IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Linux on USB
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Linux on USB

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Linux on USB
    Испратена: 31.Август.2008 во 19:22
Fedora 9 Red Hat distribution dava mozhnost da se instalira na eden USB Stik.  Instalacijata mozhe da se naprave najlesno od site drugi Linuxi, bidjki ima installer od Windows.  Dobro bi bilo da imate 1GB na raspolnje ko ke go instalirate.

Tuka mozhe da simnete Windows Installerot:
https://fedorahosted.org/liveusb-creator

Instalacijata e Persistent t.e. se sho smenete i konfigurirate na linuxot poslem nov Boot ostanuva kako da e normalna Instalacija na Komputerot.

Ovoa e nolgu dobra mozhnost za site sho ne se osekjat sigurno so Linux poblizu da go zapoznaat bez da ima nekoja opasnost.

Ovoa e podetalno upatstvo za instalacija:
http://lifehacker.com/391067/fedora-9-puts-your-desktop-on-a-usb-drive


Изменето од naemnik - 31.Август.2008 во 19:24
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 19:29
Pa i windowsot moze na USB da se instalira XP ja imam instalirano   na USB stik

Изменето од Dark HaCkeR - 31.Август.2008 во 19:29
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 20:26
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Pa i windowsot moze na USB da se instalira XP ja imam instalirano   na USB stik


Pro Windows do daska aaaaaaaa?


Microsoft nema od koj da nauche i ukrade.....


Za tvoja informacija navodno i Vista Mozhesh da instalirash na Stik, problemo e sho Vista i treba 1,3GB za da funktionira kako trebaизненадување



Изменето од naemnik - 31.Август.2008 во 20:26
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 22:17
Originally posted by naemnik naemnik напиша:



Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Pa i windowsot moze na USB da se instalira XP ja imam instalirano   na USB stik
Pro Windows do daska aaaaaaaa?Microsoft nema od koj da nauche i ukrade.....Za tvoja informacija navodno i Vista Mozhesh da instalirash na Stik, problemo e sho Vista i treba 1,3GB za da funktionira kako trebaизненадување
Drugar microsoft ne krade za tvoja informacija ako sakas tolku da znaes site ukradoa od microsoft ako ne bese microsoft sega uste ke nemase OS site ukradoa od niv linux primeti go e napraven slicen kako vista ukradeno pak od microsoft necini taka da vikate microsoft e majkata na se i nikoj nema da go pobedi ostaj so e bes pari linux nikogas nema da bide popularen kako microsoft
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 08:08
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Drugar microsoft ne krade za tvoja informacija ako sakas tolku da znaes site ukradoa od microsoft ako ne bese microsoft sega uste ke nemase OS site ukradoa od niv linux primeti go e napraven slicen kako vista ukradeno pak od microsoft necini taka da vikate microsoft e majkata na se i nikoj nema da go pobedi ostaj so e bes pari linux nikogas nema da bide popularen kako microsoft


brat, nema da se karam so tebe koj od kogo krade, ama ke ti kazam slednovo, microsoft ne e angel sho donesuva olesnuvanje............

toa sho se pochna ne e u domen na ovaj topik, potochno recheno toa e istorija na softwaro, i microsoft ima oshe od pochetoko ukradeno Graphic User Interface od Macintosh, taka da nem da mi kazesh microsoft ne kradel.

celio windows explorer e ukraden od drugi browzeri, vistata sho ima e kradeno od linux macintosh solaris itn itn,

pa nem taka da go pravesh microsoft chist kako sza.........

ako tolku ti go obozavash microsoft, ostani si kaj nego........

aj taka, ovoa ne e tema za istorija na software za da raspravame kako software se developen ili krade.

bij mi pozdraven
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 17:10
Јас не успеав да инсталирам ниту Linux Ubuntu, ниту Windows XP на USB. Не знам каде грешам. USB_то е Apacer 4 GB.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 13:43
На USB со 4 гига.... не можеш Линуксот да го инсталираш......Браво.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 14:04
Posebni verzii se tie za na USB ne se takvi od CD pa da instaliras na USB ima Windows XP UBS edition znaci toa e za USB,
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 11:54
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Јас не успеав да инсталирам ниту Linux Ubuntu, ниту Windows XP на USB. Не знам каде грешам. USB_то е Apacer 4 GB.


za Ubuntu na Stick e poteshko, oti treba instalacijata od Linux System da ja startuvash, ama chitaj tuka:

Ubuntu 8.04 Hardy Heron Live USB How-to



Za XP chitaj tuka:
How to install and run a FULL Windows XP from a USB drive


Изменето од naemnik - 07.Октомври.2008 во 11:58
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 11:52
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Posebni verzii se tie za na USB ne se takvi od CD pa da instaliras na USB ima Windows XP UBS edition znaci toa e za USB,

Сега сфаќам каде е проблемот. Благодарам на одговорот.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
tomislav96 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomislav96 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 22:27
Moze da mi kaze nekoj dali mozam da instaliram Linux na obicen Momory Stick od 2 GB i ako moze da mi daete link od kade da go simnam Linuxot. Fala odnapret
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.