IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Како би реагирале ако ви кажат дека сте посвоени?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како би реагирале ако ви кажат дека сте посвоени?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 00:36
Најверојатно би сакала да ги најдам моите вистински родители, најмногу за да видам што имам наследено од нив, да се препознаам во нешто, и секако дека ни под разно не би ги оставила родителите кои ме посвоиле поради нив...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 20:48


Овие неколку денови размислувам баш на оваа тема. Разговарав со една личност чии што зборови сеуште ми се вртат во глава...

Да речеме дека некое дете е посвоено...
Прашањата ми се следни...зошто најчесто родителите се одлучуваат да премолчат? Дали со тоа што мислат дека тоа е скриено од детето, нема никогаш да се дознае? Дали е подобро да му кажат дека е посвоено?

И со тоа да се навратам на првичната намена на темава...Како би реагирале кога би дознале дека сте посвоени?

Би ценела доколку некој сака да го сподели своето мислење тука.

Изменето од zamislena - 04.Ноември.2010 во 18:54
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 21:36
Многу е тешко односно нереално  да зборуваш за нешто хипотетички, но, ај да се обидам
- Ако разберам дека сум посвоена (а знам дека не сум) од добри родители кои својот живот го подредиле на моето добро ќе продолжам да си ги сакам и почитувам
- Ќе побарам да ги запознам биолошките родители САМО од едноставна причина што не би сакала некогаш во иднина моите деца да се засакаат со децата на моите браќа и сестри доколку ги има

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 22:22
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Многу е тешко односно нереално  да зборуваш за нешто хипотетички, но, ај да се обидам- Ако разберам дека сум посвоена (а знам дека не сум) од добри родители кои својот живот го подредиле на моето добро ќе продолжам да си ги сакам и почитувам- Ќе побарам да ги запознам биолошките родители САМО од едноставна причина што не би сакала некогаш во иднина моите деца да се засакаат со децата на моите браќа и сестри доколку ги има



Мами знам дека е хипотетички....но така е како што е...

Токму и затоа ме интересираше зошто ли се одлучуваат родителите на тој потег ( да кријат од детето ) кога...кога и да е ќе се дознае...а реакциите не се кај сите исти...

Фала ти...
и на тебе Џо
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 22:29
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:



зошто ли се одлучуваат родителите на тој потег ( да кријат од детето ) кога...кога и да е ќе се дознае...а реакциите не се кај сите исти...

 

Јас лично мислам (а и сум разговарала со луѓе кои имаат посвоено дете) дека главна причина е стравот да не се смени нешто во однесувањето на детето кога ќе дознае дека не му се биолошки родители.
И втор фактор е времето, во желба да го заштитат детето секогаш сметаат дека е сеуште мало да сфати, а потоа веројатно станува доцна.
Пак велам-ова е хипотетички.
Вистината е најреална ако човек може на момент да се стави на нивно место, ама тоа е тешко.големо%20гушкање

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 14:08
Ќе бидам благодарна. Многу.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 14:39
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Ќе бидам благодарна. Многу.


за што??изненадување
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 15:36
Бидејќи ме израснале.
И ми дале љубов.

What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 15:49

 Od denesna gledna tocka, toa ne bi  promenilo nisto vo mojot stav kon moite roditeli koi me izrasnaa i mi pruzija onolku ljubov kolku sto mozea da mi dadat.

Otsekogas TIE bile moi roditeli i jas ke gi pocituvam zaradi se' sto napravile za mene.




   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 12:05
kako bi reagiralaзбунетост,pa ke i bidam blagodarna za toa sto me prifatile za nivno dete,sigurno nema da glumam ludilo i da i popuvam na glava kao zosto me posvolile ova ona, ke i bidam blagodarna zosto za se ima pricina.
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 19:29
sega mozam samo napamet da kazam kako bi reagiral...
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2012 во 00:33
Сигурно би збеснала, а потоа би плачела многу. Така реагирам на шокантни вести. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 13:55
Посвоен сум, дознав пред неколку години.. Не ме потресе тоа многу баш... Сепак се размислив и заклучив она што многу го имаат кажано.. Татко и мајка можат да бидат сите, ама родител не може да биде секој... Така да им се заблагодарив што ме земале, израснале, воспитале и насочиле во животот.. Денес моите родители можат да кажат дека имаат воспитан, зрел син кој достојно ќе ја продолжи нивната лоза. Можеби не генетски но фамилијарно да... За моите биолошки родители не сакам (а можам многу лесно) да дознаам бидејќи не сакам да се навраќам на минатото и да навлегувам во дилемите зошто и како се откажале од мене.. Едноставно го избегнувам тоа како еден вид бегство од понатамошни трауми а се со цел да се насочам кон иднината како не би имал проблеми на приватен и професионален план. Психолошката стабилност е многу битна работа за мене и не дозволувам самиот да си ја нарушам со потенцијални трауми од минатото, бидејќи службата и без друго ми задава доволно трауми во мојот живот. Како и да е... го прифатив фактот многу лесно и продолжив понатака без дополнителни трауми. 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Vardan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vardan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 08:55
ke im kazam edno gooolemooooo blagodaram,sto od site decinja ME ODBRALE BAS MENE,I ke gi          
Ako sakate da go doznaenjeto znacenjeto na eden covek-samo dajte mu pole na dejstvuvanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.