IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЈЕЗУИТИ - ИСУСОВЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЈЕЗУИТИ - ИСУСОВЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЈЕЗУИТИ - ИСУСОВЦИ
    Испратена: 17.Септември.2008 во 15:56
Kakvo e nivnoto deluvanje, kolku gi ima i dali gi ima i kaj nas vo Makedonija?
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 16:46
Језуитите односно Дружбата Исусова некаде во 16 век ја има основано Игнациј де Лојола(полно име Ињиго Оњаз Лопез Де Лојола), поранешен воен витез. Језуитите се ред во склоп на римо-католичката црква. Основачот нашишал книга на тема духовни вежби составена од 6 главни поглавија.

Една од целите на нивното делување беше да се запре ширењето на рефорамцијата(протестантизмот) преку поттикнување на послушноста кон католичката вера. Допринесувале многу и во науката(во Европа го донеле чадорот и ванилата).

Некаде сретнав податок дека низ светот ги има над 20000 но не сум сигурен. Со оглед на тоа дека во Македонија има римокатоличка црква во Скопје и Битола веројатно кај поамл дел од верниците има и такви кои се Језуити т.е. Исусовци.

Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 16:56
Blagodaram Majkl!
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 17:58
еј баш денеска учев за овие... среќа

Исусовци, или војската на Исус... која имала за цел да ги запре луѓето да преминуваат во реформаторската, т.е протестантската црква на Мартин Лутер... стварно постојат овие луѓе денеска ?? збунетост
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 18:48
Овие луѓе постојат и денес и се многу активни.
Не се "војска" на Исус, ниту се занимаваат со воени дејствија.
Тие се монашки орден, кој се занимава со наука и образование пред се, и се едни од најзаслужните за покрстувањата од страна на католичката црква. Се формираат како контра-одговор на реформаторското движење, но всушност се спротивставуваат на реформата преку реформа. Тие се првите кои ја отвораат црквата кон наука. Отвораат универзитети и школи низ цела Европа, а потоа и низ Америка. Зборуваат за еднаквост, за граѓански и лични права и слично. Се грижат за правата на домородците во Јужна Америка (што станува трн во око на шпанските колонизатори).
Денес, едни од најактивните научници се токму од овој орден.
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 10:32
Па тоа воопшто не е лошо.
Ми текна сега...Мајка Тереза мислам дека имаше некаква врска со овој ред?


Изменето од maria_magdalena - 18.Септември.2008 во 10:57
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 14:28
JEZUITITE SE;
tajni agenti na katolichkata crkva koi shto pri formirajneto imale mnogu politichki celi , kako na primer razuznavajne za rimokatolichkata crkva
sobirajne finansiski sredstva
direktno uchestvo vo masakrot vrz inkite , maite i actekite vo juzna amerika(navodno pokrstuvajne i hristijanizirajne)
denes 80 % od agencijata za razuznavajne na vatikan se jezuiti
imaat direktna kontrola vrz 4 banki preku koi odat finansiite na vatikan
zadolzeni se za bezbednosta na tajnite na katolicizmot
malkumina od niv imaat pristap do tajnite biblioteki vo vatikan
imaat direktni kontakti i vrski so masonskite organizacii
imaat uchestvo vo raspadot na jugoslavija , romanija i revoluciite vo juzna amerika
direktni pomagachi na voenite hunti na musolini vo italija
general franko vo shpanija
pinoche vo chile
borba protiv rezimot na fidel kastro i obidi za negova lichna neutralizacija
go realiziraat proektot za unijatska crkva megu pravoslavnite i katolicite, koj shto e mnogu uspeshen vo ukraina , kade 40% od katolicite i pravoslavnite se unijati
edna od doktrinite e i raspad na golema britanija
imaat uchestvo vo finansirajneto na IRSKATA REVOLUCIONERNA ARMIJA VO IRSKA, chija cel beshe golema i obedineta irska kade katolicite se mnozinstvo
osnovnata politichka cel e podobruvajne na imigot na katolichkata crkva i vrakajne na starite pozicii pred francuskata burxoaska revolucija
uchestvo vo naoruzuvajneto na hrvatskata armija
uchestvo vo pozajmuvajneto , t.r. zaborchuvajneto na hrvatska kaj pariskiot klub(denes hrvatska e zadolzena 45milijardi evra)
imaat direktna kontrola vrz televizija vatikan
tie se mozokot na katolicizmot, po chija doktrina papata i katolichkata crkva se bezgreshni, a propisite na papata se ednakvi so svetoto pismo,
papata po nivna doktrina e zamenik na gospod ISUS na zemjata
se na se premnogu politika, mnogu korupcija , ushte poveke pedofilija , golem biznis, a kako maska ili pokritie na seto toa e solidarnosta i milosrdieto
onie jezuiti koi se na nisko nivo tie se navistina iskreni borci za solidarnost i za milosrdie i ljubov
ima dva reda JAVEN i TAEN (kako kaj masonite )
onie na najvisokite pozicii vo vatikan se koshtapleri do koska
imaat i vrski so koza nostra, mafijata vo italija
sudijata falkone go ima dokazano toa
imaat direktno uchestvo vo kriejneto na zlostornicite od vtorata svetska vojna t.e. fashistite
gi krieja na jugot vo francija i vo juzna amerika po jezuitski manastiri
ovie fakti se dokazani pred sudot vo italija, posebno obvinitelot falkone se ima istaknata vo borbata .t.e spregata so jezuitite i koza nostra(mrtov vo teroristichki cin, karla del ponte mu beshe zamenik)
tezata na tajniot red na jezuitite e deka evreite se predavnici na ISYS , a komunistite i slovenite se luge od vtor red pa zatoa fashistite bile borci vo imeto na katolichkata crkva i zemnite sudovi nemale avtoritet za da im sudat
mnogu kontrodiktornosti
redot na FRATARITE na primer javno gi ima obvineto hrvatskite jezuiti za genocid vrz evreite i srbite vo vtorata svetska vojna
imeno FRATARITE PAK SE EDINSTVENITE I NAJGOLEMITE BORCI PROTIV FASHIZMOT OD REDOVITE NA KATOLICHKATA CRKVA(za toa imaat dobieno priznanie id evrejskata drzava i od jugoslavija , i bea prisutni na vtoroto zasedanie na asnom)
se na se mnogu maski, mnogu izmami i skrieni nameri ,
onoj koj ja chital biblijata i ja prouchuval istoriujata
ne e teshko da gi prochita onie neshta koi modernite istorichari se obiduvaat da gi zadskrijat ili da gi relativiziraat


DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 14:44
Интересни податоци, рабани, благодарам што толку опширно си напишал, вреди да се знае.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:22
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Језуитите односно Дружбата Исусова некаде во 16 век ја има основано Игнациј де Лојола(полно име Ињиго Оњаз Лопез Де Лојола), поранешен воен витез.

Да се корегирам самиот себе си: Неговото полно претходно име е Ињиго Лопез де Рекалде роден 1491 во дворецот Лојола(затоа и се вика де Лојола т.е. Лојолски) починал во Рим 1556 год. Бил во дипломатска, но и војна служба на наварскиот крал. 1534 со уште 5-6 пријатели го формира монашкиот ред: „Друштвото Исусово„(latin. Societas Iesu) за подоцна 1540 папата Павле 3-ти го одобри редот.

Денес имаат над 22500 членови и представуваат најброен црковен ред во Католичката црква.

Во Македонија(во Охрид) дејствуваат пасторално неколку језуити од Загреб.

Изменето од Majkl - 18.Септември.2008 во 15:24
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 15:27
http://www.whale.to/b/pope.html
 Najvaznata figura vo ovaa generacija e the Superior general ili popularno narecen Crniot papa- the black pope.
Na linkot pogore ima dadeno interesno intervju, vo koe se zboruva za celata organizacija i koj se e vklucen vo nea i nejzinite aktivnosti ( kako sto razbrav se raboti za bratstvo, zenski clenovi se iskluceni).
 
 
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 16:41
zenite vo redot se nadvoresni chlenovi vo smisla(indirektni chlenovi):
odnosi so javnosta
direktorki ili menagerki na javni kujni(narodni kujni)
menagerki na katolichki bolnici(majka tereza)
menagerki na siropitalishta
nevladini organizacii
posle 1 svetska vojna jezuitite dejstvuvaat vo senka vo politichkiot konteks na nivnoto dejstvuvajne
a zenite dejstvuvaat javno vo graganska smisla ili vo crkovna , megutoa finansiite se od jezuitite
znachi nema zeni, ama finansiraat zenski organizacii
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 19:40
Ајдеее... вака кога ќе се забега со теории на заговор, без да се има никаква поткрепа е доста смешно. Понекогаш е потребно да се гледаат фактите, тие зборуваат многу повеќе.
Не е точно дека језуитите учествувале во масакрите во Јужна Америка. НАПРОТИВ! Нивните обиди да ги спречат масакрите доведуваат до тоа орденот едно време да биде забранет во Португалија и Шпанија, и дури да ризикува папска забрана!
Колку до покрстувањето во истиот тој регион - Кога шпанците влегуваат во Јужна Америка, почнуваат да земаат робови од локалното население, со оправдување дека тие не се Христијани и дека затоа е дозволено.
Језуитите, за да ја спречат трговијата со луѓе - решаваат да ги покрстат индијанците и на тој начин да ги осуетат обидите на шпанците (затоа што било забрането да се зема роб христијанин). Тоа е една од причините за еден огромен масакр врз језуитските манастири и мисии во Јужна Америка од страна на шпански платеници...
Проверете си ги првин фактите пред да забегувате со разно-разни теории...
Do what is right, come what may...
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 20:42
jas toa sho go znam za ezuitite, ne e bash pozotivno ko ovde...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 21:13

Она што јас го знам е дека мајка Тереза својата мисија ја започнала токму преку нив, ако биле толку лоши, зар таа немала да го знае тоа?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.