IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Топлификација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Топлификација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 00:26
Originally posted by brza brza напиша:

...''dechko''...koga ne bi potroshil ni wat,...nema tvoite gubitoci i mene da mi gi opnesh !

...na kraj kraevi tie 33,3 % se neshto drugo( bog znae  shtoнамигнување)...ama , vo sekoj sluchaj ,..ne se edna tretina od ...''celoto''!

...inache,...ako se tvoi tie cevki,..zemi si gi slobodno,...i taka mi smetaat vo stanot..ne mozesh mene da me naterash da koristam neshto shto ne sakam da ti go koristam,..a ne pa , so sila i da mi go naplatuvash  toa nekoristenje!

...a, kako ke go napravish toa ,...toa e tvoj problem,..ne moj!

Значи, не се разбираме...
цевките не се на Топлификација...
твои се...
и што се однесува до нив, ама плати затоа што ти греат во станот...
така си го купил и тоа е твој проблем...
ако не сакаш да плаќаш, тргни ги од станот...
и стави ги надвор во ходник...
тоа е твој проблем, не на Топлификација...
јбг...намигнување

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 00:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Едно треба да се разбере - не може никој со сила да ти наплати нешто што не сакаш да користиш !

Тоа е законот.

Губитокот на енергија е проблем на Топлификација и таа треба да си го реши, а не оние кои не ги користат нејзините услуги. Нека ги спроведе цевките на друг начин, нека ги изолира, нека прави што сака за да си ги намали оперативните трошоци.

Тоа е нејзин проблем, а не ваш !

Case closed,
што би рекле кај мене. да






е тука лежи зајакот
што никако некому да стане јасно дека се што важи надвор(во нормалните земји) не важи овде
и тоа е наш проблем,никако нивни,зашто ние треба да плаќаме
а законот?
постои
ама нема кој да го спроведе како таков...
кај нас дупките се поголеми од законот...шуплив е ко мариовско биено сирење...она со поголемите дупки,зреанотоголема насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 00:46
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


како за информација, во сите нови згради, по стандард цевките се поставуваат во ходниците...
и тоа по вертикала, а секој стан зема топлина од една цевка за влез на топла вода...
па лесно може и да се постави мерач за потрошена топлинска енергија, само една цевка е...
за разлика од старите згради и станови, каде вертикалите се повеќе и поминуваат низ повеќе соби...


дадада
Сега е веќе вака...

И многу полесно може да се исклучиш ако сакаш....или ако ти дозволатнамигнување

Треба дефинитивно да постават мерачи за потрошена енергија, мислам дека упола ќе бидат сметките, со оглед на тоа што многу седат со отворени  прозори од жешко што им е. Така едноставно помалку ќе трошат...
ne brzaj be!изненадување...(toa e moja privilegija ,neli!)голема насмевка

...zatoa shto vo noviot nivni pravilnik,...i da stavish kalorimetri,...nema da mozesh da si ja namalish smetkata za povekje od 50%!

...a, toa znachi,...i cel mesec da ne si doma ,..i da gi iskluchish radijatorite,...ke im  platih ''samo''pola od ...celata smetka!изненадување

..a, toa pak, znachi,...ako nekoj den i si pushtishj malku  toplo....toa debelo ke te koshta,...ako pak sekoj den se greesh ,...ke te koshta  ...kako i bez niv da gi imash.

...shto znachi,...kalorimetrite za niv se....samo lapnuvanje pari za niv i  nivna montaza...a, ne za da ti ushteduvash neshto.

Абе полека е, трчкај тиголема насмевка
И да ставам (немам јас што да ставам, ама ај) и да не ставам мене ми е исто. Не се греам јас како васголема насмевка
Туку ако ставам (претпоставка) ќе плаќам сепак 50% помалку .. нели? Доволно за да ми се намалат вкупните сметки? На станот од другарчево форумско, од 137 квадрати, тоа ќе му дојде 3500 месечно? Да не е малку? Само ретко кој има стан од 137 квадрати али ај...претпоставка...

Ако ме нема ако ме има...пак ќе си платам де. Нели и вака се плаќаат сметките сите 12 месеци, без разлика дали имаш или немаш парно. 



Инаку, доколку на постоечката инсталација се постави парно на струја и го користиш само таму кај што ти треба и колку што ти треба, годишно пак нема да потрошиш 48000 денари (12 месеци по 4000)...ќе грееш 3-4-5 месеци зависи од зимата и сигурно нема по 10000 за струја да дадеш...ако имаш врати и прозорихи, хи...
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 00:55
pak ne sfati! изненадување

...i da se iskluchish cel mesec...ke platish polovina od cenata shto  ja plakjash!

...a ako  pushtish nekoj den ,...ke im plattish  povekje ,..a ako cel mesec se greesh ...ke platish...bog znae kolku ,...koga ke te "izramnat" !

zatoa shto ...i so kalorimetri ,..nema da mozesh da ja namalish smetkata povekje od polovina!...barem taka mislat da bide ...toplite gomnari !

...i ne be ti...koga vikam ti za neshto...mislam na  opshto...sekoj moze da bide...kojshto e  tangiran od toa .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 04:55
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Едно треба да се разбере - не може никој со сила да ти наплати нешто што не сакаш да користиш !

Тоа е законот.

Губитокот на енергија е проблем на Топлификација и таа треба да си го реши, а не оние кои не ги користат нејзините услуги. Нека ги спроведе цевките на друг начин, нека ги изолира, нека прави што сака за да си ги намали оперативните трошоци.

Тоа е нејзин проблем, а не ваш !

Case closed,
што би рекле кај мене. да






е тука лежи зајакот
што никако некому да стане јасно дека се што важи надвор(во нормалните земји) не важи овде
и тоа е наш проблем,никако нивни,зашто ние треба да плаќаме
а законот?
постои
ама нема кој да го спроведе како таков...
кај нас дупките се поголеми од законот...шуплив е ко мариовско биено сирење...она со поголемите дупки,зреанотоголема насмевка


Не бре Аndjelina, законот е секаде ист, само луѓето некаде се изборуваат за него, а некаде не...

Не очекувај од другите да го почитуваат законот затоа што тебе така ти одговара. Секој си ги брани своите интереси и ако тоа значи заобиколување или изигрување на законот тогаш тој ќе го стори тоа. И државата нема да реагира доколку ти не станеш и не си ги побараш своите права.

Разбираш каде лежи зајакот ?

И кај мене е така. Веројатно не постои држава со повеќе и попрецизни закони, како што не постои и држава со поголем број измамници на закони. Ho ДРЖАВАТА НЕ РЕАГИРА ДОДЕКА НЕКОЈ НЕ СЕ ПОВИКА НА ТИЕ ЗАКОНИ И НЕ ПОБАРА ЗАШТИТА ОД HEA !

Знаеш што вели таа ?

ОТВОРИ СИ ГИ ОЧИТЕ !

И ако некој ти го прекрши законот, таа вели ПОВИКАЈ СИ АДВОКАТ И БРАНИ СИ ГИ ПРАВАТА ДОКОЛКУ СМЕТАШ ДЕКА СИ ОШТЕТЕН !

Државата не те брани туку гарантира дека законот и правилата ќе бидат почитувани доколку се повикаш на нив.

Јас можам да отидам до полицијска станица и да ги известам џандарите дека некој со мамење ми зел пари и тие ќе ми речат дека сум право и дека сум многу наивен и будала кога сум дозволил да ми се случи тоа. На мојата забелешка, што ќе направат поради тоа што тој некој што ми ги собрал парите, ќе ми одговорат дека тоа не е нивна работа и дека треба да го тужам никаквeцот.

И држaвата нема да трча по него затоа што го прекршил законот. ЈАС СУМ ТОЈ ШТО ТРЕБА ДА ТРЧА.

Не знам како поеднотавно да ти објаснам која е реалноста на живеењето.

Случајот со Топлификација е истата работа, иако малку е покомплициранa бидејќи таа веќе ви има одено по ќеjф со незголемување на цените поради владиниот притисок врз неа. Но било како, државата нема да превземе ништо посебно против нејзиниот обид да ги наплаќа сметките спротивно на законот С'Е ДОДЕКА ВИЕ ОРГАНИЗИРАНО И АВТОРИТЕТНО (СО АДВОКАТИ) НЕ СЕ ПОВИКАТЕ НА НИВ.

Никогаш не очекувај државата да трча и да мети зад тебе и да ти го бере гајлето дали некој ти го прекршил законот. Оноа што се случува со твојот живот е ТВОЈА ОДГОВОРНОСТ.

Туку назад на проблемот со Топлификација.

Не знам до каде е стигнат тој предлог, но оноа што треба веднаш да сторите, а нема да ве чини ништо, е да се организирате во групи граѓани и да појдете до вашите пратениците кои сте ги избрале во парламентот. Ќе побарате состaнок со нив и ќе барате случајов да го постават на дневен ред на следната седница. Ќе отидете кај нив подготвени со сите податоци и ќе им ги дадете на рака. Не очекувајте од нив да трошат време за изучување на случајов и да понираат во законите на државата.  Hе е важно дали пратенокот е од позицијата или опозицијата, барајте како ваш избраник да го крене вашиот глас во парламентот. Или ќе го стори тоа или... се знае, нема никогаш повеќе да биде изгласан од вас, а тоj знае што значи тоа за неговата партија !

Ако постапите како што треба ова ќе биде доволно да се стопира идејата на Топлификација и нема да имате потреба да бркате адвокати и да почнувате "class аction".

Среќно!







 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 04:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 

И кај мене е така. Веројатно не постои држава со повеќе и попрецизни закони, како што не постои и држава со поголем број измамници на закони. Ho ДРЖАВАТА НЕ РЕАГИРА ДОДЕКА НЕКОЈ НЕ СЕ ПОВИКА НА ТИЕ ЗАКОНИ И НЕ ПОБАРА ЗАШТИТА ОД HEA !

Знаеш што вели таа ?

ОТВОРИ СИ ГИ ОЧИТЕ !

И ако некој ти го прекрши законот, таа вели ПОВИКАЈ СИ АДВОКАТ И БРАНИ СИ ГИ ПРАВАТА ДОКОЛКУ СМЕТАШ ДЕКА СИ ОШТЕТЕН !

Државата не те брани туку гарантира дека законот и правилата ќе бидат почитувани доколку се повикаш на нив.

Имав еден професор кој што викаше...

Додека не побарате да си заштитите некое право, никој нема да мрдне со прст за вас. да

Меси е во правода
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 10:57

кое право бе...?Па зарем секој еден граѓанин треба пред суд да докажува и менува закон или да оспорува член од Уставот?Нели за тоа има институција која се грижи за тоа..или на се треба искра..иницијатива..

Туку за Топлификација..

 Г-нот Хаџи Мишев е паметен човек и нормално ќе си ја врти водата кон својата воденица....а во краен случај ќе го стори следново...знам ,мисли како мене...голема насмевка

-секој куќен совет ќе си достави барање до Топлификација за услугата парно греење.Не сакате..нема,сакаат ќе имате...до подстаница,во краен случај,за да не им одзема од деловниот простор ќе си направат шахта надвор од зградата..Вертикалите на товар на потрошувачите,внатре,надвор изолирани не..загуби имало немало..не ме интересира.Како за водата..струјата и слично.

-куќен совет ќе си плаќа за вкупно испорачана топлина по главен бројач од потстаница,а потоа тие нека си се договорат дали два,три или сите станови се грејат,кој вклучил бојлер на мрежата а кој не,кој ставил дупло радијатори кој заборавил прозорец..сето тоа е интерна работа.Нека се тепаат ако треба тие,што има Мишо со тоа...

-муабетите дека Топлификација ги дере е дискутабилна..не е исто да затоплуваш еден ѕид или 6.Не е исто една пумпа од 3-5 МW која врти нон-стоп да ја плаќа цела зграда,а друго е 5 стана.Не е исто цело зграда на парно со цела зграда на дрва или струја.Не е исто по гаќи низ сите соби и со ѕиври во купатило...

...останете си со парно,разликите се драстични...а за Топлификација не и се секирајте,има таа капитал и една година да не ве грее..Вас!.Фирмите и државната фела се нивната таргет група.

не е сеедно..нели?

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 11:17
Регулаторна = Суперхикс
крадат од сиромашните за да им дадат на богатите... тагане
 
 
                 лутина
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 11:49
Меси, ако не е тајна, дали плаќаш ти греење таму каде што си и колку?
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 14:27
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Меси, ако не е тајна, дали плаќаш ти греење таму каде што си и колку?

Еве јас ќе ти кажам, за грејна површина од 210 квадрати ( куќа ) во зима ( ноември - април ) плаќам во просек околу 200 CAD  на месечно ниво за користење природен гас. Да се греам на струја би било нешто повеќе од 200 CAD.

Кај Меси во УСА вероватно е нешто поевтино него во Канада.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 15:41
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

 

Еве јас ќе ти кажам, за грејна површина од 210 квадрати ( куќа ) во зима ( ноември - април ) плаќам во просек околу 200 CAD  на месечно ниво за користење природен гас. Да се греам на струја би било нешто повеќе од 200 CAD.

Кај Меси во УСА вероватно е нешто поевтино него во Канада.
210m2..?!?...i toavo kanada,...so prosechna plata od,...najverojatno,... nekolku iljadi cad $ ?!

...a be ,...i jas isto tolku sum plakjal  ...(a, mozebi i povekje)...bidejki parno nema non-stop sekoj den vo tie meseci...tuka!

...i da,..isto  kolku tebe plakjam  ,.изненадување..ama  cela godina plakjam, be,....ama , za tochno  4 pati pomala povrshina , be!!!!лутина...i toa ....od noemvri pa se do oktomvri !!лутина

...da ti e*am prokleto  ime i së !!!!лутина ( ne tvoeto ,be!)

================================================================================

...i,bidejki jas mnogu ne miluvam da pishuvam nadolgachko,  eve eden komentar od nekade,...isto kako da e od...mene:голема насмевка

mene, 27.03.2012 02:20:35
Bidejki stanot e vo moe orivatno vlasnistvo, i jas sum isklucena od merezata, a cevki pominuvaat niz mojot stan, jas ke baram kirija da mi placa Toplifikacija , bidejki bez moja soglasnost tie ne se vo moznost da vrsat uslugi na drugite stanovi. Kade e moeto stanarsko pravo za sopstvenost na mojot prostor vo stanot. Sakaat pari od narodot, zosto drzavata ne go zastiti sopstvenot narod.Samo donesuvaat zakoni za steta na narodot.Nekoj neka povede smetka za toa bidejki nie koi sme otkazani od greenjeto si placame struja i nikakvi drugi dopolnitelni trosoci ne ne interesiraat. Ako mojot sosed moze da ja podnese smetkata za parno toa e neegov problem, a kakao ke mu bide dostavena toplotnata energija e toa e problem na Toplifikacija.Neka razmisli malku bidejki ljugeto ne se ovci pa da molzat i mleko i volna i meso.Neka razmislat malku podobro pred bilo kakov zakon da se donese, na narodot mu e preku glava od glupavi zakoni vo interes na Toplifikacija.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
...samo,...zenskava vo edno e ''greshna'':....a toa e deka lugjeto  ne bile...ovci!изненадување


...ne da se ovci,...tuku, i pogolemi ovci se od,....vistinskite ovci !

.....po karakter,...dabome! !

===========================================================================
...a, za cevkite?

...pa, cevki imaat i ukraincite,..pa, znaeme shto pravat tie koga na rusite ke im se zgolemi  apetitot.
....a , se znae i deka ukraincite zemaat debela para  od toj cevkovod,...ne znam samo dali  tranzitot go plakjaat rusite ili evropjanite ama,,..vazno e deka plakjaat!

..pa,...i ovie nashive ''domashni cevkovodi'' se isti kurac samo.....po velichina se razlikuvaat .

...i po toa shto teche niz niv!

...a, teche neshto ,...od shto dvete strani imaat  zivotna korist,...isto kako i domashnite strani .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 16:00
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Меси, ако не е тајна, дали плаќаш ти греење таму каде што си и колку?

Еве јас ќе ти кажам, за грејна површина од 210 квадрати ( куќа ) во зима ( ноември - април ) плаќам во просек околу 200 CAD  на месечно ниво за користење природен гас. Да се греам на струја би било нешто повеќе од 200 CAD.

Кај Меси во УСА вероватно е нешто поевтино него во Канада.


Во САД е нешто помалу бидејќи гасот е поевтин и бидејќи е потопло од Канада.

Во зградите за секој стан се плаќа maintenance (како "одржување") според квадратурата, Тој кој ги покрива сите трошоци заедно (топлење, ладење, ѓубретарина, паркинг простор, чистење снег, косење трева, струја, лифтови...). Оваа свота пари е фиксна, без обзир колку трошиш топлна, струја, вода, студено со климата, колку ѓубре фрлаш... Во зависност од зградата, услугите што ги нуди и нејзината местоположба, ова одржување месечно може да чини од $600, па нагоре.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 16:08


auuu.....kutrite  amerikanci i kanagjani !!тага.zatoa i ne bile tolkavi amerikanci i kanagjani ,..kolkavi shto se ...makedoncite!изненадување
tuku,
...razbiram deka vo amerika e  malku potoplo od  kaj onie nad niv ,...kako shto e razbirlivi i toa deka vo makedonija e nesporedlivo poladno od kanada!

...eden predlog ,...moze?

...jas ke vi gi plakjam smetkite  na vas tamu ...a, vashe ke bide ...vie da gi plakjate moite....i toa ,..samo za parno !


...so moot prosek od 300 evra....i vashiot od nekolku iljadi !да

...moze da se trampame?
...ova vazi osobeno za kanagjanecon !


Изменето од brza - 27.Март.2012 во 16:09
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2012 во 17:19
Ај кога почнавте како е во странство, еве во Германија мој роднина за стан од 60-тина квадрати плаќа по 200 е секој месец за греење, струја, вода, ѓубре и одржување околу зграда. И  вика на крај на година се пребиваат сметките и досега ( 4-та година) се ми враќаат пари од тие што сум ги плаќал целата година.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.