IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МОЛИТВИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МОЛИТВИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 23:37
Првата шала не ти беше во граници на нормалата....

Но оваа втората е жива вистина
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 19:14
Е дабеее! намигнување Тоа второто ви „ујдисува“, нели? Златник = или > ѓавол голема%20насмевкасмеење
среќаA зошто не е нормална мојата молитва?плачење
Па јас го молам да остане таму, за да си проживееме уште малку, оти ако дојде, значи веќе ќе биде судниот ден, a се знае што тоа значигрицкање%20ноктиОтидов „к*рбан“! Ни деветиот круг не ме „пере“плазењеголема%20насмевка
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 23:17
9 круга кај римокатолиците трепкање
Кон врв
vesnaa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 15:53
Jas bi sakala da se pomolite za edno 15-16 godisno dete (Teo se vika), koe letoska si go skrsi vratot skokajkji vo ohridskoto ezero i po toj nemil nastan se paralizira celiot. Ne go poznavam licno, no mi padna mnogu zal koga slushnav za toa. Znam deka edno mesec dena bese celio paraliziran, ama poleka pocna da gi dvizi racete i nozete i kako sto me izvestia ima golemi sansi da proodel. Sega nemam informacii do kade e rabotata, mozno e i vo Amerika da e na terapii. Kako i da e, toa e mnogu tazna sudbina za edno malo dete i zatoa predlagam da se molite za nego.

Ve molam nemojte sega site tuka da gi pisuvate vasite molitvi i da ne se dokazuvame koj najubavo tuka se moli, tuku molete se vo sebe, vo vasata "skrisna soba".
Srdecno vi blagodaram!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 09:46
Покајна молитва на свети Ефрем Сирин

Господи, пред тркалото на времето да сопре во мојот живот, помилуј ме!

Пред и ветрот на смртта да дувне, и на телото мое болести се појават - на смртта весници - помилуј ме!
Пред и величественото сонце на висините да се помрачи за мене - помилуј ме!
И нека блесне за мене светлоста Твоја од висините, и нека ја растера од умот мој страшната темнина.
Пред и земјата да се врати во земја, и стане гнилеж, и пред пропаста на сите црти на личотата нејзина - помилуј!

Пред и гревовите мои да ме прелажат на Судот и посрамат пред Судијата - помилуј, Господи, со благости исполнет!
Пред и воинствата да излезат, и претходат на Синот Царев, да го соберат родот наш беден, пред Престолот на Судијата - помилуј!
Пред и гласот на трубата пред присуството Твое да се зачуе, поштеди ги слугите Твои и помилуј, Господи наш Исусе!

Пред и дверите Твои да ги заклучиш пред мене, Сине Божји, и пред и храна на незгасливиот оган пеколен да станам јас, помилуј ме!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 10:22
Царе Небески , Утешителу, Дух на вистината
Кој си насекаде присутен и се исполнуваш
ризницо на добрините и Животодавче ,
Дојди и всели се во нас и очисти не од сите нечистотии , и спаси ги , Благи , душите наши.

АМИН



ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:28
(составленная оптинским старцем схииеромонахом Анатолием Потаповым). Избави мя, Господи, от обольщения богомерзкого и злохитрого антихриста, близгрядущего, и укрой меня от сетей его в сокровенной пустыне Твоего спасения. Даждь ми, Господи, крепость и мужество твердаго исповедания имени Твоего святого, да не отступлю страха ради дьявольского, да не отрекусь от Тебя, Спасителя и Искупителя моего, от Святой Твоей Церкви. Но даждь мне, Господи, день и ночь плачь и слезы о грехах моих, и пощади мя, Господи, в час Страшного Суда Твоего. Аминь.
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:37
Originally posted by vesnaa vesnaa напиша:

Jas bi sakala da se pomolite za edno 15-16 godisno dete (Teo se vika), koe letoska si go skrsi vratot skokajkji vo ohridskoto ezero i po toj nemil nastan se paralizira celiot. Ne go poznavam licno, no mi padna mnogu zal koga slushnav za toa. Znam deka edno mesec dena bese celio paraliziran, ama poleka pocna da gi dvizi racete i nozete i kako sto me izvestia ima golemi sansi da proodel. Sega nemam informacii do kade e rabotata, mozno e i vo Amerika da e na terapii. Kako i da e, toa e mnogu tazna sudbina za edno malo dete i zatoa predlagam da se molite za nego.Ve molam nemojte sega site tuka da gi pisuvate vasite molitvi i da ne se dokazuvame koj najubavo tuka se moli, tuku molete se vo sebe, vo vasata "skrisna soba".Srdecno vi blagodaram!





Stvarno znae nekoj nesto za ovoj decko? I jas bev na plazata togas i ne skokna toj tuku go turnaa deckoto, toj sedese na krajot od mostot i drug decko, pretpostavuvam nesakajki, pred da skokne go turna, tragedija od igracki-placki... i sega se ezam dodeka pisuvam... Bog neka e so nego i neka mu pomogne    

Изменето од Sunny - 09.Ноември.2008 во 23:52
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:47
Po molitvite na Presveta Bogorodica Bog da mu dari zdravje..


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:49
Originally posted by belichka belichka напиша:

Po molitvite na Presveta Bogorodica Bog da mu dari zdravje..


Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 10:54
Свети Јован Кронштатски за молитвата

Кога за прв пат, или само понекогаш читаме некои молитви, ги читаме како нешто ново, радосно и чувствително; но, кога ги повотруваме често, помала и помала е нашата радост; престанува за нив нашиот интерес и тешко се совладуваме да ги прочитаме повторно со она претходно чувство. Еве што треба да се прави против тоа: мораме да замислиме дека по прв пат ги читаме оние прекрасни молитви на кои сме навикнале и кои толку силно не’ интересирале на почетоците; со срцето да проникнеме во секој збор и длабоко да го почитуваме. Оваа појава во душата наша последица е на гревот првороден - последица на нашата прва непостојаност во вистината. И се’ до сега ние не сме во состојба во вистината да застанеме непоколебливо: само што ќе ја допреме, веднаш се сомневаме во неа. Тоа често се случува со молитвата, се случува со верата, со пријателството кон другите, и со љубовта кон Бога и ближниот свој, и со добродетелите воопшто тоа често се случува: на секаде се покажуваме непостојани во вистината.

За време на молитвата, најмногу труди се со срцето да ја проникнеш вистината или силата на зборовите молитвени; храни се со нив како со нетрулежна храна, напој го со нив срцето свое, греј се со нив ко со благодетен оган.

Нека оние кои се молат веруваат дека се’ што е корисно Бог ќе им даде таму и тогаш, каде и кога не очекувале.


превземено
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 22:11
Следните стихови понекогаш ги пееме кaко вовед пред вечерна молитва во заедницата на Универзален живот:


Вечер пак се спушта над шуми, полиња.
Се спушта мирот и светот почива.

Само поток жубори таку кај карпите,
тече и се пени без одмор оди тој.

И ниедна вечер не му носи мир,
нема ѕвонче да му ѕвони песна за одмор.

А на таков пат си и ти срце мое,
само БОГ ти пружа вистински вечерен мир.



Изменето од Majkl - 11.Ноември.2008 во 22:13
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 22:25
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Следните стихови понекогаш ги пееме кaко вовед пред вечерна молитва во заедницата на Универзален живот:


Вечер пак се спушта над шуми, полиња.
Се спушта мирот и светот почива.

Само поток жубори таку кај карпите,
тече и се пени без одмор оди тој.

И ниедна вечер не му носи мир,
нема ѕвонче да му ѕвони песна за одмор.

А на таков пат си и ти срце мое,
само БОГ ти пружа вистински вечерен мир.


Офтопик: Имате вечерни собири во Универзален Живот?
Извинете за офтопикот, но морав да прашам.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 00:54
Fala ti Tatko nebesen, za tvojata beskrajna ljubov sto ja

pokazuvas kon mene, ti blagodaram sto me trpis i me sakas

vakov kakov sto sum nesovrsen. Te molam Boze
blagoslovuvaj gi i stiti gi lugeto so dobra volja,

pomagaj im so svojot Sveti Duh da mozat da ziveat Bogougodno i da bidat polezni za samite sebe i za bliznite.

Ti blagodaram za se sto mi davas vo zivotot i Ti blagodaram sto go dade svojot sin ISUS HRISTOS za mene kako otkupnina za moite grevovi za da moze da dobijam vecen zivot.

Ovaa molitva ja upatuvam od se srce,Tatko nas, vo imeto na tvoeto SVETO DETE ISUS HRISTOS. AMIN!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.