IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верски заедници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верски заедници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 02:15
Не прашав за "протестантски" деноминации, затоа што ги има премногу...
Прашањето е конкретно за Пентакосталци, Баптисти, Методисти (и евентуално ако има некоја друга Евангелска заедница кај нас)... со последниот пасус го одговори...
Дали на пример Методистите признаваат крштевање извршено од Баптисти?
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 02:16
Уште нешто - ако нема суштински разлики во учењето и ако го признаваат меѓусебно принципот на крштевање - зошто се поделени на различни организации?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
GABRIEL_DESTROYER Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GABRIEL_DESTROYER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 20:13
Сепак овие се држат за библијата тогаш зошто се разделени сигуно немаат ни они појма ама сепак кој сака нешто за пагани може мене да ме праша оти од паганство нема подобра работа те прави задоволен ухх и нејќат воопсто да спомнес библија они на молење ако има библија ја палат убафко им е сум бил со такви луѓе другари ми се иако се поголемки.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 23:06
Една ВИСТИНА безброј перспективи
Кој верува на МИЛОСТА БОЖЈА, засекогаш ќе живи!



Кој се фали нека се фали со ГОСПОДА а не со својот индивидуален или колективен (национален+конфесионален) сјај!


Во љубов кон сите а посебно кон оние што го љубат ГОСПОДА


спирос

Изменето од spiros - 28.Јули.2008 во 23:07
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.