IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 21:27
Originally posted by brza brza напиша:

bratot e poln so ljubov,...kon site,...barem taka go,...."dresiraa"намигнување


брза, еден единствен е УЧИТЕЛ кој има право да дресира! Но тебе Тој за жал не те ни интересира!       


Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Љубовта не е збор - а чувство. ...


Многу повеќе од емоција е таа ЉУБОВ за која јас зборувам и се трудам да и служам. Вистинската емотивна љубов, извира од истата.       


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

... zalam , no koga jas bi bila vo nekoja grupa od 50 lugje , i dojde nekoj kako Spiros i kaze - ve sakam site.... sigurna sum deka nieden od tie 50 lugje nema da go doprat tie zborovi , izreceni kako prazna fraza.


Бутел2, кога ќе влезам во една просторија со 50 (прекрасна бројка) луѓе внатре, се наоѓам помеѓу 50 браќа и сестри кои се чеда на Животот. Тие проаѓаат низ истите маки како и јас, низ истите радости како јас, и ќе завршат (да даде БОГ) на истото место како јас.
За тие сите 50 луѓе чувствувам љубов! И јас како тебе и најголемиот дел на светот сум најчесто кукавица и не им ја давамљубовта или бар кажувам на сите јавно дека ги сакам. Но одкако ќе ја пропуштам таа можност, после се чувствувам празен. Пред нешто повеќе од 3 години го загубив мојот 24 годишен братучед во чии прекрасни очи го гледав Исус. Тој беше исто годиште со Тоше и многу личеше на него. Секојпат кога го гледав Тоше како да го гледав мојот братучед. Сите го сакаа и го сакаат Тоше но не исто како мене, не на тој начин и длабина како мене. Јас верувам дека мнозина го сакале и братучедми и Тоше повеќе од мене но јас ги сакам ними во очите и срцата на сите КЛЕТКИ ХРИСТОВИ!

Можеби за вас е лага и лицемерие но за мене е ВИСТИНА и смисла на мојот живот!


Изменето од spiros - 11.Октомври.2008 во 21:32
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 09:28
За тие сите 50 луѓе чувствувам љубов! И јас како тебе и најголемиот дел на светот сум најчесто кукавица и не им ја давамљубовта или бар кажувам на сите јавно дека ги сакам. Но одкако ќе ја пропуштам таа можност, после се чувствувам празен.

ako ti navistina cuvstvuvas ljubov za 50 lugje koi moze ne gi ni poznavas ili gi poznavas povrsno, togas ti ne ni znaes sto e ljubov

jas ne sum kukavica , onie sto gi sakam gi sakam , no ne gi sakam site

a ako razmislis podlaboko, ke svatis deka ni ti ne gi sakas site, tuku samo taka velis











Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 12:51
[QUOTE=butel2] ... a ako razmislis podlaboko, ke svatis deka ni ti ne gi sakas site, tuku samo taka velis

буте, јас сум сигурен ако јас и ти малку (повеќе) подлабоко размислиме, ќе дојдеме до дното - до темелот, до суштината - на постоењето а тој е ... и тоа многу поголема од онаа егоистичнана, емотивнана на која сеуште мислиш ти а можеби и понекогаш и јас како и многу други тука во форумов и насекаде во светот!

Шалом!       

п.с. Јас мислам дека ти тие 50 луѓе во суштина многу повеќе ги сакаш одколку што признаваш или си свесна за тоа. Дури можам добро да претпоставам дека ги сакаш повеќе и од мене!













Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 06:46
Оној кој е со чисто срце ги љуби сите, без разлика дали ги знае или не, без разлика на верска и национална припадност.
Оној кој е вистински христијанин се придржува до Божјата заповед да ги љубиме сите, та дури и нашите непријатели.
Љубовта не се покажува со зборови, туку со дела.
Како пример ќе го наведам само нашиот мил православен брат во Христа - Тоше Проески. Тој ги сакаше сите луѓе, иако не сите ги познаваше(ова го кажувам од лично искуство).
Кој сака да види како љубовта се покажува на дело и во денешно време, нека го заврти погледот кон него.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 10:16
Не може да имаме љубов за сите луѓе подеднакво, тоа е факт. Можеби има исклучоци, но во суштина некои луге ги сакаме повеќе од други, кон некои сме рамнодушни, а некои-како да речам можеби не ги сакаме од одредени причини (можеби ни нанеле некакво зло и слично).

Последниов случај е тест за нашата вера. Кога на пример осеќам дека некого недоволно го сакам или имам негативни чувства кон некого (се случува и тоа) се молам Бог да ме ослободи од некои негативни чувства, предрасуди и слично кон дотичната личност.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 10:26
izgleda slabo se molis vo posledno vreme голема%20насмевка
no da , kje te oslobodi Toj garant
so  mu e druga rabota
nego da se grizi za nasi , hirovi i druzenja


Изменето од anakin - 13.Октомври.2008 во 10:27
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 10:35
Зашто бре така, зар реков дека некого мразамнамигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 10:43
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Зашто бре така, зар реков дека некого мразамнамигнување


ih znaci za mrazenje ne go molis da te oslobodi ?????
aj batali nekoj zsluzuva da e mrazen
kako naprimer jasгазење%20од%20смеење


Изменето од anakin - 13.Октомври.2008 во 10:43
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 16:27
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Оној кој е со чисто срце ги љуби сите, без разлика дали ги знае или не, без разлика на верска и национална припадност.
Оној кој е вистински христијанин се придржува до Божјата заповед да ги љубиме сите, та дури и нашите непријатели.
Љубовта не се покажува со зборови, туку со дела.
Како пример ќе го наведам само нашиот мил православен брат во Христа - Тоше Проески. Тој ги сакаше сите луѓе, иако не сите ги познаваше(ова го кажувам од лично искуство).
Кој сака да види како љубовта се покажува на дело и во денешно време, нека го заврти погледот кон него.


Taka e! Но пред се секој да го заврти погледот кон Оној што му го дари на братчето Тоше тој прекрасен дар! Бидејќи само Тој е Еден и Единствен а Тоше беше една Негова прекрасна клетка!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 16:57
Koga ke se eliminira stravot, mrazenjeto, lichniot interes, i sekakvite chovekovi izmisleni podelbi, gradacii i kategorizacii, ke ostane samo - LJUBOVTA.

Toa e toa. A vie narechete ja kako sto sakate, delete ja kako sto mislite, kategorizajte ja kako sto miluvate... toa e samo dokaz deka se ushte navistina ne ste ja osoznale. Toa pokazhuva deka vashata ljubov izvira samo od nekakov inters ili kondicioniranost. Vie govorite za ljubuv kon SVOETO dete, ljubov kon SVOITE roditeli, ljubov kon SVOJATA tatkovina, ljubov kon SVOJATA religija, ljubov kon SVOJOT narod, ljubov kon SVOETO tvoreshtvo... Zabelezhuvate za kakva ljubov govorite? Toa spored nekoe opshto usvoeno podrazbiranje za ljubovta e nekakva ljubov, no ne e LJUBOV. Toa e nekakva presmetana ljubov ili vo nejzinata najdobra manifestacija nekakvov nejzin segment ili element, no toa ne e LJUBOV. Zatoa nemozhete da razbrete kako mozhe da se chuvstvuva Ljubov kon stranec, kon nekoj potpolno nepoznat chovek so koj nemate nikakov minat, segashen ili iden interes. Zatoa se prashuvate, kako mozhete eden takov chovek da Ljubite? Vashata ljubov ne e Ljubov, vashata ljubov e interes. I kolku pobrzo ke go razberete i primite toa, tolku pobrzo ke go razberete Isusa i ke dojdete poblizu do Negovata mudruost.

Koga ke se dopirne taa NEDISKRIMINATORNA LJUBOV, togash se dostiga bozhenstvenoto i se slucuva prosvetluvanjeto.

Изменето од Messenger - 13.Октомври.2008 во 18:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 18:00
Потполна согласност!       
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 19:47
ој љубов лубов, љубов без надежна -
црната земја - голема тежина
црните очи - змија ги испила
русата коса - гнездо направила
 
еееееееее..... Садило.... Бог да го простит!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 21:04
Вистинската Љубове е отворена за изненадувања во животот и во смртта и со тоа секогаш полна со безкрајна надеж, со надеж без скаменети фиксации.

Тетратка а кој или која е Садило?

Поздрав       


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 21:31
п.с. Јас мислам дека ти тие 50 луѓе во суштина многу повеќе ги сакаш одколку што признаваш или си свесна за тоа. Дури можам добро да претпоставам дека ги сакаш повеќе и од мене!


ne si pravo voopsto, tuku tuka M.Magdalena go dade vistinskiot odgovor, nekoi od tie mozebi gi znam i gi sakam, nekoi ke me ostavat ramnodusna, a nekoi i ne mi se prijatni i mili ...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.