IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2020 во 01:07

реков конечно последен пост е претходниов во нишкава со оглед дека ја закачува на крај поентата и оптимистички и претходно реалистички во однос македонската позиција посреди сите постојни светски економски ризици, иако пред се зависни од еа-финансискта центрифуга, која сега преку ммф веројатно се надева ќе успее од празно во шупливо да претура и понатака преку cbdc-криптовалута, бар доколку на појавиве во однос оваа тема се гледа само тековно склетџиски онака дека во прашање е само кашаталистички фри-флоат капитал и негово менаџирање а без никакви позадини на некои месонски елити и нивни агенди, но како и да се превртува равенката факт е дека на ангро глобалистите најавуваа nwo минатата деценија, на ангро шемата и ја пеглаа зад затворени врати а само агитпроповски јавно, оние билдерборг митинзи давос чајанки, што пак упатува дека ако се гледа на чашата полупразново денешните околности тоа не е песимизам туку реализам, но за жал кај нас или има депресајла паничари или пак весели летаргичари, небаре така општествово би било спремно за големи светски промени дури истите и да се фино амортизирани а не пак терсене спроведувани, реално ние и сега во постојните околности мака мачиме како општество да се исправиме а не пак ако глобалистите се одважат да почнат да шалтаат кон нова финансиска реалност а не пак ако таквото шалтање и баш не им е најподмачкано,дефакто тие шансата нема да ја пропуштат ако се знае дека со децении го спремелe тој трансфер од глобален кашатализам кон глобален социјализам - ќе ве праеле швеѓани но пред тоа ѕирнете ја експликацијата од подолното центрирано видео, среќни весели чиниш за вас присобраниот кајмак ќе го реинвестираат а всушност ќе си бркаат својта месонска ариевска раса мислам нели треба екстра средства за цел тој трајал&ерор системски да алоцираат, Та тоа ќе биде социјализација на транснационалните корпорации и банки отколку Народи бидејќи за еа-елитите полесно им е да се справат со улични-елеци отколку влијателни банкорп аги да им се одметнуваат некако, тоа и сега истите им се опасност и само што знаат премногу а не пак такви да почнаат да тераат некако своеволно вон нивниот еа-финансиски-матрикс, иако дефакто сите си се толку фино заглавени и учипени во месонската каша да дури и да сака некој да излезе од колосек или пак не игра како му свират одма го рушат што е случај и со држави ако се непослушни, та пр. после рушењето на Грција а во однос македонското отанизирање на ред бевме ние она гледаат нема фајде од удирање по заинаетеното грчко магаре та удри по самарот македонски во однос преговорите за името, затоа и наполнија гашти локалниве удбаши и удбалитичари та си легнаа на ерга-омнес брашното, но ќе речеш ете каузалност додека тие нас не силуваа ним им се удри од глава подома шемата прво брегзитот во еу а потоа Трамп во сАд, сепак нам тоа не ни е утеха иако е опомена да дури и ко не силуваат не треба да падавичариме безглаво и едни со други си вадиме очи како обоено-клановски-учипени пропагадно ушкопени гласачи, туку треба Трезвеноумност дека фокусот не треба да ни е кон гнев насочен туку кон Самоодржливост, а кога истата и би ја имале тогаш и нашите удбаши и удбалитичари потешко би легнувале на месонско брашно, сепак само еден клан ако фокусира кон дадена самоодржлива агенда тоа повторно е бадијала бидејќи ете ко во случајот со исклучивоста на груевци тоа на крај ни се удри од глава преку внатрешна саботажа, а зошто поШто со дечкото не можеше да се разговора ни преку посредници а не пак (камо) да отвореше карти за сите проекти воопшто цела програма за секој еден граѓанин да може додека истата е во раработка низ јавна дебата да ја шмиргла полира или украсува, туку онака вождовски само им ја истураа пред спроведување на локално засегнати жители на еднонеделно разгледување и забелешки кои никој и не ги рецнуваше официјално по институции, а што потоа еве видовме како први тако други ни се врати и преку зајковци, иако груевци бар се вадеја дека низ изборна програма имале легитимитет за Ск’14, та може да се каже зајковци биле и побетер бидејќи немаа за ерга-омнес ништо освен подли и неуставни патки, но круша под круша нели си паѓа, па како тераат банковци со приватизацијата така и зајковци со отанизацијата а во најава ви е слична шема и за еутаназија, само не се знае кога унијата ќе стане федерација т.е. шифта од еу во сEд, што веќе требаше дa се случи или случува но ете Фараш и Трамп им ресетираа залетот, иако и сега нема друго чаре за еу да се консолидира освен да извади заедничка монетарна и фискална политика, но во исто време треба да го амортизира брегзит ем околностите сред светскиот економски раст, тоа е налик едвај жонглирале и пред тоа а сега треба и акробации успат да прават во какви околности се наоѓаат ете и само еу-локомотивата ако се има на радар [1] иако утеха е дека дојчебанк може да здивне околу уцени бар додека е Трамп на власт во сАд [2] па и Дојчланд повеќе да се фокусира на своите отколку глобалистичките шеми, прашање е дали тоа е во интерес на месоните бидејќи така се пролонгира федерализација на европа ем потешко би ја уценувале за влез на руски цевки кинески пруги и слично!нам пак ко да не ни е јасно што се случува, та вашите удбалитичари супер-комфорно те оние од лево те оние од десно ви ветуваат развој раст мед и млеко, а всушност треба да се фокусирани како да се хомогенизира цело општество на дебата наместо на агитпроповски фејкбук сеир и сите се да сторат што можат како брзо би се осигурале Самоодржливи Осигурач кои бар оптимистички би влејаеле надеж дека и да здрма светска рецесија озбилно а не пак нешто дамбетер ние како колектив ќе можеме тоа да го амортизираме, колку што знам не постои во државава ниту еден Просторен План кој има вакви параметри во проекциите т.е. кризен економски менаџмент при евентуални склет-времиња кога и какви да се истите, речиси во континуитет тие Просторни Планови се само кашаталистичко-оптимистички проекци за тоа што е најпаметно во кој регион да се тера, реално нешто налик моиве муавети само што се истурени од администрација и професорисо розеви очила и тук таму потрпрени на некакви формули параметри и статистики, а всушност една битна варијабила што им недостасува е Постојниот Терсене Менталитет да никој никому не му верува и сите си тераат самобендисано себично што нормално е нусефект од корумпираната и криминалната транзиција која сега е само електронски препакувани во однос агитпроп шминката на клановите! во најмала рака што требаат е сите професори и студенти да ги фатат за уши им направат Академски еФоруми и замолат субвенционирано 24/7 наместо да лајкаат глупости или пишуваат реферати за импакт-фактор памфлети на меинстримерските либералистичко’кашаталистичко’елитистички медиумски центрифуги, а кога научно така фокусот би бил да сите учени се поканети да думаат во континуитет на сите побитни и помалку битни научни проекти, та потенцијално лесно низ конструктивна дебата би стигнале и до Просторни Планови прилагодливи за во секакви околности и времиња, а кои бидејќи темелно разработени брзо би се шалтале и адаптирале та да речеме дека некогаш ќе бидеме бар блиску-до она кинескиот пристап во Вухан сред склет-околности, во спротивно вака сега како стојат работите сите оние пруги и патишта што груевци зајковци и мицковци ги тераат во даден склет-несамоодржлив момент како општество ако не бидат уништени ќе бидат озбилно хаварисани, мислам тоа и сега има еден куп гладен Народ а не пак ако подзапрат или Не Дај Боже чкордепсаат плати и пензии! и чуми тогаш сите тие презадолжувања и опуштетеност надевајќи се дека ко и грците утре некој ќе не вади од калта, а реално уште сега имаме и капацитет и можности сами да се реосигураме подобно надежно доколку наместо на фејкбук бар академската фела од професори и студенти на ачик здружено дебатира за наука и нејзини применливи комбинации во дадени околности, А БИ БИЛО ПАМЕТНО да постои механизам на такво научно аминување на удбалитичарските копи-пасте или сино-знаменце програми и политики! камо тоа да беше случај со Ск’14, а не пак со ерга-омнесот и ред други ’одјавни-расправи’по веќе формално стигнати закони за едноумно гласање во тоа концентрациониот камп за локални удбалитичари [1]

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31517&PID=3153604#3153604


кога ќе видам поубаво, не случајно ја повторувам како папагал онаа мојата општествено-прагматична мантра Дека И 1% од Алат и Алатки Да Имале Нашите Предци Ко Ние Што Имаме Денеска Македонија ќе беше попривлечна и од Швајцарија како Независна и Уредена макар максимално децентрализирана! но што е тоа, и иако сме озбилно закаснети за вакви структурално-административни еРеформи, сепка вреди да се обидеме што може во вакви времиња на поарно ваква да оправаме турнувајќи инерција за што поголема Самоуправна Надеж и Непосредна Демократија, камо да мораше проектите удбалитичарски и јавни да им бидат низ ротации од експертски и невладини гласои да мораа да им се аминуваат како филтред влез во процедура, а така та бар посаглам ќе ги правеја и правдаа макар копи-пасте им биле истите, А јасно е дека и простор и волја за вакви промени може да најдеме ако сакаме иако и без тоа мораме, бар ние туку кои и така попаметна работа си немаме сред сиромаштво освен дремење на фејкбук или пред телевизор во слободно време, па ете бар тој дремеж нека има каде креативно да го пренасочиме, та макар думале и за поленот на пчелите и како истиот да им го сториме подостапен за да не ги експлоатираме бар нив дрско-кашаталистички! ех што би било кога било, з’ш прв проблем за ваква сплотеност е стравот на удбашана и нивните кланои дека царо ќе се разголи па нормално и ќе гледаат ова да го саботираат како би си задржале криминалнио си комфор! сетне незнаеш дали попрво вака фокусот би заминал кон креативност или бркање вештерки низ поблиското и подалечното републичко минато, НО доколку се стори можеби некаква амнестија за сите досега огрешеи налик привремена легализација на нивните коруптивни и криминални глупости ТА така фокусот да е кон подони и неоходни реформи креативно насочен, јасно додека да се извади подобен пенолошки закон со кој бидејќи и така нема место по затвори од улични криминалци да се создадат услови за општествено-подобни казни за такви сограѓани кои во натура доколку не им се лежи меѓу четири ѕида (заради откриените сами по себе излезени на површина при ачик е-систем нивни стари криминалии) да одат да помагаат дали во возобнова на Рурални Средини дали во Општини или пак Здравствени и Бањски Капацитети зависно од тежината на криминалот, а така чинам и за сите криминалци вклучително и уличните е одобро да се дава можност да изберат како да отслужат казна со оглед дека рехабилитацијата така е далеу поизводлива него да го фрлиш пример некој Тинејџер меѓу ѕверови во Шутка или Идризово бидејќи наивно наседнал на нечија шема а зошто систем не му нашол правовремено спортска или работна алтернатива за да не седи со скрстени раце и низ депре стигне до криминал-маинд-табиет! сигурно има и такви кои се веќе спржени и непоправливи случаи, но доколку е подмачкан вака Отворено еОпштествено Систем просто мнозина и ќе си закачат самоцензура дали за коруптивност - каков и да е системски криминал воопшто, та и ќе останува повеќе простор да се работи со тешко заразените за кои ни карантин нели не помага бидејќи се постојано повратници во затвор, а ко за беља оние кои се финансиски криминалци крадат милиони а успеваат да заташкаат трага додека некој за ситни пари иако бидејќи дрско сторено тоа наместо чисто низ хартии и уцени ќе глави со години, нели таков му бил ксметот да не се пробие повисоко од улично во системот каде бидејќи во систем има многу дупки па и лесно се искористува од вајт-колар криминалците истиот за да покријат траги, арно ама оној на улица криминлаец грото бар нема да ви пеплосаат цел бизнис туку спорадичен кајмак би ви украле или пак некаква за црни денои заштеда под перници, додека оние машносаните пепел прават и око не им трепнува бидејќи измамуваат низ разни организирани шеми навлекувајќи ве поштено да се фатите сами а потоа оди докажи кој како ти го накршил кога те принудиле да дојдеш заради алчност до некое буре без дно, е сетне се беселе луѓе бидејќи навистина тој притисок тешко да се издржи - да денес имаш нормален живот а утре преку ноќ завршуваш на улица уште капак оној што ти го пуштил нит му смееш нешто та и ќе те тапша по рамо а ти мораш да му се смешкаш и преќутуваш! жално, но се радувам што немав ксмет лично да расплам некако инвестициски во земјава бидејќи сум израснат на улица а и да можев потота да преживеам покрај сите волци наоколу што фајде ако и јас си станев волк и од спунт си изгорев душа ако не друго заради рамнодушност кон туѓите страдања нели бидејќи во спротивно ќе морам да помагам а така од каде средства за рефинансирање добивка во развојни планои, а посекако бидејќи амбициозен табиет та сигурно ќе газев во ваков удбашко-клановски ситем и преку живи луѓе а сигурно и лешеви бидејќи денес мнозина иако се живи ко да не живејат тука се лихварски така институционално-конзумеристички попарени да просто иако склепа со очи незнае каде да тера! ајт ако е утеха порано лихвари кршеа коски сега те даваат да дерат во нивно име извршители без разлика дали си или не кредитоспособен, битно крени два прста за зајмица а потоа цацко ќе му ја мисли што со тебе додека полиција на тошо се праи а ти паничиш и во очај за да си сочуваш домот работата семејството а неретко и комфорот веќе си спремен на криминални-компромиси, сетне цело општество може да послужи како балкански прирачки за Дон-Ду-Дис улавштина од среќни времиња каде за волк да станеш треба само да имаш нормални животни амбиции, што е пак со оние кои амбициозноста им е у облаци и се ненаситни, тие не газат преку лешеви туку и преку фетуси ним им е битно само да растат и се дујат на она ниво на кое удираат во плафот а што веќе кај нив е последица на обземеност, за жал такви ви се во општествово удбаши удбалитичари и многу бизнисмени, а сите нив нема како поинаку да ги ослободите од обземеноста и мутавлукот за своето криминално поведение него ДА ГО РАЗГОЛУВАТЕ ТРАНСПАРЕТНО ШТО ПОВЕЌЕ СИСТЕМ иако и тогаш дури и кога огледалалото постојано ќе им биде предним сигурно мнозина тешко да се покајат бидејќи станале вајтколар криминал цанкија низ децении агалук, НО доколку се потрудите Етиката и Моралот Религиозно да се Армираат во општеството повторно таквите пополека ќе останат реликти од транзицијата, дали за таква идила имате време незнам, но ако не друго заради услови за Соработка Партнерство и Правилна Државна Стимулација морате системот озбилно да го отворите за себе како брзо и лесно би се воочувале аномалиите кои го оневозможуваат нормалниот бизнис раст и развој ...


Изменето од Zelenikovo - 21.Февруари.2020 во 01:34
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2020 во 07:07


додека вие некогаш се стокмите за вакви е-структурни реформи други веќе ги гледаат како единствена опција за осигурен раст и развој 1] иако тие се толку масивни како големи економии да просто немаат ксмет како вас да подремуваат, ем далеку потешко е да конвертираш ферари во ербас [2][2] отколку запрежна кочија во трабант иако и тоа би било тешко доколку не постои сплотеност освен добра волја та што побрзо да се стигне од запрежна до двотактна инерција како O-gov а не само е-Gov [3][3][3][3][3] кои може ќе ви ги спинуваат како ОпенГоврмент Реформи постојните удбалитичарски мастадонти нели дека ги стокмиле за во програма, а неможат осве е-Говрмент да ви испорачаат бидејќи за Опен-Говрмент како Транспарентно Системско Отваање и Соработка Меѓу Институции и Наорд најнапред треба не широка туку најширока јавна дебата бидејќи постојат воедно и многу хакерски ризици кои во најмала рака ќе ви губат времето непотребно доколу не се уште однапред добро осуетени, што не дека не е возможно, често велам низ биометриска ем 2fa предострожност е возможно да се сведат на минимум, НО за да ниту Народ ниту експерти се плашат од таквата дигитална административност воедно истата треба и да се релативизира како некаков биг-брадер ризик за масовна контрола, што нема да е доволно само преку анблок уверувања на удбалитичарските експерти т.е. без супер-широка (достатно долготрајна) ЈАВНА ДЕБАТА меѓу систем нво-а и Народ нема ова да е доволно уверливо за да и Народ не се плаши да се нафати на Транспарентно еОпштество ...

од овој аспект Како Дигитализација, она што би било повеќе ризик за биг-брадер околности е појавата на светска-криптовалута, та дури и оние забавно глобалистичките како Либра, која пак вага ако стане некаква дигитална замена за фиат-атланските евро и долар ојдовте сите под 24/7 паноптикум, под претпоставка дека за почеток онаа cbdc на ммф е само за банкарски клиринг, нели мора најнапред прилагодување на сите земјани во однос шалтањето од фиат на блокчеин финансиски шеми, при што уште сега (иако во однос дигиталниот јуан) имате во следното центрирано тагнато-видео Образложено Предупредување дека ова навистина ќе дотера како појава до тотал-кинчрол на фараоните врз рајата од и по секој основ! дали не е така заклучете сами од следната анализа! иако во моментов односно веќе децении понапред некој ко намерно да предувувал светски финански балони уште од времето на суспензијата на златниот стандард во сАд како покритие за доларот, за да ете предетерминирано си дојде на свое штом се создадат неопходните услови, меѓу кои ко што вели анализата на Чоеков првиот е еуфоријата од криптовалутите како појава налик шанса да се тргвува без централно-банкарска контрола, што пак во свет каде заради финансиски пазари се водат и војни смешно е да веруваат Луѓе дека ним современите фараони ќе им остават луфта а не пак слободен ход да си тераат независно! НА СТРАНА што како светска економија денес си имаат елитите оправдување дека мора цел светски обрт да е под надзор како би се изескивирало светски економски колапс кој иако ко што велам самите го предетерминирале со своето однесување, чиниш тоа било случајно онака резултат на либералистичко-кашаталистички околности! сепак ќе речам колку и тие нешто да редат навидум цврсто, секогаш нешто и ќе им скубне од равенката бидејќи се возгордеале до толку да просто иако имаат голема власт и моќ си тераат ноншалантно неодговорно та дури амнестирајќи ако не учествувајќи во коцкарски воени или мафијашки шеми! нели имале само добри намери но кога посреди нив има склет-нусефекти си имаат оправдување дека тоа се нужни колатералаки во однос нивните амбиции или агенди!И ОП ЧУКШ, вистина, првиот поозбилен ако не најголем ризик во однос ваква валутна дигитализација се ЕМФ-чукш-РИЗИЦИте, да речемe тие антрополoшки можеме да ги ресетираме наѓајќи како Човештво нзс   дека нема потреба да си вадиме очи за ништо   и сите да си бидат Свои на Своето, но како тогаш да се ресетира CEM ризикот од масивни соларни бури, кој би бил бекапот при такви околности!? значи просто дури и најоптимистички да се гледа на една ваква светска реформа, просто преголем е ризикот за целосен шифт од фиат кон криптовалути! иако ете велат сега сето тоа е неопходно! но и во тој случај кој да го ресетира склет табиетот на месоните кои ги влечат конците во позадина, освен ГОСПОД но ние БОГА не молиме туку си се давиме во сластољубија среброљубија и славољубија, уште фали тоа да е бесповратно осигурано бидејќи ако и’ сега е финансискиот систем во светот екстра-фатаморгана од дигитални-бројки по банкарски-сметки, колку повеќе кога цел обрт ќе биде таков!? ем не е возможно така да не ја доуништиме еколошки планетава, зар Не Разбираат елитите дека единствено чаре е да се Свртиме озбилно кон Аграријанизам наместо индустирски-бројлерлук!? логично и 1/3-тина од светското население доколку е кадарно Самоодржливо Рурално да се прехранува многу што ќе се олабави во однос постојниот диспаритет како т.н. човечки ресурси и безидејност за нивна алокација наспроти автоматизација заради неопходноста од постојан економски раст преку рационализација на индустриското производство, сетне останале многу вишоци кои немале што да јадат а сами да се нафатт веќе гетоизирани во град да трансферираат рурално кон Самоодржливост абер си немаат најчесто бидејќи стимулот е насочен воглавно кон корпоративната инвестициска атмосфера! сетне вам ќе ви доаѓаат постојано нови ликои кои ќе ве тешат дека се возможни Промени кон Поарно а всушност ТРЕБА најнапред свест дека без Самоодржлив Осигурач тоа е невозможно а да биде долготрајно! пример јас сум логично ко и сите Христијани со Социјалистички Светоглед, иако гледам попрво како јас во заедницата ќе се поставам отколку да чекам таа на мене да се прилагоди а не пак тоа насила да го бркам! што сред постојните кашаталистички околности глумејќи социјал-демократ би било глупост, и не дека сум кашаталистички расположен туку бидејќи не е возможно во свет кој се дави низ лихварска трка за константен еконмски раст кој и да е да глуми домакинлук и да очекува дека тоа е правилно, хм, во најдобар случај заради неконК*рентен т.е. неатрактиевен за странски инвестиции систем во кој рамниот данок не е норма нас инвестиции и ќе не заобиколуваат а така логично и помалку ддв за Народ од тоа концерите, СЕПАК и те како сметам дека голем дел од субвенции во државата треба да одат на сметка на Земјоделие како би си осигурале некако луфта за во црни денои да можеме бар основното како Домашна Храна да си го дозволиме која и сега кога е над 50% увозна е за мнозина недостапна ете бар органски а не пак да се изреметат таквите проценти заради какви и да било балкански или белосветски кризи та Народ да неможе ни да се нарани а не пак да се насити! просто во оштроумен колектив не смее да има ислучивост, слушам некои нови дечки ко Левица или Родина би удриле инстант сатар доколку тие би биле на власт и на сите фараонски би им рекле Чукш сега ќе играте поинаку, просто невозможно од сите аспекти бидејќи за какви и да е промени без консензус истите се осудени во најдобар случај ко оние на груевци кои уште одма ги суспендираа зајковци при првата ротација sds-дпмн, а не пак да се прават крупни општествени промени без широк сепартиски сенароден (бар референдумски запечатен) консензус, мислам не дека јас како центриста влечам премногу за во среде како сите би балансирале, туку велам не треба исклучивост ниту чалам туку, Отворена и Континуирана (а не егоистична и агитпроповска) Дебата, мислам како поинаку да ги разберам програмите на сите денешни партии кои се штимаат во тајност зад затворени врати или пак натегањата во изборни или постизобрни капањи каде над пола соочување е преку спинувано бркање рејтинг со клевети и параноичење кој за што бил крив и колку ја утнал кога, намессто цел фокус да е насочен на изработка разработка и доработка на тековни или неопходни проекти реформи агенди ... чиниш вистина ќе ви решеле проблемот евроатланските детерминисти откако се учипите вие во отан и еу, бреј кога гледаат дека ниту еден Џскон неможе а да не помине две години да не се менува кој во такви околности би имало ефект да ви инвестира или помага, просто и самата Администрација неможе да го понесе таквиот товар и си тилта под налетот на постојано не реформирање туку деформирање каква и да е општествена клима! сетне кога тогаш здрмала некаква криза и оп пак се’ од почеток! веројатно заради потсвесен граѓански извичник до вашите ’’народни’’ избраници задумаjте se може паметно би било законски да нормирате (налик флет скулптура) пред секое еднo седиште на политичка партија пред влез да мора да има ГОЛЕМО ОГЛЕДАЛО та да се надевате ќе се свестат какви глупости прават со совјата исклучивост дрскост и самобендисаност - за сега претежно тоа ваште удбалитичарски избраници!? незнам само дали е попаметно да мораат да поминуваат поднив или пак додека ги заобиколуваат кинетички огледалата да се вртат понив!?Изменето од Zelenikovo - 22.Февруари.2020 во 07:37
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2020 во 05:00

мај 2 пицас он дис топик вуд би донт ит пица вен ју хев бурек мејби итс клевр ту аск фор срч&рескју фром зелник!
како МаркоЦ идиомична-поука сигурно нема да ве оК*ражи да тактизирате во однос (а не пак скубнете од) диџитал-мони (натака), нели бидејќи некој избрзал а неморал [1][1] и не бидејќи неморал нели му се јадело на Лажло а гладен стомак неразликует фјучрси од опции како деривати, но дефинитивно корисно би било да ископате како мотивација една наша стара вицкаста фора пост-атентатот на 17/71КГ во 1995-та која после рихабот му ја закачија скотските сеирџии налик > како се вика Киро Глигоров на јапонски > Сакамоко, корисна мотивација налик после распадот на старата шема Кирца ни обезбеди оазата, но 5 години подоцна кога надагите му рекоа доста допушташ шверц на нафта кон Слобо и овој ојде да му официјаизаира дека старата шема е готова [2] оп претседнико на новата бидна Ами со 8кг експлозив ничкосан успат пред работа, Слава Богу претседникот преживеа инаку можеше таквиот вакум многу зијан да повлечи, НО еве поучна би била ваквата споредба со идна Криптовалутна Оаза кога шверцањето кон фијат-ово заглавените ќе биде норма, арно ама ако надагите на цела нова шема речат стоп доста е, хм може некој од старите да рече Чукш летс гет емф спин араунд и Накамото (блок’чеин) ко Сакамоко (кир’реин) да бидне испратен на операција во Франција! уште фали освен Економија и Безбедност вака да ви е централизирана И оф-мајко-оф каде како да загинам [3][3][3]

просто ту-мени-сикретс-&-рискс за да речеме се’ ќе си биде ок, а и сами знаеме Бога Немолиме за да сето ова се реосигура макар било супер-ризично! затоа и нагласувам постојано нема да ве боли глава ако уште сега думате за рурална бекап опција, а која потоа нема да го осигура само вашиот комфор натака туку и на вашите ближни кои сакале или не ќе си ги приберете посреди кризни времиња там горе к’шчата викендицата или колибата в Коријата, а која бидејќи мала ќе мора да сте спремни да ја надградувате проширувате и продолжувате за понатака и други Гости кои Господ ќе ви ги прати да ги приберете бар нивните Деца Стари и Немоќни, доколку пак тоа како варијабила го немате во предвид уште одма та да си димензионирате алат и потребштини соодветно, тогај поарно не ни почнувајте ваква реосигорувачка рурална експедиција бидејќи така рамнодушно истата ќе ви стане стапица за вечна погибел на Душа, без разлика дали тоа е индивидуален или колективен проект кој како рурално-реемигрантски бекап сте си го затерале! brej mozete da si organizirate momentum i zdruzeno nevladino nalik SONEX i da ne chekate na drzavata bidejki drzavata neli sonuet za evro-atlanski-menuet otkolku za svoi~na~svoeto ReOsiguruvanje но ко по обичај некој и вакво нешто [4][4] моит да злупотреби па може поубо потпрете се на свои мускули ...

HOW SOON IS NOW [5][5][5]

Золото vs еСвязни ЗЛО ни ПРАНГИ ни СИЏИМИ не им требаат [6][6][6] за Чеин-2-Чеин да ве скоцкаат
за тоа доволна им е вашата игнорантност
кон Своето Спасително Духоносно Наследство
зар вам и сега виа лихварлук не ви изврзале
сета Среќа Слога Дружба Наситка
ете тие некои идни ваши аги пред кои би да коленичите!?

на Чукш незаборавајте!
арно е кога друг треба да му ја мисли!
ама кој кога живее пола Македонија ...
... на голем скотски расед!?
а зар со цел Свет тоа не е случај!?
колку брзо тој може да успорува или убрзува,
ете финансиски а да нема никакви последици!?Изменето од Zelenikovo - 03.Март.2020 во 05:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2020 во 10:55

Проштевајте, требаше веројатно да линкувам што опдразбирам под Чукш, па еве елаборација, лично алудирам на емф ризици дали од обратнополарна соларна бура или пак влф-машинс значи потенцирам не значи ако претуриме сите од празно во шупливо во однос светскатаекономија трансферирајќи од фијат на крипто валути дека по дифолт можеме мирно да спијаме сите! веројатно цел тој трансфер би бил добро осигуран бар на банкарско ниво, но прашање е колку рестартирање на таков диџитал монетари ворлд е брзо изводлива работа а Светот да продолжи да дише економски нормално!? значи алудирам дека Мора да постои паралелен систем меѓу Пранги и Сиџими, иако фиат-валутите како пранги исто не се гарант дека некој нема да ги злоупотреби и во сеопшт криптовалутен сиџимлар, а знаеме дека и мало пуштање во оптек на непрочешлани средства знаат озбилно да реметат даден пазар, но да речеме сето тоа некако подобно е осиуграно, веројатно на светско ниво веќе некој думал за ваквите ризици, прашање е дали и Ние сме кадарни тука за некаков реосигурувачки бекап за локален монетарен систем во склет околности, ви текнуе она старата шема со боноите, но да е само таа во прашање арно туку за такво нешто мора и консолидација на ресурсите односно преработувачките капацитети ем правилна распределба на човечките ресурси како и при целосен колапс на светскиот монетарен систем Ние лесно би се аклиматизирале на она што следи односно неопходност од Договорена Економија за која иако веќе имаме практично искуство дефакто немаме во континуитет премер на тогашните модели и нивни ефекти а не пак во дадени идни хипотетички сценарија при што немам чуено ниту за некаква аграријанистичка физибилитка во костец Просторните Планови кои беа штанцани досега, којзнае може нешто постои зад затворени врати фиоки или фасцикли, арно ама знаејќи дека денес сме речиси индивидуалистички наштимани како Граѓани прашање е колку со лесно истите такви планови дури и да постојат ќе можеме брзо да ги примениме!?
чек дис аут епп, Атлантис Репорт да ти бил Максвел Кајзер, мислам во некое од предпоследните видеа разбрав дека имал уште два слични канала од кои на 3-тиот пишует горе во урл-то maxkeizerchannel [1] барај барај дали е навистина така и така ет излезе бидејќи пред 10 години тоа му било официјален канал [2] а лично по дифолт бев постирал едно видео во нишкава поназад за дериватив-бабл и ме заинтригира колку прецизни а поучни абери имаше во истото натака пак од спунт почнав да го користам како тревожец на темава иако немав ама ни од блиску абер дека некогашнио земјак [3] стои зад муабетот а и ко што се наведуе неколку поста понапред за многумина атлантис репортите се факир-тревожење па некои дури го впишуваат во no-go листа [4] а и покрај тоа што скопчав кој е навистина се наметнува прашањето зошто толку тревожи очигледно до пари не му ет, ниту пак ко во кајзер-репорт апострофира дека излез се криптовалутите, а доколку се спореди со цел серијал кој одел до сега на РТ делува речиси ултра-хистерично вака иако и во регуларната емисија цело време потскокнуе дечки дечки 5 до 12 ет, само што тоа тука го чини виа микс од сток-видеа и воис2спич референт, добро што не почнал да менуе гласои како би биднале тревогиве псиоделик [5] бреј бар од спунт искрен ет, иако звучи ко некоја анонимус анархајла ai заврзлама, ќе му пишам напорен е, нек мења глас бар на три месеци [5] или пак нека им даде на блогерите кај него на страна да склепуваат видеоартои од клипканвас [5]
за првиот пасус од постов чинам насекаде низ нишките во кои бев потпишал постови имам оптфрлено абер дека Општински Машински Кругови би биле од супер-екстра помош [1][1][1] иако би рекол прва проактивна мерка е Едукација на Населението како да се однесува во дадени ризични околности како не би било затекнато налик оние при последната поројна скопска поплава [2] кога многумина некоординирано се растрчааа без компас наместо сето тоа да е на готовс разбрано каде кој како треба да помогне односно да се мобилизира Население за да помогне ... Би Замолил доколку има некој поупатен нека посочи дали и како во Просторните Планови ова е уредено [3]

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2020 во 08:53

постов ќе биде да речам Надежна Дигресија во темава која нема да ја болдирам бидејќи во голема мера е пред се’ обид за оние кои ги читнале постовите во нишкава да не се плашат какви и ризици да постојат или не очекуваат на економски план, туку да се фокусираат да помогнат како знаат и умејат ПРЕД СЕ’ ДА СЕ РЕЛАТИВИЗИРААТ СТРАВОВИТЕ, просто ризици има насекаде па и секој чекор, но дозволивте ли да ве обземе стравот, така вие сте осудени на пораз! но за да се релативизираат ризиците треба да се разговара отворено и прецизно, и не само од страна на одговорните во општеството туку од страна на Сите Заедно кој каде како може да помогне, но ако го чините тоа на социјалка како фејкбук во најдобар случај сето тоа ќе биде нерегледно како Сплетно канализирана енргија која утре ниту со есно повторно би се ползувала ниту пак некој на тоа креативно би се надоврзал! што чекате незнам, но брј еден во моментов е како да се релативизираат стравот и паниката, а потоа што може да сториме за да и сред ковид-19 па и утре други мутирани вируси економијата да ја тераме, односно во какви услови како би можеле да функционираме работно, бидејќи кога и да прекине карантинот како мерка, еве да релеме оној момент кога ќе се намали озбилно морталитетот, дури и тогаш заради немање уште одма план како да се осигура долгорочно хигиената пр. UV_C неонки во секој не асмо јавен туку и приватен производствен објект, просто Народ ќе оди на работа натака но згрчен така речи напола продуктивен креативен фокусиран, бреј можам да замислам па оние Сограѓани кои имаат чистота-бушон под пазуви (да неречам хипохондрици) но просто само тие и да се неколку во некоја работна организација ќе ги саботираат сите наоколу со својот уплав, верувајте ова е озбилно, бидејќи познавам Луше коидури се и Предани на Бога ко Воцрковени а сепак не ги имаат надминато ваквите фобиии, значи ни од блиску не е мајтап муабетов, Добра Хигиенска Пракса е невозможно да се постигне само со пребришување површини па дури и прскање со хлор или хидроген-пероксид бидејќи секаде млазот не е возможно да фати, на страна што тоа бара време и пари, наместо ко што велат Братја Кинези земи за пола саат набрзина емелно озрачи навечер бар цел простор и терај си утре мирно макар претходно завозеле милиони бактерии и вируси наоколу, ѕирнете го видеото од следната фуснота [1]

сепак после ваков склет ако не голем застој, не е само поопуштено рестартирање на економијата, та фокусот да е само антипаничарски, туку неопходно е и поопиплива Надеж дека имаме сили дури и најцрно сценарио некој да ви извади на маса Вие да му одговорите уживај Луѓе сме Ќе Се Организираме пр. ова горе што ги потенцирам Општински Машински Кругови дека е чарето за сите оние кои и во Град би останале без работа и средства за егзистенција, што и да бидне случај ако имаат каде на Село да реемигрираат како бар би си обезбедиле од своја пот Храна за Семејство иако со тро механизирана испомош од општината чинам од стар така ќе се ресетира параноја а кога не е под стрес Човек и полесно наоѓа излез   , ова навистина и само како Идеја е супер амортизер за стравои од типот што понатака ако здрма озбилна не европска ами светска реција, та Народ да има каква таква Надеж дека колективно може да се мобилизира и се потруди системски брзо да им понуди Опстанок не само на идните заглавени Сограѓани туку и на оние Постојно Заглавени дали од безработицата сиромаштвото или презадолженоста, НО некој треба активно уште сега да почне да го димензионира ваквиот Рурален Амортизер ако не во склоп нов републички Кризен Просторен План тогаш на регионално ниво при ЗЕЛС или пак локално преку општините, но кој кога сите чекаат ко по обичај на Централна Власт да ги спотера а потоа нели тие дасе извинуваат бидејќи ниту за планирање немале средства з’ш нели треба за такво нешто прво да организира некој семинари, да прават коктели и нормално да печатат брошури пред конечно да седнат нешто и да испланираат а не пак тоа и да почнат да го планираат, нели не е дел од сините-евро-знаменца та ќе им треба и отповеќе време капацитети и волја па во најдобар случај ќе завршат добрите намери во фиока бидејќи сега не е време да им се даде приоритет на Автохтони Риск Менаџмент Идеи, плус се плашат централните така некако да не го пореметат договорот за стабилизација без асоцијација (кој би требало да мине во еу-членство за едно 25 до 30 години) во секој случај тоа новито пакет за директна ИПАРД помош заради добивање старт за членско-прегоравање е добредојдено но доколку не биде условено некако со замрзнување заради релокација на човечкиот капитал преку некакви Рурални Амортизери за Сиромашни а не пак останатите, просто имам чувство дека бројлерлукот мора да ни е загарантиран од локалните елити како глобалните би имале мир повијуги дека таму некој макар и еу-аспирант некренал озбилно Самоодржливо глава, особен проблем ако така и на други им е потстрек за Природни Економски Промени ... може немаше потреба од ваков вовед доволен беше и пследниот пасус од минатиот пост, но да речеме во време на општа депресија заради економија на респиратор а така и озбилна неизвеснот, та еве да потенцирам Ало Еј Поопуштено дрмајте по фејкбукот виа тастатурите, бидејќи Стравот е природна дрога која изнедрува Очај а очајни луѓе прават очајни работи, НО има и побетер тоа е состојба на униние односно рамнодушност т.н. алекситимија да Село Фори а баба се чешла што би рекле народно [1] но зависно кон што се усмерени исто, обично Човек се плаши од непознатото и смртта а е рамнодушен ако е бестрашен најчесто бидејќи го презрел овој свет, и во двата случаи доколку во себе не ги разгорува Верата Надежта и Љубовта како наивен ќе се возгордее или ќе почне да очајува, наместо да Помага несебично бивајќи рамнодушен само кон себичност и сите негативни аспекти односно страсти на душата, или пак да ги Утешува Развеселува ако не да фи Смирува сите Ближни па и Далечни кои заборавиле дека Господ Даде Господ Зема И Слава Богу За Се’ Што Ни Е И’ Ќе Ни Биде > прво бидејќи сите сме Гости на овој Свет а каде сме дојдени за да Заслужиме Премин а не земни насладувања, потоа бидејќи се’ сме си заслужиле неретко злоупотребувајќи ја својата Слободна Волја невнимавајќи дали и најмладите невини Детски Срца не ги соблазнуваме секојдневно со своите постапки а не пак кога на улица ги одминуваме оние Гладни Дечиња без и бар Насмевка и Погалување по Глава да споделиме како би им го олесниле бремето, а конечно и трето и најбитно Господ повторно и повторно ни простува бар и ако се одважиме бар малку од малку во себе си Човечкото Да Го Будиме ... Точно Премудроста Божја Е Неизмерна да заради нашиот човечки пад сме на место како земјата каде по Божја Промисла имаме шанса да низ страв исто учиме растеме внимаваме а како До Поледно Не Се Опуштиме и речеме крене си ги човелу сите четири во вис и однесувај се животински Бидејќи Како Луѓе Словесни Сме И Во И На Себе Го Имаме Образот Божји Ем Печатот На Светиот Дух Како Покрстени бидејќи заради нашето неверие Господ Се Вочовечи И за Нас Пострада На Крстот За Да Не Искупи и од сопствената наивност да на минливото и распадливото му дадеме пиедестал во животот а така си заслужиме вечна погибел, стравот е Господ Не Учи На Крстот треба да го имаме пред се’ од Бога а гледајќи го Светиот Дух во секоја Една Жива Душа да внимаваме така да не го повредиме Бога кревајќи рака дури и кон оние кои мислиме дека се виновни и тоа неретко не според земен закон туку според осветољубива страст иако сме Православни Изворни Христијани кои го Примиле Насебе Новиот Завет Евангелието На Љубовта а ние наместо да Простуваме ние би и клетви ако не тупаници и за најбанални работи да фрламе денес х1000 заради глобализацијата виа фејкбук која вам така нерегулирана би ви била најмила бидејќи ви ослепеле убаите емоции заради е-бесрамност и е-војаеризам односно заради либералистичката фатаморгана која мислите дека е ултимејт демократија онака анархистички секој даси прави што си сака каде и колку сака, сетне нормал сите се криви само никој не би се погледнал и самиот во огледалота да си рече а јас колку за ова допринесов во најмала рака дремејќи на либералистичка-центрифуга како фејкбук, каде ја вие што се пржите туку слободно и децата ги оставате да ви бидатспржени! Потоа види бељата се плашите кога Господ Ќе Позволи голема пошаст (иако неретко и сами сте си ја призвале доброволно губејќи си ја Благодатта заради колективна рамнодушност кон Спасението на Душите) а навистина мува не ве полазува што се давите во склет-душевни-вируси 24/7 нели битно е телото да прежвее нема врска што душата ќе ви гори вечно во пекол којзнае може цекол декол бекол и сите колци на адските скали на вечна погибел, но ајде себи си што сте рамнодушни дали ќе се прегорите туку што баш ви е гајле и за Невините Деца, така да навистина поголемо зло е рамнодушноста од стравот и паниката, напротив ако Човек е Уплашен Дали Душа Ќе Си Спаси тоа може да и повеќе од корисно Бидејќи Штом И Самиот Почне Да Се Исправа И други Потоа Ќе Може Да Помогне на кое и ниво тоа да го чини, но голем проблем е ако само се плаши а ништо не превземи и не почне да делува ако не Богоугодно бар Човечки, немора ни да се Моли за да преку стоење во Добрина т.е. Правење Добри Дела креативно ги опонира Божјите Атрибути и тоа исто е делотворно Иако прашање е колку би било Спасително бидејќи различна е мерката кај секого што е арно а што неарно, некому сигурно и неарното му изгледа за арно, но тоа е така бидејќи секој си прави со свој памет се’ самобендисано без никого и да праша Чекај дали ова што го правам е на арно, вклучиелно и самиот себе еве некому да Проповедам а за тоа немам Благослов, Но Да Се Плаши Човеч Да Сведочи За Спасение На Душа е погрешно, иако велат Сведочи Со Пример но да речеме ова си го пишувам себе си ко потсетник или можеби лиен рекапитулар за да не заборавам просто дека сум станал рамнодушен живеејќи по духот од овој свет оној либералистички тренд на ај-вонт-ит-ол-ај-вон-ит-нау, Цела Среќа да не се опуштам доволно континуирано туку бар ми проработува некако Совест па успевам со она и малку Воцрковено Искуство што го имам да се подисправам и сетам дека нечини ниту да сум рамнодушен ниту пак да се плашам што ќе биде утре, ИАКО ТРЕБА ДА СУМ ВНИМАТЕЛЕН значи нешто посреди ко Царскиот Пат да е навистина златна средина и помеѓу негативните емоции, но без Да се Смирувам Полагајќи Ја Надежта На Бога повторно ќе заборавам дека треба да се Оградувам Постојано Со Благодат бидејќи ова е Вајлд-Вајлд-Волр заради нашата неразумно употребувана Слободна Волја односно злоупотребувана, иако секоја Слобода носи сосеб и Одговорност, но не посреди либерализмот зар е можно да има одговорни штопни, како кога кашатализмот е положен на лихварлук без граници, зар е возможно Човек сред такви околности да си задржи фокус кон Спасение На Душа, тешко е навистина без пари но уште потешко е без Бога, за жал мнозина бидејќи несигурни за денот кој ги обденува единствена утеха им се азното камењата оружјето развратот, а потоа здрма ли некоја локална или глобална пошаст и тоа ќе им биде малку, како кога нит можат да си ги наситат своите прегорени срца, како кога не ни се потрудиле да разберат дека не е само овој свет за живеење односно престанат да се однесуваат ко да рај на земјата има и тие во него мора да се натопат макар и лихварски макар и фејкбуковски иако сето тоа е осудено конечно на заборав и пропаст, мислам не дека Господ бара од нас сите да сме Совршени но не и да ни е гајла што и како правиме а потоа пак кога сме ѕвекнати со заушка за дасе прибереме онака најулаво да почнеме да се однесуваме ко животињи, бреј и животните па се помагаат, а ние Луѓе гледаме очи да си извадиме заради банални работи како припадност на политички клан, наместо во вакви времиња да засукаме ракави та и сред секакви ризици да седнеме 24/7 по партиски ако не институционални еФоруми да се фокусираме кон Заедништво и изнаоѓање сили да се Сплотиме како би ги надминале постојните искушенија и не само овие со короната сите воопшто кои сега не демнат како белата чума или пак печалбарлукот илити корупцијата а заради неа и сиромаштвото односно неправилната распредалба итн. итн., само си подаваат рака агитпроповски елитите а никаде не видовме да отворат Институционален еФорумски Простор каде би ги поканиле бар Експертските Сограѓани да ес фатат наоро и да понудат бар умствена Помош што и као да се прави за да се надминат постојните ризици кои само ни се трупаат на сите нивоа, само еден институционален еФорум на Психолози да им отворат властите за да концентрираат Уки и Поуки до население како да останат прибрани во вакви времиња па многу веќе сториле наместо ко во фејкбук каша секој ко да е надрилекар зема шерува до што се дочепал без и воопшто бар малку да читне колку таквиот шер држи вода или од каде потекол, жалосно се плашам да прво ќе треба едно време за затворени врати да си се договорат како ќе ја возат информативната дебата за да не се изначудиме што се случува бидејќи не постои никаква стандардизација како правилно да се делува преку Институционални Портали и еФоруми каде не еднаш неделно ами секој саат ќе фрчат абери од експери во фелата! сеплашам лично да не забега сето тоа налик неизорана нива на која фрленото семе брзо плевел ќе го зафати, но и да е спремна подобно нивата чинам пак бадијала ако не се внимава односно наместо да тежнееме кон својата Изворна Традиција и акцентото да е кон Сотирологија да замине кон фармација и корегирање стравои со апои, НО тоа не значи дека не треба во вавки супер-спиндерела и паник-атак времиња дека не треба Учените да се обидат бар и со Лични Блогови да олабават Народ од анксиозност стрес и паранои, бреј дури и паганите упатуваат на ова налик - оној кој ќе му дозволи на стравот да завладее со него велат индијанците тој некој потоа ќе почне да се плаши од секакви работи, додека кај нас Големи Светители во Православие Ни Сведочат Смирувајте Се Во Се’ Без Страв За искушенијата (јас ќе дополнам лаички) Бидејќи Господ Ги Позволува За Да Се Вразумиме или пак За Да Ни Помогне во Своето незнаење-ненаситност-избезуменост-самодоволност та не само заради неволјите Да Го Свртиме Погледот Кон Горе И Бараме Милост И Прошка заради самоволијата туку и за да се Сплотиме и конечно да заборавиме на омразата изнедрена од ситничарење исклучивост надменост чалам и разврат, за бар малку од малку бар кога сме во неволја да ни проработат Сочувство Милост и Заедништво во тоа на-ангро-оладените Срца заради безидејност и готовантсво, во кои пак околности не само што маловерните туку и Верните почнуваат неретко исто така да паѓаат во очај - налик Зошто Господи зошто да страда Народ но оние што Учат од Уките на Светите Православни Отци веќе и’ разбрале и не очајуваат знаејќи дека ако Господ Ги Тргне Искушенијата и Страдањата нема ниту една Душа да се Спаси та зато и сите Треба со Вера и Трезвеноумност да Трпиме и се Смируваме [2] во спротивно очајот само ќе се зголемува и ќе се зголемува паниката ќе цвета бесчувствителноста и себичноста уште повеќе ќе нараснуваат, верувајте ми на збор ниту шизофреничарите не се толку опасни како што е очаен човек, бидејќи ним како Ништи Духом по Молитвите на Ближните Господ ќе ги заштити ниту на себе ниту на друг да му нанесат зло, додека очаен човек кој е трезен а сепак маловерен тој ќе заборави на се’ и може инстант животински компромиси да почне да прави па дури и да се скрие зад Крст и во име на Христијанство да земе туѓо да граби ко што било случај низ вековите но е и сега неретко да мнозина ќе земат беџ значка шал капа и ќе речат ние сме Побожни, аха на чаламот, е таквите Не Дај Боже да паднат во очај, Затоа и Неопходно Е Вртење Кон Воцрковеност, бар и малку од малку Човек да се поучува макар не живеел Воцрковено Светотаински зошто е Неопходно Простување зошто е потребно да е Милостив дали има фајде да се биде Доблесен, и не дека тој така во тие Божји Доблести (кои ги имаме во душата но неретко од аздисаност ги закопуваме) дека ќе стане совршен, но од некаде мора да почне и да продолжи да Расте во Верата трудејќи се постајано да се Бори најнапред Со Сбесе односно демоните-анатема-на-нив кои го опседнале та му пуштаат или в него помисли на страв несигурност паника а неретко и преку него шернати денес на сите останати, сетне нормал бидејќи денес фејкбук ви е ага подома та тој ви диктира расположението, кое уверен сум ако продолжите да го ухранувате маловерно и понатака кога ќе надоаѓаат се’ поголеми искушенија заради наше Преумување како би почнале да си спасуваме Душа така пофејсбучени паникарски колективно ќе дотераме до очај која е најпоследното скалило до амбисот, посетне цацко не го обвинувајте сами натаму доброволно и себе си и Ближните сте ги упатиле, просто оачен човек не се раѓа но очеан заради очајни околности може да стане, а ко таков единствено за што ќе се сподоби е херојство за рамнодушност ако не злоба, значи Потпрете Ја Својата Надеж На Христа Кој Ни Заповедува О Маловерни Не Се Плашете [3]

... Слава Богу За Се Што Ни Е И Што Ќе Ни Биде ...
... искористите го потенцијалот на Младите но не на фејкбук туку на нво партиски и институционални еФоруми ...
... колку повеќе чекате толку повеќе губите драгоцено време за да се Сплотувате и Се Помагате ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2020 во 10:00

последниoт пасус (беше прв, и иако битен но нетолку суштен понас, та зато поместен) од постов немојте да го разберете ко некоја моја параноја та да си речете, остај го забегал, ноу, земете читнете ги постоите наназад чисто ко анализа од фусноти и линкои, веројатно ако не сте некако надежно-бизнисменски субјективни ќе сконтате лесно дека и без ковид-пандемијата работите се замрсени поприлично, а ова е само кусур кој дополнително сета фама од евентуално склет-рецесија ја допумпува, што не значи дека уште утре ќе има светски економски колапс, но ко и во секоја Криза јасно е дека и залихи да се има, ако Чоек не е Самоодржлив нормално дека ќе тилта, заради што со време а заради Сеопшта Непараноичност мора да се Запне држава со време да размислува за Општински Машински Кругови ако не и Рурални Комуни За Сиромашни [5] потенцијално така тие Утре мнозина ќе можат и да помогнат од спунт, а воедно брзо би стигнале така и до Општински ЗИК-ои каде сите вишоци би се преработувале и конзервирале ... доколку сме паметни пак сето ова може и дополнително да се реосигура како брзо изводливо доколку и малку имаме осет за оние Сограѓани на кои умот им се поматил заради гетоизирана живејачка за што иако не се директно самите криви сепак ги шиканираме наместо да ги помогнеме исправиме ресоцијализираме [6][6] што потенцијално може брзо да продуцира и супер-домакинлук, јасно што ќе зависи од тоа како ко Општество уште сега се насочиме кон ресетирање Омраза Агитпроп Сеир Рамнодушност, за што пак треба друга спона, а тоа е што поитно од сите Политички Партии и Свест и Агенда за Сплотување [7][7][7] колку повеќе чекате толку повеќе утре ЌЕ ЖАЛИТЕ ЗА ИСПУШТЕНИТЕ ПРИЛИКИ бар за ресетирање на ефтино протнатата но силно лапнатата сограѓанско-рововско-чаламџиска омраза која само се дуе ко квасец што повеќе сте под пристисок, БАР БИДЕТЕ СВЕСНИ ДЕКА СТЕ ГОСТИ НА ОВОЈ СВЕТ а така и полесно низ овие склет времиња и околности ќе терате и врвите [8]   
Цитирај The analysis shows that the “natural” or “neutral” rate of interest (defined as the equilibrium level that can keep an economy growing at its potential rate with stable inflation) typically declines for 20 years after a pandemic and then takes a further 20 years to recover to its original level.
...
https://www.scmp.com/comment/opinion/article/3087739/there-will-be-no-dramatic-covid-19-economic-collapse-or-rapid

Цитирај Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, за телевизијата Г20 изјави дека глобалната рецесија по пандемијата на коронавирус може да биде полоша од онаа во финансиската криза во 2008 година.

Таа рече дека ги предупредила министрите за финансии и гувернерите на централните банки дека проекциите за глобален раст се негативни за 2020 година и рече дека треба да очекуваме „рецесија која ќе биде барем толку остра како што беше за време на глобалната финансиска криза, или уште полоша“.
~
https://kanal5.com.mk/povekje-od-350-000-zarazeni-mmf-predupreduva-na-svetska-recesija/a414565

20172019-Германи-Алаинед

2020

https://www.forbes.com/sites/georgecalhoun/2020/04/13/how-covid-19-will-change-finance-fear-federalism-and-fixed-income/

https://sustensis.co.uk/should-the-whole-eu-make-a-transition-at-the-same-time/

но

https://warsawinstitute.review/issue-2020/the-virus-will-change-the-eu-but-not-how-we-might-expect/


ќе да се намерачиле за РиСит a, d'royal'family says reset is imminent [1] imf says reset [1] а фаненшл тајмс и БилГ тоа го највуваше и предковидно [2][2][2] единствена аномалија напат nwo моментумот им е Трамп та ето правовремено ЏорџФ апрајзинг за да се осигура Блек-Америка-Воут за "демократите" иако кандидатот тро непопуларен кај мнозина Афроамериканци [3] но спин е спин та мора да се протурка за секој случај, кој ако е дозачинет со други пр. ковид-статистики кои очигледно виа протестите ќе растат, та притисокот час потоа ќе се надуе ко балон предизборно, мислам пред убиството на ЏорџФ дипстејтовските агитпроп машини ко cnn верглаа државата не сторила соодветед локдаун параноичеа и што се не, а сега наместо да повикуваат да нема протести како би се спречило ширење на пандемијата, тие просто индиректно пуширајќи моментум за расни и полициски промени дефакто ги стимулираат и постојните протестанти да останат на улица а така потенцијално и нови да повлечат, чиниш ова е прв ваков случај во сАд и на Белци ова не им се случува што и на Црнци, хм кој ја прати полис-бруталити сцена сигурно се чуди каде беа во време на Обама вака да срипаат!? само сетете се на која фор БилК го доби првиот претседателски мандат, истата, ’93-та мислам беше кога токму виа ист ваков спин масовно доби подршка како реформатор кој ветуваше конечно промени, фино имал добри намери но само на тоа остана, битно зема власт и тргна секнд вејв после залискиот оној балканскиот, онака не само што продолжија подома да ги малтретираат туку тоа го проширија и понадвор, нормал се надополнуваат како партии, а токму и на едните и на другите напат им застана Трамп, бар оние кои ја прателе неговата политичка кариера знаат дека е независен, веројатно пробаа да го играат или лоботомираат можеби се меречале и да го чешлаат, но успеале или не Чоеко не е поводлив лесно ем сам им ресетира агитпропот, вистина кусур е што не е естаблишмент-бројлер е сега дека ова е моментум кој тие го планирале тоа тешко, напротив се гледа дека се успаничени и дезорганизирани, единствено што им оди во прилог ет евентуален економски-еу-шок кој евентуално ќе ги принуди европеите итно кон штопоусрдно туркање на унијата кон федерализам, но може да се случи и обратното та од 1978-ма да се вратат на 1972-ра доколку тоа не им го прифатат сите челнки, но Макарон нели и за тоа имашр најавено бекап налик фамозниот предлог за три 4 во 1 западна федерална, централна унионистичка, источна придружна, и останатите приврзоци во бесцарински булк, нејсе, што и да излезе од сето ова изненадува колку се запрпани да не им секне фиктивното азно ако рокне озбилно светска рецесија, а така многу потешко подома ќе контролираат Народ а не пак другде да бркаат геополитика, просто ова сега ќе биде прво внатрешна западна борба помеѓу Патриоти и глобалисти, а потоа логично ww3 и инерција кон nwo, сепак Кај Е Господ Никој Не Е па наше е да не наседнуваме ниту на стравови ниту на тифоски падавичарења, Нормално Треба Да Сме Внимателни, но тоа преди се’ значи, Наместо за на летовање да се спремаме летово ко за зимовање, та кои Мравки се фокусираме со тој буџет Подома Во Самоодржлив Бекап Да Инвестираме, доволно е и по 10 Јаткасти Овошни Дрва од Чоек да си засадите тоа е 5 по евра садница, па вас веќе почнуваат стравоите да ви се релативизираат, нормално Кој Е Фокусиран На Спасение На Душа Знае Дека Треба Да Има Подвиг И Други Да Помогне, но како ако има план да летува опуштено, токму треба опуштање после цел карантин-притисок, но Зар Мора И Оваа Година Да Ризикувате Плажерски, одете на Планина или В Полиња при Дедоина, земете тро од тро инвестирајте Волја во праење каков таков Рурален Бекап, макар немале ни Куќа, чинам и со од подрум вишоци ќе склепате Соба, сетете се дека истата може да биде и Легална без многу галама доколку пријависте ја како Штала, а сетне таквата инерција ќе ве подзамисли дали не е паметно за натака да имате веќе спремно соодветна опрема како Поилки или простор в кров за Луцерка Сено Слама ...Изменето од Zelenikovo - 08.Јуни.2020 во 10:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2020 во 09:18

ме чуди зошто ваква фама немаше за сарс1 и свинскиот грип демек тие не беа опасни, и тие ја имале истата ace2 спона за супер пенетрација на респираторниве вируси [1][2] иако за птичјиот грип има контрадикторна студија во која велат дека имале позитивни ефекти од стимулацијата на ace2 рецепторите [3][3] хм, но дел од авторите на таа студија сега во однос ковид-от вадат нова дека токму ace2 рецепторите се гајретот [4] А ова не доведува до еден клучен заклучок на MedCram пулмолого од пред некој месец дека главна ризична група освен хронично болните се сите оние најчесто Постарите Лица кои се на апои за Притисок кои завршуваат на -pril и -tan [4] Но ним кој да им најде замена особено што ace2 рецепторите кај мнозина помагаат во спречувањето на дијабетички Инфаркти и Нефроза [5][5] во секој случај ризикот од ковидот за сега ми се чини поголем, иако повторно кој да им даде алтернативна терапија на шекерашите, можеби фитотерапија би помогнала пр. Цимет во комбинација со помалку солена храна итн. СЕПАК НИТ СУМ ДИКТОР НИТУ ПАК БИ ПРЕПОРАЧАЛ НЕКОМУ ДА ОИТ ПО МОЈ ПАМЕТ ТА КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО СПИЦИЈАЛИСТ!!! се прашаувам како живееле нашите Предци без вакви апчиња!? веројатно чаре било што работеле и на Стари Години значи имале циркулација, она што денес велат Доктори на Постари Пациенти мораш 3км дневно да тепаш Прошетка, сигурно се хранеле Здраво во најмала рака Жива Туршија и Сурутка им биле Норма секоја година, а конечно немале стрес од ТВ или пак заборџеност илити смешни пропаганда притисоци што ќе биде натака со економијата, онака си биле Самоодржливи Насело и ама баш пет пари недавале кој им бил султано пашата агата, бар не ко тоа што е случај денеска!!!

но што е со останатите, хм, чинам треба само Здрава Турбо Стандардизација, а се останато ко и во се’ ќе мора да ризикуваат, особено доколку не сториле Систематски Преглед, и особено доколку си тераат закиселен лајфстаил, а дека е полесен ризик Економска Стагнација, хм хм хм, тоа мислам исто е ризик кој и краткорочно веќе има негативни ефекти, а не пак долгорочно натака доколку не се упатува Народ штопоитно на Самоодржливост од кој и да е тип, освен криминален!   

https://qz.com/1850947/the-deadly-consequences-of-the-covid-19-economic-shutdown/

но како за сите во еу, така и за нас, нели ние го бркаме тој сон системски, та иако немора да се придржуваме на нивните заповеди, сепак овдешните удбалитичари за да се покажат уникатни полтрони, тие нели би да чекаат на нивните мецени, бар од страна да се огледаат какви мерки носат, та во најмала рака да си имаат оправдување за пред гласачко тело, иако се гледа во однос потребата од избори дека им се може и тоа да го пренебргнат, арно ама сеуште никаде не видовме МАСИВНА ЈАВНА ЕКСПЕРТСКА ДЕБАТА во која и оние системски И Оние Научните ем Народните Експерти при нво-ата би излегле на некој Итен Институционален еФорум 24/7 да премеруваат мерките стравоите параноите фатаморганите од кој и да е агол, просто за бар Народ да се растерети од стресот, а воедно и удбалитичарите полесно да носат одлуки во однос сегашните идните и глобалните ризици од пандемијава! се прашувам што ако пукне навистина светска депресија, спремни ли сме како систем утре да им пружиме и засолниште и медицинска нега на сите оние економски мигранти кои би јурнале кон Европа, а нормално откако таа захефта границите тие логично подостанат тука!? не е само пари да имаш, да речеме еу ќе фрли некое евро за да им осигураме стабилноста и мирот, но каде ни се нам капацитетите човечките ресурси но и риск-менаџментот за еден таков потенцијално видлив ризик!? смешно но и ден денес нечув ниту една партија еве предизбор да дума за Рурална Реемиграција како чаре и за нашите Сиромашни Сограѓани, а не пак истата да ја гледа како амортизер утре за евентуални мигрантски бранови, тие би тоа друг да им го испорача како идеја програма агенда, Блазе Си Ви Народе, да имате се’ а тоа да не си го осигурате бар онака ко Рурален Бекап, но ојте сега продавајте станои, бар од два три еден да инвестирате Насело, бреј само по тој основ па би живнала економија! Во Грција Ли Летово На Одмор, Та Бар Својте Помогнете Ги Во Криза а ко не другпат, Сега Е Токму Време Да Купувате и Помагате Строго Македонски Производи Услуги и Дејности!!! ех, да видиш да неверуваш дека би полнале бар Фирми и Фарми да се Здружуваат, ако нема пласман бар Земјоделските Производи да се Конзервираат!!! ова и на запад го думаат, но кајнив имаат сеуште капитал во резерва, дали кај нас ја имаме таа среќа, сепак имаме Плодна Почва, имаме Акал, имаме и Волја, инвестинг ин Аграријанизам за нас е Поуба Иднина, доколку тоа го чиниме паметно и сложно!edit: сум ја испуштил првата 4-та фуснота за пишман-ace2-аџиите [4]


Изменето од Zelenikovo - 19.Јуни.2020 во 13:19
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.