IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Спасение
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спасение

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Прашање: Што треба да сториш за да бидеш спасен?
Одговор Гласови Статистика
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
1 [7,69%]
12 [92,31%]
0 [0,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:13
Сега убаво ти поставив 4/5 прашања на кои еве не добив одговор. Одговори ми ги ти мене овие па јас тебе веднаш ќе ти го одговорам твоево прашање. Може така?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:16
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Сега убаво ти поставив 4/5 прашања на кои еве не добив одговор. Одговори ми ги ти мене овие па јас тебе веднаш ќе ти го одговорам твоево прашање. Може така?



Ufffff se gleda koku ja razbiras i biblijata i Hristijanstvoto, odgvorot ti e vo stihovite samo koj da go razbere hahahahahah SAH MAT i drug pat ne slavi pred vreme OK ajde sega brisi....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:23
И по вера и по дела!

По вера:


,, 8 Бог, кога поверувавте, ве спаси поради Својата милостива благонаклоност спрема вас. Спасението не е по ваша заслуга, тоа е Божји дар.

9 Никој не го заработил, па да може да се фали.’’(Ефешаните 2:8,9)

,,

20 Со придржување кон Законот никој не може да се здобие со праведност во Божјите очи. Преку Законот само стануваме свесни за нашата грешност.

21 Сега Бог ни покажа како можеме да се здобиеме со праведност: не преку придржување кон уредбите во Мојсеевиот Закон, туку онака како што одамна беше ветено во Светото Писмо:

22 пред Бог можеме да се здобиеме со праведност само преку вера во Исус Христос. Тоа важи за секој што верува, бидејќи меѓу луѓето нема никаква разлика,

23 зашто сите згрешија и никој не успеа да ги достигне Божјите возвишени стандарди.

24 Но поради Својата милостива благонаклоност, Бог не прогласува за праведни. Оправданието ни е подарено преку откупот што за нашите гревови го плати Исус Христос.

25 Него Бог јавно Го испрати да биде помирителна жртва за оние што со вера го прифаќаат тоа. Бог ни покажа дека беше праведен во минатото кога трпеливо преминуваше преку гревовите на луѓето за потоа да ги наплати преку жртвуваната крв на Исус Христос.

26 Бог ни покажува дека е праведен и сега кога го оправдува секој што верува во Исус. Така Неговата праведност никогаш не е доведена во прашање.

27 Има ли тука место некој од нас да се фали? Таквата можност е целосно исклучена! Според кој закон фалењето е исклучено: според оној на нашите постигнувања ли? Не, туку според законот што се темели врз верата!

28 Ние согледуваме дека човек се оправдува пред Бог преку верата, а не преку придржување кон уредбите во Законот.

29 Зар Бог им припаѓа само на Евреите? Зарем Тој не е Бог и на сите други народи? Се разбира дека е!

30 Има само еден Бог и Тој ги оправдува и обрежаните и необрезаните само врз основа на нивната вера.

31 Значи ли тоа дека ние, истакнувајќи ја верата, го поништуваме Божјиот Закон? Никако! Всушност, само ако имаме вера можеме вистински да го исполниме она што го бара Божјиот Закон.’’(Римјаните 3:20-31)

,,

16 Па сепак знаеме дека човек не се помирува со Бог преку придржување кон Мојсеевиот Закон, туку преку вера во Исус Христос. Затоа и поверувавме во Исус Христос, за да бидеме прифатени од Бог преку вера во Христос, а не преку придржување кон Мојсеевиот Закон. Никој нема да се спаси придржувајќи се до Мојсеевиот Закон.“(Галатјаните 2:16)

По дела:

,,

17 Така е и со верата. Ако не е поткрепена со соодветни постапки, таквата вера е мртва вера...Вие верувате дека има само еден Бог. Тоа е добро, но дури и демоните веруваат во тоа и се тресат од страв!...Гледате ли дека неговата вера беше сообразена со неговите постапки? Со таа своја постапка тој потврди дека има совршена вера...Значи, очигледно е дека човек станува праведен пред Бог преку своите постапки, а не само преку вера.’’(Извадоци од втората глава од Јакововото послание)

Но, еве конкретно предупредување за сите кои се нарекуваат добри и совршени:

,,Еднаш, кај Исус дојде еден млад човек и го праша: „Добар Учителе, какви добри дела треба да направам за да се здобијам со вечен живот?“ А Исус му одговори: „Зошто ме прашуваш во врска со доброто? Има само Еден што е добар а тоа е Бог.(Матеј 19:16-17)











Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:29
Hahahaha Bled poteg na nekoj koj navistina ne razbira no eve da te prosvetam.....



16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.

17 Зашто Бог не Го испрати Својот Син во светот за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него.

18 Кој верува во Него, нему не му се суди; а кој не верува веќе е осуден, зашто не поверувал во името на Единородниот Божји Син.

19 Судот се состои во ова: Светлината дојде во светот, а луѓето ја засакаа темнината повеќе од светлината,зашто делата им беа зли .

20 Зашто, секој кој прави зло ја мрази светлината и не оди кон светлината, за да не бидат откриени неговите дела;
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:31
"...Prosti ni gi dolgovite kako sto nie im gi prostuvame na doznicite nashi.."


Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:35
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

"...Prosti ni gi dolgovite kako sto nie im gi prostuvame na doznicite nashi.."


 

:  Πάτερ ἡμῶν, ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς· ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου, ἐλθέτω ἡ βασιλεία σου, γενηθήτω τὸ θέλημά σου, ὡς ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς. Τὸν ἄρτον ἡμῶν τὸν ἐπιούσιον δὸς ἡμῖν σήμερον. Καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφειλήματα ἡμῶν, ὡς καὶ ἡμεῖς ἀφίεμεν τοῖς ὀφειλέταις ἡμῶν. Καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν, ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
НЕ ЗАБОРАВАЈ БРАТЕ - ТИЕ САКААТ ОРГИНАЛЕН ТЕКСТ


Изменето од Tetratka - 05.Октомври.2008 во 01:53
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:45
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Hahahaha Bled poteg na nekoj koj navistina ne razbira no eve da te prosvetam.....



16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.

17 Зашто Бог не Го испрати Својот Син во светот за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него.

18 Кој верува во Него, нему не му се суди; а кој не верува веќе е осуден, зашто не поверувал во името на Единородниот Божји Син.

19 Судот се состои во ова: Светлината дојде во светот, а луѓето ја засакаа темнината повеќе од светлината,зашто делата им беа зли .

20 Зашто, секој кој прави зло ја мрази светлината и не оди кон светлината, за да не бидат откриени неговите дела;


Ај преиспитај се!
КОЈ ВЕРУВА ВО НЕГО НЕ МУ СЕ СУДИ... СВЕТЛИНАТА (ЧИТАЈ: ИСУС) ДОЈДЕ ВО СВЕТОТ, А ЛУЃЕТО ЈА ЗАСАКАА ТЕМНИНАТА ПОВЕЌЕ ОД СВЕТЛИНАТА (Т.Е. ПОВЕЌЕ ГО САКААТ ЃАВОЛОТ КОЈ ИМ СУГЕРИРА САМОПРАВЕДНОСТ ОТКОЛКУ БОЖЈИОТ СИН) ЗАШТО ДЕЛАТА ИМ БЕА ЗЛИ (ДЕЛАТА ИМ СЕ ЗЛИ И САКААТ ДА СЕ НАПРАВАТ СОВРШЕНИ КАКО БОГ И ДА НЕ ПОКАЖАТ ДЕКА СЕ ГРЕШНИ)
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:45
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

НЕ ЗАБОРАВАЈ БРАТЕ - ТИЕ САКААТ ОРГИНАЛЕН ТЕКСТ
И не заборавајте како се чита грчкиот оргинал постиран погоре од Тетратка :

Патер хемон, хо ен тоис ураноис! Агиастхете то Онома су, елтхето хе басилеиа су, генетхето то тхелема су, хос ен ураноо, каи епи тес геес. Тон артон хемон тон епиусион дос хемин семерон. Каи афес хемин та офеилемата хемон, хос каи хемеис афиемен тоис офеилетаис хемон. Каи ме еисененкес хемас еис пеирасмон, алла рисаи хемас апо ту понеру.


Изменето од Majkl - 05.Октомври.2008 во 01:48
Кон врв
black eye Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black eye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 02:00
SAMO GOSPOD E SEMKEN I TOJ GO ZNAE PATOT DO NASETO SPASENIE
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 02:10
Originally posted by black eye black eye напиша:

SAMO GOSPOD E SEMKEN I TOJ GO ZNAE PATOT DO NASETO SPASENIE


,,Исус му одговори: „Јас сум Патот, Вистината и Животот. Без Мене, никој не може да дојде кај небесниот Татко.’’(Јован 16:24)

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 02:11
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Верата треба да произведе дела во човекот. Верата во Исус е она што не спасува. Инаку немаше потреба Исус да умре на крстот. Ќе беше доволно секој да запали свеќа и да му биде простено. Ниедно наше дело не ќе не спаси ако немаме вера во Божјиот Син- Спасителот, ако не веруваме дека Тој не спаси, ако не Го поканиме да дојде и да живее во нашето срце како наш Господ и Спасител.
Патем, само една молба до сите православни: работете малку со оние чијашто вера е слаба. Како дозволувате вашите браќа и сестри да немаат основни познавања од верата?





Ме интересира кој вели дека свеќата ќе не исчисти од гревовите? Jас не сум слушнал некој до сега така да вели. Инаку за молбата, се трудиме со Божја помош.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 02:32
тој одговор ќе го добиеш од оние кој „подобро го разбираат“ правиславието од самите православци.
Иначе не знам од кога е идолопоклонение да го наречиш некого господин, то е култура и доза почит
МПЦ не е Г.Г.Стефан, и никој не го величи не е тој светец, туку како што република има претседател така и црквата поглавар, не за да се величи туку да ја застапува и да одговара во нејзино име, зш не знам дали знаете МПЦ во РМ е институција, и за неа некој треба да одговара моментално е Г.Г.Стефан, и ние в црква не одиме ради попот туку ради цркавата, поп може да биде било кој и да оди кај сака но верникот останува во црквата.
Аман проверете пред да пролупетате нешто што кажувате, а не само да вреѓате, јас не ве навредив вас немојте ни вие мене ни мојата цркава
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 10:48
Алдра... доста бесмислена анкета... ако прашуваш некои баби на село, може и да ти е интересно вака да си играш играчки, ама вака покажуваш дека немаш никаква почит кон соговорниците тука.
Спасението е во Верата во Христа. Верата во Христа не е само во тоа да кажеш "Верувам", ниту пак само да се крстиш. Верата во Него е во делата кои ги правиме во Негова Слава, во следењето на она што Тој ни го порача.
А палењето свеќи никогаш никој не го сметал за спасение.
Давањето на пари во црква, истотака не е спасение - туку е помагање на црквата. Со самото тоа е добро дело, но далеку од тоа дека е само по себе спасение. Сите цркви живеат од парите кои верниците им ги даваат, тоа е нормално. А бедните - бедните добиваат од црквата - бесплатни ручеци, облека, материјали, лекови, што ли не... ова го има во речиси секоја црква во Македонија. Можам да ти гарантирам, затоа што лично сум бил ангажиран во таквите активности.
Така што - ако имаш проблем со некој член тука на форумот - разбери се со него, тоа е сосема во ред. Но да префрлаш недоразбирање меѓу двајца, како проблем на цела црква е доста вулгарно пријателе.
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 13:52
Zidarski анкетава е аларм до православните браќа да започнат со евангелизација и поучување на народот. Не може некој да се нарече Христијанин а да нема основни познавања од верата.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.