IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Заборавен од Господ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заборавен од Господ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Заборавен од Господ
    Испратена: 18.Октомври.2008 во 15:34
Originally posted by Messenger

Ili... da pretpostavime deka nekoj se rodil na nekakvo ostrovche na sredinata na Pacifikot, nikogash ne slushnal za Isus i Hristijanstvoto, normalno ne e krsten, nitu mozhe da veruva vo neshto za sto ne bil nikogash zapoznaen...


kako moze da neslusne??? neli ima BOG
kako moze da ne e svesen???? neli ima BOG
i kako moze da ne veruva ??? Neli ima Bog
neli ima?????

koj e kriv so neslusnal, nepocustvuval i ne veruval,, ostrovjanecot ili samiot BOG??????????

тој е сега ЗАБОРАВЕН И ОД САМИОТ ГОСПОД

koj kje mi odgovori na ova prasanje?????

KRUCIJALNO E , ZA celokupnata veronautika

ај да ве слушнам сега, кој е виновникот ????



Изменето од anakin - 18.Октомври.2008 во 15:36
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bože ne znam šta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 15:36
Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by MessengerIli...
da pretpostavime deka nekoj se rodil na nekakvo ostrovche na sredinata
na Pacifikot, nikogash ne slushnal za Isus i Hristijanstvoto, normalno
ne e krsten, nitu mozhe da veruva vo neshto za sto ne bil nikogash
zapoznaen...
kako moze da neslusne??? neli ima BOGkako moze da ne e svesen???? neli ima BOGi kako moze da ne veruva ??? Neli ima Bogneli ima?????koj e kriv so neslusnal, nepocustvuval i ne veruval,, ostrovjanecot ili samiot BOG??????????тој е сега ЗАБОРАВЕН И ОД САМИОТ ГОСПОДkoj kje mi odgovori na ova prasanje?????KRUCIJALNO E , ZA celokupnata veronautikaај да ве слушнам сега, кој е виновникот ????


И јас би сакал ... да слушнам!?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 15:43
од тебе очекував одговор за островјанецот и ГОСПОД не прашање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bože ne znam šta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 15:47
Originally posted by anakin anakin напиша:

од тебе очекував одговор за островјанецот и ГОСПОД не прашање


е сега не сум јас турист - па идам на пуст остров ...

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 15:50
Originally posted by anakin anakin напиша:

... E , ZA celokupnata veronautikaај да ве слушнам сега, кој е виновникот ????


Тој што е без вина, ја зеде Вината врз себе за секој да се спаси.
Не е љубезно да му вртиме грб и филозофираме.
Не не води тој пат во спасение!

А тоа е целта на секој нормален човек, нели?       
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 16:00
јок, ми бегате од темата
одговорите кој е виновен за неслушнато, непочуствувано и неверувано

слабо

знаев дека е круцијално прашање овасреќа
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 16:40
Originally posted by anakin anakin напиша:

... одговорите кој е виновен за неслушнато, непочуствувано ...

Тој што е без вина, ја зеде Вината врз себе за секој да се спаси.
Не е љубезно да му вртиме грб и филозофираме.
Не не води тој пат во спасение!       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 16:51
Originally posted by anakin anakin напиша:

јок, ми бегате од темата
одговорите кој е виновен за неслушнато, непочуствувано и неверувано

слабо

знаев дека е круцијално прашање овасреќа



аааааааааааааа

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 16:53
не викај ке ги разбудиш комшите
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 17:01
можеби ќе се разбуди Севишниот и кје му каже на островјанецот дека постои
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 18:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

можеби ќе се разбуди Севишниот и кје му каже на островјанецот дека постои


Cudni se patovite na Gospodovi....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 18:42
Никој не е заборавен од Бога, без разлика каде се родил и каде живее.Доволно е што тој човек го има Божјиот дар, паметот, кој ако правилно го насочи ќе го одведе до фактот на Божјето постоење.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 19:17
Бог преку својата нелична манифестација - Светиот Дух е сеприсутен. И човековото тело е храм на светиот Дух па така домородецот на пустгиот или егзотичниот остров во пацификот не е одвоен од Бога. А дали е свесен или не за тоа, дали ќе дојде во контакт со повеќе информации и какви информации на таа тема, одлучуваат повеќе фактори. Меѓу другото и неговата карма. Така да ако некој незнае и не може да дознае, тоа не е случајно.

Но и таквите луѓе се водени. И меѓу таквите луѓе има различни карактери, и некои се решаваат кон попродуховен пристап кон нештата а другите кон помтатеријалистички. Сакам да речам меѓу таквите можат да се најдат и далеку попродуховени од мнозинството побожни луѓе од другите континенти.

Во секој случај, најдоцна како душа во отадестраните подрачја ќе му/и биде дадена можноста да увиди ако сака(бидејќи секоја душа има слободна волја) што е тоа кое го повлекло во инкарнација под такви околности. Бидејќи не случајно некој се раѓа во оваа или онаа земја, под овој или оној политички систем кој наметнува или одметнува одреден начин на размислување и постапување.

Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 00:00
Ти Анакин го даде примеров на разгледување ама не кажа дали тој што живеел на островот “сам“, имал мајка татко како и сите или се родил сам од себе.
Па како прво и прво никој не се создал сам за да биде целосно изолиран од светот( и нај излоираните племиња на светот веруваат во некоја сила, живеат според некои свои правила, имаат свои богови и сигурно не мислат дека потекнуваат од мајмун). Тој што се родил на тој остров морал да има родители кои што имале родители кои што пак сигурно претходно живееле некаде каде што религијата не им била непознат поим. Ако пак во најекстремен случај примеров зборува за човек кој е директен потомок на првите луѓе Адам и Ева(Адем и Ава според Исламот) тогаш сигурно е свесен за постоењето на бога. Ако пак според твојата теорија е продукт на некој Мајмун кој еволуирал тогаш сигурно никогаш нема да биде свесен за бога. Ете тоа е накратко мојот одговор за ова твое прашање.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.