IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 05:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постојат исклучителни случаи каде заповедта “не убивај“ може да се прекрши. Меѓу другото, при одбрана на слободата и честа на татковината, зашто со убиство на непријателот-ти спречуваш убиства на други луѓе.



Прости ми Марија Магдалена што ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО ми е многу поважно од твојата филозофија. Оваа (широко раширена) филозофија покажува само дека на човекот сепак му е нешто друго поважно од ГОСПОДА и Неговото ЕВАНГЕЛИЕ.

Варава (Матеја 27:21) беше еден припадник на таа филозофија. Но не само тој. Тука би можел да набројам уште неколку имиња поради кои би добил опомена и би бил погрешно сватен.

Смислата на човечкото постоење е да се развива кон целта, која е ХРИСТОС а не Варава или некој си друг!                                                Нека се отворат срца за ВИСТИНАТА                   
АМИН


П.С. Драга Марија, со ова несакам да кажам дека јас сум подобар од било кој друг. Но Тој од кого и за кого бие моето срце, засигурно е поголем од сите други!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 05:37
Спирос - тогаш како треба да се постапи "христијански", според тебе - ако некој го нападне твоето семејство и почне да го убива, што е исправно да направиш?
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 05:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос - тогаш како треба да се постапи "христијански", според тебе - ако некој го нападне твоето семејство и почне да го убива, што е исправно да направиш?


Не јас, не мојата нација, не мојата традиција туку МУДРОСТА БОЖЈА и нејзината инкарнација (отелотворение) е спасение на луѓето!
Не што вели спирос, славе, ахмед, леви, џони ... е миродавно!

поздрав
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 06:16
Спирос - те прашав многу конкретно, и се надевам на практичен одговор. Како треба да се постапи во ситуација во која некој пред тебе го убива твоето семејство еден по еден? Што треба да направиш ти во тој момент?
Да се помириш со тоа?
Да се помолиш на Бога и да предадеш Богу дух?
Да се обидеш да го спречиш со сила (зборуваме за ситуација во која секое убедување со мирни средства е неуспешно)?
Или?
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:15
На човекот му е доделена честа да смее да се реши и да живее и да умре следејќи го светиот Христов пример !

Напразно убиваат убијците, напразно веруваат неверниците
БЛАЖЕНИ се оние кои со збор и дело го следат ПАТОТ ГОСПОДОВ !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:18
Значи како и до сега - ќе се вртиме во круг и нема да има конкретен одговор на многу едноставно прашање...
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:28
Не можам да гарантирам дека моето тело нема да реагира на нехристов начин.
Единствена гаранција е кога НЕГОВИОТ ДУХ потполно ќе царува во мене.

Пред кратко во турција беа злосторнички убиени тројца браќа, чеда Христови. Еден германец и двајца турци. Ниту еден однив не се бранеше!

Изменето од spiros - 01.Август.2008 во 07:29
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:30
Воопшто не зборувам за лична одбрана во случајов!
Прашањето е конкретно - ако гледаш дека се убива друг човек, како реагираш, ако знаеш дека можеш да го спречиш?
Дали е поголем грев да го спречиш или да не го спречиш убиството, и со тоа да учествуваш во него?
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:46
Би паднал на колена пред ГОСПОДА, би го молел да ми прости што несум доволно верувал во неговото ЕВАНГЕЛИЕ и додека сум имал можност да ја раширам таа РАДОСНА ВЕСТ да ги додирне срцата на сите неверници, не сум го сторил тоа.

Кога би верувал доволно, би имало помалку убијци. Барем еден помалку!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 08:05
Ок... не го критикувам тој став - секој си има свое видување...
Но од друга страна е многу опасна идеја... затоа што тоа значи кога на пример нацистите ќе решат да убијат 6 милиони евреи затоа што не ги сакаат, ние само да се помолиме, и да не направиме ништо конкретно околу тоа. Вакви примери можам милион да наведам, само од последните 100 години.
Јас лично не се согласувам со тоа. Затоа што Бог не дарил со способност да рассудуваме и да разликуваме добро од зло. И кога ќе видиме зло, треба да го спречиме, на начин на кој што можеме. Христос се пожртвува за нас, а не отиде на крстот затоа што немаше друг избор! Тој свесно направи жртва за нас. Тој го положи својот живот, за ние да живееме и за нашето проштевање. Кога ние му дозволуваме на злото да се шири и да завладува, не се жртвуваме, а напротив - му се предаваме. Жртва би било обратното - да се спротивставиш на злото - онака како што можеш, знаеш и умееш и со сите средства кои ти се на располагање. Затоа што инаку - треба она што го квалификуваме како добро во овој свет само да се препушти на смртта и да го остави светот во рацете на злото. Бог сепак не создава за да го градиме овој свет, за да допринесуваме кон Неговата творба, и да се спротивставиме на злото, а не за да молчешкум ја чекаме смртта.
Но ова е само мое мислење...
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 08:57
Значи треба да се спротиставиме на злото но не со оружје туку со оружјето на ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО. Добро ама како да се однесуваме ако некој пробува да те врзе, ограничи, уништи (а во нашиов случај на пример да те банира)?

Значи ова што предмалку го проповедаш дека на злото треба да му се спротиставиме, сега неважи?

Еве конкретен пример. Постојано бараат да се продаде Христијанска куќа. Христијанинот вика: Не! Тие пак. Тој пак: Не! ... Тие (граѓани со други вредносни системи) му ја рушат куќата. Тоа се случува во држава со мнозинско „христијанско„ население.
Сторителот (со најславното арабско име) се моли пет пати на ден. Оџата негов секојпат кога повикува да се моли истовремено го негира ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО.
После тоа слуша дека и дрвјата во ливадата на дедоми му ги исекле комшиите, помеѓу кои и две бели црешни!

Што да се каже?Фален и Славен да е ГОСПОД!

Има само еден ПАТ по кој човекот стигнува во РАЈ, како на небото така и на земјата. Тој ПАТ има име ИСУС!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 09:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постојат исклучителни случаи каде заповедта “не убивај“ може да се прекрши. Меѓу другото, при одбрана на слободата и честа на татковината, зашто со убиство на непријателот-ти спречуваш убиства на други луѓе.



Прости ми Марија Магдалена што ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО ми е многу поважно од твојата филозофија. Оваа (широко раширена) филозофија покажува само дека на човекот сепак му е нешто друго поважно од ГОСПОДА и Неговото ЕВАНГЕЛИЕ.

Варава (Матеја 27:21) беше еден припадник на таа филозофија. Но не само тој. Тука би можел да набројам уште неколку имиња поради кои би добил опомена и би бил погрешно сватен.

Смислата на човечкото постоење е да се развива кон целта, која е ХРИСТОС а не Варава или некој си друг!                                                Нека се отворат срца за ВИСТИНАТА                   
АМИН

 

П.С. Драга Марија, со ова несакам да кажам дека јас сум подобар од било кој друг. Но Тој од кого и за кого бие моето срце, засигурно е поголем од сите други!
 
Спирос, јас ја сфаќам твојата вдаховненост за која мислам дека знам од кој извор потекнува.
Не е вистина дека на мене и тие со такви размислувања нешто друго ни е поважно, напротив. Јас сум против сите војни и страдања и за тоа често пишувам на овој форум каде сите имаме право да си кажеме што мислиме-без да ги наметнуваме своите ставови на другите.
 
Што ми го споменуваш сега Варнава?
Ако ти влезе вооружен крадец во домот нела ли да го браниш своето семејство?
Отвори го умот и срцето и ќе видиш дека нештата не се така бели-црни како што некои новопечени заедници ги проповедаат..
 
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 10:37
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

MisterX, ете гледаш дека не си ме прочитал убаво а можеби не си разбрал што писателот у ствари сакал да каже.
 

Ќе  се цитирам самата себе


Ниедно убиство не е убаво, напротив, војните носат страдања, но кога се брани татковината од непријатели, ситуацијата е друга. Тоа е како самоодбрана.

 

Сосем друга работа е да се оди некаде уџум, да се нападне туѓа територија.

 

Значи јас воопшто не ги поистоветувам муслиманите со терористи, со последната реченица мислев токму на настаните во Ирак, Авганистан и слично каде големите сили, НАПАЃААТ туѓа територија и убиваат невини цивили, при што непостои никаква оправданост за водење на истите војни, во смисла дека се воделе за одбрана. Тие војни што ги води америка со своите опашари се терористички војни, а да не зборуваме за етика и морал.

 

А тој муслиман што сега ја брани земјата од овие напасници, може да го прави тоа етички-без при тоа да страдаат невини, па уште и свои, нели? Нека оди на пример, нека се разнесе ако веќе се жртвува во некоја амбасада, американска база, а не во автобус со школски деца, нели?

 

Родољубие е токму тоа, да се брани татковината (а не да се напаѓа туѓа суверена држава), како што рече темпо почитувајќи ги моралот и етиката онолку колку дозволува ситуацијата, жртвувајќи се себе-ти спасуваш многу други од непријателот.

Дали под тоа подразбираш џихад?

 

 

 


Па на ова прашање и нема што да се одговори, мислам дека се вртиме во круг но дека сме тука некаде. Да марија тоа е тоа Џихадот во форма на одбрана е Џихад. Се што се прави со цел да се оствари индивидуален бенифит не може да биде џихад затоа што за тоа има норми и правила во исламот. Тука ги ставам терористичките групации меѓу кои и некои кои се под закрила на некоја “света војна“ кои денес здружени со големите “светски полицајци“ прават се само да дојдат до подобар живот за себе.
Марија погоре ти си се цитираш себеси но еден дел поради кој јас ти возвратив со контра примери не си цитирала. Тоа е делот каде што ги поврзуваш бомбашките напади. Се надевам дека за споредба ти дадов добри примери и дека сега сме начисто по ова прашање. Сега да продолжиме и да пробаме да ги “закопаме секирите“ и на другите теми. Мислам дека треба да заочнеме да зборуваме повеќе за луѓето како индивидуи а не како припадници на една или друга религија и тогаш ќе можеме реално да обвинуваме или да оправдуваме некои наши постапки Во секоја вера, секој народ дури и во секое друштво има различни луѓе, добри и лоши, убави или помалку убави. Да не се носиме во ситуација да ги обвинуваме сите поради постапките на поединци. Се пробаме да го искорениме лошото или истото да го направиме добро онаму каде што добрината не допрела. Ова е суштината на џихадот, на родољубието или наречетего како што сакате вие.

Изменето од misterX - 01.Август.2008 во 10:39
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 17:37
Originally posted by misterX misterX напиша:

Мислам дека треба да заочнеме да зборуваме повеќе за луѓето како индивидуи а не како припадници на една или друга религија и тогаш ќе можеме реално да обвинуваме или да оправдуваме некои наши постапки Во секоја вера, секој народ дури и во секое друштво има различни луѓе, добри и лоши, убави или помалку убави. Да не се носиме во ситуација да ги обвинуваме сите поради постапките на поединци. Се пробаме да го искорениме лошото или истото да го направиме добро онаму каде што добрината не допрела.

Токму за ова зборував претходно Мистер... Многу убаво срочено - нека сите да го имаме во предвид.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.