IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Имиња на деца по вашите родители?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Имиња на деца по вашите родители?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 22:39
Нејзе ич не и е смешно.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 22:42
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... jas golemiot sin go krstiv po svekor mi so ubavo pravoslavno ime...po svetecot Sv. Dimitrija... i ne zalam... vazno e deteto a ne imeto... a i ne smetam deka onie stranskine iminja se poubavi od nashive... za vtoriot sin den deneska zalam shto ne go krstiv po tatko mi... ama ostaviv red brat mi da krsti... eeee ama toj ima kerki... i taka negovoto ime ne go nosi nieden od vnucite... samo ednata vnuka ja nosi pocetnata bukva... 

Направете со маж ти уште едно синче и ке го крстите по татко ти.

...proshlo leto 40 toголема%20насмевка...  edno od vnucinjata... koga ke se rodat... sigurno ke go nosi imeto na pradedoto...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 10:38
Хммм, тоа име Персида е многу ретко и една наша пријателка така се викаше. Инаку Црногорка е жената и го добила името по баба и. Можеби е некое архаично црногорско име, којзнае.
Знам дека таа и никогаш не се претставуваше со вистинското име бидејќи се срамеше од него.
Инаку на темава би одговорила дека немам против имиња на баби, дедовци и пра- доколку името ми се допаѓа лично, но не сметам дека и задолжително треба да се ставаат колку само да се продолжи лозата.(на името)
Јас носам име на мојата прабаба и единствена сум во цела фамилија со тоа име.
Родителите на мојот сопруг апсолутно не биле заинтересирани за именување по стари членови од семејството, така да нема никакви пристисоци, ниту став по ова прашање. Сепак мојот маж има доста спомени од својот дедо, спрема кој и ден денес е емотивно врзан и би сакал барем едно од децата да носи име на дедото.
Има едно верување дека важно е како се викаш, зошто нумеролошката вредност, звучноста на името како и кармичкото наследство се пренесува прек истото.
Само од тоа некако стравувам.

Изменето од GlenKlouz - 21.Септември.2008 во 10:40
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 12:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... jas golemiot sin go krstiv po svekor mi so ubavo pravoslavno ime...po svetecot Sv. Dimitrija... i ne zalam... vazno e deteto a ne imeto... a i ne smetam deka onie stranskine iminja se poubavi od nashive... za vtoriot sin den deneska zalam shto ne go krstiv po tatko mi... ama ostaviv red brat mi da krsti... eeee ama toj ima kerki... i taka negovoto ime ne go nosi nieden od vnucite... samo ednata vnuka ja nosi pocetnata bukva... 

Направете со маж ти уште едно синче и ке го крстите по татко ти.
...proshlo leto 40 toголема%20насмевка...  edno od vnucinjata... koga ke se rodat... sigurno ke go nosi imeto na pradedoto...

Може и така.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 12:35
Од секогаш сум ги сакала нашите православни имиња и знаев дека миоте деца ќе имаат православно име...син ми се вика Иван,не е крстен по ниту еден дедо(имињата на дедовците веќе беа зафатени),но да не беа,сигурно ќе носеше име на некој од дедовците кои имаат исто така убави православни имиња...
Здравје,Боже и во иднина ако имам други деца и тие ќе носат православни имиња
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 20:41
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Jas se vikam Angel , po dedo mi sum krsten i ne mi smeta .
 
i jas sum krstena po baba mi, ne mi smeta do tolku(i ako site velat ubavo ime i pogodeno mi bilo), no sto samo site me sporeduvaat so nea!!!
no sepak mislam ako e ubavo imeto ke se upotrebi, no naj iskreno ne sakam toa od mene nekoj da go ocekuva a i jas od moite deca ne bi go ocekuvala
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 11:59
Mislam deka jas ne!!! imeto treba da si go odberat roditelite i da lichi na nesto. Pa i da bidi od dedoto ili tatkoto imeto barem da bidi bez nadvoresen pritisok. imeto na tatko mi ne e bas ubavo za dete ne mi se dopaga za moe dete (ILIJA) a uste pomalku na svekor mi (Gerardo) pa i nie sme za iminja sto i makedonija i tuka se ¨normalni¨. Toj ¨problem¨lugeto si go resavaat na razlichni nachini.
 
Majka mi se vika Vesela i mnooooogu si go mrazi imeto. Ne znam kako ja zgresile taka  
 
 


Изменето од biljana.madrid - 22.Септември.2008 во 12:03
Прилепчанка
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 12:32
Mojata kerka go nosi(ama sluchajno...deka mene mi se dopadja)
imeto na nejziniot dedo...modificirano sekako.
Vo princip ne sum za toa da ZADOLZITELNO se stavaat iminja na nashi
dedovci,babi,tatkovci.....no isto i ne sum da se stavaat iminja koi voopshto ne prilegaat na preziminjata.
Na primer....hmmm...Beatriche ...Jordanovska....ili...Ana Marija...Ilievska
болен


Изменето од mamma - 22.Септември.2008 во 13:47

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 21:56
Моите немаат забегани имиња ама сигурно не би ги крстила по нив...
Имам една колешка на работа која и двете деца ги крсти на некој начин по татко и а истото и брат и го стори....

Сепак ако сакам на некој од моите да е слично....би ја употребила само првата буква...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 02:45
Originally posted by mamma mamma напиша:


Mojata kerka go nosi(ama sluchajno...deka mene mi se dopadja)imeto na nejziniot dedo...modificirano sekako.Vo princip ne sum za toa da ZADOLZITELNO se stavaat iminja na nashidedovci,babi,tatkovci.....no isto i ne sum da se stavaat iminja koi voopshto ne prilegaat na preziminjata.Na primer....hmmm...Beatriche ...Jordanovska....ili...Ana Marija...Ilievskaболен


Исто... да не повтарам...
Ако е убаво името, нема зошто да не го ставам, ако мене ми се допаѓа... Ама да ми вршат притисок, никако...
Двете ќерки ми носат убави македонски имиња, лесни за пишување и изговарање во странство, ама сепак македонски и православни...
Многу се смеам кога ќе слушнам тука: Кјара Илиева... Грегори Петков... Алесио Поп-Јорданов... Маурицио Трајанов... ги има, жими се...
Од пуста желба да се претопат во средината, ги бришат сите корени зад себе...
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 14:26
Да беше син би бил Атанас како татко ми, ако и да не е мегу живите.
Но е керка. И й дадов името кое мене наj ми се допага.љубов
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 20:25
Toa e tradicija koja nekako isceznuva ...mi se cini...moite deca imaat iminja sto jas i mazot mi si gi odravme...sekoe dete svoja sreka, svoe ime....a i ne sakam vnucite da gi krstat po nasite iminja....treba po drugo da ne pomnat...
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 20:50
Moже ке ставиме име на родителите, еве јас сум имењак на дедо ми, и се е океј
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
ester Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ester Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 00:32
Ako imeto na roditelite e ubavo i ubavo zvuci,ok.Nemam nisto protiv.Kerka mi ja krstiv kako jas sto sakav iako roditelite na mazot mi sakaa da se vika kako sto tie ke kazat,za zal ili sreka ne im uspea!
Jas licno go nosam imeto na baba mi i cel zivot si go mrazam imeto i koga se zapoznavav so nekoj porano mi bese sram da kazam kako se vikam!
Zatoa ne sakam da se sramat i moite deca!
Kolku i da e ubav nekoj ako imeto mu e glupavo i smotano,nekako i covekot mi stanuva takov
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.