IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - C++ / C Програмирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

C++ / C Програмирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
SmartPlay Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SmartPlay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: C++ / C Програмирање
    Испратена: 01.Јули.2008 во 16:55
Vaka znaci.

Vo memorija postoi adresa na primer 0x00123456 i na taa adresa ima funkcija printf. E sega jas sakam od moj program vo C++ da ja povikam ovaa funkcija no ne kako printf tuku preku nejzinata memoriska adresa.

Doznav deka za ova se koristi komandata

reinterpret_cast

deklaracijata na printf funkcijata e

int printf(const char *, ...);

Znaci moeto prasanje e kako ovaa deklaracija na printf da ja povrzam preku reinterpret_cast so memoriskata adresa 0x00123456 taka sto ponatamu vo programot kje si ja koristam kako normalna funkcija printf.

Aj ve molam za pomos zosto nikako ne moze da mi vleze ova vo glava.

Fala
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 11:20
Eve ti eden linck http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/ Mislam ke ti pomogne

Изменето од Dark HaCkeR - 02.Јули.2008 во 11:21
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 20:01
Originally posted by SmartPlay SmartPlay напиша:

Vaka znaci.

Vo memorija postoi adresa na primer 0x00123456 i na taa adresa ima funkcija printf. E sega jas sakam od moj program vo C++ da ja povikam ovaa funkcija no ne kako printf tuku preku nejzinata memoriska adresa.

Doznav deka za ova se koristi komandata

reinterpret_cast

deklaracijata na printf funkcijata e

int printf(const char *, ...);

Znaci moeto prasanje e kako ovaa deklaracija na printf da ja povrzam preku reinterpret_cast so memoriskata adresa 0x00123456 taka sto ponatamu vo programot kje si ja koristam kako normalna funkcija printf.

Aj ve molam za pomos zosto nikako ne moze da mi vleze ova vo glava.

Fala


Вака како што ми кажуваш ти зборуваш за C a не за C++ ама види го линкот ќе ти помогни.
Кон врв
SmartPlay Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SmartPlay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 21:36
reinterpret_cast NEPOSTOI VO C samo vo C++ :D
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 23:25
Незнаев за тоа ама дека ми кажуваше printf кое е карактеристично за C затоа така помислив. 
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 23:09
Е па вака ме интересира дали има C++ / C # програмери на форумот, па да споделиме искуства да решаваме проблеми и слично.

Или ставете некоја ваша програма намигнување

Ајде бујрумте намигнување


Изменето од FLipsi - 27.Септември.2008 во 14:12
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:05
ти треба помош?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:45
Не ама така колку да знам дали има некој програмер, ако ми притреба нешто. Инаку ти како почетник или напред програмер си? среќа
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 01:29
за оваа c++ сестра ми ја учеше
а ова c# не ми е познато
(ќе ја прашам)
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 12:21
C++ MFC, ANSII ili Visual


C++/C# poeke od sportski interesi za Game Programming


Изменето од naemnik - 27.Септември.2008 во 12:23
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 14:11
Да интересни игри се прават во C++  баш на последниот тест имав таква задача :)
Инаку уште Data Structures ( Trees,Priority Queues, Dictionaries) ми останаа од C++ да ги научам па почнувам Јава, и HTML.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 20:33
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Да интересни игри се прават во C++  баш на последниот тест имав таква задача :)
Инаку уште Data Structures ( Trees,Priority Queues, Dictionaries) ми останаа од C++ да ги научам па почнувам Јава, и HTML.


C++ e basic language za Game Programming

Ima sega Engines sho rabotat so C#.

Ako te interesira za Game Programming so C#:
Thomson, Beginning C Sharp Game Programming

C# free Engine od Microsoft so slednata kniga opishan:
Beginning XNA 2.0 Game Programming From Novice to Professional

Isto dobar Game-Engine sho go ima sega i kako C# Verzija e IRRLICHT


Изменето од naemnik - 27.Септември.2008 во 20:34
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 20:43
C++ mi bea lesni koga studirav javata naj vise me macese se dodeka ne ja sovladam inace i Dos e naj interesno i se uste preku nego odat nekoj raboti
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 17:12
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

C++ mi bea lesni koga studirav javata naj vise me macese se dodeka ne ja sovladam inace i Dos e naj interesno i se uste preku nego odat nekoj raboti


Е па така оди, затоа прво се учи C++ па потоа се оди на Јава за полесно да се совлада. Инаку во дос нема што да се прави освен да ја компалираш програмата среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.