IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Спасение
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спасение

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Прашање: Што треба да сториш за да бидеш спасен?
Одговор Гласови Статистика
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
1 [7,69%]
12 [92,31%]
0 [0,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:12
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Ne rekov deka ne treba da se veruva deka Hristos umrel za nas - Bog da me cuva od takvi raboti!!!!
Anketata ti e Sto treba da storis za da bides spasen?
A jas ke se nadovrzam - ako samo veruvas a nemas dela - mastaj si deka ke bides spasen, ama nema. Pokazi mi gi delata za da ja vidam tvojata vera! Poznato ti e ova???
I da, i da se davaat pari vo crkva. Jas sakam da dadam pari v crkva zatoa sto potoa jas sum taa sto ke odam i ke se molam vo nea. Sakam da mi bide sredeno tamu kade sto ke se molam, a ne da tleni so godini, za na kraj da se rusi i da se cudam kade ke se molam.
By the way, nemoj da mi kazes deka vie ne davate pari v crkva, i deka opstanuvate od vozduh!


edno e da davas pari vo crkva, a sosema drugo e da imas pogresno veruvanje koe sekako na popovite mnogu im odgovara, deka i toa e neophodno za spasenie.

taka siromasnite spored vas nema da vlezat vo Carstvoto Bozjo, a jas kako da se sekjavam deka Isus kaza "Blazeni se siromasnite/bednite".

znaci Bog veli blazeni, mpc veli prokleti. za sekoja edna rabota ste naopaku.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:27
Верата треба да произведе дела во човекот. Верата во Исус е она што не спасува. Инаку немаше потреба Исус да умре на крстот. Ќе беше доволно секој да запали свеќа и да му биде простено. Ниедно наше дело не ќе не спаси ако немаме вера во Божјиот Син- Спасителот, ако не веруваме дека Тој не спаси, ако не Го поканиме да дојде и да живее во нашето срце како наш Господ и Спасител.
Патем, само една молба до сите православни: работете малку со оние чијашто вера е слаба. Како дозволувате вашите браќа и сестри да немаат основни познавања од верата?
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:33
aman sega koj vi rekol dek parite se za spasenie, parite se za da ja pomognis crkvata, zs ne znam dali znaete ima struja, voda, plakaat danok na drzavata, odrzananje, pa za plata na lugeto vo crkva, zs i tie imet familija za izdrzavanje, a nikade ne vika deka parite se zadolzitelni tuku za pokrivanje na tekovnite trosoci na crkvata i ne prajte se sega site na budala kao ne vi e jasno
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:33
jas ne rekov nisto, prasaj si ja sestrata maranata.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 19:39
Isus rekol:
" ne sekoj koj mi veli Gospodi, Gospodi ke vleze vo carstvoto Nebesno, no onoj koj ja ispolnuva voljata na Mojot Tatko."

ne treba samo da priznaes deka si Go primil Isus za Spasitel, no da zivees sprema ucenjeto koe Toj go propovedal.

sega prasanjeto e dali ti ja ispolnuvas Bozjata volja?
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 19:53
Кој може за себе да рече дека во целост ја исполнува волјата Божја и дека живее совршено?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 20:00
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Кој може за себе да рече дека во целост ја исполнува волјата Божја и дека живее совршено?

Дрзниците(ако зборуваме за луѓето во материјалниот свет).

Изменето од Majkl - 04.Октомври.2008 во 20:01
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:08
Да Го прифатиш Исус за твој Спасител кој умре место тебе

i desete bozji zapovedi
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:18
Kade imas vo anketata
-da pravis dobri dela
- da im pomagash na onie koi se vo nevolja
....ili kaj vas toa e samo za VIP clenstvot vo vasiot klub a??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:24
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Kade imas vo anketata
-da pravis dobri dela
- da im pomagash na onie koi se vo nevolja
....ili kaj vas toa e samo za VIP clenstvot vo vasiot klub a??????
 
 
ОВАА АНКЕТА НИ ЗА ДЕЦА МАЛИ НЕ Е ...
 
РАЗЛИСТАЈТЕ ГИ ДРУГИТЕ ТЕМИ НА ОВИЕ ПРАШАЊА ...
 
п.с.
 
абе брат не се замарај со овие ... нема смисла ...
 поззголемо%20гушкање 
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:32
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Kade imas vo anketata
-da pravis dobri dela
- da im pomagash na onie koi se vo nevolja
....ili kaj vas toa e samo za VIP clenstvot vo vasiot klub a??????


Добредојде Темплариус, од вчера те чекам да ми дадеш твое согледување на Христијанството. За да ти поедноставам и да не се распливуваш премногу ќе ти поставам неколку конкретни прашања на кои очекувам конкретен одговор.

1. Кој е Исус?

2. Зошто умре?

3. Дали сме оправдани преку Него?

4. Дали можат само добрите дела да те оправдаат? Ако одговориш потврдно на последново прашање треба да дадеш и одговор на ова: Ако можеме да се оправдаме преку добри дела зошто тогаш Божјиот Син мораше да умре.

Се разбира, прашањава иако се наменети првенствено за Темплариус, може и секој друг добронамерник да ги одговори и така да го согледаме сечиј став. Можеби и ќе научиме нешто повеќе еден од друг.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:36
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Kade imas vo anketata
-da pravis dobri dela
- da im pomagash na onie koi se vo nevolja
....ili kaj vas toa e samo za VIP clenstvot vo vasiot klub a??????


Добредојде Темплариус, од вчера те чекам да ми дадеш твое согледување на Христијанството. За да ти поедноставам и да не се распливуваш премногу ќе ти поставам неколку конкретни прашања на кои очекувам конкретен одговор.

1. Кој е Исус?

2. Зошто умре?

3. Дали сме оправдани преку Него?

4. Дали можат само добрите дела да те оправдаат? Ако одговориш потврдно на последново прашање треба да дадеш и одговор на ова: Ако можеме да се оправдаме преку добри дела зошто тогаш Божјиот Син мораше да умре.

Се разбира, прашањава иако се наменети првенствено за Темплариус, може и секој друг добронамерник да ги одговори и така да го согледаме сечиј став. Можеби и ќе научиме нешто повеќе еден од друг.
 
ЗНАМ И ЈАС ТАКА МИСЛАМ ... НЕКОЛКУ ПАТИ ЕВАНГЕЛОС ГО КАНАМ НА КАФЕ-МУАБЕТ АМА НИШО ...
 
ОВА ВАЖИ И ЗА ТЕБЕ ... ПОВЕЛИ !!!
ДОЈДИ НА КАФЕ ... ИЛИ ЈА ДА ДОЈДАМ ...
п.с.
Можеби и ќе научиме нешто повеќе еден од друг
 
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:05
Темплариус ако не мислиш да ми одговориш на прашањава кажи ми уредно, да знам и воопшто да не очекувам одговор од тебе. Ете ти шанса да сториш едно добро дело!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:11
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Kade imas vo anketata
-da pravis dobri dela
- da im pomagash na onie koi se vo nevolja
....ili kaj vas toa e samo za VIP clenstvot vo vasiot klub a??????


Добредојде Темплариус, од вчера те чекам да ми дадеш твое согледување на Христијанството. За да ти поедноставам и да не се распливуваш премногу ќе ти поставам неколку конкретни прашања на кои очекувам конкретен одговор.

1. Кој е Исус?

2. Зошто умре?

3. Дали сме оправдани преку Него?

4. Дали можат само добрите дела да те оправдаат? Ако одговориш потврдно на последново прашање треба да дадеш и одговор на ова: Ако можеме да се оправдаме преку добри дела зошто тогаш Божјиот Син мораше да умре.

Се разбира, прашањава иако се наменети првенствено за Темплариус, може и секој друг добронамерник да ги одговори и така да го согледаме сечиј став. Можеби и ќе научиме нешто повеќе еден од друг.



Ne brzaj so slavenje zasto ti nemas nisto da slavis, zasto nikogas nema da si vo pravo >..




41 Тогаш ќе им рече и на оние од левата страна: ‘Одете си од Мене, проклети, во вечниот оган, приготвен за ѓаволот и за неговите ангели!

42 Зашто огладнев и не ми дадовте да јадам; ожеднев и не Ми дадовте да пијам,

43 бев странец и не Ме примивте; бев гол и не Ме облековте; бев болен и во темница и не Ме посетивте.’

44 Тогаш тие ќе одговорат и речат: ‘Господи, кога Те видовме гладен, или жеден или како странец, или гол или болен или во темница, и не Те послуживме?’

45 Тогаш ќе им одговори: ‘Вистина ви велам, доколку не му направивте на еден од овие најмали, ни Мене не Ми направивте!’

46 И овие ќе отидат во вечна мака, а праведниците во вечен живот.”


I sega sto ti ce kazes na ovaa ???? Delata ne se bitni a ????

"...Prosti ni gi dolgovite kako sto nie im gi prostuvame na doznicite nashi.."

Zasto go molme da ni gi prosti dolgovite,ako vece tie se plateni ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.