IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Falun gong
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Falun gong

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
im.happy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: Japan
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај im.happy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Falun gong
    Испратена: 25.Септември.2008 во 17:18
Здраво на сите. Еве ме назад Некој изгледа си играл со мојот стар ник, како и да е добар е и овој.

Еве нова тема, ме интересира дали некој знае нешто околу ова кинеско движење, некои го нарекуваат религија, некои наука. Во секој случај, дали некој знае нешто повеќе за фалун гонг (или како и да се чита).
middle is best
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 17:27
Originally posted by im.happy im.happy напиша:

Здраво на сите. Еве ме назад Некој изгледа си играл со мојот стар ник, како и да е добар е и овој.

Еве нова тема, ме интересира дали некој знае нешто околу ова кинеско движење, некои го нарекуваат религија, некои наука. Во секој случај, дали некој знае нешто повеќе за фалун гонг (или како и да се чита).

Првпат слушам за вакво нешто. Можеш да објасниш нешто повеке?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
im.happy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: Japan
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај im.happy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 17:51
Па толку знам, нешто има врска со медитација, чи, има основи во таоизмот и будизмот. Знам дека се прогонувани и забранувани во Кина, а од таму и потекнуваат, само не знам точно зошто. Би можела лесно да најдам на интернет информации за нив, ме интересираше само дали некој од вас знае нешто повеќе за нив онака од лично искуство.
middle is best
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 18:02
na 20 juli 1999 posle zabrzan rast na falun gong vo Kina,vladata go zabranila ova dvizenje,proglasuvajki go za nezakonsko,zato sto siri sueverie,gi laze lugjeto,sozdava nemiri i ja zagrozuva sostojbata vo opsestvoto....od wikipedia preveduvav...
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 18:15
Znaci Falun Gong e metod na kultivacija na duhot i teloto,pretstaven na javnosta od Li Hondzi vo 1992 god.Kultivacija na teloto podrazbira vezbanje na 4 vezbi(4 stoecki i plus sedcka meditacija)dodeka vo kultivacijata na duhot tezi kon razvivanje na karakter sprema principite na vistinata,blagosta i trpelivosta.Ovie ucenja se pretsaveni vo dve knigi,Falun Gong i Dzuan Falun.Ovie ucenja razlini izvori gi tolkuvaat kako Spiritualni,verski ili metafizicki!Tocniot broj na sledbenicite ne se znae,se prepostavuva deka e nekade okolu 70 miloni,samo vo Kina,a vo celiot svet okolu 100 milioni!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 22:00
Уште еден обид да се дојде во потполен контакт со Животната Енергија ЧИ. Онаа вечна и чиста ЖИВОТНА ЕНЕРГИЈА која за спасение на целиот свет во ИСУС се отелотвори! Имам само површно сретнато неколкумина од нив додека вежбаат. Претежно по парковите и покрај вода.

Толку од мене

поздрав
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 22:34
јас мислев дека христијаните не веруваат во тоа чи
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 22:44
Originally posted by majmunce majmunce напиша:

јас мислев дека христијаните не веруваат во тоа чи

Кинезите и азијатите воопшто сеуште незнаат дека вечното чи се отелотвори во ИСУС!
Еден ден ќе им засвети ѕвезда Деница во нивните срца и ќе бидеме сведоци на нешто многу големо!

АМИН + Иншалах!


Изменето од spiros - 25.Септември.2008 во 22:45
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:03
spiros, ajde spushti ja malu topkata na zemja, neshto mnogu ti leta visoko...

Patem, lugjeto od Azija znaeja za Isus ushte pred da doznaat za Nego dvanesette apostoli.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

spiros, ajde spushti ja malu topkata na zemja, neshto mnogu ti leta visoko...

Patem, lugjeto od Azija znaeja za Isus ushte pred da doznaat za Nego dvanesette apostoli.




Може малку да дообјасниш? Мене не ми е логична оваа твоја констатација.

Поздрав
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:07
Toa se delot od onie "izgubeni Isusovi godini" shto ne postojat vo Biblijata i svetite pisanija. No toa e druga tema...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:11
Originally posted by im.happy im.happy напиша:

Здраво на сите. Еве ме назад Некој изгледа си играл со мојот стар ник, како и да е добар е и овој.

Еве нова тема, ме интересира дали некој знае нешто околу ова кинеско движење, некои го нарекуваат религија, некои наука. Во секој случај, дали некој знае нешто повеќе за фалун гонг (или како и да се чита).
 
Е да бе, те нема едно 4-5 месеци и сега доаѓаш од корист. Не може, јас не ти кажувам ама баш ништо не%20зборувам
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

spiros, ajde spushti ja malu topkata na zemja, neshto mnogu ti leta visoko...

Patem, lugjeto od Azija znaeja za Isus ushte pred da doznaat za Nego dvanesette apostoli.

Ако смеам ...

      Чи е истата енергија која БОГ му ја вдахнува на Адам и тој постанува жива душа!
Кинезите и азијатите не се пред Адам а уште помалку пред *ДУХОТ БОЖЈИ, *ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ, кој во *ИСУС за спасение на сите ...!

Смеам ли?     

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa se delot od onie "izgubeni Isusovi godini" shto ne postojat vo Biblijata i svetite pisanija. No toa e druga tema...



Сум слушнал за тоа. Се мисли од 12та до 30, така. Да не читаше во книгата Ракописот Q?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.