IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Јапонски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јапонски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 16:40
Originally posted by Antia Antia напиша:

Koj ima zelba za ucenje na japonskiot jazik neka mi pisi odma!!!Antia2000@hotmail.com


Koniciva!

Навистина ме привлекува овој јазик. Што знам дали е поради мојот самурајски дух или....сепак ќе размислам.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 18:43
Originally posted by Antia Antia напиша:

Majkl, Majkl,
ako mozi da znam od kade si go dobil znaenjeto za istocnite jazici???
Од моите далекуисточни колешки, а и ме интересираат јазици.

Изменето од Majkl - 06.Октомври.2008 во 18:43
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 19:20
Ja samo Angliski znam i toa cel, japonski ne mi treba nema potreba da go ucam ama sepak ubavo e jazik da se znae naj ubavo e poveke jazici da zboruvas ja samo angliski i makedonski znam da zboruvam duri angliski go znam po dobro od makedonskiot A i nekako tezok mi stoi japonskiot soznam ili se lazam Heroglifi ubavo e da se znae zosto da ne
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 22:18
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Па јас сакам кој и да е од тие два, или јапонски, или корејски. Мене ми изгледаат многу тешки, ама додека не се почне да се учи не се знае. А ти од каде знаеш дека не е тежок, си учел досега Јапонски?

Не реков дека е лесен, туку дека е полесен во однос на кинескиот - барем така ми рекле многумина кои ги учеле. Имав куп колешки јапонки и корејки. Некои од нив учеа и кинески и корејски. Јапонскиот има на пр.десетици изрази за зборот „јадам„ и не е сеедно кој ќе го употребиш во која ситуација. Писмото е приказна за себе: се дели на слоговните(ка, ке, ки, ко) хирагана, катакана и знаковното канџи(превземено од кинескиот) на пр. еден знак означува цел збор. Занимливост во врска со ова е дека јапонците генерално имаат представа за што се работи во на пр. весник печатен на кинески јазик иако збор не знаат кинески.

Јапонскиот и корејскиот јазик не се тонски за разлика од кинескиот каде е многу важно како ги „пееш„ зборовите, а да не зборуваме за бројните дијалекти.

Јапонскиот и корејскиот иако се сродни не се толку исти за да течно се разбираат едни со други но брзо оди приспособувањето, велезен си во шемата. На пр. со пољаците слабо се разбираме ама пољаците брзо учат македонски.



А и азијките се сами приказна за себе. Камо јас да имам некоја школска азијка. Инаку фала за објаснувањето.

Изменето од neo_wmaster - 06.Октомври.2008 во 22:18
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 22:19
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Antia Antia напиша:

Koj ima zelba za ucenje na japonskiot jazik neka mi pisi odma!!!Antia2000@hotmail.com


Koniciva!

Навистина ме привлекува овој јазик. Што знам дали е поради мојот самурајски дух или....сепак ќе размислам.

Што е, самурај да не си? Коничава беше здраво нели?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 22:19
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Ja samo Angliski znam i toa cel, japonski ne mi treba nema potreba da go ucam ama sepak ubavo e jazik da se znae naj ubavo e poveke jazici da zboruvas ja samo angliski i makedonski znam da zboruvam duri angliski go znam po dobro od makedonskiot A i nekako tezok mi stoi japonskiot soznam ili se lazam Heroglifi ubavo e da se znae zosto da ne

Абе цел, никој не го знае цел англискиот. Јас го учам скоро 10 години и пак ке кажам дека не го знам цел.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 22:27
japonskiot i ne e tolku tezok
e cist i se tazbira
ene citaj

arigato basamas

kineskiot ne se razbira ama ic голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 22:27
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

А и азијките се сами приказна за себе. Камо јас да имам некоја школска азијка. Инаку фала за објаснувањето.

Доиташи машите, Нео-сан! Ауууу, и тоа како се приказна за себе ... Конк*рирај за некој стипендија во ЕУ и веројатно ќе имаш многу школски азијки, или директно конк*рирај на некој универзитет во Токио или Осака, Сеул можеби...
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Абе цел, никој не го знае цел англискиот. Јас го учам скоро 10 години и пак ке кажам дека не го знам цел.

Цел јазик(било кој) најприближно во целост го знае само речникот на истиот, ама дури и тој со време мора да се апдејтува.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 22:30
ene edna slika so ja napraviv vo KJOTO

RATNOTO ODELO NA SHOGUN

http://gallery.photo.net/photo/6026535-lg.jpg
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ahmeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ahmeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 01:10
Sednete tuka i naucete go albanskiot jazik,vtor sluzben jazik vo Makedonija e albanskiot, ne letajte mnogu so drugi jazici,drvazniot jazik mora da se nauci.
So japoncite ne ziveete, tuku so albancite ziveete, zaradi toa treba da mislite koj jazik treba da se nauci.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 06:54
Originally posted by Ahmeti Ahmeti напиша:

Sednete tuka i naucete go albanskiot jazik,vtor sluzben jazik vo Makedonija e albanskiot, ne letajte mnogu so drugi jazici,drvazniot jazik mora da se nauci.
So japoncite ne ziveete, tuku so albancite ziveete, zaradi toa treba da mislite koj jazik treba da se nauci.

... nikoj nema protiv Albanskiot jazik i mnogu lugje go ucat, odat na k*rsevi, ucat vo sekojdnevnata komunikacija so prijatelite Albanci, no ne zaradi sluzbenost zatoa shto site nie znaeme deka se shto e sluzbeno, obvrzno predizvikuva antipatija, otpor i ne sakajne. A shto e najvazno mislam deka Albanskiot  esluzben onamu kaj shto ima 20% naselenie od albanska nacionalnost, no ne i niz cela drzava. Zatoa zoteri Ahmeti mire se erdhet -sekogash si dobrodojden na temata Obrazovanie da diskutirash da se podobrat uslovite za rabota vo nash*te ucilishta, da se zgolemat platite na nastavniciteнамигнување... pa i da davash predlozi za ucenje jazici, ama ushte ednash te ju lutem-te molam-zboruvaj ja vistinata . Mire zoteri Ahmeti- Dobro gospodine Ahmeti?
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 11:26
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Доиташи машите, Нео-сан! Ауууу, и тоа како се приказна за себе ... Конк*рирај за некој стипендија во ЕУ и веројатно ќе имаш многу школски азијки, или директно конк*рирај на некој универзитет во Токио или Осака, Сеул можеби...

Можеш да ми објасниш нешто повеке за постапката за конк*рирање за стипендија на некој странски универзитет.
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Цел јазик(било кој) најприближно во целост го знае само речникот на истиот, ама дури и тој со време мора да се апдејтува.

Па нормално дека ке се апдејтува, кога секој ден доага до промени на "еволуција" на зборовите, а со тоа и на јазикот.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 12:04
Originally posted by Ahmeti Ahmeti напиша:

Sednete tuka i naucete go albanskiot jazik,vtor sluzben jazik vo Makedonija e albanskiot, ne letajte mnogu so drugi jazici,drvazniot jazik mora da se nauci.
So japoncite ne ziveete, tuku so albancite ziveete, zaradi toa treba da mislite koj jazik treba da se nauci.

... ako Ali Ahmeti od Makedonija nema brat  bliznak vo Albanija... ova so slikata i lokacijata ne pridonesuva za predizvikuvanje zelba za ucenje jazik...tuku povekje prestavuva provokacija... zatoa za da zboruvame seriozno za nekakov  predlog treba prvo da prekineme so provokaciii...barem vo Obrazovanie... големо%20гушкање
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 13:58
Originally posted by Ahmeti Ahmeti напиша:

Sednete tuka i naucete go albanskiot jazik,vtor sluzben jazik vo Makedonija e albanskiot, ne letajte mnogu so drugi jazici,drvazniot jazik mora da se nauci.
So japoncite ne ziveete, tuku so albancite ziveete, zaradi toa treba da mislite koj jazik treba da se nauci.
Albanski nikoj ne saka da uci nogu malce se tie Se znae koj treba Angliski za stranstvo i makedonski vo Makedonija albanski otpaga ostaj ti taa raboti uci go ti so ima nie Makedoncite da go ucime
makedonija..Makedonija
makedonci...Makedonci
shiptarski...albanskiголемо%20гушкање



Изменето од mamamd - 08.Октомври.2008 во 14:08
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.