IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Спасение
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спасение

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Прашање: Што треба да сториш за да бидеш спасен?
Одговор Гласови Статистика
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
0 [0,00%]
1 [7,69%]
12 [92,31%]
0 [0,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Спасение
    Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:13
Инспириран од синоќешната дебата и од основното непознавање на Христијанската вера, решив да ја направам оваа анкета како би го испитал мислењето на форумџииве по ова прашање. Па повелете гласајте и оставајте коментари зошто сте гласале баш така.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:20
pa normalno da go prifatis Isus i ne znam koj bi ti rekol poinaku,aman
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:20
cekaj cekaj, da vidime
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:23
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

pa normalno da go prifatis Isus i ne znam koj bi ti rekol poinaku,aman


Синоќа и ти беше сведок дека некој поинаку се изјасни. Човекот се декларира како Христијанин. Доказот дека не зборувам од инает ќе ги најдете во темата ,,Општо и неврзано’’.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:23
pa ako ne se javi nekoj musliman inace od ovie opcii so se ponudeni sekako deka site ke go odgovorat istoto, na to se sveduva hristijanstvoto zato se vika hristijanstvo, pa duri i pravoslavnite neli se hristijani
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:24
Да го прифатиш Исус за твој спасител е единствената опција за спасение.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:37
a da stavese opcija * i site gore navedeni*?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:41
Сите горенаведени вклучувајќи ја и шестата?
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:42
pak tebe ne ti e dovolno evangelieto, pa ke dodavas amandmani, kako sto dodavaat vo momentov tvoive sefovi vo kalista?
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 16:46
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

a da stavese opcija * i site gore navedeni*?


Маранатке од каде најде ти дека не е доволно са да веруваш дека Исус умре место тебе и те спаси, туку дека треба и да постиш, да палиш свеќи, да даваш дарови... за да бидеш спасен? Основен предуслов е токму тој, како што Самиот Исус рече.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:01
И ти ли сега Маранатке пак ќе бегаш од прашањата? Мислев дека си достојна и дека ако си згрешила ќе си признаеш и ќе се покаеш но гледам тоа изостанува. Не знам и зошто се мачам со вас, кои сте глуви и слепи имајќи и уши и очи!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:08
Ne rekov deka ne treba da se veruva deka Hristos umrel za nas - Bog da me cuva od takvi raboti!!!!
Anketata ti e Sto treba da storis za da bides spasen?
A jas ke se nadovrzam - ako samo veruvas a nemas dela - mastaj si deka ke bides spasen, ama nema. Pokazi mi gi delata za da ja vidam tvojata vera! Poznato ti e ova???
I da, i da se davaat pari vo crkva. Jas sakam da dadam pari v crkva zatoa sto potoa jas sum taa sto ke odam i ke se molam vo nea. Sakam da mi bide sredeno tamu kade sto ke se molam, a ne da tleni so godini, za na kraj da se rusi i da se cudam kade ke se molam.
By the way, nemoj da mi kazes deka vie ne davate pari v crkva, i deka opstanuvate od vozduh!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:09
Според ставот кој јас го имам(учењето на прахристијанската заедница Универзален живот) ниедна од опциите наведени во анкетата.

Спасението се одвива само преку остварување на небесните закони: Десетте Божји заповеди и Исусовата Беседа на Гората, активно во практичниот живот на поединецот. А тоа не оди преку ноќ...


Изменето од Majkl - 04.Октомври.2008 во 17:10
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:09
I ovaa anketa voopsto ne ti e realna, zatoa ne mi postavuvaj prasanja na ovaa tema - ne me interesira!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.