IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - За идните мајки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За идните мајки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 20:33
големо%20гушкање ova za mamamd ..... na site idni majki da im dadet gospod takva lesninaсреќа

A inace, nemojte da zaboravite deka nekogas carskiot rez moze zivotot i od majkata i od deteto da spasi .... ne sum za planiram zarski, no ako e kriticno togas sekako deka go poddrzuvam toa
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 00:29
Негде го прочитав следново и ми остави голем впечаток.Вели:-"Природното породување е како трчање маратон- тое е големо достигнување, но можете да го поминете истиот пат и во кола, со многу помал напор и на крај да стигнете на истото место. "

Да се доизјаснам... Не осудувам никого ниту сакам некому да го наметнам своето размислување. Најубавиот период од животот ми започна од мигот кога останав бремена.Одтогаш наваму живеам еден сосема поинаков и поисполнет живот.Бременоста беше лесна.Живеев и се однесував исто како и претходно...Не се лигавев ниту се пренемагав... Се породив природно иако и тогаш многу добро ги знаев благодетите на безболниот пораѓај.Сакав и јас,како многу други овде што ве читам,да го почувствувам она вистинското и неповторливото чувство кога од тебе излегува и се раѓа еден нов живот.
Сега размислувам ...зошто така постапив?Зошто не постапив поинаку?Зошто и самиот чин на породување да не помине што е можно полесно и побезболно и целиот тој период да ни остане како едно убаво искуство и пријатно сеќавање?
Безболниот пораѓај нема да ни го измени и намали интензитетот на чувствата кон својот пород...Љубовта кон сопственото чедо останува иста,без разлика на начинот на кој тоа дошло на свет.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 19:21
Понапред прочитав пост од Блашка...за нејзината колешка која не сакала да трпи болка па затоа отишла на царски. Мислам дека природниот пораѓај е многу подобар само поради една работа-“раната“ долу зараснувам многу побрзо од раната на стомак.


Мое прашање. -Некаде прочитав дека вегетаријанците во никој случај не смеат да помислат да не јадат месо во текот на бременоста. Има некој искуство или пак знаење за ова???
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 19:39
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Понапред прочитав пост од Блашка...за нејзината колешка која не сакала да трпи болка па затоа отишла на царски. Мислам дека природниот пораѓај е многу подобар само поради една работа-“раната“ долу зараснувам многу побрзо од раната на стомак.


Мое прашање. -Некаде прочитав дека вегетаријанците во никој случај не смеат да помислат да не јадат месо во текот на бременоста. Има некој искуство или пак знаење за ова???


blue.... tuka sekoja brenena zena dobiva vitamini i proteinski tableti za vo bremenosta i dodeka deteto se doit.... znam koga bev so malava bremena, doktorot bas me brasa dali sum vegeterijanec.... vo slucaj da bev mi rece deka pogotovo na B vitaminite ( B1, B2, B6, B12 ) koi pretecno se vo meseto, bi trebala da pazam! No tie vitamini ne se samo vo meso, da taka ne e do tolku bitno dali jades meso ili ne... vo slucaj da jases meso, a teloto da nema nekoj bakterii "prelezeno" ( mozebi Biba znae koi se i kako se vikaat ) togas ne smees "zivo" meso da jades, salama, susi itn.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Lena_ee Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lena_ee Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 00:05
Јас го „родив“ син ми со царски, ама не затоа што сакав така...напротив. Ништо не се случи како што се надевав. Јас сакав се да биде природно, дури не сакав ни епидуралан, само ете. Син ми беше карлично поставен и реши да излезе во 37 недела. А да не ви раскажувам колку се разочарав што не можев да го дојам... Ми требаше многу време да се помирам со тоа дека немам млеко и дека мора да одиме на вештачко. А дополнителен притисок се прашања и коментари од типот: Го доиш ли? Па си требала да бидеш поупорна, Па зошто не си направила вака или онака... верувајте-само дополнително и се отежнува на мајката со таквите коментари
Освен тоа, не знам зошто никој не спомнува за baby blues... само се чита во списанија, а никој околу не те предупредува за тоа. Мене баш ми требаше време да се навикнам на новата ситуација, а и да престанам да плачам... (но хормоните конечно се смирија и се стана светло )
Е, па еве една не толку лесна породилна и постпородилна приказна..
Сега, фала му на Бога, се е во ред,... имам здраво синче, расте и напредува и секој ден се повеќе го сакам,... но требаше време да се помирам со се што се случи (т.е. што очекував да биде, но не беше) и да се навикнам на новата ситуација.
Значи, не е се розево, но розевите моменти ги засенуваат сивите. Затоа go for it! без двоумење.
А јас би сакала уште барем две bundles of joy

Изменето од Lena_ee - 22.Февруари.2009 во 00:05
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 15:07
ako imam bliznaci
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 08:30
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Негде го прочитав следново и ми остави голем впечаток.Вели:-"<span ="content"><span ="content">Природното породување е како трчање
маратон- тое е големо достигнување, но можете да го поминете истиот пат
и во кола, со многу помал напор и на крај да стигнете на истото место. "
Да се доизјаснам... Не осудувам никого ниту сакам некому да го наметнам своето размислување. Најубавиот период од животот ми започна од мигот кога останав бремена.Одтогаш наваму живеам еден сосема поинаков и поисполнет живот.Бременоста беше лесна.Живеев и се однесував исто како и претходно...Не се лигавев ниту се пренемагав... Се породив природно иако и тогаш многу добро ги знаев благодетите на безболниот пораѓај.Сакав и јас,како многу други овде што ве читам,да го почувствувам она вистинското и неповторливото чувство кога од тебе излегува и се раѓа еден нов живот. Сега размислувам ...зошто така постапив?Зошто не постапив поинаку?Зошто и самиот чин на породување да не помине што е можно полесно и побезболно и целиот тој период да ни остане како едно убаво искуство и пријатно сеќавање?Безболниот пораѓај нема да ни го измени и намали интензитетот на чувствата кон својот пород...Љубовта кон сопственото чедо останува иста,без разлика на начинот на кој тоа дошло на свет.</span></span>

Mnogu ubav post , ne e bremenosta bolest nego period na sreka i radost koga nesto svoe osekas da ti rasti vo tebe , toj den koga ke bidam bremena ke si igram so racete na stomak , ke slusame zaedno muzika , ke mu muabetam , znam zvucam luda ama mislam deka ke e taka
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:23
Ајде Бибче за тебе едно прашање. мојот случај го знаеп-слабокрвност плус рејн синдром. како тоа ке се одрази кога ке сум бремена и дали има некои големи опасности? голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:26
Блу, јас тебе веќе ти кажавнамигнување..а ти мање збори- више јеби...упс,више једи ...  на тоа мислев децрвенеење голема%20насмевка црвенеење голема%20насмевка
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:30
газење%20од%20смеење големо%20гушкање 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:44
dada    

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:44
голема%20насмевканамигнувањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:44
мали темава е за идни МАЈКИ  а не татковци голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:46
нека го, нек чита...нек збира искуство... кој ќе и’ се најде на младата мама кога ќе и’ треба највеќе помош ако не младиот татица??? намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.