IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вашето сведоштво
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вашето сведоштво

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:08
Бог нека и прости душа луге божји. Фала ви
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:21
Moe sochuvstvo.

Bog go zel od ovoj materijalen svet onoa sto sekako mu pripagja Nemu. Toa istoto go pochuvstvuvav koga neodamna pochina majka mi. Koga go gledav nejzinoto bezzhivotno telo znaev deka toa ne e taa... Znaev deka taa ne e tuka, megju nas, i deka e nekade na nekoe drugo mesto, vo nekoi drugi sferi, onamu od kade sto privremeno doshla vo ovoj svet.

I sto e najinteresno, ne mi beshe seedno deka povekje ne e so nas, no ne mi beshe zhal za nea... vsushnost stanav svesen deka zhalta beshe upatena kon nas, zatoa sto nie go izgubivme nejzinoto prisustvo i seto onoa sto znacheshe toa za site nas. Znaev deka nema zoshto nea da ja zhalam, bidejki taa mu se vrati na izvorot... onamu kade sto bezdrugo ke otideme site nie.



Изменето од Messenger - 23.Октомври.2008 во 20:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:24
Го гледаш.....знаеш дека веке тоа тело не е она што било....дека тоа што било бил нејзиниот дух...ама тоа тело толку спомени враќа...


Мое сочуство за мајка ти Месинџер...

А за другото...верувај повеке жал ми беше кога се мачеше да си оди на другиот свет...додека ангелите ја викаа а нас не гледаше...


Изменето од blueprayer - 23.Октомври.2008 во 20:25
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:25
Bog da ja prosti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:26


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:37
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Moe sochuvstvo.

Bog go zel od ovoj materijalen svet onoa sto sekako mu pripagja Nemu. Toa istoto go pochuvstvuvav koga neodamna pochina majka mi. Koga go gledav nejzinoto bezzhivotno telo znaev deka toa ne e taa... Znaev deka taa ne e tuka, megju nas, i deka e nekade na nekoe drugo mesto, vo nekoi drugi sferi, onamu od kade sto privremeno doshla vo ovoj svet.

I sto e najinteresno, ne mi beshe seedno deka povekje ne e so nas, no ne mi beshe zhal za nea... vsushnost stanav svesen deka zhalta beshe upatena kon nas, zatoa sto nie go izgubivme nejzinoto prisustvo i seto onoa sto znacheshe toa za site nas. Znaev deka nema zoshto nea da ja zhalam, bidejki taa mu se vrati na izvorot... onamu kade sto bezdrugo ke otideme site nie.



Сочувство за мајкати Месинџер!
Се надевам дека набрзо ќе огрее изворната СВЕТЛИНА, та никогаш и никаде веќе да ја нема разделбата, туку постојаното единство на НЕБОТО и ЗЕМЈАТА!

АМИН

     

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:47
Мое сочувство Месенџер.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 21:03
Bog da ja prosti prijateli.

Sekoj si go odi svojot pat... i odejki po nego, rasposlan onaka so site ochekuvani i neochekuvani neshta, uchime za samite sebe si... toj pat e nasheto shkolo... zatoa sme manifestirani, za sega, vo ovoj materijalen svet.


Tuku da ja smenam temava...


Vchera, koga se vrakjav doma od shkoloto na sin mi (jas go nosam i go vrakjam sekoj den) zastanav pred crven semafor. Odednash, od avtobuskata stanica eden chovek, koj ochigledno izgledashe kako arap, pojde do avtomobilot pred mene i neshto mu zboruvashe na vozachot. Ovoj mu odmavna so glavata i rakata i go svrte pogledot napred.

Chovekov se svrte kon mene i po sekunda-dve razmisluvanje se upati kon mojata kola. Dodeka odeshe kon mene mu go otvoriv prozorot za da mozham podobro da go razberam sto ke mi govori. Ovoj, gledajki da ne se smeni semaforot, me zamoli ako mozham da go odnesam do bolnica bidejki docni za zakazhaniot pregled... i na edvam razbirliv angliki jazik pochna da mi objasnuva deka bil operiran na srceto i deka treba da stigne tamu na kontrola vo 3 chasot.

Poglednav na chasovnikot vo avtomobilot i vidov deka e 12:45... chovekov imashe vreme peshki da stigne za toa vreme, a ne so avtobus. No, si rekov, stom me moli za usluga, zoshto da ne mu izlezam vo presret?

Taa relacija ne mi beshe po mojot pat, no nemashe zoshto da ne oddelam od moeto vreme... Chovekov pochna da mi se zablagodaruva i vednash mi reche deka e od Afganistan... deka zhivotot e mnogu machen, deka 30 godini zhivee so vojni, ednash so Rusite, potoa so Taliban, sega so Amerikancite... Kako na vremeto so semejstvoto prebegal vo Pakistan i tamu se soochil so grabenje od tamoshnata policija, kako semejstvoto ponekogash bilo gladno i po nedela-dve bidejki policajcite vmesto da go chuvaat mu gi zemale parite od rabotata... kako potoa prebegale tuka... kako ne e vo sostojba da raboti bidejki e operiran i mu se zameneti dva zalisci na srceto... deka prima socijalna pomosh od samo 900 dolari, od koi mora da plakja 800 dolari za stan... deka ima zhena i kjerka...

Go slusham i ne znam sto da mu kazham. Go gledam i si velam, ova mozheshe da bide i tatko mi... si velam ovoj chovek e isto taka Bozhje chedo kako i jas... toj e Bozhja manifestacija koja doshla do mene da vidi kako ke reagiram jas, kako isto takva manifestacija... si velam, ova Bog se zapoznava samiot sebe si...


Se svrtev kon nego i mu rekov:

- Znaesh shto, Bog se manifestira vo razni formi i na razni nachini, samo nie treba da sme vnimatelni, bez predrasudi i so otvoren um, za da go vidime koga ke ni prijde.

Ovoj me pogledna zachudeno :

- Jas ne znam dobro angliski i ne znam sto mi zboruvash?

- Nishto, nishto - mu odgovoriv, znejki deka sekoe natamoshno objasnuvanje vo ovoj moment bi bilo neplodno.

- Tuku, stom si vo vakva teshka polozhba, zoshto ne se obratish do Islamskite centri i do dzhamiite? Tamu verojatno ke ti pomognat kako na muslimanski brat... neli toa e moshne vazhno vo Islamot?

- Ah, kade ne sum bil -se rastazhi chovekot - Nishto nema od toa... nas ne ima razlichni muslimani...

Vekje zastanuvav da se simne, bidejki stignavme pred bolnicata, koga toj onaka rastazhen i zamislen, otvarajki ja vratata se svrte kon mene:

- Site muslimani ne go pretstavuvaat Islamot kako sto treba da go pravat... ete, jas ne sum Islam, tuku ti si toa. Jas sum sega samo eden uchenik, a ti si Islam... blagodaram mnogu i Alah da ti pomogne!

Veruvam deka sakashe da kazhi deka iako e musliman i deka treba da bide na patot na Islamot, deka jas, "nevernik" spored negovite teoloshki dogmi, sepak za nego vo momentov sum pogolem musliman od nekoi drugi muslimani, pa duri mozhebi i od nego.

I chovekot si pojde. Go gledav kako ita kon bolnicata i si mislev... taka e so site lugje, ne e vazhno koj kako se narekuva ili koj kako se zarekuva... a Kreatorot postojano ne postavuva pred situacii vo koi imame prilika da go zapoznaeme Nego i sebe si...

... Samo treba da imame otvoreni ochi i ushi...

Изменето од Messenger - 23.Октомври.2008 во 23:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 21:51
Да, така е! Треба да имаме уши и очи да го видиме во очите и срцето на нашите ближни!

Што имаш против теологијата онака како што е запишана во на Матеја 25:40 ?    

Убаво сведоштво!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2009 во 22:25
Вечерва (пред 20тина минути) на телевизија имаше една прекрасна Божична песна во продукција на војводинската телевизија .
Песната ми се допадна и ме додирна. Не сакав многу да ја цацкам, да цепидлачам и го испитувам текстот и сликите кои ја пратеа – на нивната доктринска точност - туку едноставно го отворив срцето за неа.
Одеднаш од неговата соба (облечен во пижами) доаѓа залетан мојот син - кадешто пред тоа и го пратив во кревет - и ми вели: - Тато дај да те гушнам еднаш!
Баш во тој момент кога во песната на телевизија одзвучија следниве зборови: - ... и загрли некога!

Неможев да ги задржам солзите да не ми се излијат низ образите.

Прекрасен е Живиот ГОСПОД! Тој е чиста ЉУБОВ и пред Него се поклонувам!

ХАЛЕЛУЈАХ!   


      

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 00:31

Живиот ГОСПОД ги услишува молитвите!

На денешен ден пред 14 години почнав да работам во фирмата во која сум до ден денешен.

Би сакал по тој повод да споделам со вас на каков начин го добив моето работно место во оваа социјално средена фирма, која покрај редовните плати со кои може да се живее еден достоен живот, секоја година околу Велигден и Божиќ (потполно ненагласено и на сите работници без разлика на нивниот Бого и светоглед) подарува по скоро една цела плата.

Пред да се вработам во оваа фирма, јас работев 7 години во една друга каде што ми беше многу многу тешко.
Неретко око неможев да затворам и бев очаен до таа мера што солзи ми потекуваа.
Во такви услови - околу две години пред да се заработам во сегашната фирма - рано наутро уште пред изгрејсонце, јас возев (15 км) оддома до моето тогашно работно место. На околу 5 км. оддома се наѓаше (и до ден денешен се наѓа) една разкрстница со семафори пред мојата денешна фирма.
Тоа утро, со издишки и липкања во срцето му се обратив на Живиот ГОСПОД. Без зборови и вербални молитви!

Шансата да се запослам во таа фирма беше невероватно мала, бидејќи газдите на таа фирма ( од одредени и разбирливи причини) несакаа да слушнат за националноста на која и припаѓам јас и секој обид некој со таква националност таму да се заработи беше одбиен.

Арно ама, пред 14 години мојата мајка остана без работа а една нејзина посестрима и се понуди да и помогне на мајками како би нашла таа работа.
Бидејќи таа жена не припаѓаше на нашата националност а и мажоти работеше баш во таа фирма, таа и рече на мајками дека тој ден ќе одат заедно баш таму да прашаат.
Ме прашаа мене дали ќе ги префрлам дотаму, што јас веднаш прифатив.

Двете влегоја и ги немаше околу 20 мин. а кога излегоја - според изразот на лицето - можеше да се заклучи со кој одговор.

Кога ги прашав за изходот мајками ми рече дека е негативно.Ми кажа дека одговорната личност рекла дека не им требаат женски работници но дека баш пред многу кратко време добила телефон од продукцијата и и рекле одттаму дека им треба еден машки работник.
Мајками ме охрабри да прашам за мене и покрај тоа што сите знаат за ставот на газдите ...

Јас појдов! Се преставив и го кажав мојот хендикеп.
Таа се поднасмеа и го повика шефот од продукција. Кога позборувавме со него и тој се поднасмевна и ме праша кога можам да почнам.

На 2 Мај 1995 година, Живиот ГОСПОД ми го подари денешново работно место кадешто во меѓувреме и мие дадена одговорност за едно малечко одделение

Браќа и сестри, 14 години работам во оваа фирма а 7 години во претходната.
Бројот 14 во Светото Писмо е бројот на Цар Давид и бројот на стрплението. Ве молам ако се наоѓате во слична состојба како што се наоѓав јас во претходната фирма или ако немате во моментот работа, бидете стрпливи, вредни и молетесе, а сё друго препуштете Му на Живиот БОГ! Оној БОГ Кој својата Милост ја отелотвори во ИСУС и Која сё предаде себеси за спасение на сите нас!


Ви посакувам на сите да бидете верни и вредни.

Среќни првомајски празници!


   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 01:03
Ubava zhivotna storija spiros.

Ova ushte ednash pokazhuva deka nie najmnogu patime od nash*te lichni predrasudi i pretpostavki... ti misleshe deka nikogash nema da se vrabotish vo taa firma poradi svojata kondicioniranost za eventualnite tugji predrasudi.

I da ne beshe sluchkata so tvojata majka ti nikogash nemashe da pojdesh vo taa firma... poradi tvoite prepostavki.

Za zhal, relanosta na nashiot zhivot e deka site nie zhiveeme so taa nasha kondicioniranost od seto onoa sto sme go nasledile od nasheto semejstvo, uchilishte, nacionalnost, opshtestvo, vera, klasifikacii, etiketiranja...

I poradi toa postojano go propushtame sekoj nov, svezh, unikaten i od Boga podaren moment na Zhivotot.

Изменето од Messenger - 02.Мај.2009 во 01:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 01:32
Едниот син на фамилијата беше киднапиран од “наш“ човек ...!

Стотици наши прашуваа - но одкако се случило киднапирањето - никој недобил работно место таму, сё додека Живиот БОГ ...

ХАЛЕЛУЈАХ!

   

п.с. Што мислиш, дали јас случајно морав да ги спроведам 7те години во претходната фирма?
Го познаваш Св. Јосив, синот на Св. Јаковов?
п.п.с. Минатата недела, еден мој сакан побратим за кого веќе на оваа тема пишував доби отказ, бидејќи веќе не сакаше да работи на машината со број 7!
Знаеш ли колку години работеше тој на таа тешка машина?


Изменето од spiros - 02.Мај.2009 во 01:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 01:39
Ni sluchajno! Ti si moral da gi provedesh tie sedum godini onamu kade shto si bil, kako sto treba da gi minesh ostanatite tamu kade sto si sega... i da razberesh deka sekogash se raboti samo za tvojata interpretacija na svetot okolu tebe.

Изменето од Messenger - 02.Мај.2009 во 01:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.