IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 18:08
Тогаш пишувај на тема.
Do what is right, come what may...
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 18:40
SPIROS KAKO POSTIS SO XRANA ILI DUXOVEN POST
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 18:54
Енергичар - држи се до темата!
Do what is right, come what may...
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 19:06
NA TEMAVA AKO NEKOJ RECE GO SAKAM BOGA AGO MRZI SVOJOT BRAT ,LAZEC E OTI KOJKOJ NE GO SKA SVOJOT BRAT,KOGO GO VIDEL,KAKOMOZE DA GO SAKA BOGA,KOGO NE GO VIDEL?ZATOA SAKAJTE SE BEZ RAZLIKA OD KOJA VEROISPOVET STE.VE LUBAM SITE .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 19:28
Chovek treba prvo da se saka sebe si ... bez toa nemozhe da saka nikogo, pa nitu Boga... I tuka ne zboruvam za nikakvo Ego, tuku sosem sprotivno, bideki Bog e vo chovekot i chovekot e Bozhja kreacija i Bozhji del.

No toa e druga tema, a ovaa glasi HRISTIJANSKO RODOLJUBIE ????

Drzhete se za temata.

Mene ova mi zvuchi kako da se postavuva prashanje dali mozhe da postoi religiozen patriotizam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 23:20
Originally posted by ENERGICAR ENERGICAR напиша:

IZRAMNIGI SETILATA SO DUSATA KE STANIS SVET DUH .

љубезен родољубе ENERGICAR ,
Со оваа реченица сакаш да изразиш љубов кон твоите ближни и да им дариш техника за достигнување на внатрешен мир. Тоа е практично родољубие! Со оваа техника чија цел е практичното родољубие кон читателот, брзо би можел да бидеш недоразбран и обвинет како уништувач на темата.
Одмене засигурно тоа нема да биде случај! Ти благодарам роде за племенитиот обид.
Нека БОГ ти го врачуна како добротел!

Се надевам дека и другите ќе го сватат тоа исто како јас и дека ќе имаат и за моиве следни реченици, исто така разбирање. Им се извинувам на сите однапред ако со истите ги замарам или преоптоварувам на ова место.
Ги молам однапред да не ме санкционираат ако мислат дека е надвор од темата туку само да го избришат постот.

Јас би сакал љубезен родољубе ENERGICAR, ако смеам уште една “ситница“ да се додаде околу од тебе употребената терминологија во врска со “ техниката“ за внатрешен мир.
Од тебе т.н. “постанување“ (трансформирање ) во СВЕТ ДУХ, е всушност влевање во СВЕТИОТ ДУХ или поточно од “вон мене“ во “во мене“ излевање на СВЕТИОТ ДУХ! Тоа значи дека не сум јас причинителот, туку ДУХОТ е всушност причинителот, воспитувачот, УЧИТЕЛОТ, ОСВЕТИТЕЛОТ!
Значи и тогаш кога би била способноста да се стишат телесните сетила исклучиво “моја“ заслуга а не дар на *Животот, сепак ОСВЕТЛУВАЊЕТО не е можно да се изнуди! Тоа е 100% ДАР (излевање) МИЛОСТ од *ДУХОТ ВЕЧЕН, *ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ, Кој од “вон мене“делува “во мене“ или “врз мене“! “ЈАС“ сум тука секундарен а примерно од *БОГА возљубен!
Со тоа се трансформира дури и непријатната причина (немирот или дисхармонијата ) за изучување т.е. практицирање на техниката, во пријатна.
Таа - за телесниот ум несватлива - ЉУБОВ (трансформација) е над сознанието на абсолутниот дуализам. Истовремено релативниот дуализам останува зачуван од животопријатни причини (Љубов).
Затоа роде : Кој се фали (делува и советува) нека се фали со *Вседржателот, *Дарителот над дарителите од кого јас или било кој друг преку Неговиот Дар би можел - во најдобриот случај - да постанам “само“ една Негова сакана и незаменлива, со сите други во единство излеана (или ако така сакаш во Нето влеана), клетка!

АМИН


Здив... по здив, по здив ... Благодет на ДУХОТ!... БЛАГОДАРНОСТ!
Се додека сум жив ќе ја фалам, Вечната СТВАРНОСТ!
Од исток поисточно е тоа учење точно
Повисоко од Хималаја
Ве љубам сите
ХАЛЕЛУЈА!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 12:02
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

me brisete.........a spiros sto pisuva poezija ..........bez vrska so temata .....super!


Аладине, ВОЛЈАТА БОЖЈА е да го поднесуваме началството! Праведното и неправедното!
Таа власт што Г/дин Зидарски ја има не е случајна!
Исус не протестираше кога царот и книжниците Го осудија на смрт и тоа го направија!
Колку е помалечка оваа нашава “мака“. Дури и споредбава заличува помалку на ерес, бидејќи модераторот засигурно не би требале да го споредиме со директни убијци!
Затоа се извинувам!

Од друга страна пак кој се бори против СЕОПФАТНАТА ВИСТИНА се спротиставува на спасението на целиот човечки род!

Поздрав до секој а посебно до оној што ја љуби ВИСТИНАТА повеќе од својот живот!

da zidarski ne e slucajno tuka moderator........mozebi i e....gospod znae

ama za tebe znam sigurno deka ne si slucajno......citajki gi tvoite poemi na temite ....gledam deka voopsto ne ti e bitno da pisuvas i da razmenuvas mislenja........
najde mesto da si ja pokazes tvojata religiozna poeticnost......kako maksim po divizija.......si pisuvas.........poezija......

mislam deka treba da otvorime tema verska poezija kade sto ke ja izlevas svojata harizma...bez da gi remetis ostanatite diskusii na razni temi......sto mislis?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 12:39

aladin, таква тема (Верска Поезија) веќе има и јас се согласувам поетските постови на spiros да бидат префрлени и префрлани во иднина на таа тема. Секако, тоа е одлука и работа на модераторот среќа Белки така ќе му дојде памет голема%20насмевка

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 15:41
neznam zosto tolku mnogu vi smeta spiros,toa e negov nacin na razgovor,zar zaboravivte deka i samiot gospod isus hristos zboruvase so prikaski, pa taka i spiros zboruva preku poezija , svatete toa e negov nacin na komunikacija,on go velica bog i se fali vo bog,zosto receno e koj se fali vo bog da se fali.
pozdravi do spiros i ja imas mojata podrska zasto tvojata poezija e prekrasna
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 17:38
Не е битно дали ни се допаѓа поезијата на Спирос или не - а каде треба да биде поставена.
Моја грешка е што бев премногу толерантен до сега... ама за се има поправен испит.
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 19:41
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

neznam zosto tolku mnogu vi smeta spiros,toa e negov nacin na razgovor,zar zaboravivte deka i samiot gospod isus hristos zboruvase so prikaski, pa taka i spiros zboruva preku poezija , svatete toa e negov nacin na komunikacija,on go velica bog i se fali vo bog,zosto receno e koj se fali vo bog da se fali.
pozdravi do spiros i ja imas mojata podrska zasto tvojata poezija e prekrasna


spiros i negovite ,,HARIZMI,, ,gi sporeduvas so hristovite paraboli??????????

moram da recam----ALAL DA TI E!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 19:59
Христијанското родољубие се гледа во тоа што верникот во својот ближен а посебно преку очите во срцето на својот брат, својата сестра, го гледа и го љуби ХРИСТА!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:09
... a jas bi dodal deka toa se gleda vo vrskata so site Bozhji cheda bidejki teologiite gi sozdava chovekoviot um, a ne Bog.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 21:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

... a jas bi dodal deka toa se gleda vo vrskata so site Bozhji cheda bidejki teologiite gi sozdava chovekoviot um, a ne Bog.


Се согласувам и го поздравувам ова!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.