IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Складирање фотографии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Складирање фотографии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Складирање фотографии
    Испратена: 20.Јули.2008 во 13:52
Со набавка на новиот дигитален фото-апарат прд некој месец и влез во "дигиталната ера" се појавуваат новите проблеми (поред оние желби за прикачување на L-објективи , дополнителна опрема, блицеви, ова-она...) се појави и проблемот со складирање на дигиталните фотографии. Свесен сум дека форматот е дигитален кој што мора да се чува на сигурно и безбедно место. Како опција ги имам следниве два начина:

1. Складирање на ДВД медиум, и тоа секое ДВД двапати снимено (за секој случај)
    - предност: ефтина цена на медиумот
    - недостаток: отежнато пребарување и прегледување на фотографии.

2. Складирање на тврд диск (hard disc drive) кој што ќе се користи за BackUp. Значи на два различни ХДД би се чувале фотографиите
    - предност: пристап до било која фотографија во било кое време
    - недостаток: потребен е барем еден ХДД од 500 ГБ (може и некој од 320ГБ да заврши работа, но мислиме за во иднина) кој што чини околу 5500,00 ден.

Ме интересира како вие ги чувате фотографиите, објаснете!
Јас моментално имам BackUp на екстерен ХДД, кој што брзо се полни, па размислувам за некоја од погорниве варијанти, најверојатно втората.

Извинување до администраторите доколку има ваква тема.
Поздрав до сите.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 17:58
Na DVD-ja.

Sosema slucajno vo momentov se imam na po 2 kom.
Inaku back-up na 1 DVD, plus ona sto mi e aktuelno, ili ocekuvam deka moze da mi zatreba, go cuvam na HDD.

Ne bi sakal da mi se sluci havarija i pravam povremen back-up, no ne sum tolku zagrizen za toa kolku e sigurno (ne deka ce se izgubat dela od tolku golema vrednost pa da treba da se tresnam od zemja)...just a normal back-up kako i za se drugo.

E da ... Fotkite gi delam po godini i vo sekoja godina po temi (mesta - nastani - ludje i sl.) ... taka mi e polesno za prebaruvanje ako zatreba.


PS Ona sto mi e tesko, e da vodam smetka sto se sum stampal, a sto ne....osobeno, ako ne otide na stampa cel folder odednas.
Pred 2 meseci odstampav duplikati od okolu 90tina fotografii кубење%20косалутина


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 18:15
shto poveke backup toa posigurno!
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 21:08
Кога сме веќе кај архивирањето на фотографии, неопходно се наметнува и прашањето со пребарувањето. Има ли некое програмче со кое лесно се ставаат клучни зборови ...да може на цел фолдер или фотките кој ќе ги селектираш да се вметнат одредени клучни зборови одеднаш...отприлика како што функционира flickr
...и нормално, после тоа да се прави search



http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 21:18
Ima, se vika "Where is it?" голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
http://www.whereisit-soft.com/

Gi stavas site CD, DVD da gi iskenira, i potoa pravis offline prebaruvanje i ti kazuva na koj disk ti e toj fajl. Obavezno da se ima. Jas go koristam vekje 10 godini.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 21:22
То бе Тегла! среќа
10 години гледаш како се мачат луѓе тука и не ти текнува да кажеш? голема%20насмевка
Фала ти!!!! големо%20гушкање
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 21:32
го инсталирав...а тагови како се ставаат?
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 09:48
Tegla sampion :-D

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 11:07
Tagovite prethodno gi stavash
Whereisit e samo za arhiviranje
i prebaruvanje
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 01:39
Mislam deka imase slicna tema.Na dvd mi se site,a za polesno snaogjanje obelezuvam na omotot sto ima vnatre.
Pak treba vreme i nervi koga ke  zapnes nesto da baras.Od site sto gi imam snimeno do sega se slucilo edno voopsto da ne mi otvara кубење%20коса
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 19:52
Добар ден,
складирањето на фотографиите во дигитална форма, може да се рече дека е “уметност“ или наука за себе. Но и мене, како на многумина други, ми претставува “ноќна мора“.
За брз преглед на фотографиите ја користам програмата Picasa, и за тие пари мислам дека е добра. Веќе подолго од една година сакам да и се “посветам“ на Adobe Bridge, ама некако не иде ред....
А архивирањето, као што оди редот - читам сите одприлика исто го работат. Пред се, си се на компјутерост со кој работам, па една копија на екстернен диск (подалеку од интернет и вируси) и одвреме-навреме на CD или DVD или DVD-RАM. Е воа последново DVD-RАM, почнав да го користам од пред некој месец од кога прочитав дека во “сиромашкиот“ харддиск можеш да “веруваш“ одприлика 7-8 години дека се сигурни, CD или DVD одприлика 5 години и слично. За DVD-RАM пишуваат дека ги зачувува сниманите дати одприлика 25 години и само оптичкиот диск е подолговечен но и поскап
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 20:00
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

Добар ден,
складирањето на фотографиите во дигитална форма, може да се рече дека е “уметност“ или наука за себе. Но и мене, како на многумина други, ми претставува “ноќна мора“.
За брз преглед на фотографиите ја користам програмата Picasa, и за тие пари мислам дека е добра. Веќе подолго од една година сакам да и се “посветам“ на Adobe Bridge, ама некако не иде ред....
А архивирањето, као што оди редот - читам сите одприлика исто го работат. Пред се, си се на компјутерост со кој работам, па една копија на екстернен диск (подалеку од интернет и вируси) и одвреме-навреме на CD или DVD или DVD-RАM. Е воа последново DVD-RАM, почнав да го користам од пред некој месец од кога прочитав дека во “сиромашкиот“ харддиск можеш да “веруваш“ одприлика 7-8 години дека се сигурни, CD или DVD одприлика 5 години и слично. За DVD-RАM пишуваат дека ги зачувува сниманите дати одприлика 25 години и само оптичкиот диск е подолговечен но и поскап


Хммм, ме замисли...

А таман почнував да размислувам да си набавувам де-ве-дејки.
Фала за одговорот на сите, иако навистина ме интересира останатите како се справуваат со овој проблем, иако сметам дека поголем број користат BackUp на ДВД.
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 22:20
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

За DVD-RАM пишуваат дека ги зачувува сниманите дати одприлика 25 години и само оптичкиот диск е подолговечен но и поскап


Да додадам дека за да снимаш на DVD-RАM потребен ти е и DVD-RАM режач.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 23:54
Мене на лаптопот ми пишува DVD-RAM Drive. И демек може да снима двд РАМ? Каде се продава такво, и што пари е?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.