IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Novi Sony kameri! FX1000 / HVR-Z5
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Novi Sony kameri! FX1000 / HVR-Z5

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 16:10
Od onoa sto doznav do sega, ovaa kamera e vidlivo najdobra od dosegashnite modeli vo potemni uslovi na snimanje.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 17:01

Зоран мислиш од досегашните модели на Sony или општо.

Мене единствено што не ми  се допаѓа од она што досега го имам видено т.е. го знам е CMOS сензорот.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 17:01
Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:

Ако бараш за HDR-FX1000, има на сајтот од сони.
Тука е брошурата, а тука е упатството
 
Благодарам за линковите. големо%20гушкање
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2008 во 17:59
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Зоран мислиш од досегашните модели на Sony или општо.


Мене единствено што не ми  се допаѓа од она што досега го имам видено т.е. го знам е CMOS сензорот.


Opshto.

I mene ne mi se dopagja CMOS senzorot, no si velam, ako site moraat da go imaat nego, togash ke go imam i jas. Barem nema da sum edinstveniot so toj problem i nikoj ne ke mozhe da pokazhe so prst na mene.

Kade site turci, tamu i crni Zoran.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 14:26

Излегоа некои тестови на FX1000  споредена со XH A1 па еве неколку грабови.

 
 
Лево е Sony десно е Canon.
 
Штета што неможе на форумов да се стават со вистинскиот квалитет, т.е. ненамалени.
 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 14:30
Очигледно е дека е за нијанса Sony-то е посветла од Canon-от, но боите и контрастот на Canon-от, мене лично повеќе ми се допаѓа. Плус кај фаровите на последниот граб, изгубени се многу детали (кај FX1000) изгледа тука оптиката е во прашање.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 20:34
Pred nekoj den ja kupiv Sony HVR-Z5U.

Suma sumarum, mi se dopagja kako ja zamislile i kako ergonomski ja stokmile. Mozhe da raboti so potpolna avtomatika i potpolno manuelno. Onoa sto ne ochekuvav e deka koga raboti vo manuelen mode, mozhe bilo koja funkcija (blenda, gain, white balance) da se prefrli vo avtomatika so edno stiskanje na kpcheto i da se vrati nazad isto taka, bez da gi afektira site drugi funkcii. Ushte povekje, onoa sto go imav na Nikon objektivite, manuelen overdrive vo avtomatsko fokusiranje, go ima i tuka. Dodeka kamerata avtomatski fokusira sekogash mozhe manuelno da se prefokusira kade sto se saka. Odlichno za rak-fokusing ili selektivno fokusiranje koga avtomatika ne go chita nashiot um kade sakame da izostri.

Osetlivosta e odlichna i iako ne sum ja sporedil direktno so mojata DSR-300A mislam deka se mnogu slichni. Za ova podetalno kje ve izvestam drug pat. Dobroto e sto ne se zabelezhuva nekoj problematichen shum do gain od +12db, i stanuva diskutabilno od +18db (vo temnite delovi na slikata). Bojata mnogu dobro se prezervira na zgolemena osetlivost - ne blednee kako na nekoi drugi kameri.

Ima vgraden stereo mikrofon i dva XLR (Canon) vlezovi za nadvoreshni mikrofoni koi mozhat da se reguliraat posebno i nezavisno eden od drug. Ima manuelno i avtomatsko podesuvanje na visinata na signalot i mozham da kazham deka kvalitetot na snimaniot zvuk e odlichen i vo dvata modovi. Ima fantom power.

Zumot e ostar, relatiuvno brzo fokusira i na teloto ima prsteni za manuelno fokusiranje, blenda i zumiranje. Ovie prsteni ne se mehanichki, tuku elektonski, no dosta se dobri. Onoa sto ne mi se dopagja ( razmazen um od zumot na starata kamera) e sto zumot ne e konstanten niz celiot opseg (20X). Znam deka moralo taka da bide poradi cenata na chinenje na kamerata ( mojot star zum e skap kako celava nova kamera ), no toa e sto ne mi se dopagja tolku mnogu,,,

Skrinot e dobar, ostar i na nego mozhe da se prikazhe zebra, peaking (marker za tochnota na fokusiranjeto), histogram, guide frames, baterija, vreme... se shto treba i sto ne treba. Kamerata snima i reporoducira HDV, DVCam i DV vo wide screen i normalno. Za normalniot aspekt na snimanje mozhe da se postavat elektronski zatemenuvachki markeri po stranite za da se znae do kade se snima. Okularot mozhe da bide vo kolor ili crno bel i mozhe da se namesti da raboti koga skrinot ne e otvoren ili zaedno so nego.

Postojat brojni opcii za menuvanje na parametrite pri snimanjeto i slikata mozhe da se kastomizira kako sto se saka (black level, knee, ostrina, kolorimetrija...) Mozhe da se pravat fotografii dodeka se snima, ima spcijalen mode "slow-motion snimanje" (videoto se snima mislam so 200 frejma vo sekunda, pa potoa vo play-back se pushta so normalna brzina za da se dobie smooth slow-mo.)

Ima LANC kontrola, konekcii za DV, HDM i Audio/Video. Snima na lenta i na memorijski kartichki.

Imav prilika da ja koristam samo ednash do sega. Toa beshe snimanje na Veligdenskite praznici vo makedonskata pravoslavna crkva Sv.Kliment Ohridski vo Toronto, od 11 chasot navecher do okolu 1 chasot utrinata. Vo vnatreshnosta na crkvata, a i nadvor od nea koristev ambientno svetlo, dodeka nadvor upotrebuvav najchesto svetlo na baterii od 35W. Vo studioto na stanicata kade sto se montira i emitira programata ne najdoa nikava zamerka i mislea deka su ja korstel starata kamera. Snimav vo DV mode so standarden aspekt na slika.

Kamerata ne e teshka, no jas ne sum nauchen na hendikep kameri, pa ja koristev so monopod.

Vo normalnoto paniranje ne zabelezhav svivanje na slikata kako posledica na upotrebenite CMOS chipovi. Nemav shansa da vidam kolkav kje bide problemot so svetkanje na blicevi bidejki dodeka snimav nemashe lugje koi fotografiraa. Vsushnost imashe samo ednash, no toa ne predizvika nikakov problem.

Tolku za sega. So vreme, kako kje gi otkrivam, kje ve izvestuvam za drugite raboti.

Изменето од Zoran K - 24.Април.2009 во 20:37
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 09:17
Христос воскресе!

Зоран, со здравје да се служиш! големо%20гушкање

Убаво и исцрпно ни објасни за она што си го осознал до сега. Благодарам големо и од мое име и од останатите.
 
По она што го пиша, добив впечаток дека во голема мера опциите и се како и на 2000 т.е. 2100 од Sony како и што најавиа.
 
Јас слично ќе те очекувам со нови иинформации.намигнување
 
Голем поздрав до сите!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 01:18
Sega se vrakjam od snimanje na 50 godishnina od edno uchilishte. Ja korstev novata kamera za da doznaam neshto povekje za nea...

Pa sega vaka... ne e podobra od DSR-300. Nema mnogu golema razlika, ama jas gledam razlika. Pola inch senzori se pola inch i nishto pomalo nemozhe da gi nadmine. Toa mu dovajga kako FX i DX senzori na digitalnive kameri. Si ima razlika i toa najdobro se gleda kako se registriraat kontrastite, kolku pobrzo izgoruva belata povrshina na pomaliot senzor, kako se registriraat detalite (dobro, tuka igra uloga i objektivot), shumot vo slikata i t.n. Interesno e deka od 0 do +6db gain DSR300 ima pomal shum, a na +12 kako HVR-Z5 da ima pomalu.

Znachi vo odnos na onoa sto velime fidelity na slikata, vo DV mode DSR300 za mene e podobra od HVR-Z5. Imashe eden chlen (ne e vazhno imeto) od forumite na koi odev, koj sekogash tvrdeshe deka HDR-FX1 (postar model od HVR-Z5) e podobra od D300 vo DV mode !?!? Gluposti! Sega se somnevam dali voopshto imal DSR300, a ako imal dali voopshto znael kako da ja podesi i kako da ja koristi. Imam dobieno DV kaseti od dosegashnive Panasonic HDV kameri i tie izlgedaat ushte polosho.

Duri sega razbiram zoshto edna devojka, koja dojde kaj mene nedela-dve otkako ja kupiv D300, reche oti spored onoa sto sekojdnevno go gleda vo studioto za montazha na HD materijali (kade sto raboti kako sekretarka), snimkata od mojata D300 izgleda skoro HD. Vo sporedba so deneshnive hendikep kameri navistina se dobiva vizuelen vpechatok deka ovaa kamera (vo DV mode na snimanje) lichi kako Hi-Def kamera vo odnos na drugite!

Malu ja podesuvav novava HVR-Z5 so black level i detal, pa kje vidam sto kje bide na slednoto snimanje... sigurno nema da se izednachi so D300, ama mozhebi kje ja priblizham malu povekje. Kolku za informacija, da ne bidam pogreshno sfaten - DV snimkata od ovaa kamera e definitivno podobra od DV snimkata na HDV Panasonic kamerite sto gi imam dobieno do sega. Nemam dobieno nishto od Canon, pa za niv nemozham da komentiram.

Sega imav shansa da vidam kakvi kje bidat posledicite od blic svetlata bidejki znaev oti kje ima dosta lugje so foto kameri. Bev prijatno iznenaden deka ne behe nishto strashno! Specijalno snimav koga kje zabelezhav lugje spremni da fotografiraat samo za da vidam sto kje se sluchi.

Ne se sluchi nishto kako onoa sto mozhev da go vidam na prilozhenite primeri po internetov. Od toa zakluchuvam deka ili tehnologijava vo ovaa nova kamera ja imaat nekako unapredeno ili dodeka e ambientnoto osvetluvanje relativno svetlo, togash blicovite nemaat nekoj poseriozen efekt na ovaa kamera. Kje treba da ja testiram vo temni uslovi kade sto pretpostavuvam deka rezultatot kje bide poinakov.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 21:20
ubav osvrt  Zoran... me interesira kako ke se odnesuva vo potemni uslovi...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 11:48
Зоран, одлични информации!
 
Ако не ти е тешко, во некоја наредна прилика може да закашиш некое видео на интернет па да погледнеме нешто. (нека не ти биде обврска)
 
Поздрав!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 18:39
Aleksandar, nema da zakacham od dve prichini:

1. Ne sum zakachuval videa do sega i nemam namera da ucham koja kompresija, so koj prenosnik, na koj sajt, kako se pravi. Vsushnost, imav aplaudirano porano videa na Shutterstock preku nivnite vrski, ama sega i toa zaboraviv kako go pravev.

2. Onoa sto e povazhno vo takvata rabota e sto zakachuvanjeto na snimki od edna kamera ne znachat premnogu bidejki tie ne kazhuvaat vo kakvi uslovi e snimano, kako bila podesena kamerata i nema sporedbena snimka od druga kamera koja isto taka treba da bide soodvetno podesena. Vakvite sporedbi povekje odmognuvaat otkolku sto pomognuvaat.

Neshto sto navistina mi padna vo ochi (ne samo mene, tuku i na site koi mozhea da bidat ochevidci), beshe prostorijata za sporeduvanje na kameri na WEVA konvenciite. Chovek nemozhe da veruva kako site kameri bea stochneti da davaat skoro identichen kvalitet na slika na monitorite !?!? Abe site bea podeseni spored zaednichkoto svetlo da ne se razlikuvaat povekje od 10%! Kamerite od $100.000 i onie od $2000 izgledaa kako kako da se napraveni so ista tehnologija . Prvata godina, ne mozhejki da go prifatime toj rezultat, bidejki ne odgovarashe na nash*te lichni sikustva, dovagjavme do kamerite i odejki po nivnite menua otkrivme deka site geinovi, NR fitri i color balasi bile mesteni za da se dobie sto poslichna slika megju niv. Najdobrite kameri gi stavale na defolti, dodeka poslebite gi shtimale za da im se priblizhat na onie prvite. Svetloto go mestele da bide dovolno silno i najslabata kamera da dade dobra slika. Koga ni stana jasno deka toa se pravi za da ne se nalutat nekoi proizvoditeli na kameri sto se isturaa so davanje pari po reklami, ostro reagirame do organizatorot na konvencijata.

Znaesh shto se sluchi slednata godina? Postavija pregrada megju patekata na dvizhenje na posetitelite i postavenite kameri ! Kako da beshe toa malu, imaa i security gard koj sekogash ne drheshe na oko.

Da remiziram, dokolku dve razlichni kameri prvin ne se evaluiraat kako se dizajnirani od fabrikata, dodeka toa ne se koristi za da se stavat na isto ramnishte i ne se donesat istovremeno na isto mesto da snimaat pod isti uslovi, nikogash ne mozhat da se dobijat relevantni rezultati. Vo najdobar sluchaj sigurno kje ima nekoi pomali razliki koi najverijatno kje se pojavat kako pogreshni krajni rezultati od posledicata na napravenite greshki vo navedeniot proces na testiranjeto.

I za zhal, tokmu tie razliki kje bidat interpretirani kako bozhem objektivni fakti po koi kje se rakovodat iljadnici lugje koga kje kupuvaat kameri.

Изменето од Zoran K - 27.Април.2009 во 18:43
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 11:01

Изгледа не сум се изразил баш добро. голема%20насмевка

Зоран, не мислев на закачување на материјал со оргинална резолуција и квалитет, туку обична, онака како за на youtube. Мене најмногу ме иинтересира ролинг шутерот... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка (лелееее на Македонски го напишав) голема%20насмевканамигнување, т.е. како изгледа снимката при нормален швенг, при убрзан и т.н. и ефектот на блицевите. Значи онака грубо, не нешто посебно.
 
Ах изумив и ова среќа на пример колку осветлена слика дава при нормално осветлување од 100-200W.
 
Но бидејќи не ти се учи како се закачува на интернет... тоа е веќе друго. намигнувањеголема%20насмевка Ќе чекаме кога ќе доаѓаш да донесеш и некое видео материјалче.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 16:47

Chestito kamera.

Znachi go "zagriza metakot" i ojde vo HD(V) vodite. среќа

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Snima na lenta i na memorijski kartichki.


Na kartichka samo setinzi. Ne i video.

========================

Hehe, rolling shutter, JelloVision...
Saka Ace da vidi, pa i jas...

Mozhebi e BRZ rolling shutter taka da ne se mnogu primetuva ?

Se si biva.

Za RED ONE Jim Jannard ( ili nekoj drug od RED )
komentirashe po forumite deka ima brz Roll Shutter.

A interesno beshe na video podcast od sega odrzhaniot NAB2009
da se vidi na shtandot na Panasonic prezentacijata
na novata im shoulder full HD P2 camera AG-HPX300
i najava za firmware koj go reshava problemot so flash/strobe
artefacti kaj Roll Shutter.

Ima i primer kako izgleda pred i posle:

NAB 2009 Video - Panasonic HPX300



Pozdrav

Igor

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.