IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вечерва, да те прашам...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вечерва, да те прашам...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Вечерва, да те прашам...
    Испратена: 06.Септември.2008 во 07:53
Секој ден Господи ти се обраќаме тебе... милиони... милијарди... секој со своите барања, молитви, потреби...
И јас така Господи... секој ден те прашувам по нешто, ти кажувам што ме мачи мене или моите блиски. Доста често барам нешто од тебе, барам нешто да направиш за мене. Понекогаш дури и незгодно ми е да прашам - затоа што не секогаш сум заслужил... ама Ти си таков каков што си Господи и незнајно зошто, уште ме сакаш, од некакви, твои си причини - и секој ден ме слушаш, секој дене ме успокојуваш, ми даваш надеж... и љубов... заради верата, ако не за друго...
И си реков вечерва Господи, да те прашам пак нешто... како секоја вечер... ама малку поинаку од обично...
Не барам ништо да направиш за мене вечерва Господи... а сакам да те прашам - што можам јас за Тебе да направам? Не, не ме сфаќај погрешно, не мислам дека ти треба помош и дека не можеш сам да се справиш... Ти си Семоќен и се е во Твои раце... но, во крајна сметка - повеќето од работите кои ние ги бараме од Тебе можеме сами да ги направиме, ама пак Тебе ти се обраќаме... Затоа - без никаква лоша умисла или потценување, а онака, искрено, од се срце и заради почит - кажи ми Господи - дали може нешто да направиме ние за Тебе?
Кажи Господи, тоа што прво ќе ти текне... Можеби можеме да помогнеме на бедните околу нас? Или можеби на старите и болните...? Можеби треба Господи да бидеме подобри со нашите родители, заради Тебе, ако не за друго? Или пак - со нашите соседи? Треба ли Господи да помогнеме на оние кои страдале во војните човечки, заради алчноста и суровоста наша, па макар да не ги познаваме? Да не има некаде гладни и жедни, за да ја поделиме вечерава, од Тебе Благословена Господи, со нив? Може некое дете вечерва не може да заспие, затоа што мама и тато се кај Тебе, па можеме да го утешиме и да го гушнеме, за и тоа сирото да знае што е љубов? А може ќе сакаш Господи да направиме нешто едноставно, за да не не мачиш многу (оти знам дека си добар Господи), на пример - да се насмевнеме утре на луѓето што ќе ги сретнеме на улица...?
Кажи ми Господи, побарај си и Ти, како ние секојдневно што бараме од тебе... кажи ни Боже, затоа што премногу сме слепи и глуви за да видиме и чуеме самите... кажи ни Боже, затоа што премногу сме зафатени од нашето секојдневие, за да мислиме на туѓото... кажи ни Боже, затоа што не ни текнува на нас самите, се додека некој не не потсети (иако не забораваме секојдневно од Тебе да бараме се и сешто)... Кажи ни Господи, затоа што се затворивме секој во сопствениот мрак и само зборовите ни се точни, а душите празни...
Кажи ни Господи - како вечерва да бидеме онакви, какви што Ти сакаше да бидеме, можеби ќе најдеме малку сили, време, воља и љубов, за да бидеме со Тебе...
Фала Ти Господи, Вечна нека Ти Е Слава.
Амин
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 08:13
Те Молам Господи употребиме на сколо,дома,каде и да сум за слава твоја,се сто кје правам сакам за слава твоја,зосто и вој свет кје помине и се околу нас ти си само вецен и твојот свет збор молам господи менувај ме и менувај ме,освојувај ме дај ми лјубов за мојте не пријатели,за муслиманите,за грците,албанците те молам
24 4аса да бидам со тебе те молам господи во името на ИСУС ХРИСТОС Амин!!!.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 16:31
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Те Молам Господи употребиме на сколо,дома,каде и да сум за слава твоја,се сто кје правам сакам за слава твоја,зосто и вој свет кје помине и се околу нас ти си само вецен и твојот свет збор молам господи менувај ме и менувај ме,освојувај ме дај ми лјубов за мојте не пријатели,за муслиманите,за грците,албанците те молам
24 4аса да бидам со тебе те молам господи во името на ИСУС ХРИСТОС Амин!!!


дај ми лјубов за мојте не пријатели,за муслиманите,за грците,албанците те молам

Zarem stvarno mislis deka ovije ti se Site NEprijateli???...za takvi gi cuvstvuvas..?>?>? i BARAS LJUBOV ZA NIV ?
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 16:45
Да стварно пентакосталец, немој така да генерализираш. Еве на пример мене Shaxito ми е пријателка големо%20гушкање, а имам и други муслимани пријатели.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 16:48
PA ne ... se e ok toa sto go ima napisano ... KOga pocnav da go citam na nekoj nacin mu se vosh*tuvav sto IMA VERBA vo ona sto si veruva ... i NA kraj ja opleska ...

''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 20:57
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Zarem stvarno mislis deka ovije ti se Site NEprijateli???...za takvi gi cuvstvuvas..?>?>? i BARAS LJUBOV ZA NIV ?
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да стварно пентакосталец, немој така да генерализираш. Еве на пример мене Shaxito ми е пријателка големо%20гушкање, а имам и други муслимани пријатели.
 
Немој после да испадне дека јас читам невнимателно и нецелосно коментари на форумов намигнувањесреќаголемо%20гушкање
Имено, никаде Pentakostalec не ги нарече “свои непријатели“ Муслиманите, Грците, Албанците, зашто во неговиот коментар нема “:“ како интерпункциски знак за набројување на оние нешта што следуваат по него, туку стави запирка (прочитајте го уште еднаш внимателно неговиот коментар), т.е. тој со својот коментар:
 
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Те Молам Господи употребиме на сколо,дома,каде и да сум за слава твоја,се сто кје правам сакам за слава твоја,зосто и вој свет кје помине и се околу нас ти си само вецен и твојот свет збор молам господи менувај ме и менувај ме,освојувај ме дај ми лјубов за мојте не пријатели,за муслиманите,за грците,албанците те молам
24 4аса да бидам со тебе те молам господи во името на ИСУС ХРИСТОС Амин!!!.
 
 
сакаше да каже:
“...дај ми лјубов за мојте не пријатели, дај ми љубов и за муслиманите,дај ми љубов и за грците, дај ми љубов и за албанците“.
 
Поради една невнимателно прочитана запирка можеше да испадне дека Pentakostalec ги има за свои непријатели Муслиманите, Грците, Албанците, а можеби тоа нема врска, т.е. можеби тој ги сака нив среќа
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 21:17
Vi Kaza Pravoslavie

Inaku sekako mi treba se povekje ljubov za tie so gi navedov za toa sto nikoj ne e sovresen a i okolnostite kako se so imeto i slicno

BOG so vas
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 21:27
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

PA ne ... se e ok toa sto go ima napisano ... KOga pocnav da go citam na nekoj nacin mu se vosh*tuvav sto IMA VERBA vo ona sto si veruva ... i NA kraj ja opleska ...


Prvo mene ne mi treba nekoj sto kje se vosh*tuva vo mojata verata na toj so treba da se vosh*tuvas e ISUS se mi e daeno od ISUS a bez nego sum nisto,Gjubre.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 21:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да стварно пентакосталец, немој така да генерализираш. Еве на пример мене Shaxito ми е пријателка големо%20гушкање, а имам и други муслимани пријатели.

ne ni pomislav deka tie nacii so se pisani vo citatot deka mi se neprijateli imam mn albanci i romi i prijateli i brakja i sestri vo hrista.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 22:35
Ok ... ako bilo taka :) Greska vo Razbiranjeto na recenicata. Pentakostalec izgleda poinaku gi svakas rabotive .....
ne sakam da prodolzuvam so diskusii za ova ... mislam deka e zavrseno pozzz
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 23:32
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Zarem stvarno mislis deka ovije ti se Site NEprijateli???...za takvi gi cuvstvuvas..?>?>? i BARAS LJUBOV ZA NIV ?

 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да стварно пентакосталец, немој така да генерализираш. Еве на пример мене Shaxito ми е пријателка големо%20гушкање, а имам и други муслимани пријатели.

 

Немој после да испадне дека јас читам невнимателно и нецелосно коментари на форумов намигнувањесреќаголемо%20гушкање

Имено, никаде Pentakostalec не ги нарече “свои непријатели“ Муслиманите, Грците, Албанците, зашто во неговиот коментар нема “:“ како интерпункциски знак за набројување на оние нешта што следуваат по него, туку стави запирка (прочитајте го уште еднаш внимателно неговиот коментар), т.е. тој со својот коментар:

 

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Те Молам Господи употребиме на сколо,дома,каде и да сум за слава твоја,се сто кје правам сакам за слава твоја,зосто и вој свет кје помине и се околу нас ти си само вецен и твојот свет збор молам господи менувај ме и менувај ме,освојувај ме дај ми лјубов за мојте не пријатели,за муслиманите,за грците,албанците те молам 24 4аса да бидам со тебе те молам господи во името на ИСУС ХРИСТОС Амин!!!.

 

 

сакаше да каже:

“...дај ми лјубов за мојте не пријатели, дај ми љубов и за муслиманите,дај ми љубов и за грците, дај ми љубов и за албанците“.

 

Поради една невнимателно прочитана запирка можеше да испадне дека Pentakostalec ги има за свои непријатели Муслиманите, Грците, Албанците, а можеби тоа нема врска, т.е. можеби тој ги сака нив среќа


Добар си православие.Ме потсети на училишните клупи кога наставникот по македонски ни објаснуваше некои граматички правила за запирката и нејзиното правилно вметнување во реченицата.

Па посочи еден убав пример како може некоја реченица погрешно да се разбере. Еве го тој пример:

Наставникот, изреволтиран од слабото учење на ученикот му вели:

" Учи како татко ти, не биди магаре!"

Ученикот ги забележал зборовите од наставникот во својата тетратка, и кога се вратил дома и на прашањето од татко му како поминал на училиште,тој ја отворил тетратката и му рекол на татко му: " Тате,еве забележав што ми рече наставникот!" - Кога татко му погледнал во тетратката,таму било запишано:

" Учи, како татко ти не биди магаре!"
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:31
Ova nesto kako tema za molitvi ke mu dojde?
Edinstveno sto sakam e na site luge (pa i na mene) Bog da ni gi otvori ocite i srcata za negovite vistini. Da se odvratime od nacinot na zivot koj mu e gnasen na Bog, iako lesno e da se napise, tesko e da se sprovede vo celost da si go zacuvas mirot i duhovnata citota vo ova vreme koga iskusenija demnat od sekade, a vernicite se smetani za glupi, fanatici, sektasii zaostanati. Sekoj da si svati koja e smislata na negoviot zivot, zosto e tuka, koj go sozdal, so kakva cel. Sekoj da si najde mir, da ne luta bescelno niz zivotot. I da mu se raduvame na sekoj den, zasto e podarok od nasiot Sozdatel i pametno da go koristime vremeto sto ni go dal. Da ne ni pomine zivotot tuku taka.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:09
Не е тема за молитви... и тажно е што сите така ја разбраа...
Темата е за делата.
Затоа што сите бараме од Бога нешто - како да ни е должен за нешто постојано. Сите бараме да направи нешто за нас, за другите, за сите...
Треба да почнеме да правиме ние самите нешта - за Него!
Ама... тоа некако потешко ни оди. Зборот и формата ни се секогаш посилната страна.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:32
Samo na Nego se nadevame i samo od Nego milost barame (ponekogas moze i samo sebicno barame a nisto ne pravime za Negova slava)

Bog rekol- Koj me ljubi,toj ke gi izvrsuva moite zapovedi! Zapovedite si gi znaeme koi se. Za mene mozebi najvazna posle zapovedta da go  ljubime eden Bog (i 1 so drug) e  zapovedta
направете ги сите народи Мои ученици

Treba nie da bideme ustata, nozete i ocite na Isus na zemjata. Lesno e da se napise vaka, vo praksa ne e sekogas poslan so rozi ovoj pat. Nekoj na prvata precka ke padne i moze tesko ke stane ili nema da stane ic.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.