IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 23:58
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Што ми го споменуваш сега Варнава?

Ако ти влезе вооружен крадец во домот нела ли да го браниш своето семејство?

Отвори го умот и срцето и ќе видиш дека нештата не се така бели-црни како што некои новопечени заедници ги проповедаат..

 

 

 

Варнава делува со оружје и на насилство со насилство, а ХРИСТОС нема потреба од тоа, бидејќи Тој и Неговите се одозгора!

Да се потрудиме тие новопечените да не бидат од оние последнине што ќе станат први, ...!

Два пати ми влегуваат и ме крадат Марија, од луѓе што со мене леб јале (што се вика) и поради нејадење на свинско месо, правоверци се правеле.

Господ нека ги благослови сите луѓе со Духот Негов Светол!

П.С. Со ова несакам да речам дека сите арабизирани граѓани на македонија се исти и лоши,а сите другите добри!


Кој луѓето како Исус ги љуби
Има многу голема фамилија
Ирод Св. Јована го уби
Неверувајќи, незнаејќи дека е Св. Илија!


СРЕЌЕН ИЛИНДЕН на сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!
.

Изменето од zidarski - 02.Август.2008 во 00:28
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 00:31
Зборуваме за две различни работи Спирос...
Сите примери кои ти ги даваш се индиректни. Се однесуваат или на закана врз сопствениот живот (тоа го исклучивме од дискусијата) или закана врз имот, но не во твое присуство (дури и да е во твое, сепак - друго е прашањето).
Ако твоето семејство е до тебе, некој почне еден по еден да ги убива, а ти лично имаш можност да го спречиш, дали ќе го убиеш/повредиш или не? Многу едноставно - да или не.
Вака се вртиме во словесност која убаво звучи, ама не содржи конкретни елементи.
Do what is right, come what may...
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 00:41
Оф топик,чкрабаници.

Изменето од deshad - 02.Август.2008 во 00:51
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 00:43
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Што ми го споменуваш сега Варнава?

Ако ти влезе вооружен крадец во домот нела ли да го браниш своето семејство?

Отвори го умот и срцето и ќе видиш дека нештата не се така бели-црни како што некои новопечени заедници ги проповедаат..

 

 

 

Варнава делува со оружје и на насилство со насилство, а ХРИСТОС нема потреба од тоа, бидејќи Тој и Неговите се одозгора!

Да се потрудиме тие новопечените да не бидат од оние последнине што ќе станат први, ...!

Два пати ми влегуваат и ме крадат Марија, од луѓе што со мене леб јале (што се вика) и поради нејадење на свинско месо, правоверци се правеле.

Господ нека ги благослови сите луѓе со Духот Негов Светол!

П.С. Со ова несакам да речам дека сите арабизирани граѓани на македонија се исти и лоши,а сите другите добри!


Кој луѓето како Исус ги љуби
Има многу голема фамилија
Ирод Св. Јована го уби
Неверувајќи, незнаејќи дека е Св. Илија!


СРЕЌЕН ИЛИНДЕН на сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!
.
 
Нека е мир и над тебе чедо Божје, ама морам да признаам дека многу тешко ги разбирам твоите излагања.
Да, се согласувам по однос на Исусовите збориви дека Последните ќе бидат први и обратно...
Да, некои незнаејќи и ангели пречекаа дома, некои незнаејќи и пророци убиваа, но никој не рече овде дека некој е лош или добар сам по себе, ниту пак некој спомна нечија нација и вера, па ензнам зошто ги споменуваш македонците муслимани овде?
 
Мислам, навистина ми е конфузно ова се, но ако ти сметаш дека не треба ад се брани човек го почитувам твојот став.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 00:46
Дешад - без лични расправии со членови на форумот!
Многу ми е јасно каква е ситуацијата, но во конкретниот пост не се обрати кон никого конкретно. Има веќе две опомени, кај да е, ќе заработи бан. Не се вмешувај ти во непотребни лични квалификации.
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 00:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Зборуваме за две различни работи Спирос...
Сите примери кои ти ги даваш се индиректни. Се однесуваат или на закана врз сопствениот живот (тоа го исклучивме од дискусијата) или закана врз имот, но не во твое присуство (дури и да е во твое, сепак - друго е прашањето).
Ако твоето семејство е до тебе, некој почне еден по еден да ги убива, а ти лично имаш можност да го спречиш, дали ќе го убиеш/повредиш или не? Многу едноставно - да или не.
Вака се вртиме во словесност која убаво звучи, ама не содржи конкретни елементи.


Еве десет годин пред распад на југославија на среде плоштад во тетово ми убија пријател кој живее само 10 куќи оддалечен од мене! Нити еден од другарите не примени снага! Буквално како недолжно јагне го заклаја детето!.

Јас сум спремен ВИСТИНАТА да ја документирам!
За НЕА да живеам и ако треба како јагне да умрам!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 01:00
Добро, во ред...
Само јас мислам дека е тоа бегање од одговорност и дека е погрешно разбирање на Словото. Но - секој со своите разбирања, зарем не?
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 01:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

...па ензнам зошто ги споменуваш македонците муслимани овде?


Никаде не ги споменав македонците кои ја отфрлија отелотворената ВОЛЈА БОЖЈА ! туку во македонија живеат и други македонски граѓани кои поради својата арабска вера се чувствуваат супериорни во однос на „каурите„. За ними зборував дека со ними лебот сум го делел ...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 01:12
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Добро, во ред...
Само јас мислам дека е тоа бегање од одговорност и дека е погрешно разбирање на Словото. Но - секој со своите разбирања, зарем не?

А како би го протолкувал ти?
Да го одам патот на Варнава и слични на него ли ме учиш?
Веруваат ли таквите навистина на ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО? Дали Варнава и на него сличните (да не им ги споменувам имињата) се СВЕТИЛОТО кое треба да се следи?

поздрав
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 01:13
Спирос - поимот арапска вера е навреда. Ти сериозно си бараш бан...
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 01:17
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Добро, во ред...
Само јас мислам дека е тоа бегање од одговорност и дека е погрешно разбирање на Словото. Но - секој со своите разбирања, зарем не?

А како би го протолкувал ти?
Да го одам патот на Варнава и слични на него ли ме учиш?
Веруваат ли таквите навистина на ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО? Дали Варнава и на него сличните (да не им ги споменувам имињата) се СВЕТИЛОТО кое треба да се следи?

поздрав


Не, но не смее да се молчи пред неправдата. Не смее да се наведне глава пред злото. Не смее да се остави злото да надвладее и да уништува. Молитвата е личен однос меѓу тебе и Бога. Бог многу пати не делува автохтоно, туку делува преку нас. Според мене, ако зборуваме за жртвување - токму тоа е жртвување - да земеш и да направиш нешто против злото. Другото е поддржување на злото. Не верувам во идејата дека ние не треба ништо да правиме, и да мислиме дека Бог ќе направи се. Бог ни дал слободна воља, свест и разум - и бара од нас да го користиме. Бара од нас да го распознаваме злото од доброто. Бара од нас да се спротивставуваме на злото.
Do what is right, come what may...
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 01:21
Спирос во Босна мене ми убија и братучеди и другари а на некои од нив ни гробот неможе да им се најде. Еден мој пријател го пронајдоа после една година и го идентификуваа според забите Од босна го донесоа овде во родното место на таткому да го закопаат.Тоа момче со бореше за ЈНА т.е се затекна таму, и небеше должно да погине но ете беше масакриран од некои српски групации. Што трба да значи тоа дека сите срби се исти? Дека ние треба да ги мразиме србите засекогаш? Ако тргнеме да ги гледаме работите така тогаш французите и германците денес треба да се колат,а јапонците и американците меѓусебно да се истребуваат секојдневно. Немој да ги мразиш сите те молам и престани со тие твои кукања демек вие сте само тие кои се повредени и угнетени. темава зборува за нешто друго т.е дали христијанското родољубие значи и давање на можност да се убие во одбрана.Ако одговорот е да тогаш далли тоа не се коси со пораката на Исус да не се убива и да му се сврти другиот образ на оној кој не удрил по едниот.Дискусијата е тука и примери кои ти ги даваш имаме колку сакаш.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:05
за Господин Дешад!

Тоа што се случи во босна е послично на фашизам одколку на правиот ПАТ.
Нека ми прости Господ што ги ставив и едните и другиот во иста реченица.
Сите проблеми настануваат кога луѓето наместо да ја следат ВОЛЈАТА БОЖЈА (Христос) ги следат своите индивидуални и колективни вредносни системи за добро и лошо!
ВОЛЈАТА БОЖЈА е поважна од мојата глава! Човекот ако сака да преживее и достојно да живее, мора (или подобро би требал) НЕГО да го постави како своја ГЛАВА!

П.С. Две пријателчиња загубив и тоа пред војната!
за Господин Зидарски

јас мислам дека терминот македонец, албанец (или шиптар), евреин, арабин, африканец, американец, славјанин, ... не е навредлив. Верата арабска за мене е онаа вера која не дозволува освен на арабски да се држи богослужба, не дозволува на другите верски исповести слободно да се движат по земјата кој ГОСПОД за сите ја создал подеднакво и сите други ги наречува „каури„. Тука е верска дискриминација а не во моето терминирање како арабска!
Јас сум цврсто убеден дека ХРИСТОВИОТ ИСЛАМ е единствениот прав ПАТ бидејќи е пат на ВИСТИНСКА ЉУБОВ И СЛОБОДА!
Но ако луѓето ги затвораат ушите и очите од пред фактите, пред ВИСТИНАТА и ги спречуваат луѓето слободно да пишуваат, тоа се чекори во погрешен правец!

Вие ја имате моќта Господине модераторе да ме банирате. Други да ми ја рушат куќата. Трети да ми прават она со моите родбини и пријатели што чедата на темнината го направија со родбините на дешад во босна. Но едно не ќе можете да го направите. Имено да ме разделите од ВОЛЈАТА БОЖЈА! (Римјаните 8:38+39)




Изменето од spiros - 02.Август.2008 во 02:08
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:10
Без непотребни драми - никој никого од ништо не разделува...
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.