IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Заштита на лични податоци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заштита на лични податоци

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Заштита на лични податоци
    Испратена: 29.Август.2008 во 07:36
 Dokolku vakva tema postoi nekade moderatorot moze slobodno da ja premesti tamu ili da ja vkluci vo ramkite na istata.Barav no ne njdov neshto slicno.
Cestitki za rodenden na maturantite, blagodarnost i povik za glasanje od negoashniot lider na VMRO  Ljubco Gorgievski, prakanje razni nepristojni poraki po internet se del od nacinite so koi "glupite" dokazuvaat deka ne smeat da gi koristat licnite podatoci na graganite odnosno deka go prekrshile zakonot. Domot, semejstvoto, privatnosta se neprikosnoveno pravo na tajnost, ne moze nekoj da si dozvoli toa da go zloupotrebi. Pa i nasheto prisustvo na forumive nekoj treba da ni go garantira, ne smee da dozvoli uceni, navredi, zakanuvanja. "Udiranjeto po dzeb" ke ne nauci deka so nekoi raboti nema igracka.
Prezemeno od Dnevnik...

ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ЗАШТИТАТА НА ЛИЧНИТЕ ПОДАТОЦИ

За несакани спам-пораки казни од 500 до 2.000 евра

Ако се докаже дека навистина имало повреда на личните податоци, граѓаните ќе можат пред редовите граѓански судови да тужат за надомест на штета
Праќањето на спам-пораки на мобилните телефони и имејл-адреси ќе се казнува и до 2.000 евра ако тоа се прави без согласност на граѓаните, предвидуваат измените на Законот за заштитата на лични податоци. Законот стапи во сила на 27 август, но казните за повреда на правото на заштита на личните податоци, кои се движат од 500 до 4.000 евра во денарска противвредност, ќе се изрекуваат по шест месеци. Фирмите, политичките партии и сите други што вршат директен маркетинг преку имејл-адресите, мобилните и фиксните телефони, но и во поштенските сандачиња на граѓаните, ќе бидат казнети со глоби од 500 до 2.000 евра. Ако директниот маркетинг го врши граѓанин ќе плати казна од 500 евра, правните лице ќе бидат казнети со 2.000 евра, а раководните лица со 700 евра.

Граѓаните поднеле до Дирекцијата повеќе барања за заштита на податоците, најмногу поради повреди извршени преку електронските комуникации: крадење на идентитет, добивање спам-пораки на мобилните телефони и слично. Поради тоа, Дирекцијата поднела три прекршочни пријави против два телекомуникациски оператора. Со измените на Законот, Дирекцијата веќе нема да поднесува пријави, туку ќе може самата да казнува за повреди на правото на заштита на личните податоци, а жалбената постапка ќе се води пред Управниот суд. Ако се докаже дека навистина имало повреда на личните податоци, граѓаните ќе можат пред редовите граѓански судови да тужат за надомест на штета.За злоупотреба на туѓи лични податоци, во кои спаѓаат матичен број, адреси, телефонски броеви и имејл-адреси, верски и филозофски убедувања, па се' до здравствени и биометриски податоци, граѓаните ќе плаќаат од 500 до 900 евра. А ако такви злоупотреби направат правни лица (фирми, партии, здруженија...), казните ќе изнесуваат од 2.000 до 4.000 евра. Освен овие казни, оние што ги злоупотребиле туѓите лични податоци можат да бидат и кривично осудени на парична или на казна затвор до една година.


Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 07:57
nekjam da begam od temata i nema da se zadlabocuvam
samo me interesira
a na forum licnite podatoci se zastiteni???
cesto pati imam cuvstvo deka ne e taka a toa ne mi se svigja
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 08:21
...nie ne bi bile nie...ako ne pobarame dupka vo se..pa i vo Zakonot za zashtita na licnite podatoci...vo ime na nekakvo rabotenje... lele ja zamisluvam mojata komshika...so kakov kejf ke zboruva... eeee znaesh li ovaa od prizemje...treti...peti...voshka... samo kupuva... renovira doma... se doteruva... od skapo poskapo nosi...a e vo minus... arno ama ako ja repnat kako shto pishuva vo Utrinski ke mora da i se isprishti jazikot...ama ke mora da molci......
Банките ќе знаат дека сме се задолжиле и за 5.000 денари

Ако граѓанин се задолжи во банка дури и за 5.000 денари, сите банки ќе имаат увид за ваквиот негов долг и ќе го имаат предвид тој податок за да одлучат дали ќе му дадат и друг кредит на овој клиент. Оваа новина е дел од најновите одлуки на Советот на Народна банка на Македонија, со главна цел натамошно унапредување на Кредитниот регистар што го води монетарната власт. Се намалува прагот на поединечна изложеност која се пријавува од банките и тоа од 500.000 денари - на 300.000 денари за правни лица и од 150.000 денари - на 5.000 денари за физички лица. Ова следува само кусо време откако беше донесен Законот за Приватно кредитно биро, кое треба да се формира наесен. Законот предвидува тоа да располага со сите податоци за задолженоста на граѓаните.
...a za site informacii okolu nash*te podatoci na forumot se zadolzeni administratorite...ako gresham neka me ispravat... a i neka mi prostat ostanatite za dezinformacija...ako gresham....


Изменето од mamamd - 29.Август.2008 во 08:24
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 08:55
Модераторите немаат достап до личните информации кои се оставени при регистрирање на форумот. При регистрацијата, потпишувате (штиклирате) своевиден договор со форумот, во кој јасно се дефинирани вашите права и обврски, како и правата и обврските на форумот.

Многу е исправно што се воведе ваков закон, затоа што засилената компјутеризација, ќе доведе до олеснување на вадењето на документи, менување на информација во истите и слично - но доколку податоците не се заштитени со закон, може многу лесно да настануваат злоупотреби и други лица да се претставуваат во ваше име (ова е сериозен проблем во Северна Америка).
Од друга страна - спам мејловите е речиси невозможно да се преборат. Иако собирањето на основната информација се врши на не баш легален начин (на пример преку илјадниците иницијативи за собирање на потписи за Македонија и за името кои се направија во последниве години), потоа е многу тешко да се докаже дека лицето кое го поседува е-маилот се стекнало со него на нелегален начин, освен ако на пример тоа не го направи некоја од фирмите доставувачи на интернет услуги, кога е јасно дека не смеат да злоупотребуваат со информацијата која ја имаат.

Но... да бидеме реални - ваков закон е потребен за да се воведат некакви правила и да не настане хаос - но нема да го елиминираат злоупотребувањето со податоци.
Јас во Канада се занимавам со маркетинг и медии и многу често во мојот бизнис се користат такви листинзи за проучување на јавно мислење, за собирање на податоци во врска со потенцијална потрошувачка или интерес кон одреден продукт или услуги и слично. Многу често преку добиените мејлови се проверуваат ИП адресите на испраќачите за да се утврди географски каде се наоѓаат (повторно, за да се прецени дали се потенцијални купувачи или не).
Кај нас сеуште не е развиен доволно овој бизнис и луѓето сеуште не користат премногу компјутери. Колку повеќе ќе навлегува компјутеризацијата и интернетот - толку повредни ќе бидат овие информации.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.