IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свеќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свеќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:19
Гледам, сте се „запашкале“ за свеќите. Да или не? И зошто да, а зошто не?
Дозволете ми мене, со мојот веќе познат став, да дадам свое видување и за ова.
Аврам, Мојсеј и многу други пред и после нив, по разни поводи, на бога му принесувале жртва паленица, за угоден мирис. Скоро секогаш тоа било некое животно: овца, овен, теле ... кое било здраво, без било каква маана.
Бидејќи порано свеќите ги правеле од лој, кој е од животинско потекло, со тек на време оваа практика на палење животни се модифицирала во палење свеќи, што всушност го симболизирало токму тоа, принесување животинска жртва.
А сосема друга работа е за што таа свеќа (жртва) се принесува. За здравје, за среќа, за успех ...!


Изменето од Zlatnik - 30.Октомври.2008 во 18:20
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:28
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Гледам, сте се „запашкале“ за свеќите. Да или не? И зошто да, а зошто не?Дозволете ми мене, со мојот веќе познат став, да дадам свое видување и за ова.Аврам, Мојсеј и многу други пред и после нив, по разни поводи, на бога му принесувале жртва паленица, за угоден мирис. Скоро секогаш тоа било некое животно: овца, овен, теле ... кое било здраво, без било каква маана.Бидејќи порано свеќите ги правеле од лој, кој е од животинско потекло, со тек на време оваа практика на палење животни се модифицирала во палење свеќи, што всушност го симболизирало токму тоа, принесување животинска жртва.А сосема друга работа е за што таа свеќа (жртва) се принесува. За здравје, за среќа, за успех ...!

togas bilo taka zosto ISUS use ne bese umrel za grevovite na lugjeto i morale so zrtvi da gi cisttat grevovite...inaku moe misleje za ovaa situacia e deka svekjite doajaat neso kao eres i lazno veruaje posto koa kje cuam Pop da re4e:"Zapali edna svekje za zdravje"
mislam deka mn e bedno toa siguren sum deka svekji ne treba da se plata deka samo molitvata e oruzje koa preku BOG ne slusa i uslisuva molitvi
jas inaku mavam molitva za zdravje
ne plama svekja/svekji.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 22:41
Јас се обидов да дадам свое видување од каде потекнува обичајот да се палат свеќи. Барем тоа мене ми изгледа логично. А многу ме нервира кога свештениците на МПЦ велат да се купуваат исклучиво „осветени“ свеќи од црква. (Ѓоамити другиве свеќи нема да завршат работаголема%20насмевкаплазење)! Тоа е чиста комерцијализација од страна на МПЦ со која од една страна се искористува народот, а од друга страна се довеува во заблуда. Ако навистина треба да се принесува жртва и, ако навистина свеќата претставува сурогат (замена) за таа жртва, тогаш таа жртва треба секој од сопственото „стадо“ да ја принесе, без притоа да ја даде некој да ја „осветува“. Така барем правеле верниците опишани во стариот завет, кој нели е прифатен и од Исус и кој дошол не да го укине, туку да го спроведе!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 23:31
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Гледам, сте се „запашкале“ за свеќите. Да или не? И зошто да, а зошто не?Дозволете ми мене, со мојот веќе познат став, да дадам свое видување и за ова.Аврам, Мојсеј и многу други пред и после нив, по разни поводи, на бога му принесувале жртва паленица, за угоден мирис. Скоро секогаш тоа било некое животно: овца, овен, теле ... кое било здраво, без било каква маана.Бидејќи порано свеќите ги правеле од лој, кој е од животинско потекло, со тек на време оваа практика на палење животни се модифицирала во палење свеќи, што всушност го симболизирало токму тоа, принесување животинска жртва.А сосема друга работа е за што таа свеќа (жртва) се принесува. За здравје, за среќа, за успех ...!

togas bilo taka zosto ISUS use ne bese umrel za grevovite na lugjeto i morale so zrtvi da gi cisttat grevovite...inaku moe misleje za ovaa situacia e deka svekjite doajaat neso kao eres i lazno veruaje posto koa kje cuam Pop da re4e:"Zapali edna svekje za zdravje"
mislam deka mn e bedno toa siguren sum deka svekji ne treba da se plata deka samo molitvata e oruzje koa preku BOG ne slusa i uslisuva molitvi
jas inaku mavam molitva za zdravje
ne plama svekja/svekji.


Aко почнеме на тој начин да ги гледаме работите, тогаш слободно можам да кажам дека и рапување со името на Господ е апсолутно, како ти што велиш, ерес. (така би дошло според твојот став, нели?)

А што се однесува до свеќите, тие се спомнуваат и во Новиот Завет во многу позитивна смисла... Не се става свеќа под полклопец, туку таа треба да им свети на сите. Нашите дела треба да се светли....

И сакам тие кои „ги забрануваат“ свеќите да ми одговорат: Каде во Библијата се забранува да се користат свеќите за богослужбена употреба? И уште едно прашање, дали оние што се против свеќите (а се верници) во својата богослужбена пракса користат кандила?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 00:20

Доста се препирате непотребно. На сите ни е јасно дека палењето свеќи за живи, за мртви, за здравје, за бериќет итн. нема никаква подлога во учењето на Новиот Завет, туку е еден обичај кој навлегол во некои цркви од.... е тука е просторот за дискусија. Дискутирајте од каде се протнал овој обичај во некои цркви, а не дали тој обичај произлегува од Библијата или не, бидејќи се надевам дека тоа барем е кристално јасно дека таква пракса за принесување свеќи (за живи, мртви, за здрајве, бериќет итн) нема во Новиот Завет.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 00:23
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


А што се однесува до свеќите, тие се спомнуваат и во Новиот Завет во многу позитивна смисла... Не се става свеќа под полклопец, туку таа треба да им свети на сите. Нашите дела треба да се светли....



Ако вака буквално го разбираш спомнувањето на свеките во Новиот Завет,тогаш треба да користиш и свеки во секојдневието например кога одиш по улица за да бидеш светлина.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 00:36
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:








blu,ние не ги осудуваме свеките и иконите туку знаеме дека не треба да се користат за комуникација со Бог.
A од кај знаете пријателе?


   Од Библијата таа е изворот на нашето знаење.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 01:48
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ако навистина треба да се принесува жртва и, ако навистина свеќата претставува сурогат (замена) за таа жртва

Жртва за Бога претставува смирено срце.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 02:01
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ако навистина треба да се принесува жртва и, ако навистина свеќата претставува сурогат (замена) за таа жртва
Жртва за Бога претставува смирено срце.


   Зошто се правите дека не разбирате во што е проблемот?Поповите проповедаат дека свеката е безкрвна жртва принесена на Бог,и вие кога палите свеки уз молитвата принесувате и жртва.Може ли свеката да биде жртва, и дали е потребна воопшто?Не е сигурно.Затоа не се правите дека незнаете зошто ги палите свеките.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 03:28
Изворен, те молам, одговори ми на прашањето. Дали вие користите кандила во богослужбената практика? Ако да, зошто да, а ако не, зошто не?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 10:56
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

[QUOTE=Pentakostalec]
Aко почнеме на тој начин да ги гледаме работите, тогаш слободно можам да кажам дека и рапување со името на Господ е апсолутно, како ти што велиш, ерес. (така би дошло според твојот став, нели?)

А што се однесува до свеќите, тие се спомнуваат и во Новиот Завет во многу позитивна смисла... Не се става свеќа под полклопец, туку таа треба да им свети на сите. Нашите дела треба да се светли....

И сакам тие кои „ги забрануваат“ свеќите да ми одговорат: Каде во Библијата се забранува да се користат свеќите за богослужбена употреба? И уште едно прашање, дали оние што се против свеќите (а се верници) во својата богослужбена пракса користат кандила?

sega ti draga sestro mozez se da kazes deka rapot e eres,megju jas vidov deka po rapot mnogu lugje se epromenia toes BOG gi promeni preku rap,zosto da ne,ima mn momci so slusaat rap,vikas e eres,jas bi rekol moze e,no jas ne custvuam vina na sovest zosto gledam kako lugje se promenuvaat

kaj pisuva vo bibliata deka rapot e eres,ili zabranet,nigde ne pisua,a sekoja musica e kreirana od BOG no za negova slava,zosto gjavolot ne kreira tuku samo unistuva,taka da hermanita kazav moeto

a kazi mi ti kade pisua da palam svekja i da se molam na ikoni bukvalno vaka da pisua kade???
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 11:05
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Изворен, те молам, одговори ми на прашањето. Дали вие користите кандила во богослужбената практика? Ако да, зошто да, а ако не, зошто не?
 
 
Интересно ... КАНДИЛА, СВЕЌИ...ЖРТВИ, МРТВИ...
 
ОДГОВОР?изненадување
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 12:36
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

А многу ме нервира кога свештениците на МПЦ велат да се купуваат исклучиво „осветени“ свеќи од црква. (Ѓоамити другиве свеќи нема да завршат работаголема%20насмевкаплазење)! Тоа е чиста комерцијализација од страна на МПЦ со која од една страна се искористува народот, а од друга страна се довеува во заблуда. !


neeeeeeeeeeeeeee. greska si.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 12:40
Пентакосталец, ајде да се вратиме на лекција по македонски јазик. Твојот коментар беше

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

inaku moe misleje za ovaa situacia e deka svekjite doajaat neso kao eres


додека, пак, мојот коментар беше

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Aко почнеме на тој начин да ги гледаме работите, тогаш слободно можам да кажам дека и рапување со името на Господ е апсолутно, како ти што велиш, ерес. (така би дошло според твојот став, нели?)


Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

sega ti draga sestro mozez se da kazes deka rapot e eres


Значи, јас само дадов заклучок кој го извлеков од твојот коментар, а никаде не дадов свое лично мислење.

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

megju jas vidov deka po rapot mnogu lugje se epromenia toes BOG gi promeni preku rap,zosto da ne,ima mn momci so slusaat rap


И јас имам видено луѓе кои своето покајание го нашле во свеќата. Еве, ќе почнам од себе. Кога држам свеќа во рака и кога ќе се загледам во пламенот, прво што ми доаѓа на ум е дека моите дела треба да бидат светли како таа свеќа за преку тоа да се прослави мојот Отец на небесата, и ми текнува дека далеку сум од тоа. А таквите мисли поттикнати од свеќата позитивно се одразуваат на мојата сконцентрираност на молитвата и на моето покајание.

A понатаму самиот си имаш дадено одговор на твоето прашање...

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

a kazi mi ti kade pisua da palam svekja i da se molam na ikoni bukvalno vaka da pisua kade???


Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

kaj pisuva vo bibliata deka rapot e eres,ili zabranet,nigde ne pisua
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.