IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Perpetuum Mobile
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Perpetuum Mobile

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
Автор
Порака
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 18:46
Originally posted by anakin anakin напиша:

АБЕ ТАКА Есе гледа дека ова навистина може многу време да се вртибашка и тропа сигурно многуголема%20насмевкано секое друго приклучување за стварање на додатна енергијаќе го закочи брзооти сам знаеш дека ова без да се оптовари накнадно ќе застанеоти овој ти е само многу добар тпропав замаец
Нема да се слуша.За коњските снаги нели рековме, а не стабилноста ќе овозможи и неговата сопствена тежина да влијае на дополнителното влечно оптеретување.Е сега можно е малку да сецка но со посебни редуктори ќе се сведе на нормала.Може да застане само ако се изедначат двете сили,машинската и влечната но назад машината да се врати нема теоретски шанси ,ќе гребе со стапалата ,а да се заврти во обратен правец на кружно движење нема теорија или -0-,е сега па малку ќе растовариш ако си претоварен со роба,или ќе му подигнеш малку под петиците или штиклите и терај
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 00:00
denes edinicata e Watt ne konjski sili
najmalku snagi

ova ko da e morkovce pred magare pa tera
tera tera se dodeka ne resi da jade, pa kje zastane




Изменето од anakin - 23.Јуни.2009 во 00:02
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 00:23
Originally posted by anakin anakin напиша:


denes edinicata e Watt ne konjski silinajmalku snagiova ko da e morkovce pred magare pa teratera tera se dodeka ne resi da jade, pa kje zastane
Само менат по нешто во ФИЗИКАТА ама есапот никако не им излегува
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 00:35
ти како првпат да слушаш, а сакаш да го измениш светот,а?
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 00:40
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:


Originally posted by anakin anakin напиша:


ne mu gine nobelova na vojo, togas , valjda ke ima pari  i od lim da go napravi dolapov! газење%20од%20смеење





Ова ми личи на една импровизирана машина која имаше и метални канти на неа што дедоми ја направи и ја користеше за бркање јазовци од пченката. Што се нема да видиш......?!?!?!!
Сигурно на енергијата што ја дава оваа машина и Абрихтер можеш да прикључиш......
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 00:50
а верувам и дека , ако ја видат, и фераровци ке сакат да ја стават у своите колички.
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 00:52
Originally posted by invader invader напиша:

а верувам и дека , ако ја видат, и фераровци ке сакат да ја стават у своите колички.



Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 07:44
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:


Originally posted by anakin anakin напиша:


ne mu gine nobelova na vojo, togas , valjda ke ima pari  i od lim da go napravi dolapov! газење%20од%20смеење





Ова ми личи на една импровизирана машина која имаше и метални канти на неа што дедоми ја направи и ја користеше за бркање јазовци од пченката. Што се нема да видиш......?!?!?!!
Сигурно на енергијата што ја дава оваа машина и Абрихтер можеш да прикључиш......
Дедоти работел,а внукот го наследил само тропањето.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2009 во 07:49
Originally posted by invader invader напиша:

ти како првпат да слушаш, а сакаш да го измениш светот,а?
Па тие да не се со рогови случајно-ВРЕМЕ НОСИ ВРЕМЕ ДОНОСИ.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 12:10
...samo da prasam!
dodeka ovde vie diskutirate i polemizirate,toa "cudoto"se vrti ili ne?збунетост
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 18:46
Originally posted by zagor zagor напиша:

...samo da prasam!
dodeka ovde vie diskutirate i polemizirate,toa "cudoto"se vrti ili ne?збунетост
Не,и немам јас потреба,но ми е глупаво да се сомневам во неговата способност и можност ,бидејќи во детали сум го разработил и сум спремен да подготвам реален проект кој ќе биде подложен на контрола од стручнаци и да го пресметаат све математички по познатите за нив формули и да го ставам во функција,сакале да се тркала сакале за производство на Електрична Енергија.За него од меѓу народната комисија на саемот МАКИНОВА добив Бронзен медал ,бидејќи немаше комисијата никаква забелешка на макетата,и дојдоа до заклучок дека таква машина е возможна.Многу сум пре зафатен бидејки работам на други по современни принципи.Сакам и можам со нај новиот принцип да ги отфрлам сите согорливи Енергенси и за секакво движење и летање.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 18:49
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Сакам и можам со нај новиот принцип да ги отфрлам сите согорливи Енергенси и за секакво движење и летање.



eeeee се пак има фундаментално физични закони
требе да се внимава со заклучоците
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 21:54
Originally posted by да          бе да          бе напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Сакам и можам со нај новиот принцип да ги отфрлам сите согорливи Енергенси и за секакво движење и летање.
eeeee се пак има фундаментално физични законитребе да се внимава со заклучоците
Јас по свое ,како што ги гледам живите организми,водата на земјината топка а и воопшто планетите во вселената и нивно механичко поврзување на дело за наши човечки потреби т.с.за добивање на Енергија бес согорливи Енергенси и да не не уценува никој за Енергенс.А дури ми је интересно како испаѓа се по Формула,дури не можам да сватам како може се идеално да се склопи,но душа ми излезе и си реков одамна -не попуштам-ако немав ни основни познавања.Е сега многу се грчат ама не сум виновен на никој,сум работел преку 10 години без прекин,и уште работам,ги усовршувам.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 22:35
jас верувам во ова што сум го учил

Се пак мисленето во науката еволjуира и лугето со нестандатни идеи са много битни за овоj процес. И да не е баш перпетумобил може нешто друго битно да е

абе во наjлошиот сценариj ке кажем како Едисон дека знаем уште еден начин како не се прави перпетумобил
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.