најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Модератор

Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2014 во 14:05
Во ЛЕ идат даље: Алкмар, Бенфика, Јувентус, Лион, Валенсија, Севиља, Порто и Базел...

Парови за четвртфиналето:

Бенфика - Алкмар, Олимпик Лион - Јувентус, Базел - Валенсија и Севиља - Порто ...

... ќе биде интересно...
Кон врв
Модератор
Модератор

Поени: 7265
Вчера се одиграа првите 1/8 финални натпревари во ЛЕ на кои беа постигнати следниве резултати:

Базел - Салцбург 0:0, Лудогорец - Валенсија 0:3, Порто - Наполи 1:0, Алкмар - Анжи 1:0,
Јувентус - Фјорентина 1:1, Лион - Плзењ 4:1, Севиља - Бетис 0:2 и Тотенхем - Бенфика 1:3
Кон врв
Модератор
Модератор

Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 10:52
Резултати од првите мечеви од нокаут фазата (1/16 финале) во ЛЕ:

Јувентус - Трабзонспор 2:0, Есбјерг - Фиорентина 1:3, Либерец - АЗ Алкмар 0:1, Дњипро - Тотенхем 1:0, Черноморец - Олимпик Лион 0:0, Динамо Киев - Валенсија 0:2, ПАОК - Бенфика 0:1, Свонзи - Наполи 0:0, Порто - Ајнтрахт Франкфурт 2:2, Бетис - Рубин 1:1, Марибор - Севиља 2:2, Викторија Плзењ - Шахтјор Доњецк 1:1, Лацио - Лудогорец 0:1, Ајакс - Салцбург 0:3, Макаби Тел Авив - Базел 0:0.

Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2013 во 16:13

Либерец - АЗ Алкмар.

Првите натпревари ќе се играат на 20 февруари, а реваншите се седум дена подоцна.

Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 20:57

Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 18:15
Вечерва првите натпревари од групната фаза во сезона 2013/14 од УЕФА Евро Лигата

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2013 во 13:24
Е па Хајдук помина не го гледав плазење а ако ја помине Дила Гора и има атрактивен противник можи пак да се размисли ама овој пат на Пољуд
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2013 во 00:23
Хајдук Сплит - Турново 2:1 голема насмевка
Не знам дали во Скопје ќе биде баш интересно , но , сакам да ги гледам Сплитски Били
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 06:58

Кој е идеалниот состав во Лига Европа?

Со подигањето на пехарот од страна на играчите на англискиот премиерлигаш Челзи во финалето против Бенфика од Португалија (2:1), завршена е сезоната во второто најквалитетно европско фудбалско натпреварување, Лига Европа.

По тој повод спрема учиноците во сите досегашни настапи, порталот Goal.com ги избра идеалните 11 играчи, а составот изгледа вака:

Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2012 во 06:47

Шкендија се збогува од Лига на Европа

Екипата на Шкендија од Тетово е елиминирана од Лигата на Европа, откако во реваншот од првото квалификациско коло загуби на гостувањето кај Портдаун со 2:1

Шкендија имаше позитивен резултат во првото полувреме, откако Адријан Цуцули во 4. минута успеа да и донесе водство на својата екипа на гостувањето во Северна Ирска.

Но во вторите 45 минути падна играта на македонскиот претставник што на најдобар начин го искористија домаќините. Прво во 58. минута изедначија преку Леки, а на десет минути пред крај Редман од слободен удар се погрижи за комплетен пресврт и пласман во следното коло.

За потсетување првиот меч што се играше во Куманово заврши без голови. Портдаун во следната рунда ќе игра со хрватскиот претставник Славен Белупо.

Кон врв
Сениор
Сениор

ЛЕ: РЕНОВА ЛЕСНО СО ЛИБЕРТАС (4:0)

Фудбалерите на Ренова со 4:0  ја совладаа екипата на Либертас од Сан Марино, во првиот натпревар од првото квалификациско коло во Лига Европа.

Актуелниот освојувач на купот на Македонија, на натпреварот одигран попладнево во Куманово, победата против Либертас ја најави по четиринаесет минути игра, кога веќе имаше и два гола предност, откако Муарем Бајрами во 10-тата и 14-минута, со удари од белата точка (пенали) и донесе водство на Ренова од 2:0. Истиот фудбалер беше стрелец и на четвртиот гол во 83-минува, а третиот го постигна осумнаесет годишниот Љаврим Скендери со голот во 60-тата минута. Реванш натпреварот се игра по седум дена во Сан Марино
Кон врв
Сениор
Сениор

МЕТАЛУРГ НЕ УСПЕА ДА ПОБЕДИ НА МАЛТА

Вицепрвакот Металург и во петтиот обид не успеа да триумфира на меч од европските купови. “Зелените“ на гостувањето во Малта кај Биркиркара одиграа без победник 2-2.

Избраниците на Христов со голот на Несторовски во втората минута одлично го започнаа мечот. Домаќините во 53-та минута преку Жорге го изедначија резултат.После две минути Металург ја враќа предноста, а стрелец на голот е Чурлинов. Одбраната на “зелените“ потклекна во 87-та минута, кога Мифсуд ги постави конечните 2-2.

Реванш натпреварот од првото коло во Лигата на Европа се игра за една седмица.
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2012 во 19:52

СРЕЌАТА ГИ ПОСАКА МЕТАЛУРГ, ШКЕНДИЈА И РЕНОВА

Добра ждрепка за македонските преставници во Лигата на Европа.

Освојувачот на македонскиот куп, тетовска Ренова за противник во премеирното коло од второто по квалитет европско натпреварување ја добие екипата на Либертас од Сан Марино. Металург, кој финишираше како втор оваа сезона во домашното првенство ќе игра против малтешка Биркиркара, додека Шкендија ќе оди до Северна Ирска кај екипата на Портдаун.

Мечевите во првото коло во УЕФА Лигата на Европа се играат идниот четврток на 5 јули, а реваншите една недела подоцна на 12 јули. Ренова и Шкендија премиерните средби со Либертас, односно Портдаун ќе ги одиграат на домашен терен, додека реваншите се на гости. За разлика од нив, Металург ќе биде гостин на првата средба во Малта, а реваншот ќе го одигра дома.

За денеска е закажана ждрепката и за второто коло по која ќе бидат познати и можните следни ривали на македонските тимови, доколку успешно ја минат оваа фаза.
Кон врв
Сениор
Сениор

Атлетико Мадрид предводен од Фалкао победник на Уефа Евролиг(фото)

Radamel FalcaoАтлетико Мадрид е шампион на Уефа Евролига за сезоната 2011-2012. Мадриѓани предводени од феноменалниот Радaмeл Фалкао го победи во финалето Атлетико Билбао со резултат 3-0(2-0) со погодоците на Фалкао 7,34 и Диего 85.

Атлетико Мадрид и пред две години ја освои Лигата на Европа, додека нивниот најдобар стрелец Радамел Фалкао го предводеше Порто до трофејот во ова натпреварување минатата сезона. Атлетико Билбао, и покрај огромната желба, не успеа да дојде до својот врп европски трофеј откако во 1977 година загубија од Јувентус во финалето на Купот на УЕФА

Изменето од емил - 10.Мај.2012 во 06:03