаат. Ги казнуваат за најмала грешка.Нема дисциплинска казна.Бркаат или ги стават на најгадните работни места ,чувари и сл. Најдобрите цариници си исподадоа откази. И шпедицииве ги затворија. Не дека се златни, ама останаа околу 400 луѓе без работа. Тоа се 400 фамилии без некоја месечна плата, плус уште околу 100 луѓе кои индиректно влиае тоа на нив, на пример дадилки,индивидуални мајстори и сл. Сега и на Фершпед му се спремаат, со околу 500 вработени. Како во ирак. Ако крадеш , ке ти ја исечат раката. После и на адвокатите драстично им ја намалија работата, со префрлање на некој постапки на нотарите и на извршителите. Катастрофа се овие `ситни` работи, на кој не се обрнува внимание, а кој се катастрофални за индивидуите кој им го загрозува опстанокот.
Имам милион случаеви кој би можел да пишувам цела вечер.
Треба да се размислиме, дали тој пат што не води божем до `европа`, треба ние обичните граѓани скапо го плаќаме.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 23:39
Што да се очекува од менталитет...каде политиката е доручек, ручек и вечера..сите се политичари и серџии...

ne e do mentalitetot ...

koga gi imavme obicnite zadovolstva na normalen zivot nitu znaevme koi se predsedateli na togasnite SIZ-ovi, denesni ministerstva ... ne ne interesirase ... na televizija retko koj gledase prenosi od sednici , imavme mnogu pointeresni i pozabavni raboti ...

denes site sme politicari, zatoa sto politicarite ne ostavija nesto kade sto ne se zamesaa i ne ja pokazaa svojata vlast... narodot nema pravo na izbor sto e sustinata na demokratijata. nam sakale ili ne se ni e nametnato bez nekoj da ne prasa sakame li ili ne.

toa se vika diktatura.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 23:04
... Edna moja koleshka vo penzija... koga se javi da ni dade podrshka bidejki slushala i gledala shto se slucuva kaza neshto mnogu ubavo:- Ajde, ajde ne se nervirajte, pokazaa deka se plashat od vas. Nasilnik koga tepa nekoj od koj ne se plashi kje mu udri dva shamara i kje si zamine, ama koga kje naide na "dostoen" protivnik se bori so seta sila da go pobedi ili ja vitka opashkata i si odi. Mnogumina dojdoa i zaminaa, nie sme tuka.
Pak kje recam, sum za zakoni, nemora da se evropski, no da se pocituvaat od site. Se duri ima edni zakoni za agite i begovite, a za rajata drugi, kje se smeta za diktatura. Nemame voena diktatura, imame mediumska, sekoj den ne bombardiraat so nivnite faci, pa se plasham deka i friziderot koga kje go otvoram...onaka poluprazen kje izleta nekoj od ovie da me ubedi kolku e se ubavo vaka prazno...nema da se potroshi mnogu struja na ladenje na tolku mnogu raboti ... Aj mizerija.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 18:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


...epa trebashe da bidesh prisuten,,,trebashe da gi gledash tie histericno-nihilisticki faci koi na dogovorcite im pretea deka vednash kje se najdat na ulica...na dolgogodishni prosvetni rabotnici da im kazuvaat deka kje im go zatvoraat ucilishteto i kje gi ostavat vo biroto da cekaat rabota do penzija...
Ako ne e diktatura zoshto ni eden od tie ne e trgnat...ne e razreshen... tuku seushte sedat vo mekjite fotelji...cela javnost gi vide...gi dadoa na TV kako trcaa kaj gradonacalnikot da gi shpioniraat svoite vraboteni...Mizerija...


mamamd ...
ни оддалеку не го бранам таквото однесување...
таман работа...
и се согласувам дека тие "фаци" треба да си одат...
и се согласувам дека ги шпионираа своите вработени... без да покажат и малку човечка доблест... и да застанат од онаа страна на која треба да бидат..од страна на своите вработени...
НО... тие се поставени на тие места од политичката гарнитура...
кога ќе дојде друга политичка партија... ќе ги снема...
НО... ќе дојдат други... како нив ..само од друга политичка провиненција...
И што...??? Тие нема да го прават ова истово..???

Но ајде да видиме зошто штрајкот не успеа...реално...
Затоа што "фаци" од политичките општински штабови шетаа по училиштата и им се закануваа ... на кого..???

Како прво на директорите- но зошто е тоа чудно? Тоа се луѓе кои припаѓаат на владеачката партија. Тие се поставени за директори затоа што се способни? Како не бе? Ќе си го прашам... упсс... По партиска линија се дојдени... Е па мора да слушаат... ( не мора ..ама во некоја друга држава.. кај нас мора...со овој менталитет.. ме боли таквоето за другите... глеј си работа за себе... е па мора..)

Како второ на вработените на дело...- но нели повеќето од нив (вработените на дело) дошле на тие места токму затоа што се припадници на партијата од власт...(сите сигурно не.. но многу од нив...). Значи нив ги вработува партијата .. не некој друг...
и сега ем ги молат за работа ем да ги лутат...
е не може така... (уствари може.. ама не овде..ај да не се повторувам)...

Како трето на долгогодишни просветари - кои за еден ден го сменија мислењето. Зошто? Затоа што некој од општинскиот штаб им шепнал на уво дека ако продолжат... нивното дете (кое е на список за вработување-не во завод за вработување, туку во некој општински штаб) нема шанси да се вработи во образование..или некоја друга државна установа...
што би рекле си го дале под кирија... сега пак ќе молчат...

Како четврто...???!!!! На кого друг? На оние што се долги години во образование... Можеби... Иако како што видов тие најмалку се плашеа...
Всушност тие и штрајкуваа...

Па затоа ако се зборува за диктатура...тогаш да... таа постои..(конкретно во оваа ситуација) но внатре во самата владеачка партија... врз своите сопствени членови...а последиците се рефлектираат на оние кои не се членови...

И повторно да појаснам... Не сметам дека другата политичка провиненција е подобра...или полоша... за вакви ситуации..исто срање е и таму..
НО....
Што да се очекува од менталитет...каде политиката е доручек, ручек и вечера..сите се политичари и серџии...
Сите чекаат од политичарите...и сите плукаат по нив...
вклучувајќи ме и мене..јеби га..
И да не ја тупам многу...
И јас работев во образование...
И знам како е...

И на крај... Зошто бе тој убавиот Дојчин... не продолжи да штрајкува со глад...
а..?? зошто бе се избламира пред сите...или не е така..??
зошто не ја тужеше државата ...каде и да беше некаде  низ Европа...??

И зошто попушти...Тоа што го направи е договор...? Жими..таквото!!!???
И зошто некои кажуваат дека со министерот бил куќен пријател..
И дека се е ова за лични интереси и докажување...
И зошто некои знаеја дека штрајкот ќе заврши во среда...???
Се некако мислам дека овде не се работи само за диктатура помеѓу членовите на владеачката партија...
Да не излезе потоа некоја чистка помеѓу нив..
А случувањата само повод...
Или забегав малку....
Па со пишување сигурно...

П.С. Дојчин им гарантира договор на неопределено само на членовите на СОНК... (така кажа на вести.. јас го слушнав..)... другите .."друг нека ги вработува "-рече Дојчин.. борецот за 900 денари покачување... јебо те успех...
И..? Што направи..?
А бе знае ли тој дека вработените на дело не се членови на СОНК...??
Дека вработените на дело НЕ штрајкуваа од познати горенаведени (оправдани или неоправдани) причини...??
И на кого бре тој ќе дава решенија...???
Ај да видиме...



Изменето од којсумјас - 05.Декември.2008 во 18:25
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 17:39
tesko nezenetite i nemazenite ... i plus ako se stecajci , go ebaa ezot ... zatoa GLUPAVIOT brgu brgu se zeni ... znaese toj sto zakon kje se nosi голема%20насмевка
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 17:20

Чучулига, да не те цитирам, се согласувам со твоето... Помалку или повеќе и јас истото го кажав. Само напомнав дека овие закони се применуваат во повеќе земји, секако не во сите. Ако не во Германија и Франција, има други примери на земји каде се применуваат. Реков, многу закони се донесоа набрзина, без претходно обезбедување услови. На пример со законот за пушење, требаше прво да им се остави време на угостителите на пример да ги адаптираат просториите и да се даде некој преоден рок. Или со законот за јавна чистота (кој е апсолутно неопходен кај нас), а без претходно обезбедени контејнери и канти за ѓубре.

 
Онаа идејата за данокот за немажени/неженети било само идеја од некој граѓанин. Ако се одлучат да го применат, треба прво добро да ги осмислат и согледаат сите последици, прво и основно моралната димензија на еден ваков закон.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 16:57
Originally posted by anastea anastea напиша:

[QUOTE=moira]1.Забрана за продавање на алкохолни пијалаци, вклучувајки го и пивото во маркетите по 19 часот;2.Забрана за пушење во затворен простор;3.Воведување на данок ако не сте во брак, по 1000 денари;4.Опструкции и партиско штрајкбрејкерство;5.Партиски кампањи;6.Маратонски владини реклами и селфмаркетинг кои имаат само една цел: перење мозок;7.Претварање на секој пораз во ПОБЕДА за МАКЕДОНИЈА, иако за ова ќе кажам дека е плагијат, превземено е од претходниот режим на СДСМ;...што е сето ова ако не вовед на диктатура...?...што е следно...?!

1.Не само европски, закон кој се спроведува во гооолем број држави низ светот. А во некои европски држави, после 18:30 не можеш ни леб да купиш (освен во некој дежурен маркет), а камо ли пак алкохол. Луѓето си стекнале навика да си пазаруваат во тек на работното време и нема маалски дуќанчиња како кај нас, кои работат до никое време во ноќта.
Ако ова е диктатура, тогаш сите тие земји се диктаторски.


Vo Germanija ne postoi takov zakon. (Nitu vo Francija.)Najgolem del od prodavnicite se zatvoreni posle 19h, no golemite supermarketi rabotat do 20 ili 21h i tamu slobodno se nabavuva alkohol kako i preku den. A na sekoja benziska pumpa ima sekakov vid alkohol. Tie se otvoreni - po gradovite do 22h, a na avtopat i preku cela nokj.

2.И ова е закон кој се спроведува во голем број земји во светот. Јас сум пушач, но не гледам диктатура во ова. Поголема диктатура е пушењето во затворени простории каде престојуваат и непушачи.


Vo Germanija zabranite za pushenje se decentralizirani i sekoja "drzavichka" sama moze da si reshi dali kje vovede zabrana za pushenje ili ne. Tamu jas kadeshto zhiveam, vo Severna Rajna Westfalija, ima zabrana, no kafanite imaat izbor: mozhat da se "prekrstat" vo "Klub na pushachi" i funkcioniraat kako i do pred vovedbata na zakonot.

3.Од каде оваа информација? Јас колку што се сеќавам, од владата ова го негираа дека воопшто и се размислувало за ваков закон. Идејата ја дал некој граѓанин на оној денот за идеи од граѓаните или како се викаше...

А инаку, такви мерки применуваат пак голем број земји во светот, скоро сите скандинавски земји, и тоа поради фактот што трошоците за живот на едно семејство се поголеми од трошоците на самците, затоа и на самците им одземаат поголем износ за даноци отколку на семејните луѓе. Колку е тоа оправдано, е друга тема...

 

Kolku plakjash danok zavisi od primanjata. Onie koi se socijalni sluchaevi ne samo shto ne plakjaat danok tuku i dobivaat pari od drzhavata. Paushalno plakjanje danok ne postoi. Bidejki e nonsens.(dobro,vo tursko ne bilo nonsens )Odnosno, sekogash se smeta vo odnos na toa kakva ti bila finansiskata situacija prethodnata godina. Dokolku si preplatil, na krajot od godinata, drzhavata ti gi vrakja parite.Toa e Germanija.

4.Ова е веќе обид за диктатура и грубо кршење на работничките права, се надевам дека некој ќе одговара.

 

5.Партиските кампањи ниту се нешто ново ниту нешто што го измисли оваа влада. На сите партиски кампањи, без исклучок на било која партија, се пере мозок. На нас е да одлучиме колку и дали ќе им дозволиме да ни го исперат.


Iskreno kazhano, ako ima emisija na bilo koja televizija vo Germanija kako Angela Merkel peshki odi na rabota, "a nikoj nema okolu nea, poshto nea ne i trebaat telohraniteli"(dodeka ima kameri na site strani) kje ja umrat od zezanje po mdiumite. Makedonskata vlada vo momentov preteruva. Toa se pari. A tie pari mozhat za neshto popametno da se iskoristat. Na primer za motiviranje narashtaj vo drzhavata, a ne da umiraat od beda 11-chleni familii.

6.Ова е една од најголемите грешки на оваа влада, од која имаат само контраефект: иритирање на граѓаните и бесцелно трошење на државните пари. Под итно треба да престанат со себерекламирање.

[
7.Ова што знам... Не ги оправдува дека и другите пред нив го правеле тоа, ако сакаат да бидат различни од нив.


se soglasuvam. Vo krvta ni e koga kje dojdeme do vlast ili drzhavni pari, da iskoristime shto mozheme. Kako decata koga kje gi ostavat sami doma, pa pravat zhurki, pushat bez kontrola ili kradat od zimnicata.


Инаку, мене многу ми смета онаа медиумската диктатура, која и не е баш диктатура (самите можеме да одбереме што ќе читаме или гледаме), повеќе обид за перење мозок, за во темата за Самоубицатаголема%20насмевка 

Еден извештај за било кој настан, во различни медиуми ќе го прочиташ во илјада верзии, во зависност кон која политичка опција е наклонет медиумот или уште пострашно, под чија партиска директива известува за настанот.


Raka na srce, za zhal vo Evropskite a i voopshto svetskite mediumi, znaeme deka postoi golema propagandna mashina. Toa na site ni e poznato so site vojni koi se sluchija na balkanot poslednive decenii.
 



Изменето од chuchuliga - 05.Декември.2008 во 17:04
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 16:12
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...  nema potreba od pishuvanje  izvicnici... ima potreba od vikanje...i toa onamu pred parlament..pred vlada... na nervi mi odi povikuvanjeto na Evropa i evropski zakoni... Selektivnoto donesuvanje i sproveduvanje evropski zakoni e mackanje oci. Evropski kje beshe koga ministerot za obrazovanie po prvata informacija za negovite honorari da si podnese ostavka...a ne da ni kazuva kako mal mu bilнамигнување...
 
 
Јас претходно кажав што мислам за притисоците врз штрајкувачите, а повикувањето на европските закони беше за сосема други закони...
 
Ова за хонорарите повеќе има врска со криминал или политичка одговорност на министрите, отколку со диктатура.
 
И ако толку ви се вика, што не ве организира Дојчин или некој посалам, па да одите пред влада да им се изнавикате едно убаво, ако треба и со свирки и труби, оти тие се вашите работодавачи и ако треба на некого да се изнавикате, тоа е владатаголема%20насмевка
 
 
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 16:08
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by anastea anastea напиша:

Некои од законите се донесоа набрзина и непромислено, без претходно обезбедени услови, што не значи дека законите не треба да бидат донесени. И ако толку се декларираме за влез во ЕУ, треба и да ги спроведуваме нивните закони. Ако не, да баталиме и ЕУ и НАТО, и онака не не сакаат.
 

Нема потреба од толку извичници... не се тоа приказни. Тоа е реалност кон која секој ден викаме оти се стремиме, а во пракса нејќеме ништо да смениме од нашите (неубави) навики.
...  nema potreba od pishuvanje  izvicnici... ima potreba od vikanje...i toa onamu pred parlament..pred vlada... na nervi mi odi povikuvanjeto na Evropa i evropski zakoni... Selektivnoto donesuvanje i sproveduvanje evropski zakoni e mackanje oci. Evropski kje beshe koga ministerot za obrazovanie po prvata informacija za negovite honorari da si podnese ostavka...a ne da ni kazuva kako mal mu bilнамигнување... ... Po prvata informacija za pritisoci vrz shtrajkuvacite miliot mi premier trebashe vednash da pushti poolicajci pa so lisici na racete da gi proshetaa niz gradot onie koi zemaat plata da go podobrat obrazovanieto... pa da ne moraa moite koleshki vo sabota navecer...vo nedela cel den da bidat izlozeni na torturi... pritisoci...od osobi so nizok moral...od osobi cii gazovi sednale vo direktorski fotelji i zaboravile na osnovnite covecki normi......Evropski li e da se pushti reklama...za KJE dadenoto...za lazni visini na plati... vo evropa za toa pagjaat...kaj nas vo ime na evropskoto kje bidat nagradeni...


...не се нервирај толку учителке моја...и онака оние кои ги бранат ваквите потези не го чувствуваат на своја кожа и гледаат она што се случува тука секојдневно, како и дискретното воведување на диктатурата, туку живеат по европските стандарди и закони...

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 15:56
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Мислам дека многу лесно се даваат изјави...
за диктатура...
ваква или онаква...
на овој или оној...
тежок збор за девијации (или уште како сакате наречете ги-има стотици изрази сигурно) во таканаречено  "демократско" општество...
па макар да се зборува и за нашето...
ама.. диктатура...???!!!


...epa trebashe da bidesh prisuten,,,trebashe da gi gledash tie histericno-nihilisticki faci koi na dogovorcite im pretea deka vednash kje se najdat na ulica...na dolgogodishni prosvetni rabotnici da im kazuvaat deka kje im go zatvoraat ucilishteto i kje gi ostavat vo biroto da cekaat rabota do penzija...
Ako ne e diktatura zoshto ni eden od tie ne e trgnat...ne e razreshen... tuku seushte sedat vo mekjite fotelji...cela javnost gi vide...gi dadoa na TV kako trcaa kaj gradonacalnikot da gi shpioniraat svoite vraboteni...Mizerija...

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 15:52
Originally posted by anastea anastea напиша:

Некои од законите се донесоа набрзина и непромислено, без претходно обезбедени услови, што не значи дека законите не треба да бидат донесени. И ако толку се декларираме за влез во ЕУ, треба и да ги спроведуваме нивните закони. Ако не, да баталиме и ЕУ и НАТО, и онака не не сакаат.
 
Нема потреба од толку извичници... не се тоа приказни. Тоа е реалност кон која секој ден викаме оти се стремиме, а во пракса нејќеме ништо да смениме од нашите (неубави) навики.

...  nema potreba od pishuvanje  izvicnici... ima potreba od vikanje...i toa onamu pred parlament..pred vlada... na nervi mi odi povikuvanjeto na Evropa i evropski zakoni... Selektivnoto donesuvanje i sproveduvanje evropski zakoni e mackanje oci. Evropski kje beshe koga ministerot za obrazovanie po prvata informacija za negovite honorari da si podnese ostavka...a ne da ni kazuva kako mal mu bilнамигнување...
... Po prvata informacija za pritisoci vrz shtrajkuvacite miliot mi premier trebashe vednash da pushti poolicajci pa so lisici na racete da gi proshetaa niz gradot onie koi zemaat plata da go podobrat obrazovanieto... pa da ne moraa moite koleshki vo sabota navecer...vo nedela cel den da bidat izlozeni na torturi... pritisoci...od osobi so nizok moral...od osobi cii gazovi sednale vo direktorski fotelji i zaboravile na osnovnite covecki normi...
...Evropski li e da se pushti reklama...za KJE dadenoto...za lazni visini na plati... vo evropa za toa pagjaat...kaj nas vo ime na evropskoto kje bidat nagradeni...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,250 секунди.